N°. 5543. A*. 1878. Maandag (1 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering :x van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit dommer bestaat uit TWEE BLADEfr. Eerste Blad Een goed voorbeeld. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. franco per post.1.40. Afzonderlijke Wommers0.02. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Tan 1—0 regels...1.06. Iedere regel meer..0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Stokpaardjes wij „groote" inenschen berij den ze zoo goed als onze kiuderen, doch om even als dezen ze na verloop van eenigen tijd weer aan den kant te zetten. Daar hebt ge om slechts een voorbeeld te noemen de hooggeroemde emancipatie der vrouw. Niemand, een enkel hals starrig doordrijver in het Engelsch Parlement uitgezonderd, denkt er nog in ernst aan daarvoor den handschoen op te nemen, althans in den ver uitgestrekten zin, dien men vroeger aan die zoo genaamde vrijmaking hechtte, al valt het niet te ontkennen, dat de indertijd zoo overdreven bewe ging goede vruchten heeft afgeworpen in den vorm van menig voorrecht, vroeger ten onrechte aan de vrouw onthouden. Er zijn echter andere dagelijks besproken on derwerpen, die wel degelijk aan de orde van den dag blijven, om de eenvoudige reden dat zij een onafwijsbaren eisch van het oogenblik vormen. Daartoe behoort ongetwijfeld de in den laatsten tijd zoo menigvuldig besproken vraag: hoe zullen wij ons vrijwaren tegen de meer en meer toene mende vervalsching onzer levensmiddelen? Een antwoord op die vraag kunnen wij vinden in hetgeen wij zien, dat in Duitschland op dat gebied wordt tot stand gebracht. Zoo werd een ontwerp van wet ingediend betreffende de verval sching van levensmiddelen en andere goederen. De 17 artikelen, die het bevat, verdienen alles zins de aandacht. Alle openbaar te koop aange boden levensmiddelen zijn volgens dat ontwerp aan de controle der gezondheidspolitie onderwor pen, die een artikel kan opeischen en, blijkt het niet vervalscht, den eigenaar bij wijze van scha deloosstelling den koopprijs toekent. Io bepalingen omtrent de bewaring van voe dingsmiddelen, het slachten van vee, het schoon houden van slachthuizen, het vervaardigen van verschillende goederen van algemeen gebruik, het inrichten van gebouwen enz. zal worden voorzien door keizerlijke besluiten. Overtreding van sommige bepalingen evenals bemoeilijking der gezondheidspolitie kan worden gestraft met boele tot hoogstens 150 mark en met gevangenisstraf. Terecht worden tegen de eigenlijke vervalschin- gen de strengste straffen toegepast, en wel gevan genisstraf van hoogstens zes maanden en boete van hoogstens 1500 mark tegen hen, die ver- valschte voedingsmiddelen te koop aanbieden met het kennelijk doel om te bedriegendoen zij dat uit onwetendheid, dan worden zij toch altijd nog gestraft met een maximum-boete van 150 mark. Men ziet het, alle achterdeurtjes om de wet te ontdui ken door geveinsde onkunde zijn dus gesloten. Wie het meest verdient, moet ook het meest ontvangen; daarom stelt het ontwerp opsluiting en verlies van burgerrechten op het vergrijp van hen, die met kennis van zaken levensmiddelen of andere goederen zoodanig vervalschen of vervalscht verkoopen, dat zij schadelijk zijn voor de gezond heid. Heeft de vervalsching bij den verbruiker ziekte of eenig ander ongeval ten gevolge, dan wordt een gevangenisstraf van 5 tot 10 jaren toegepast bij gevallen met doodelijken afloop wordt de ver- valscher met levenslange gevangenis gestraft. Door zulk een strenge, algemeene wet wordt men gewaarborgd tegen de kwade praktijken van gewetenlooze bedriegers. Een „algemeene" wet, zeggen wij met opzet, want locale verordeningen kunnen hier niet baten en zullen slechts strekkeu om het kwaad te verplaatsen en in sommige brand punten van zorgeloosheid op te hoopen. Maar ook in het belang van den fabrikant en den winkelier zelf is rijkstoezicht hoogst wen- schelijk. Immers slechts met de grootste voorzich tigheid zal men na een chemisch onderzoek het „schuldig" mogen uitspreken, zoolang der scheikun dige wetenschap nog zooveel duisters en gebrek kigs aankleeft. LEIDEN, 9 Maart. Hedennamiddag ontstond in het magazijn van wol len- en breikatoenen garens der heeren Kuiper en Bakker, firma J. Parmentier Zn., op de Mare door een tot nog toe onbekende oorzaak brand, en wel in die mate dat toen hij omstreeks half- vijf werd ontdekt, de vlammen reeds uit het dak sloe gen en het bovenmagazijn in lichterlaaie stond. Het vuur deelde zich weldra ook aan het magazijn beneden mede, waar het eveneens door de licht brandbare stoffen niet weinig voedsel vond, zoo mede aan de bovenwoning van het aan dit per ceel grenzende woonhuis,' waar het insgelijks aan zienlijke schade aanrichtte. Door de werking der hand spuiten mocht men er echter in slagen den brand in zijn verderen voortgang te stuiten, zoodat men hem te halfzes meester was en de spuiten te zes uren konden inrukken, daar inmiddels, hoewel te laat, ook de stoomspuit was