N°. 5544. Dinsdag A0. 1878. 12 blaart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering /iA van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEff. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Atzonderijjke Nommera0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 1—regelsXf LOR, Iedere regel meera 0.17jh Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den heer dr. C. Ter Laag, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als1°. 3 katoenen dekens, 3°. 3 pelnwen gevnld met haverkaf, 3°. 3 kussens gevuld met idem, 4®. 1 katoenen bedde- laken, 5°. 3 stroomatrassen of zakken, 6°. 5 bossen legstroo, toebehoorende aan C. Van der Plas, wonende te Leiden, Groene- steeg n°. 13, door typhns zijn besmet, en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd; gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1873 (Staatsblad n°. 134), beslnit en beveelt tevens: de bovenomschreven goede ren onmiddellijk in beslag te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wyze ter openbare kennis worden gebracht. De Bargemeester voornoemd, Leiden, 8 Maart 1878. V. n. BRAN DELER. LEIDEN, 11 Maart. Morgen zal dr. A. Kuenen alhier zijn vijfentwintig jarig hoogleeraar herdenken. Bij die gelegen heid zal hem o. a. 's avonds door het studentencorps een serenade worden gebracht. De deelnemers daaraan zullen zich te halfnegen aan het academie gebouw vereenigen. De stoet zal den volgenden weg nemen: Rapenburg (westzijde), Noordeindsbrug, Rapenburg (oostzijde), Steenschuur, Breestraat, Kort Rapenburg, Paardesteeg, Haarlemmerstraat, [halt] vervolgens verder langs de Haarlemmerstraat, Hooglandsche Kerksteeg en Kerkgracht, Nieuw- straat, Burgsteeg, Korenbeurs, Korenbrugsteeg en Breestraat naar de sociëteit Minerva, waar de stoet zal worden ontbonden. Tot custos aan het anatomisch kabinet alhier is benoemd de heer C. J. La Rivière Jr. In de verschillende zittingen daartoe door de commissie voor volksbijeenkomsten gehouden, zijn aan 510 personen uit den werkenden stand bons voor stekplanten uitgereikt, vertegenwoordi gende een getal van 2524 planten a 5 ets. Op deze bons kunnen in het begin van Mei bij den heer Mater op Nippon buiten de Zijlpoort de planten gehaald worden, zoodat, als alle aanvragers later ook inzenders blijken te zijn, de tentoonstelling in Augustus veel belooft. De pacht van het hotel den Burg is voor de som van f 3000 'sjaars gegund aan den heer A. G. Mulié te Hoorn. Het weekblad Sieboldia bevat het reglament en programma voor een wedstrijd tusschen kwee kersknechts en leerlingen, te houden in de tweede helft der maand September van dit jaar, in de zaal van Zomerzorg. Yoor de best gekweekte van elk artikel zullen ter beschikking der jury gesteld worden een certificaat 1ste klasse en 2 certificaten 2de klasse. Gedurende de eerste helft der maand Pebruari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden Gildemeester, P. A. Van Berlo, A. Leclère, W. Postma, Amsterdam; J. G. A. Pugee, Goes; A. Kraamer, G. Van der Leeuw, P. Goedwald, 's-GravenhageP. Van Bemmelen, RomeJ. Van der Leek, Rotterdam; mej. K. Van der Meer, Rijswijk; Hamers, Utrecht; L. M. Wienands, Vlaardingen; Trenker, Voorschoten; A. Gans, Zevenhuizen. Briefkaarten: Wed. P. Kerssen, Amsterdam; C. Van Wijk, 's-Gravenhage; Salo- mans, Rotterdam; J. Bokhorst, Winschoten. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 26.00, f 3.00 en f 1.40; de laagste f 26.00, f 2.70 en ƒ1.35. De minister van oorlog brengt ter kennis dat in Juli en Augustus e. k. te Breda een examen zal worden gehouden ter toelating van jongelingen als cadet tot de k. m. academie. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten, behooren daarvan vóór 15 Mei a. s. aan het departement van oorlog kennis te geven. Het volgend aantal plaatsen wordt dit jaar opengesteldvoor den dienst hier te lande infanterie 25, cavalerie 2, artillerie 20, genie 3; voor den dienst in Oost-Indië: infanterie 10, artillerie 25, genie 15. Men verneemt dat ook dr. Rutgers heeft bedankt voor het professoraat in de oude geschie denis aan de universiteit te Amsterdam. Naar de Prov. Gron. Ct. verneemt is de voordracht tot het benoemen van een hoogleeraar in de pharmacie aan de universiteit aldaar nog niet door heeren curatoren opgemaakt en dus nog minder aan den Koning toegezonden. De firma M. Pauwels Co. te Rotterdam heeft zes bonte poolmutsen voor de aanstaande Nederlandsche Noordpool-expeditie ten geschenke aangeboden. Volgens de „Débats" is het Nederlandsch paviljoen voor de tentoonstelling te Parijs voltooid en het hoofdgebouw nagenoeg. De gevel bestaat uit rooden baksteen. Al de materialen zijn aan gekomen. Ofschoon de minister van oorlog nog steeds door ongesteldheid verhinderd wordt aan zijn de partement te komen, neemt hij in de laatste dagen in beterschap toe. Bij het gemeentebestuur van Zaandam zijn ingekomen plannen voor een duinwaterleiding, die, langs de Zaan loopende, Amsterdam van water moet voorzien. Deze leiding zou in verband staan met de defensie-middelen der hoofdstad. In de „Kruisvaan", het orgaan van het St.