N°. 5541. Vrijdag A°. 1878. 8 Waart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. S TABS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PKIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fr.-.nco per post1.40. Af?"aderlijke Kommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het 3de kwar taal, dienst 1S77/78, van artikel 3884 tot en met 40G7, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn dagelijks van één tot drie uren van 8 tot eu met 16 Maart e. k. met uitzondering van den Zondag. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant afgekondigd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Maart 1878. V. d. BRANDELER. LEISMENf, 7 Maart. In de gisteravond gehouden bijeenkomst van de leden der Leidsche Zangvereeniging werd door den president mededeeling gedaan van een bij bet bestuur bestaand voornemen om op 3 Juni a. s. door een plechtige gedachtenisviering den sterfdag onzer geliefde Kotiingiu te berdenken en alsdau ten gehoore te brengen een Requiem van Brabms, voorafgegaan door de Marche funèbre van Beethoven, terwijl een kort woord van ber innering door een geacht redenaar zal worden gesproken. Als eenig geschikte plaats voor de uitvoering zou reeds een verzoek zijn gedaan om het gebruik der Hooglaudsche kerk, terwijl de opbrengst der te heffen entree gelden na aftrek der onvermijdelijke kosten zou strekken ten voordeele der Sophia-stichting. Dat de ieden van het koor met groote ingeno menheid het plan vernamen en met graagte hunne medewerking aanboden, behoeft geen betoog nu bet betreft diergelijke weemoedige hulde aan de nagedachtenis van de bij allen zoo geliefde over ledene vorstin, die zoo vaak door hare tegenwoor digheid op vroegere muziekuitvoeringen van hare belangstelling in de Leidsche Zangvereeniging blijk gaf. De lieer Mr. W. Vissering alhier is be noemd tot adjunct-commies bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid. In Juni of September a. s. zal alhier door de hoogleeraren der letterkundige faculteit weder een openbaar vergelijkend examen in de letteren worden gehouden van jongelieden, die mochten verlangen in aanmerking te komen voor de be geving van een der vijfjaarlijksche beurzen van ongeveer f 2400 voor studiën in de rechten, letteren, geneeskunde of wijsbegeerte, gesticht door dr. L. A. Buma te Makkum. De vereischten voor de candidaten zijn: dat zij zijn geboren in Friesland, uit ouders daar gevestigd of overleden, dat zij den leeftijd van ten minste 16 jaren hebben be reikt en eindelijk dat zij of hun ouders niet vol doende zijn bemiddeld om de kosten van academische studiën te kunnen dragen. Gebroeders Van Wijk O. alhier, be grijpende dat vooral in het Noorden de wollen dekens, door welker vervaardiging Leiden beroemd is, zeer gewaardeerd worden, schonken aan de Nederlandsche expeditie naar de IJszee 16 stuks zware wollen dekens en 20 paar wollen kousen. De heer H. A. Van Beuningen te Utrecht heeft 25,000 KG. steenkool geschonken, d. i. de geheele voorraad, waarvoor de „Willem Barendsz" plaats heeft. De firma Daniel Visser en Zonen te Schiedam gaf 650 liters jenever. In de maand Februari zijn binnen deze ge meente geboren 129 kinderen, als: 63 zoons en 66 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling geboorten overleden 101 personen, als12 mannen, 24 vrouwen, 35 zoons en 33 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 6gehuwd 29 paren. Maandag a. s., des middags te twaalf uren, zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, door den directeur van 's rijks magazijn van militaire kleedin?. uitrusting enz. te Delft, in genoemd magazijn bij inschrijving in het open baar worden aanbesteed de levering, gedurende liet jaar 1878, van de bij het regiment grenadiers en jagers en het 3de regiment huzaren benoodigde voorwerpen van kleeding en uitrusting. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad is, na lansrdurigre beraadslaging, het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen om aan twee te benoe men hoofdcommissarissen van politie aldaar, één voor de justitiëele en één voor de gemeentelijke politie (welke splitsing den minister van justitie wenschelijk voorkomt), toe te kennen eene jaarwedde elk van f 4000 en de jaarwedde van de commis sarissen van politie in de 5 sectiën te bepalen op f 3000. Volgens een bij liet gemeentebestuur ingekomen brief van den minister van biimenlandsche zaken hebben de laatstelijk in de verordening betreffende de universiteit aangebrachte wijzigingen bij de regeering geeue bedenking ontmoet. Voortaan zul len dus ook de buitengewone lioogleeraren aldaar zitting hebben in den senaat en in de faculteiten en derhalve met het onderwijs in examenvakken worden belast. Daardoor is de gelegenheid geopend om, beter dan tot dusver het geval was, mannen uit de praktijk aan het onderwijs te verbinden. Naar men verneemt is besloten om met 15 Mei a. s. den spoorweg ZaandamAmsterdam in exploitatie te brengen De treinen zullen voor- loopig aan de Willemspoort aankomen, om later, als het hulpstation gereed is, tot aan het Westerdok door te rijden. