N°. 5543. Woensdag A". 1878. 13 fóaart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAaBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per S maanden.1-10. Franco per post.1A0- Afzoflderljjke Hommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 12 Maart. Heden wordt door prof. A. Kueueu de gedenkdag gevierd van zijn 25-jarige vervulling van het hoog leraarsambt aan de Leidsche Iloogeschool. Dat zulk een dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan, liet zich verwachten. Kueuen bekleedt als academisch leeraar en als beoefenaar der wetenschap een te hooge plaats dan dat niet velen van harte zijn feest als ook voor hen een feestdag zouden beschouwen. Mag hij, gelijk een der sprekers zeide, als de stichter eener nieuwe periode in de wetenschappelijke studie van het O. T. in het vaderland beschouwd wor den, en is hij als zoodanig ook in het buitenland beroemd, als leermeester en als mensch, door zijn grondige geleerdheid, zijn heldere voorstelling, zijn onvermoeide bereidwilligheid, wist hij zijn leer lingen aan zich te boeien en hun harten te win nen, ja, gelijk zij zeiven zeiden, tot zijn vrieu- den te maken. Van alle zijden stroomden dan ook vrienden, vereerders, leerlingen van vroege- ren en lateren tijd toe om hem hun gelukwen- schen en geschenken aan te bieden. Wij noemen daarvan alleen de commission van de studenten van niet-leerlingen, vereerders, die hem bij monde van den president Keller van Hoorn een zilveren beker aanbodenvan oud-leerlingen, uit wier naam de heer Moens, lid der Tweede Kamer, sprak, en die hem een photographisch album met hunne portretten schonken. Prof. Hoekstra compli menteerde den jubilaris namens de mede-redactie van het theologisch tijdschrift; prof. Scholten bood hem namens de mede-leden van het theologisch gezel schap een boekwerk aan; de candidaat Bruiuing sprak uit naam van de tegenwoordige leerlingen en overhandigde hem een album met hunne namen. Evenmin ontbrak prof. Prins, namens het bestuur van het Haagsch genootschap tot verdediging van den christelijken godsdienst; terwijl twee Hongaren namens een gepromoveerden landgenoot tegen woordig waren en dr. M. Th. Houtsma een Arabisch werk ten geschenke bood. Zeker zal de feestviering, voor den jubilaris uiet alleen maar ook voor allen die er in deelden, onvergetelijk zijn. Des voormiddags te halftien zullen morgen de corpsen van het garnizoen alhier, gekleed in marschtenue, zich vereenigen op de Ruïne, ten einde aan den gegageerden sergeant W. D. Parmans ter zake van belangrijke krijgsverrich tingen liet onder^cheidingsteeken met brevet voor eervolle vermelding op plechtige wijze uit te reiken. De troepen, in orde van parade opgesteld, zullen gecommandeerd worden door den heer majoor baron Mulert tot de Leemkule. Bij het departement van koloniën is, ten behoeve van de noodlijdenden op Curacao en Bonaire, ontvangen vanwege den burgemeester van Leiden, eeue som 27.87, zijnde het bedrag van giften bij den notaris Wijnstroom alhier ingekomen. Spoeden de volksvoorlezingen voor dit seizoen teneinde-zonder verder in vergelijkingen te willen treden kan men veilig zeggen dat de laatsten niet de minsten zijn. Trouwens, wie vroeger de voor drachten van de heeren Brouwer en Burgersdijk, die gisteravond als sprekers optraden, bijwoonde, kon wel niet anders verwachten, of ook nu zou onder hun gehoor een nuttige en aangename avond worden doorgebracht. Dat die verwachting niet werd teleurgesteld bewees de gespannen aandacht waarmede zoo voor als na de pauze beide sprekers door het talrijk opgekouien publiek werden gevolgd. De heer Brouwer sprak voor de vuist over de verschillende maangestalten in betrekking tot onzen aardbol, en wel zooals zij in den almanak onder de bena mingen nieuwe maan, eerste kwartier, volle maan en laatste kwartier voorkomen. Om zijn hoorders het gesprokene recht duidelijk te maken, waren door hem op het platform, benevens eene aard globe, twee beweegbare bollen geplaatst, die zon en maan voorstelden. Eindelijk werd ten slotte nog zon- en maaneclips behandeld en op de bedoelde wijze duidelijk gemaakt. Wij betwijfelen niet of ieder zijner hoorders heeft ten volle begrepen wat de spreker in zijne bij uitstek heldere populaire voordracht trachtte duidelijk te maken. Na de pauze droeg de heer Burgersdijk, op de wijze zooals men dat van hem gewoon is, achtervolgens voor: de Brand van Tollens, en Robberts Raaf van Withuys, om, onder aanhoudende hilariteit zijner hoorders, waartoe de koddige, ja soms dwaze overgangen telkens aanleiding gaven, te eindigen met eene z. g. dichterlijke potpourri. De arrondissements-rechtbauk te 's-Graven- liage heeft heden, in de onteigenings-proceduren der Spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, de volgende schadeloosstelling toegekend, als: /*61 aan Johanna Van der Vlist, weduwe G. De Kijzer (aanbod /"G984.S0, rapport deskundigen /T2,921.21, conclusie O. M. 6123.10); 6504 aan W. C. Van Wijk (aanbod 1-700, rupp. desk. ƒ13,763.37, conclusie O. M. 6132.60); 1913.26 aan J. De Jong Schouwenburg (aanbod 1757, rapp. desk. 4175.67, conclusie O. M. 1966.96) en 3316.75 aan M. Voor End (aanbod 3620, rapp. desk. 6741.03, conclusie O. M. ƒ3545.18). Door curatoren van het Stolpiaausch