N„. 5543. A". 1878. Maandag II Maart. Tweede Blad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEI DSC II DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per posl.-1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02; Gemengd Nieuws. Naar wij met zekerheid vernemen zijn in verband met het droevig uiteinde van den metselaar M. de jougens in quaestie gelast voor den officier van justitie te 's-Gravenhage te verschijnen, wer- waarts zij hedenmorgen zijn vertrokken. Er zouden echter geen termen voor een rechterlijke vervolging aanwezig zijn bevonden. Twee bakkersknechts zijn teAmster- dam gearresteerd wegens oplichting op kleine schaal. Zij hebben nl. gedurende vele maanden dagelijks het brood aan de klanten van hun patroon nu eens een cent dan een halven cent duurder verkocht dan de prijs was. Donderdag-avond heeft te Arnhem een jongen een anderen, met wien hij gevochten had, met een pook zoodanige slagen toegebracht, dat zijn arm gebroken is. De f 3 2,0 0 0, welke nog ontbraken te Zutfen aan de inschrijving voor de stedelijke lee ning, groot f 100,000, zijn door een der ingeze tenen, jhr. C., aangeboden. Tusschen Wolfheze en Arnhem is eene inrichting gemaakt om opzettelijk treinen te doen derailleeren. De twee hoofdsporen namelijk van den Ned. Rijnspoorweg worden aldaar doorsneden door een kruisspoor voor werktreinen ten behoeve der lijn Arnhem-Nijmegen. Om nu het gevaar van botsingen te voorkomen, die in allen gevalle ernstiger gevolgen kunnen hebben dan ontsporin gen, zijn aan beide zijden der hoofdsporen derailleer- wissels geplaatst, die zoodra het sein op onveilig komt geopend worden. Merkt de machinist van den diensttrein het sein niet, dan komt deze op het derailleerspoor, dat aan het eind met zand enz. is voorzien, om de gevaren te verminderen. De vóórtentoonstelling der kunstwer ken', door Nederlandsche meesters voor de inter nationale tentoonstelling te Parijs vervaardigd, wordt morgen in „Arti" te Amsterdam geopend en zal den volgenden Zondag te vijf uren worden gesloten. De inzending van kunstwerken is zoo belangrijk, dat bijna zonder uitzondering de beste namen der Nederlandsche schilderschool vertegen woordigd zijn en de tentoonstelling dus zeer luisterrijk belooft te wezen. Het nieuwe tooneelstuk: „Een be roemd proces" [betzelfde als„Een rechterlijke dwaling"!] maakt in hoogere kringen van den schouwburg zeer veel opgang. Niet slechts het traditioneele loon der kunst, een enkele traan, valt het ten deel, maar bij de opvoering te Amster dam is een heele soldaat in onmacht gevallen. De Arnh. Crt. weet niet of bij hare schouwburg directie het voornemen bestaat ook daar het be roemd proces te doen genietenin dat geval zou zij haar in overweging geven om, gelijk somtijds alle plaatsen als eerste rang worden berekend, dan alle plaatsen als derde rang te doen gelden! Naar men aan de „Indépendance" schrijft, is eindelijk de lang gezochte hoofdschuldige aan den moord der generaals Clément Thomas en Lecomte, zekere Garcin, dië het bevel gaf om te vuren, gevat. Den 25sten dezer zal hij voor den derden krijgsraad terechtstaan. Volgens de Vlissingsche Courant is te Rotterdam een s poor weg-roo ver op heet er- daad betrapt.Het wordt inderdaad hoe langer hoe fraaier. Men gaat nu al met heele spoorwegen op den loop PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer<"7i Grootere letters naar plaatsruimte. De provinciale weg 's-Bosch Vlij men is voor een groot gedeelte weder onderge- loopen, zoodat nu reeds ten derden male gedu rende dezen winter de gemeenschap met de Lang straat en het land van Heusden gestremd is. Uit Zwolle meldt men van gisteren: Op de Thorbeckegracht en den Buitenkant staat het water tegen de huizenmet roeibooten vaart men daar over de straat; ook loopen reeds enkele stra ten in de stad onder, door het water dat uit de riolen komt. Gisteravond is een in aanbouw zijnde loods bij de nieuwe sluis aan de IJselstraat ingestort; eenige schoorsteenen en verscheiden dakpannen zijn afgewaaidde weg naar het groote Wezenland loopt over; op de Varkenmarkt en Veemarkt staan reeds eenige huisjes in het water. Het is dennieuwbenoemdencomman- dant der schutterij te Kampen nog niet gelukt een corps officieren samen te stellen; zij, die vroe ger en corps ontslag aangevraagd hebben, blijven bij hun besluit. De patrouilles mineurs, die dezer dagen 's avonds te Utrecht werden uitgezonden wegens de ongeregeldheden, die plaats hadden met de agenten van politie, zijn weder ingetrokken. Het paard, gespannen voor het rij tuig van den heer V. te Zutfen, schrikte eergis teren door het fluiten van een passeerenden spoor trein en ging op hol. Bij de buitenplaats „Rozen hof," buiten de stad, stortte het rijtuig tegen het hek, waardoor de koetsier van den bok geslingerd werd en aan de gevolgen der bekomen kwetsuren een uur later bezweek. Te Boulogne is in de Seine het lijk gevonden van mevrouw Harmant, de joDge vrouw die na den dood