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is het onderkiesdistrict Sloten (hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer) voor de verkie zing van leden van de Tweede Kamer der Stat en- Generaal gesplitst in twee gedeelten, als twee onder kiesdistricten Sloten, hoofd plaats Sloten en Sloterdijk. Het stoomschip „W. A. Scholten1' is Dinsdag te Nieuw-York aangekomen. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. Van Gennep, is den 5den dezer te St.-Vincent (Kaap-Verdische eilanden) aangekomen. Uit de bij de Tweede Kamer ingezonden memorie van antwoord over het ontwerp tot be krachtiging van vier overeenkomsten met de Ned.- Indische Spoorweg-maatschappij blijkt dat de re geering van oordeel is in 's lands belang de bekrach tiging niet te mogen aanbevelen, maar aan de zaak haar natuurlijken loop te moeten laten, daar het ge- ruimen tijd zou vorderen alvorens de aandeelhouders der Maatschappij tot tenietdoening der overeen komsten zouden kunnen besluiten. De regeering acht het onraadzaam het stelsel van concession met rentegarantie uit te breiden, maar oordeelt op Java staatsaanleg noodig, zooveel mogelijk met exploitatie door particulieren. Bovendien acht zij uit een financieel oogpunt eene rentegarantie van 5 pet. allerminst verdedigbaar, terwijl men zich zoodoende ook te zeer zou binden tegenover eene particuliere maatschappij. Zoodra de overeenkom sten vervallen zullen zijn, zal de regeering de nooaige stappen doen voor aanleg van staatswege der in de nieuwe concessie genoemde lijnen. De aangekondigde hervorming van de krijgs school voor officieren kan binnen weinige dagen O worden verwacht. Zeer spoedig kan, naar men verneemt, eene nieuwe indeeling van het rijk in verdedigings stellingen worden tegemoetgezien. Bij die indeeling zouden de bestaande artillerie- en geniestellingen op meer rationeele wijze zijn geregeld dan tot dusverre het geval is. Den 20sten Maart zal het 50 jaar geleden zijn sedert dr. J. H. Kroon, inspecteur van het lager onderwijs in Gelderland, tot het onderwijs in betrekking stond. In 1828 werd hij leeraar in de wiskunde aan de I^atijnsche school te Zutfen, later schoolopziener en in 1857 inspecteur van het lager onderwijs. Het comité voor de expeditie naar de Noord pool heeft te Utrecht weder een vergadering ge houden. De hoogleeraar Buys Ballot, die na het vertrek van prof. Quack het praesidinm waarneemt, gaf verslag van 't geen sinds de laatste vergadering had plaats gehad. Hij herinnerde, dat de expeditie naar de Noordpool tegen Mei zou vertrekken met een zeilschip, dat te Amsterdam was gebouwd; dat vaartuig was klein, maar sterk en voor een reis naar de IJszee geheel ingericht. Behalve den commandant, den beer De Bruyne, gingen twee officieren der Ned. marine, een zoöloog en een pbotograaf mede. Voor wachten, den gewonen dienst en dan nog de zorg voor de physische instrumen ten zouden de officieren al hun tijd noodig hebben. De zoöloog zou op zijn terrein onderzoekingen doen. De Britsche pbotograaf, die ook de reis met de „Pandora" bad gemaakt, zou belangrijke schet sen kunnen maken. De reis heeft een geheel weten schappelijk karakter. Men hoopte over Jan-Mayen- eiland naar Spitsbergen te gaan, dan Nova-Zembla aan te doen, de Westkust te volgen, noordwaarts op te zeilen, maar de Oostkust niet op te zoeken, 't geen gevaarlijk zou kunnen worden, wijl het hoofdcomité ongaarne zou zien, dat men moest overwinterenmen wenscht de punten te bezoeken, waar vroeger onze voorvaders waren geweest, overal magnetische onderzoekingen te bewerkstelligen en peilingen te volbrengen. Vóór den winter dacht men térug te zijn, om een volgend jaar zoo moge lijk een nieuwe poolreis met een stoomboot te kunnen doen. Zoowel de minister van marine als particulieren hebben door het in gebruik geven van kostbare instrumenten de onderneming bevor derd. Ook uit het buitenland (van de Engelsche admiraliteit) hoopt men op die wijze hulp te zullen krijgen. Desniettegenstaande is er nog behoefte aan geldmet name hebben de instrumenten meer vereischt, dan men had gemeend. Zoo was 't ge bleken, dat men voor de peilingen een hijschma- chine van f 1600 moet hebben, indien de pei lingen ter behoorlijke diepte zouden kunnen plaats hebben. Er werd dientengevolge besloten, nog een beroep te doen, om in het tekort te voorzien. De commissie voor de geneeskundige staats examens heeft het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer A. Eaassen. Naar luid van een op 6 dezer aan het depar tement van buitenlandsche zaken ontvangen tele gram van den consul der Nederlanden te Konings bergen, zijn drie stoomschepen in genoemde haven binnengeloopen en is de scheepvaart wederom vrij. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanleg en verbetering van eenige werken ten behoeve der biimenlandsche scheepvaart. Volgens dat ontwerp worden voor rekening van den staat aangelegd: a. een kanaal van Amster dam door de Geldersche Vallei naar de Boven- Waal; b. de waterweg van Meppel tot in de Zuiderzee verbeterd; c. de waterweg tusschen j Amsterdam en Rotterdam langs Alphen en den Ilollandschen IJsel verbeterdd. de noodige wer- j ken tot verzekering van een voldoenden waterstand

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1