gearriveerd. Het boven- magazijn is geheel uitgebrand. De minister van marine brengt ter kennis, dat in Mei bij de directie der marine te Helle- voetsluis een vergelijkend examen zal plaats heb ben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2de klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot veertig bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen worden toegelaten, behooren vóór of uiterlijk op den laatsten April aanstaande een op zegel geschreven verzoekschrift in te dienen aan het departement van marine. Den 21sten Februari is door de plaatselijke politie alhier in beslag genomen een valsche halve gulden met de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1863. De afdeeling voor taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal a. s. Maandag eene gewone ver gadering houden. Door Z. K. II. Prins Erederik is voor tien exemplaren ingeteekend op een door onzen stad genoot P. J. Baale, letterzetter, vervaardigd en bij den boekhandelaar J. K. Overbeeke te Brielle verschijnend dichtstukje, getiteld„Het graf in de diepte." De zuivere opbrengst daarvan zal ge heel strekken ten voordeele der nagelaten weduwen en weezen van de in den morgen van 12 Februari jl. voor Rotterdam op jammerlijke wijze verdronken zeven werklieden. Daar ook alhier lijsten van inteekening op deze uitgave circuleeren, hopen wij dat velen het liefdadige doel van schrijver en uitgever zullen ondersteunen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7390 volwas sen personen en van 1722 kinderen. Daar de apotheker C. H. Van Ankum voor het hem aangeboden hoogleeraarsambt in de phar- macie te Groningen heeft bedankt, staan thans op de voordracht voor deze betrekking dr. J. Ariëns Kappers, adsistent bij het chemisch labo ratorium, en dr. A. H. Van Ankum, leeraar in de schei- en delfstofkunde aan de hoogere bur gerschool aldaar. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende nadere wettelijke bepalingen betreffende den ijk en het gebruik van weegwerk tuigen. Volgens art. 1 zijn van de weegwerktuigen alleen de enkelvoudige, gelijkarmige balans en de bascule of brugbalans, waarvan de verhouding der hefboomsarmen is als 1 tot 10, onderworpen aan de verificatie en stempeling, bedoeld in art. 15 der wet van 7 April 1869, waarvan de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij kon. besluit van 29 Nov. 1874. Art. 2 bepaalt dat door den Koning kunnen worden aangewezen andere weeg werktuigen dan de in art. 1 genoemde en waarvan het gebruik in het openbaar verkeer en het be zitten of voorhanden hebben op de plaatsen, be doeld in art. 11, 1ste alinea, der in art. 1 aan gehaalde wet, onder bepaalde voorwaarden geoor loofd is. Art. 3 bepaalt dat, ingeval van geschil omtrent eene gewogen hoeveelheid, de uitkomst der weging op eene enkelvoudige gelijkarmige balans beslissend is. De minister van waterstaat enz. heeft de volgende circulaire gericht aan de Kamers van koophandel en fabrieken: „Sedert de invoering van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, vastgesteld bij koninklijk besluit, van 9 Januari 1876 (Staatsblad n°. 7), zijn van verschillende zijden tegen sommige, bepalingen daarvan bedenkingen ingebracht. Alvorens daar omtrent eene beslissing te nemen, zal het mij aangenaam zijn, ook met uw gevoelen te worden bekend gemaakt omtrent de wijzigingen, welke de ondervinding wenschelijk beeft doen voorkomen in dat reglement te brengen." Mr. A. P. De Lange heeft tegen Mei a. s. zijn eervol ontslag gevraagd als leeraar in staathuishoudkunde, statistiek en staatsinrichting aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar. De heer J. Bijl, 1ste hulponderwijzer aan de openbare kostelooze school n°. 17 te Amster dam (hoofdonderwijzer de heer W. Degenhard), heeft zijn 50-jarig jubilé gevierd. Hij ontving daarbij talrijke blijken van belangstelling, als een fraaien inktkoker met inscriptie van het ge meentebestuur, een zilveren medaille van regee- ringswege en een dito van het Amsterdamsche Nutsdepartement. Op den Staatsspoorweg van Rotterdam— Willemsdorp zal dubbel spoor gelegd worden. De aanbesteding zal spoedig volgen. Het doorloopend verkeer zal daardoor belangrijk worden bevorderd. Thans moeten de treinen, b. v. aan het station Barendrecht, op elkander wachten. Bij de nieuwe territoriale indeeling zullen, bij aanneming, verschillende garnizoensveranderin gen plaats vinden, die uit den aard der zaak meer blijvend zullen wezen, aangezien ze bij de wet zijn geregeld. Gedeputeerde stateu van Gelderland hebben met algemeene stemmen bet besluit van den ge meenteraad van Arnhem vernietigd, om van den hter Heuvelink, bouwkundige aldaar, 10,000 cen tiaren nabij het Gelders Spijker gelegen terrein voor f 40,000 aan te koopen. De stembriefjes, bij de herstemming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Goes op 12 Maart e. k. in te leveren, zullen den 14den geopend worden. De bij het 3de regiment infanterie benoemde

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1