legaat aan de universiteit alhier is als prijsvraag uilge schreven „Welke plaats helioort iu de wetenschap van het zedelijk leven aan het geweten te worden toegekend?" De prijs bestaat in eene gouden medaille ter waarde van 250, en ƒ100 in geld, of wel, naar verkiezing, de geheele som in geld. De verhandelingen moeten, in het Latijn of Neder- landsch geschreven, worden ingezonden vóór 1 Oct. De Haagsche gemeenteraad heeft heden zich met alle voorstellen tot oprichting van scholen vereenigd. Hij besloot na warme discussie voor en tegen, tot oprichting vaneene school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes met 21 tegen 16, st. eene middelbare school met drieja- rigen cursus met 24 tegen 13 st. en eene burgerschool voor jongens tegen matig schoolgeld. Den 20sten dezer zal te VGravenhage in Diligenlia de verkoop plaals hebben van zestig schilderijen, benevens van eenige studiën van mo derne meesiers. Onder deze stukkeu vindt men er van hoogst verdienstelijke artisten. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Dordrecht naar Kesteren. Behalve de bestaande stations te Dordrecht en Geldermalsen zijn stations of halten ontworpen te Sliedrecht, Giesendam, Hardingsveld, Gorkum, Leerdam, Beest, Wadenoyen, Tiel, Echteld en Kesteren, dat tevens zal dienen voor den ontworpen spoorweg Amers foortNijmegen. Tweede Kamer. Ingetrokken is een voor stel van den heer De Bi'113'n Kops tot afschaffing van den suikeraccijns. Vrijdag te elf uren komen vier ontwerpen aan de orde, waaronder een tot vaststelling der Indische rekening over 1867 en een tot onteigening ten behoeve van den spoorweg NijmegenVenlo. De Kamer zal zich deze week hoofdzakelijk wijden aan het onderzoek in de afdeelingen van een aantal wetsontwerpen. Het lager onderwijs-ontwerp, zoomede dat omtrent de geldleening enz. belmoren daaronder nog niet; met het onderzoek daarvan wordt gewacht totdat de nieuw gekozen leden zitting zullen hebben genomen. Heden voor de openbare namiddag-zitting ver gaderde de Kamer in de sectiën tot het onderzoek van eenige ontwerpen. Het aandeel der provincie Zuid-Holland in het aantal manschappen voor de nationale militie, dat in dit jaar ten bedrage van 11000, zal wor den gelicht, is bepaald op 2024 man. Daarvan zullen o. a. moeten leveren's-Gravenhage 242, Delft 61, Rotterdam 365, Schiedam 70, Leiden 107, Gouda 46, Dordrecht 74, Leiderdorp 10, Zoeterwoude 8 en Oegstgeest 5 lotelingen. Het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen betreffende het recht van hypotheek is door de ministers van justitie en van financiën ingetrokken. Slechts twee sollicitanten hebben verzocht in aanmerking te komen voor de opengevallen betrek king van commies-griffier der Tweede Kamer: jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, secretaris van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Bo- vendams en advocaat te Utrecht, en mi'. P. W. A. Cort Van der Linden, advocaat bij den hoo- gen raad. In eene Zaterdag ten huize van den com missaris des Konings te Zwolle gehouden verga dering der commissie voor het gedenkleeken van wijlen de Koningin is besloten, van de bijeenge brachte gelden aldaar een ziekenhuis te bouwen of te helpen doen bouwen. Volgens het jaarverslag van de Rotterdamsche Bank is er een winstsaldo van 474,000, waaruit, na aftrek van 10 pCt. voor het reservefonds, 6 pCt. op elk aandeel kan worden uitgekeerd. De reserve stijgt dan tot 321,000, ieis meer dan 5 pCt. van het gestorte kapitaal. Aan het saldo van 270,000, voortspruitende uit de reductie van het maatschappelijk kapitaal, wenschen commissarissen, met het oog op den toestand van handel en nijverheid, thans nog geene bestemming te geven. De commissie voor de tentoonstelling van tuinbouw voortbrengselen, tuinsieraden en pluim gedierte, vau 27 tot 30 Juni e. k. te Arnhem te houden, ontving reeds vele blijken van inge nomenheid met hare onderneming. Prins Prederik der Nederlanden, de minister van staat, de com missaris des Ivoniugs in Gelderland, de voorzitter der Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde, het bestuur der Vereeniging „Eloralia" te Arnhem en de firma Sprenger en Verwaayen te Arnhem, zeiden der commissie ieder eene gouden medaille toe, terwijl haar bovendien reeds vele verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles zijn geschonken. Het aantal uitgeloofde medailles mag aanzienlijk genoemd worden. Voor de afdeeling tuinbouw zijn toch uitgeloofd6 g. m., 44 v. z. m., 83 z. m. en 44 b. m., benevens 195 in geld. Voor de afdeeling pluimgedierte is het aantal medailles als volgt: 5 g. m., 36 v. z. m., 162 z. m., 78 v. b. ra. en 177 b. m. een en ander vertegenwoordigende, de diplomata uitgezonderd, 6085. Door den commissaris des Konings in Noord- Brabant is het besluit vau ged. staten, waarbij voor de gemeente Tilburg een gedeeltelijk nieuwe loting voor de militie was bevolen, ingetrokken. Ten raadhuize te Amsterdam is gisteren aanbesteed liet maken van sluisdeuren, gebouwen enz. voor de stoombemaling bij Zeeburg. Minste inschrijvers waren de heeren L. I. Van den Steen hoven Co., te Dordrecht, voor 244,000. De raming was 256,000. De subcommissie te Middelburg voor de

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1