Spanje. voor de behoeften der gewone scheepvaart op de kanalen in de provinciën Drente en Overijsel. Prins Hendrik is gisteravond uit Luxem burg in de residentie teruggekeerd en zal tot in bet begin van Mei daar vertoeven om zich ver volgens bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling eenigen tijd in Parijs te vestigen. Gremengd IVieuws. Zondag-morgen is alhier de metse laar M. overleden, naar men vermoedt ten gevolge van een val op Dinsdag te voren over een touw, dat door een vijftal knapen in de Pieterskerk- choorsteeg gespannen was, om, zooals zij dat noemen, „menschen te vangen". De politie, van dat over lijden onder die omstandigheden onderricht, heeft een onderzoek ingesteld, ten gevolge waarvan tegen die knapen proces-verbaal is opgemaakt en het lijk van M. gerechtelijk geschouwd is ge worden. Dit is voorzeker een waarschuwend voor beeld voor de jeugd, om voortaan dat zoogenaamde menschen vangen na te laten, maar vooral voor de ouders om het aan hunne kinderen ten ernstigste te verbieden. Door de politie te Rotterdam is een persoon gearresteerd, die werkzaam was aan het staatsspoor en verdacht werd een pak, dat be zorgd moest worden, te hebben geopend en zich daaruit iets te hebben toegeëigend. Op het politie- bureel bleef hij alle schuld ontkennen, waarna men een onderzoek ten zijnen hnize instelde. Hier vond men onder een kippenhok in den grond begraven een doosje, waarin zich onderscheidene voorwerpen van waarde bevonden, alsmede een ridderkruis, afkomstig uit het door hem ge opende pak. Gisterochtend werd buiten de Wa terpoort in de Mark bij Breda drijvende gevonden het nog gekostumeerd en gemaskerd lijk van een fabriekswerker. Vermoedelijk is de man den vorigen avond na de carnavalspret in beschonken toestand te water geraakt. Dinsdag is in de wachtkamer van het stadhuis der hoofdstad het borstbeeld geplaatst van mr. Andries de Graefl', burgemeester van Am sterdam in 1659, gebeiteld door A. Quellino in 1661. Dit beeld, ontdekt in èen vergeten hoek van het athenaeum, is gerestaureerd door den beeldhouwer Stracké en op een zwart marmeren voetstuk geplaatst, en zeker een van de schoonste stukken beitelwerk door Quellijn in dit genre vervaardigd. Naar men verneemt zullen de lote- lingen, die Zaterdag e. k. te Tdburg herloten moeten en bij de eerste loting reeds een hoog nommer hebben getrokken, tegen de herloting bij den Koning in beroep komen. Er moeten zich onder die vrijgelotenen ook eenigen bevinden, die zich reeds als nummerverwisselaars hebben ver bonden. Het eiland Ameland, da ton ge veer300 zeelieden telt, heeft thans een instelling gekregen, waaraan reeds lang behoefte bestond. Door den heer D. Engelen, rijksontvanger aldaar, is name lijk onder den naam van „Zeemanstroost" voor aldaar te huis behoorende zeevarenden een koste loos beheerd fonds opgericht, met het doel, om aan oude en gebrekkige zeelieden en weduwen en weezen van zeevarenden eene maandelijksche uit- keering te verschaffen, uit bijdragen der leden en giften van begunstigers. Het bestuur is opge dragen aan een directeur, een secretaris en een penningmeester; er is een commissie van toezicht van 9 personen. Uit Zwolle wordt gemeld dat door den aanhoudenden westenwind het water sterk wassende is. De hooilanden langs het Almeloosche kanaal beginnen weder onder water te loopen. Het bericht aangaande de ontdek king van beschadigde archiefstukken, aan de Zut- fensche Courant ontleend, was overdreven. De archivaris deelt daaromtrent het volgende mede: „Toen ik in de vorige week een bezoek bracht aan het goed geplaatste en met zorg bewaarde stedelijk archief te Zutfen, werden er in een kast, die sedert langen tijd niet geopend was, eenige portefeuilles met stukken ontdekt, die door een verborgen lek vochtig waren geworden. Ontegen zeglijk hebben de stukken daardoor geleden, maar het gaat niet