van haar echtgenoot te Parijs spoorloos was verdwenen en twee maanden tever geefs was gezocht. Men schat de vlottende schuld van Turkije op 1'/,, de geconsolideerde schuld op 5 milliards fr. Van deze laatste is voor 1 milliard in Frankrijk, 2,/4 milliard in Engeland, mil liard in Duitschland en Oostenrijk, 375,000,000 fr. in Italië, 250,000,000 fr. in België en Hol land, 625,000,000 fr. in Turkije zelf geplaatst. Rochefort heeft uit Genève aan de „Réveil" geschreven, dat Cluseret niet door de Russen is doodgeschoten en nooit in Turkschen dienst was; maar dat men zich ongerust maakt over het lot van den communard Olivier Pain, die met Rochefort uit Noumea ontsnapte. Een 350-tal Parijsche studenten ga ven Woensdag een diner aan de Spaansche stu denten, die aldaar sedert de carnavalsfeesten ver blijf houden. Reeds bij de „Saumon sauce Hollan- daise" begon men te toosten en men bleef tot halfelf gezellig bijeen. De Spaansche studenten begaven zich daarna naar een soirée bij prinses Mathildeeergisteren brachten zij een bezoek aan Victor Hugo, die aan elk hunner zijn photographisch portret gaf. Een verschrikkelijke brand heeft in den nacht van Zondag op Maandag in een der voorsteden van Weenen, de Leopoldstad, gewoed. In een danslokaal was dien avond een bal, dat door meer dan honderd personen uit den arbeiden den stand en door een aantal soldaten werd bij gewoond. Om vier uren 's morgens beging een der gasten de onvoorzichtigheid om de gaslamp, die in het midden der zaal hing, naar zich toe te trekken, ten einde aan de vlam een sigaar aan te steken. Waarschijnlijk bekwam de pijp hierbij een lek, want plotseling stroomde er een belang rijke hoeveelheid gas uit, dat aanstonds in brand vloog. De vlam deelde zich terstond mede aan de wanden van het vertrek, en in een oogwenk stond het huis in laaien gloed. De vlam sloeg door den hevigen wind weldra over op een naburig huis van drie verdiepingen, dat door een aantal gezin nen bewoond werd. Voordat dezen op de vlucht bedacht waren, was de uitgang afgesneden. Een hartverscheurend tooneel volgde nu. De ongeluk kige bewoners trachtten zich te redden door uit het venster te springen. Twee van hen bleven daarbij op de plaats dood, een zestal werd zwaar gekwetst. Slechts drie zijn er met lichte wonden afgekomen, doch hebben niets anders dan het leven gered. Meubelen, kleedingstukken en alle andere goederen zijn verbrand. De heer G. Karsten, onlangs benoemd tot kerkvoogd bij de Herv. gem. te Kolderveen, heeft de administratie van kerkvoogden aldaar niet willen goedkeuren, op grond dat er een som van f 140 uit de kas zou zijn verdwenen en er grove sommen voor buitengewone vertering, ten nadeele der administratie, in rekening zouden zijn gebracht. Voorts heeft hij te kennen gegeven, dat hij reke ning en verantwoording van genoemd college, bij deurwaarders-exploit, voor de arrond.-rechtbank zal bevelen. Onder die bedrijven zijn dezer dagen te zijnen huize acht groote ruiten ingeslagen. Een nieuw soort van piano is in eene fabriek te Parijs vervaardigd. Zij heeft twee cla viaturen boven elkander, van welke de bovenste juist tegenovergesteld als de onderste gestemd is, waardoor o. a. het lastige kruisen en de groote sprongen vermeden worden. In de artillerie-school te Berlijn heeft men bevonden, dat bij vermindering der chemische zuiverheid van water de geschiktheid tot het leiden van den electrischen stroom toe- en de weerstand afneemt, zoodat reeds de toevoeging van een kleine hoeveelheid organische stoffen zich duidelijk verraadt. Het „Neue Wiener Tageblatt" ver zekert dat er te Sofia vier geneesheeren zijn op gehangen, die in het Turksche hospitaal aldaar dienst deden. Zij werden beschuldigd Polen te zijn, niettegenstaande zij Oostenrijksche onder danen wareneen er van was de broeder van den heer Gebhardt, secretaris van het hooggerechtshof te Weenen. De vijfde, dokter Czerwiuski, had een Engelschen pas en hieraan dankte hij het be houd van zijn leven. Gewoonlijk zijn verhalen van dezen aard later tegengesprokennu het een man geldt, die in Weenen invloedrijke bloedverwanten heeft, zal waarschijulijk ook dit verhaal nader bevestigd of gelogenstraft worden. Volgens de „National" is de heer Thomson van zijne in het tweegevecht met De Cassagnac bekomen wonde reeds geheel genezen. R echtzaken. Tegen C. Dekker, voormalig bediende bij de associatie-cassa te Amsterdam, beklaagd wegens misbruik van vertrouwen ten nadeele dier inrich ting, is door den subst.-officier van justitie het maximum der straf op dit misdrijf gerequireerd, nl. eene cellulaire gevangenisstraf van één jaar en de betaling eener geldboete van f 12.50. De uitspraak is bepaald op a. s. Donderdag. Tegen de twintigjarige boerendochter A. v. E. uit Wateringen, beschuldigd van kindermoord, is gisteren door adv.-gen. mr. Gregory 5 jaren tucht huisstraf geëischt. De uitspraak is bepaald op a. s. Vrijdag.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1