Noordpool-expeditie heeft op de dezer dagen op nieuw door haar rondgezonden lijst reeds f 600 ontvangen, waarvan ééne gift van f 300. Directeuren van Teylers stichting zijn door erfgenamen van Teyler bij deurwaarders-exploit gesommeerd rekening en verantwoording te doen omtrent beschikkingen ten gunste van die erf genamen. De heer A. S. Farncombe Sanders uit Utrecht, sedert eenigen tijd in Den Haag tijdelijk gevestigd, is naar men verneemt door den Koning van Italië tot officier der Kroonorde benoemd. De kapitein der genie van het. O.-I. leger G. H. W. Van Haeften, met verlof hier te lande, is voor den tijd van een jaar ingedeeld bij het bataljon mineurs en sappeurs en bestemd om dienst te doen bij de 1ste compagnie De minister van financiën maakt bekend, dat gedurende het jaar 1877 in 's rijks munt zijn vervaardigd en afgeleverda. voor rekening van het rijk: 1,000,000 tiencentsstukken, 11,026,000 koperen centen, 1,400,000 koperen halve centen, 4,000,000 bronzen 2'/2-centsstukken en 6,100,000 bronzen centen; b. voor rekening van particulieren 1,108,149 tienguldenstukken en 14,785 gouden dukaten; ongerekend de gouden dukaten, te zamen uitmakende een nominale waarde van f 11,459,750. Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Neder- lauden", onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, is den 9den dezer Kaap Carveiro gepasseerd, koers zettende naar Gibraltar. Z. M. heeft, aan M. Schuylenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger te Helmond; bij de infanterie benoemdtot kapitein der 2de klasse, bij het lste regiment, den lsten luitenant P. R. Goud schaal, van het instructie-bataljon; bij het 3de, den lsten luitenant-adjudant K. II. Duycker, van het regiment grenadiers en jagers; bij het 5de, den lsten luitenant-adjudant A. O. Itehm, van het corps; de kapiteins E. A. De Perponcher, van het lste, en H. J. Parker Verboom, van het 3de regiment, op nonactiviteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking; bij de artillerie benoemd bij den staf van het wapen, tot kapitein der 2de kl., den lsten luitenant W. De Man, van het 3de regiment vesting-artillerie, gedetacheerd bij de pyrotechnische school; lot lsten luitenant, den 2den luitenant J. C. Van Iloften, magazijnmees ter der artillerie van de 3de klasse te Delft; bij het 2de regiment vesting-artillerie, tot lsten lui tenant, den 2den luitenant M. J. Perk, van het corpsbij het 3de regiment vesting-artillerie, tot kapitein der 2de klasse, den lsten luitenant J. M. Van Druynen, van het corps; tot lsten lui tenant, den 2den luitenant K. J. Van Ravens- waay, mede van het corpsbij den geneesk. dienst der landmacht in Nederlandsch Indië benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse H. J. W. Klein, geneesheer te Kopenhagen. Over de schouwburgvoorstelling van gisteravond kunnen we kort zijn. De zaal was stampvol en het grootste gedeelte van het publiek volgde de vertooning met ademlooze belangstelling. Geen wonder, liet stuk draagt in alle opzichten het merk van de fabriek waaruit het is voortgekomen, en die eenmaal met „Twee weezen" van de hceren Dennery eu Cormon heeft kennis gemaakt, kent vooraf den aard en de strekking van dit nieuwe voortbrengsel derzelfde firma, 't Is een effectstuk door en door, dat de zenuwen der toeschouwers op een verbazende proef stelt. Van dichterlijke inspiratie geen spoor, 't Bevat geen enkele hart verheffende gedachtemaar 't boeit en schokt van het begin tot het einde. En zoo zal zeker „Een rechterlijke dwaling" nog dikwijls voor een „bewonderend" publick worden vertoond. Men moge zich daaraa n ergeren't baat niet. Een groot gedeelte van het publiek houdt dol veel van der gelijke sensatiestukken, 't Kwam ons echter gister avond voor dat een groot deel der Rotterdamsche artisten er zelf veel minder mee ingenomen is. En dat geeft althans hoop voor de toekomst. G- e m e n g- d. Nieuws. Gistermorgen kort voor schoolt ijd werd door een der leerlingen van de school van den heer K. aan een scholier van