aan van onherstelbare schade te spreken, daar men verwachten mag, dat, dank zij de goede maatregelen, die dadelijk genomen werden, het grootste gedeelte behouden blijven zal." Dinsdag-avond tusschen halfacht en acht uren ontstond te Schiedam brand in een bran derij van den heer Brandhoff, aan het zoogenaamde Buitenhoofd. Ofschoon de spuiten spoedig in wer king gebracht waren, werd het geheele perceel in de asch gelegd. De belendende gebouwen wist men te behouden. Te Zierikzee heeft zich gisteren de vrouw van een arbeider, moeder van vier kinderen, door ophanging van het leven beroofd, nadat zij eerst nog met haar gezin het middagmaal gebruikt en alles behoorlijk opgeruimd had. Drukkende zorgen voor de huishouding, waarvoor de man in dit jaargetijde niet genoeg kon verdienen, schijnen de ongelukkige tot deze wanhopige daad te hebben geleid. Dat niet alle Amerikanen den naam van mild verdienen, kan blijken uit het volgend verhaal van de „Sport". Op een soiree te Parijs verloor een Amerikaan, die zoowat jaarlijks 200,000 fr. te verteren heeft, een diamanten hemdsknoopje, ter waarde van 12,000 fr. Een staljongen vond het knoopje, bracht het den eigenaar terug en kreeg tot belooning2 sigaren. Te Penig in Saksen is onlangs een bij vele reizigers welbekend persoon overleden, nl. de corpulente spoorweg-restaurateur Hartel. Hij is slechts 31 jaar oud geworden bij een gewicht van 336 pond. Te Meerane werd zijn lijk geopend het hart was viermaal grooter dan gewoonlijk en was geheel in vet verborgende borst en de buik hadden een vetlaag van een hand dik; de lever woog 14 pond. Joseph Pontenaille, in het departe- ment van den Gard, heeft zich op de volgende wijze levend begraven. Na een kuil gegraven te hebben, heeft hij aan den kant, waar zijn hoofd moest liggen, eenige boomtakken met gras bedekt gelegd, en daarop een groote hoeveelheid aarde. Daarna is hij in den kuil gedaald, bedekte zich tot aan de borst met aarde, en deed de aarde, welke boven zijn hoofd hing, invallen, zoodat hij geheel onder de aarde bedolven lag. Bij de F.ransche regeering is van den gouverneur van Reunion bericht ontvangen omtrent een geweldigen orkaan, welke den 14den en 15den Januari 11. geweldige verwoestingen op dat eiland heeft aangericht. De in de haven liggende schepen hebben, op één na, intijds het ruime sop kunnen kiezen, doch de gezwollen rivieren zijn buiten hare oevers getreden, bruggen, wegen, woningen en den te veld staanden oogst vernielende. Zes en veertig menschen zijn daarbij omgekomen. Der tien personen verdronken op het bovenbedoelde gestrande schip en zes zijn onder het puin van een omgewaaid hospitaal verpletterd. Maandag heeft te Parijs een reiziger, die in de rue Dunkercjue was afgestapt, zich door een revolverschot gedood. Hetzelfde deed een persoon in de wachtzaal van den Oostspoorweg, alsook in de avenue de Neuilly een oud man uit verdriet dat zijne vrouw overleden was. Op den boulevard Rochechouart aldaar werd Maandag een man van zestig jaar, belast met het schoon houden der rails, door twee trams die van ver- 1 schillende kanten kwamen, overreden. De wielen gingen over zijn lichaam heen, zoodat hij aan buik, schouder en nek zoo hevig gewond werd, dat hij in eene apotheek binnengebracht weldra overleed. R echtzaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren bij een uitvoerig arrest de schuitenvoerdersknechts Nicolaas Westerik en Jan Willem Westenberg, wier zaak wij onlangs mededeelden, schuldig ver klaard aan de meeste der hun ten laste gelegde diefstallen van cambrics, met vrijspraak van de diefstallen van goederen, die verzonden zijn met de schepen „Anna", „Sophia", „Drente" en „Friesland", toen zij niet meer als schuitenvoer dersknechts alleen met het vervoer van goederen door een bepaald expediteur belast waren. Het hof heeft de beschuldigde Marretje Bosselman schuldig verklaard