- Bonifaciusbond der Ned. zouaven, wordt officieel medegedeeld, dat het pauselijk indult, hetwelk de vasten-dispensatiën bevat, die aan de pause lijke troepen worden verleend, voor dit jaar niet is vernieuwd. De oefenings-divisie bestaande uit de schroef- stoomschepen 1ste klasse „Van Galen", „Zilveren Kruis" en „Leeuwarden", onder bevel van den kapt.-ter-zee W. K. Van Gennep, zal tegen medio Maart, in stede van medio April, van St.-Vincent (Kaap-Verdische eilanden) via Suriname en Barba dos naar Curasao stevenen. De heer P. Tromp, wethouder te Amster dam, is door den koning van Portugal benoemd tot ridder der Christus-orde. Het stoomschip „Prinses Amalia" arriveerde Zaterdag van Nieuwediep te Batavia; de „Prins Hen drik", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde dien dag Gibraltar en gistermiddag Kaap St.-Vincent; de „Voorwaarts", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gisteravond te Southampton. Z. M. de Koning is geheel hersteld. Heden middag is Z. M. voor het eerst na zijne onge steldheid uitgereden en bracht een bezoek aan prins Hendrik. Z. K. H. prins Hendrik heeft gisteren de tentoonstelling van schilderijen in „Arti" te Amsterdam, bestemd voor de Parijsche wereldten toonstelling, geopend. Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnumerair bij de administratie der directe belas tingen en van het kadaster W. J. H. Van Beusekom, te GeertruidenbergJ. J. Ter Laag, te's-Bosch; J. W. Houwing, W. H. Houwing en D. Hendriksz, allen te Rotterdam, en G. P. Cool, te Zwolle. De T weedeKamer heeft heden de beraadslaging hervat. Veertien reeds bekende ontwerpen zijn verzonden naar de afdeelingen. De heer De Jong heeft namens de commissie van enquête voor de besmettelijke longziekte onder het rundvee verslag uitgebracht. De conclusie daarvan strekt tot ver zending van het verslag aan den minister van bin- nenlandsche zaken, om de daarin verspreide wen ken in ernstige overweging te doen nemen en de Ka mer de wenschelijkheid te doen uitspreken van1°. versterking van het staatstoezicht daar waar de long ziekte heerscht, 2°. bevordering van onmiddellijke aangifte van het eerste ziektegeval in een koppel verdachte runderen door wetswijziging, 3°. aan moediging door staatstoezicht van de inenting der runderen als voorbehoedmiddel, 4°. vaststelling door de regeering van bijzondere voorschriften om de bestaande wettelijke bepalingen in toepas sing te brengen en de volledige naleving daarvan te verzekeren. Gremengd Nieuws. Zaterdag-nacht zijn op het Levendaal hoek Geerestraat bij v. d. Berg dertig pond boter, twee deksels van melkemmers en een aantal eieren door opschuiving van het raam ontvreemd. Zondag is de dief echter reeds gearresteerd. Zaterdag reed een bierwagen langs het Kanaal te 's-Hage. De paarden geraakten door een onbekende oorzaak op hol. Een der beide knechten, die op den wagen zaten, sprong er af en kwam met den schrik vrij. De ander, die er op was blijven zitten, sloeg er echter af, toen de wagen tegen een paal terechtkwam, met het onge lukkig gevolg, dat hij, hoezeer geneeskundige hulp niet heeft ontbroken, nog denzelfden avond is overleden. Een welgekleed werkman kwam voor een paaT dagen de herberg genaamd „Oud Half weg" aan den Loosduinschen straatweg binneD, bestelde een borrel, dien hij uitdronk met de woorden„wat heeft een mensch toch aan zijn leven! het beste is maar dat men zich van kant maakt", en ging heen. Ongeveer een half uur later vond men zijn lijk in een sloot aan de laan van „Eik-en-Duinen". Het is door de politie naar Loosduinen vervoerd. Bij de verkiezing te Winschoten was tegen de candidatuur van den heer D. Mulder een biljet verspreid, waarin een voorval opgehaald werd, dat, zoo het waar was, vroegere handelingen van den heer Mulder in een weinig gunstig dag licht stelde. Daartegen werd van de zijde der voorstanders van den heer Mulder eene verklaring opgesteld, door 38 personen geteekend, dat de heer Mulder een eerlijk en rechtschapen man was. Ondertusschen werd onderzoek gedaan naar de stellers van het strooibiljet, en men meende daar onder ook den burgemeester van Winschoten te moeten rekenen. In de laatste vergadering van den raad aldaar werd door den heer Mulder aan den voorzitter gevraagd, of hij hem, den heer Mulder, niet een certificaat van eerlijk man kon geven, waarop de voorzitter te kennen gaf, dat hij als burgemeester slechts een certificaat van goed gedrag kon verstrekken. De heer Mulder zou hierop het volgende antwoord gegeven hebben „dan ben jij dekerel, die in Winschoten loopt," met nog eene onaangename bijvoeging. De voorzitter heeft dadelijk na afloop der ver gadering dezen uitval ter kennis van den officier van justitie gebracht, die, zooals men zegt, naar aanleiding daarvan een gerechtelijk onderzoek tegen den heer Mulder zal instellen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1