den heer J. met een stok onverwachts een hevige slag toegebracht. De getroffene, die geen aanleiding tot zulk eene daad gegeven had, hevig bloedende terwijl het oog dik opgezwollen was, werd met den schuldige door agenten van politie, die getuigen waren van het droevig voorval, naar het bureel van politie gebracht, van waar de half bewustelooze knaap door den vader, die, zoodra deze de zaak verno men had, was komen toesnellen, naar huis geleid werd. De verwonding aan het oog moet van hoogst ernstigen aard zijn, en doet opnieuw betreuren dat er tusscheu leerlingen van verschillende scho len menigmaal ontmoetingen plaats hebben, waarbij te dikwijls te roekelooze en ongepaste handelingen plaats hebben, ten gevolge waarvan de ouders menigwerf in onaangename en zooals thans in treurige omstandigheden worden gebracht. Het is te hopen dat het thans voorgevallene een les voor het vervolg moge zijn. Tegen den dader is proces verbaal opgemaakt. Gistermorgen is een verpleegde inhet krankzinnigengesticht te Dordrecht vermoedelijk willende ontsnappeu, uit een raam der bovenver dieping aan de Lindegracht gesprongen en met het hoofd zoodanig op een scherpen kantsteen gevallen, dat hij na verloop van een paar uren den geest gaf. Het raam had eene tamelijk hooge borstwering en was bovendien voor de beneden- ruiten nog voorzien van een ijzeren hek. Meteen sprong echter heeft hij zich daarover heen en door de ruiten geworpen, terwijl hij in zijn val nog aan het een of andere scherpe voorwerp schijnt te zijn blijven haken. Althans zijn been was ge deeltelijk opengescheurd. Te Zandvoort zijn gisteren op het strand aangespoeld twee lijken, beiden in nog zeer herkenbaren staat. Onder verschillende voorwerpen, op de lijken gevonden, belmoren ook, behalve twee vrouweportretteu en een mansportret, twee messen enz., eene zeer beschadigde enveloppe, waarop lees baar isKapt. Niemann, barkschip Amalia. Bij het postkantoor te Rotterdam zij n Zondag alle brievenbestellers die hun vrijen dag hadden in dienst moeten komen, wegens de menigte strooibiljetten, circulaires en brochures betreffende de aldaar plaats hebbende verkieziug. Door 25 bestellers zijn ruim 30,000 stuks aan de geadres seerden bezorgd. Een reiziger uit Weesp, Zaterdagper spoortrein naar Amsterdam reizende, kreeg in den trein zulk een hevigen aanval van asthma, dat men bij aankomst terstond geneeskundige hulp moest, inroepenin het stationsgebouw gaf hij reeds den geest. Uit Z u i 1 i c h e m meldt men v a n Y r ij d a g Onze veerman A. De G. kwam heden ongelukkig om het leven. Hij verloor in een hevige sneeuwbui een zijner riemen en viel bij het grijpen daarnaar in de onstuimige rivier. Tevergeefs- waren de pogingen om hem te redden. T e Ch emni t z, in S aksen, is een e bende valsche munters ontdekt. Dertig personen zijn ge arresteerd en al de werktuigen in beslag genomen. Bij arrest van Zaterdag, in zake de Banque Belgique, heeft het hof te Brussel naar de assises van Brabant verzonden: 't Kindt de Rodenbeke, secretaris; Eortamps, ex-gouverneur der Bank, senator voor Brusselen naar de correc- tioneele rechtbankDe Buck, vader en zoob, en De Porre, wisselagenten. Buiten vervolgingSabalier en Dansaert. Het bedrag der verduisterde gelden, aan 't kind ten laste gelegd, bedraagt ongeveer 16 millioen franken. Bij gelegenheid van het cultiveeren van een veld, zoo wordt uit Donauschingen mede gedeeld, werd in den bodem gevonden een goed bewaard gebleven skelet van een moshert (Cervus Elaphus muscosus). Het gewei heeft een buiten- gemeene grootte. Dit exemplaar wordt gezegd het eenige volledige te zijn, dat tot dusver is gevonden. Te Nieuw-York is eene particuliere depêche uit Panama ontvangen, dat aldaar drie blokken huizen, gezamenlijk ter waarde van 500,000 dollars, zijn afgebrand. De storm heeft in het begin desvori- gen jaars aan de provincie en de gemeente Gro ningen aanzienlijke schade toegebracht, die voor de provincie alleen op 4 ton werd geschat. Thans heeft bij deu storm van verleden