aan medeplichtigheid aan den door de schuitenvoerders gepleegdeu diefstal van hun toevertrouwde goederen, door het desbewust helen en opkoopen, doch haren broeder H. J. E. Bosselman vrijgesproken. N. Westerik en M. Bos selman zijn dienvolgens veroordeeld tot eene tucht huisstraf van vijf en J. W. Westenberg tot eene van zes jaren. BUITENLAN D. Frankrij k. Aan de „Temps" wordt uit Berlijn bericht, dat op den hernieuwden aandrang der Fransche re geering Duitschland zich op de wereldtentoonstelling te Parijs zal laten vertegenwoordigen in de af- deeling fraaie kunsten. Het blad zeut voor de juistheid van dat bericht te kunnen instaan en ziet daarin een ondubbelzinnig bewij> voor de goede verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk. De Orleanislische „Soleil" bericht, dat onge veer twintig senatoren van de constitutioueele greep zich van de rechterzijde hebben afgescheiden, om de staatkunde der regeering te steunen, zoodat voortaan in den Senaat de meerderheid aan de linkerzijde verzekerd is. Bij een decreet, den 2den dezer te Havana openbaar gemaakt, wordt bepaald dat Cuba, even als Portorico, zijne afgevaardigden, gemeente- en algemeene raden zal hebben; dat de gouverneur- generaal de toepassing zal verzoeken van al de wetten ter aanvulling der staatsregeling, welke op het schiereiland worden afgekondigd. Bij een ander besluit, te Puerto-Principe ter algemeene kennis gebracht, wordt bepaald dat alle slaven, die in den opstand van 10 Februari betrokken zijn, zullen vrijgesteld worden, indien zij zich vóór het einde van Maart bij de Cubaansche overheden aanmelden. De slaveneigeuaars, die aan den opstand hebben deelgenomen, zullen geene vergoeding erlangen. De eigenaars, die niet in den opstand betrokken zijn, zullen schadeloos worden gesteld volgens de wet op de trapsgewijze afschaffing der slavernij. - Martin Herrera, voormalig minister van kolo niën eu justitie, is door eene ernstige ziekte aangetast. Oostenr.-HoKg'. De gematigdheid der Russische vredesvoorwaar den, zoo schrijft men uit Weenen, hebben hier eene verrassing veroorzaakt. Men erkent daarin het resultaat der bemiddeling van Von Bismarck, als mede de persoonlijke raadgeving van den Duitschen keizer. Het congres staat weder op den voorgrond. Rusland zet zijne reeds eens mislukte pogingen, om Berlijn tot de plaats van bijeenkomst voor de conferentie te bepalen, voort, en thans met uitzicht op goed gevolg, daar graaf Andrass'y van zijn tegenstand heeft afgezien. Oostenrijk zal op de conferentie door voornoemden graaf en den Oos- tenrijkschen gezant Karolyi te Berlijn worden vertegenwoordigd. De vredesvoorwaarden geven geen aanleiding aan Oostenrijk tot het bezetten van Bosnië. Men verwacht evenwel, dat de con ferentie Oostenrijk daartoe zal uitnoodigen. In alle geval zal graaf Andrassy aan de krediet-aanvrage gevolg geven. ï^usland.. Het „Journal de St.-Pétersbourg" meldt, dat generaal Iguatieff met een Turkschen gedelegeerde via Odessa naar St.-Petersburg terugkeert om de ratificatie van het verdrag door den sultan over te brengen. De uitwisseling der ratificatiën kan dan terstond plaats hebben en het tractaat open baar gemaakt worden. Het blad spreekt de stellige overtuiging uit, dat het vredestractaat geen in breuk maakt op Europeesche, noch in 't bijzonder op Engelsche belangen. Turkij e. In de vredesvoorwaarden wordt bepaald, dat 50,000 Russen omstreeks twee jaren Bulgarije zullen bezetten en onderhouden zullen worden op kosten des lands totdat er eene inlaudsche militie zal ingericht zijn, waarvan het cijfer nader tusschen Turkije eu Bmsland bepaald zal worden. De bezettingstroepen zulien over Rumenië en de havens aan de Zwarte Zee hunne gemeenschap met Rusland onderhouden. Zij zullen de vereischte depots hebben. Bosnië eu de Herzegowina zullen

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2