JV°. 5546. A*. 1878. 14 tóaart. AUopiatijk* Wommera......a 0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer. LEIDSCH PRIJS DEZER COÜBAUTs Voor Leiden per maanden.....,...,1.10. 'Franco per post.a 1.40. PRIJS DER ADYERTENT1EK Van 1—6 rtfela;h f 1.08. tedere regel meera 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEK, 13 Maart. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten, met stellingen, de heer J. P. R. M. De Nerée tot Babberich, geb. te Terborg. Talrijk waren de bewijzen van belangstelling en gehechtheid, die dr. A. Kuenen gisteren, gelijk wij reeds zeiden, van heinde en verre ontving. Van zijne vele oud-leerlingen hadden 242 zich ver- eenigd om hem hunne gelukwenschen aan te bieden in een blij venden vorm, een prachtig bewerkt albnm met de namen en portretten. Dit album, uit de bekende fabriek van den beer F. W. Rinck te 's-Hage, is gebonden in een blauwfluweelen band met zilveren sloten en zilveren boekversie ringen het ging vergezeld van een prachtig schrijf bureau, uit de fabriek van de eveneens bekende Haarlemsche firma J. C. Van Gemand en Zoon, met boekenkast en garnituur met tafelzilver. Het werd den jubilaris aangeboden door een commissie, wier voorzitter dr. P. De Jong, hoogleeraar te Utrecht, het woord voerde. Vanwege vrienden en vereerders venscheen eene commissie onder voorzitterschap van den heer A. Moens op de audiëntie, en ook van harent wege werd een kostbaar geschenk aangeboden ter ver rijking van zijne bibliotheek. De beer J. Bruining, tbeol. doctor, bracht de hulde der studenten aan den gevierden boogleeraar; het geschonken aandenken bestond in een ameublement voor de studeerkamer in denzelfdeu oud-Hollandschen stijl als de boekenkast en het bureau, waarmede bet ameuble ment voor de studeerkamer, door de oud-leerlingen zoo smaakvol aangevangen, was voltooid. Boven dien werd dit nog verrijkt door bet studenten gezelschap „Berêschith", uit welks naam door den student Cramer von Baumgarten het woord werd gevoerd. De boogleeraar J. H. Scholten sprak den jubilaris toe namens het theologisch gezelschap te Leiden, 't welk hem eenige prachtwerken ten ge schenke aanbood. Namens den academiscben senaat werd de jubilaris toegesproken door den rector-mag- nificus dr. R. J. Fruinenz. enz. 's Avonds werd hem vanwege het studentencorps een serenade gebracht aan het hotel Verhaaff, waar hij zich met vele ge- noodigden bevond in plaats van aan zijne woning op de Haarlemmerstraat, waardoor velen die zich in de nabijheid aldaar geposteerd hadden, danig teleurgesteld werden. De stoet volgde evenwel toch den vastgestelden weg. Talrijk was de menigte die ook nu weder, niettegenstaande een paar frissche hagel- en regenbuien, op de been was. Ten gevolge van de ongunstige weersgesteld heid heeft de aangekondigde parade hedenmorgen niet plaats gehad en is de eervolle vermelding aan den gegageerden sergeant W. J. d'Avoine niet W. D. Parmans zonder militaire plech tigheid door den garnizoens-commandant uitgereikt. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Galand", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 16 dezer, des morgens te halfachi. Blijkens het verslag der commissie uit de afdeeling letterkunde der kon. academie van weten schappen, in wier handen de ingekomen Latijnsche prijsverzen voor het legaat-IIoeufft- waren gesteld, zijn 9 Latijnsche verzen ingekomen, waarvan aan dat, handelende over de „Iasubrum agricolarum in transatlanticas regiones emigratione Idyllia" de eereprijs is toegekend. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn prof. Fran cesco Pavesi te Milaan. Het vers met het opschrift „Pulicer" en het motto „In tenui labor etc.", en dat met het opschrift „Lacus Funicus" en het motto „Audax omnia perpetigenshumana" wenschte de commissie eervol te vermelden en op kosten der academie te doen drukken, wanneer namelijk de auteurs enkele veranderingen in hun arbeid wilden toestaan. De minister van oorlog heeft bepaald dat het bewijs, door de miliciens te leveren, dat zij de lessen volgen of gevolgd hebben aan een der in art. 1 van het kon. besluit van 27 Febr. jl. bedoelde scholen, moet worden geleverd door het overleggen van een door hoogleeraren of lectoren der universiteiten of door directeuren der scholen afgegeven, schriftelijk bewijsstuk, waarin door hen stellig en uitdrukkelijk wordt verklaard dat de jongeling, wien de verklaring betreft, aan de be trokken inrichting van onderwijs de lessen volgt of minstens gedurende een jaar gevolgd heeft. Voorts wordt voor de miliciens in het algemeen, en voor die der verschillende corpsen in het bij zonder, het programma vastgesteld van de kun digheden, die zij moeten bezitten, om van de bepaling van art. 2d. te kannen gebruik maken. Eveneens wordt het programma vastgesteld van het examen, dat deze candidaten zullen behooren af te leggen. Aan het overgangsexamen voor den 2de- klasse-cursus te Arnhem hebben met goed gevolg voldaan de sergeanten Justus van Toorenbergen, Vierdag, Rissik en de fourier Muller. De korpo raals Land en Furoph zullen na hunne aanstelling tot onderofficier ook naar dien cursus overgeplaatst worden. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren besloten de villa „Duinoord" te Scheveningen, indertijd voor een bepaald doel verbetering der communicatie aangekocht, te verkoopen voor f 30,000 aan iemand die 't voor eene uitspanning wil inrichten. Hierbij rees de vraag of in verband met den eventueelen aanleg van een spoorweg naar Scheveningen, 't niet van belang was het perceel te behouden voor de plaatsing van het station. Uit de woordenwisseling bleek echter, dat omtrent den aanleg van een spoorweg sedert twee jaren de onderhandelingen zijn afgebroken. Maandag is te Breda eene algemeene ver gadering gehouden van het nationaal Leder-Indus triebond, ter behandeling van een voorstel van leden te Eindhoven, strekkende om aan de Regee ring een algemeen petitionnement te richten, ten einde verandering te verkrijgen in de onbillijke verhouding tusschen de inkomende rechten op leder en lederartikelen in Nederland en die in de naburige landen. Verder werden voorstellen aan genomen tot oprichting eener ledermis, elk jaar te 's-Hertogenbosch te houden, gepaard met eene algemeene vergadering van het Bond, en om de vergaderingen niet altijd te Breda te houden, maar ook nu en dan elders, in het belang der lederfabricatie en aanverwante vakken. Er heeft zich te Middelburg een commissie gevormd, die uit jaarlijksche vrijwillige bijdragen een fonds wil stichten, om dienstboden, die zich door ijver, trouw en goed gedrag onderscheiden, een belooning te geven en haar op haar ouden dag tegen gebrek te vrijwaren. Door het departement der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is een jaarlijksche bijdrage toegezegd. Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Neder landen", onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, is den llden dezer te Gibraltar aangekomen.' Het stoomschip „Stad Amsterdam", van Adelaide naar Londen, is den lOden Maart te Aden aangekomen en heeft den llden de reis voortge zet; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Rot terdam, is gisteren bij Lezard gepasseerd, heb bende ll'/ï dag reis; de „Voorwaarts", van Nieu- wediep naar Batavia, vertrok gisternamiddag van Southampton. De sergeanten Muller, Geluk en De Vassy van het 2de reg. inf. te Maastricht, hebben het examen afgelegd om te worden toegelaten bij den hoofdcursus te 's-Bosch voor den rang van 2den luitenant. Aan het ministerie van waterstaat enz. werd heden aanbesteed het leveren, vervoeren en opstellen vandeu bovenbouw voor bruggen over de» Zuider-Rijndijk en de Liuge, ten behoeve van den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen. Eenige inschrijvers waren de heeren D. A. Schretlen en Co., te Leiden, voor f 17,272. -Z. M. heeft benoemd tot leden der commissie van toezicht van 's rijks academie van beeldende kunsten, J. A. Langerhuizen en mr. J. A. Sillem tot burgemeester der gemeente Nijeveen P. A. Derks; den kapitein-luitenant ter zee W. J. Adams met den löden April eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Amsterdam, en dat bevel opgedragen aan den luitenant ter zee der lste klasse C. De Klopper. Amsterdam. Uitgebracht 1704 geld. stemmen. Volstrekte meerderheid 853. Verkozen werd mr. G. Van Tieuhoven (Lib.) met 866 stemmen. Mr. A. S. Van Nierop (Lib.) verkreeg er 838. Rotterdam. Geldige stemmen 2419. Ver kozen de heer J. Van Stolk Jzn. (L) met 1261 st. Mr. A. Kerdijk verkreeg er 1158. Zevenbergen. Verkozen de heer J. A. H. Diepen (Kath.) met 754, tegen mr. R. Van de Werk (L) met 745 stemmen. Het getal geld. stemmen bedroeg 1499. Hilversum. Verkozen de heer Schimmelpen- niuck (Cons.) met 804, tegen mr. L. G. Verwer (Kath.) met 532 st. Geldige st. 1336. Winschoten. Verkozen baron De Vos van Steenwijk (L) met 846, tegen den heer D. Mulder Dz. (L) met 748 st. Geldige st. 1594. O e m e ïi g tl Nieuws. Door het breken van zijn vaarstok of boom viel gisterochtend een jong mestschuit vervoerder aan de Mauritskade te 's-Hage over boordde persoon die zich met hem op de praam bevond, verloor zijne tegenwoordigheid van geest en kon niets tot redding van zijn makker doen, die dan ook kort daarna levenloos werd opgehaald. Op de Maandag te Utrecht gehouden vastenavond-paardenmarkt waren 1126 paarden aangevoerd; goede paarden golden tot 800, werk paarden van f 300 tot f 500; op de stallen was den vorigen dag voor het buitenland nogal koop lust; er was sterke aanvoer van paarden van weelde en daaronder veel goede met levendigen handel, vooral door Fransche en Duitsche kooplieden; er werden paarden voor f 1000 verkocht. Verleden week had te Diepenheim een bruiloftsviering plaats, waarbij een treffend ongeluk gebeurde. De arbeider J. W. namelijk had de onvoorzichtigheid, de paarden van het rijtuig, waarin bruidegom en bruid gezeten waren, bij den toom te grijpen, ten einde het jonge paar geluk te wenschen. De paarden, hierdoor verschrikt, schoten vooruit, met het ongelukkig gevolg, dat genoemde persoon onder het rijtuig geraakte en onmiddellijk een lijk was. Zondag-morgen heeft zich in een beekje nabij Roermond een man verdronken van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1