week de Reider- wolderpolder weder zoo veel geleden, dat men berekent dat de schade, daardoor aan de gemeente Groningen toegebracht, f 40,000 bedraagt. Het „Journal de Bruxelles" deelt het volgende medeEen meisje te Hofstade, oud 14 jaar en 2 maanden, werd, zoo het schijnt, achterna- geloopen door twee jongens, beiden 18 jaar oud, S. en P. genaamd. Verleden Zondag begaven P. en het meisje zich naar Mechelen' om er de ver makelijkheden van het. carnaval bij te wonen. Bij hunne terugkomst traden zij een danszaal binnen, waar S. zich reeds bevond. Zoodra deze laatste het meisje zag, noodigde hij haar uit om met. hem te dansen. Zij stemde niet alleen toe, maar bleef bij S. en zag naar P. niet meer om, alhoewel zij samen waren uitgegaan en zij van hem een ring van 3 franken had aangenomen, dien P. te Meche len had gekocht. Zich aldus van de hand gewezen ziende, vroeg P. den ring terug aan het meisje, dien zij zonder aarzelen teruggaf. Daarop verliet hij het huis en werd spoedig gevolgd door het paar, dat naar het dorp terugkeerde. P., die zich op den steenweg bevond, naderde het paar, en zonder een woord te spreken, bracht hij zijn mededinger een messteek toe in de richting van het hart. Het slachtoffer wankelde en viel na gepoogd te hebben een stap te doen, om niet meer op te staan. Aangaande de nieuw ontdekte Ege- ron-straat schrijft de „Locomotief"Naar aanlei ding van liet ook door ons uit de „Soer. Ct". over genomen artikel over de ontdekking eener straat dwars door Timor Laut wordt ons nog nader medegedeeldReeds twee jaar geleden knoopte de eigenaar der „Egeron" handelsbetrekkingen aan in de kampongs, die aan de straat gelegen zijn, doch eerst tegen het eind van het vorige jaar gebruikte dat schip de straat om zijn route te bekorten. Den westelijken ingang der straat vindt men ten zuiden van het eiland Sejrakde oos telijke ligt eenigszins ten Z.-W. van de kampong Olilie, die op de meeste kaarten aangeteekend is, en is gedeeltelijk verborgen door grootere en klei nere eilanden, die in de Egerenstraat liggen. De klacht over gebrekkige kaartou is volkomen ge grond. De straat, in quaestie is geen nauwe geul, maar ongeveer een geheele geographische mijl breed, en dus ternauwernood te overzien. De kaart van Timor Laut verandert door die straat geheel van aanzien. Het zuidelijk deel schijnt nog in meerdere eilanden verdeeld te zijn Het. wekt. in derdaad verwondering, dat een eiland als Timor Laut, hetwelk reeds zoo lang onder onze heer schappij staat, nog zoo weinig bekend is. Beter commentaar kan men niet verlangen op den aard onzer „heerschappij" in die 3trekeu. Par ij s telde in het afgeloopen jaar 3,986,748 inwoners. Het aantal geboorten bedroeg 58,472, zijnde 3769 meer clan in 1876. R echtzaken. De hooge raad heeft bij., een gisteren, gewezen arrest beslist, dat, wanneer- volgens gemeentelijke verordening bepaald is, dat plaatsen, waar gelagen worden gezet, op zeker uur moeten gesloten worden, dergelijk gebod niet van toepassing is op gedeelten van die plaatsen, die uitsluitend voor besloten gezelschappen zijn bestemd. 13 UITENLAND. Frankrij k. De „Francais" heeft vernomen, dat de minister van buitenlandsche zaken, Waddington, in een onderhoud met een lid van het corps diplomatique verklaard heeft, dat de regeering, na rijpe over weging, te rade was geworden, Frankrijk op hel aanstaande congres te doen vertegenwoordigen, doch dat zij tevens besloten had, hare toetredi'jg tol het congres aan zekere voorwaarden ondevge- schikt te maken. Uit dezelfde bron is aan het blad medegedeeld, dat de genoemde minister ver klaard heeft, voor zich besloten te zijn om den baron Baude als ambassadeur op het Vaticaan te doen vervangen. "Dnitsclila nd. De rijksdag heeft, gisteren het wetsontwerp be treffende de plaatsvervanging van den rijkskanse lier hij derde lezing onveranderd aangenomen met 171 stemmen tegen 101. De Polen en socialisten onthielden zich van stemming. Tegen stemden

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2