Z. M. heeft den luitenant ter zee der 2de klasse J. B. Dukkers, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen T. H. E. baron Nahuys, controleur der directe belastingen enz. te Breukelen, benoemd tot ont vanger derzelfde middelen te Gorkum; aan ieder der gezagvoerders van schepen in de groote vaart A. Deinum, J. R. Lusink en M. C. Braat eene zilveren medaille verleend, als erkenning van de diensten door hen aan de wetenschap der zeevaart bewezen door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen. Gemengd Nieuws. Mej. de wed. Oudshoff, woonachtig in de Willemstraat te Rotterdam, vierde Maandag haar honderdsten verjaardag. Haar echtgenoot was tijdens zijn leven boekhouder en voorzanger in de Prinsenkerk. Ofschoon de oude vrouw aan hare kamer gebonden is, is zij nog in het bezit van al bare zintuigen. Thans is ook de verandering aanhet station van den Oosterspoorweg aan het Oosterdok te Amsterdam gereed gekomen. De treinen ver trekken nu van het trottoir voor het stationsgebouw. Gisteren is van Gorku m naar het huis van arrest te Dordrecht overgebracht C. d. B. arbeider te Noordeloos, die twee vrouwen in eene herberg op eene ernstige wijze moet verwond hebben. Zondag-avond geraakten te Zwolle twee zeventienjarige jongens met elkander in twist; een hunner bracht den ander met een scherp knipmes eene zeer gevaarlijke wonde toe onder de okselholte naast de borstkas. Hij werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Maandag-nacht ontstond te Alkmaar een begin van brand in een aan de Voormeer liggende, met een verhuisboedel geladen koftjalk, waarin de schipper en zijn knecht lagen te slapen. Aan de flinke maatregelen van den met den nacht dienst belasten agent van politie L. Van Reyen is het te danken, dat twee menschenlevens behouden zijn gebleven, daar de schipper en zijn knecht reeds door den rook bedwelmd waren, en bovendien grootere schade werd voorkomen, daar de brand door de wakkerheid van den agent spoedig was gebluscht. Met het oog op aanhoudende ongere geldheden en dientengevolge plaats hebbende arres- tatiën van mineurs zijn te Utrecht maatregelen ter voorkoming genomen. Om vooral het twistmaken en verzet tegen agenten van politie in hun dienst te keeren, loopen des avonds patrouilles van de mineurs. De veroordeelde moordenaar Thieroif heeft den rechter van instructie doen weten, dat hij thans bewijzen zal aanvoeren, die tot vernie tiging van het tegen hem gewezen vonnis zullen leiden. Te Senzeilles, prov. Namen, stierven een 71-jarige man en vrouw, die precies op den zelfden dag geboren waren, bijna in hetzelfde uur. Één graf zal beider stoffelijk overschot bevatten. Volgens een telegram uit Genève is generaal Cluseret, het vroegere lid van de Com mune, die in het Turksche leger met den rang van commandant bij het état-major dienst deed, met de andere vreemde officieren, die te Plewna werden gevangengenomen, gefusilleerd. Na 15 De cember had men niets van Cluseret vernomen. Uit de gevangenis van Poitiers zijn dezer dagen zeven gevangenen ontsnapt, waaronder twee, die tot zeven jaar gevangenisstraf waren ver oordeeld. HetduëlmetThomsonishetvijftiende, dat door Paul De Cassagnac is gestreden. Thom sons wond is ernstig en de koorts nogal hevig. De luitenant Toth van de Hongaar- sche Honveds, die zijn ritmeester verraderlijk heeft doodgeschoten, is gevonnist. Hij werd vervallen verklaard van den officiersrang en van den militairen stand in het algemeen en veroordeeld om te worden opgehangen. Zaterdag-avond is het vonnis voltrok ken de veroordeelde bleef tot het laatste oogenblik zeer bedaard. Een merkwaardig proces zal dezer dagen te Berlijn aanhangig worden gemaakt: een effectenkast, voorzien van een ijzeren deur en dik bekleedsel, is ten huize van een particulier open gebroken, terwijl voor een som van 3000 mark uit de kast is gestolen. De ijzeren platen vermelden behalve den naam van den maker diens verklaring, dat hij waarborgt tegen inbraak. De bestolene vordert nu van den fabrikant schadeloosstelling. In de onmiddellijke nabijheidvanhet station te Eexta, op de plaats waar voor een paar weken nog de oude behuizing stond van den molenmaker Antema, stootte men j.l. Zaterdag, bij het omwoelen van den grond, ongeveer daar waar de haardstee is geweest, op een antieken aarden pot. Bij den eersten spadestoot was deze reeds bezweken, dcch nu kwam ook terstond de inhoud aan het licht en wel, tot verbazing der aanschouwers, ongeveer anderhalve liter oude munt stukken. Zwart en roestig als ze waren, hadden ze echter aanvankelijk weinig aantrekkelijks voor het oog. Ze zijn, op enkele koperstukjes na, mis schien alle van zilver. Bij eene dikte van 12 millimeter hebben ze eene middellijn van 121/, centimeter. In den pot waren ze soort bij soort en ordelijk in stapeltjes geplaatst. Door wien, wanneer en om welke reden 2e zoo aan de aarde ter bewaring zijn toevertrouwd, hiervan zwijgt de kroniek van Eexta. De geldstukken dagteekenen uit de eerste kwart eeuw na de vestiging onzer republiek in 1579; ze zijn van het jaar 1585 en later. De opschriften, voor zoover ze leesbaar zijn, vertellen op last van welke regeering ze ver vaardigd zijnHollandia, Frisia, Frans V Cania, Groninga, Rod. Romano Imper., zijn namen, die duidelijk genoeg de herkomst verradende op schriften zijn moeielijk te ontcijferen. In het dagblad „De Transvaal" leest men de volgende advertentie van een winkelier te Potchefstroom, onder het opschrift: „Paul Kruger is gekom„In die winkel kan 'n mens alles krij wat een winkel moet oplever, Kleere van alle stoffasie, Linne, Voerzis, Baftas en Geruit. Stevels, voor mans, vrouwens en kinders, van alle nommers. Koffie, Suiker, Rijs, Thee en wat verder in die Huishouding noodig is. IJster en blikgoed. Koppies en Pierings, Kommetjes, en Borde, Goed koop Medicijne, ook Goeije Ouwe Wijn, Zoete Pontak en extra Kaapse Brandewijn, bij die bottel of zoopie, waar nie water en tabak en rissies in is, maar goeije stof waar 'n mens nie kopzeer van krijg. Alles, alles goedkoop. Goeije behande ling en geen onderscheid van persoon, almaal wort met diezelfde maat gemeet. Produkten wort voor kontant ingekoop of voor waarde aange neem, net zoo 's 'n mens verkies." In een woning in het quartier de la Rochelle te Parijs hoorden de voorbijgangers in deu laten namiddag plotseling een aantal schoten vallen. De politie, van het verdachte geluid onder richt, drong onmiddellijk het huis binnen, bewoond door den eersten coupeur van een groot kleeder magazijn, zekeren Rouges, en diens schoonzoon. Een vreeselijk tooneel wachtte de beambten aldaar. In een leuningstoel lag de 31-jarige vrouw des huizes, met verbrijzelden schedel, en voor haar uitgestrekt op den grond haar schoonzoon, zwaar gewond, en badende in zijn bloed, met een nog rookenden revolver in de hand. Voortdurend reeds hadden er tooneelen van oneenigheid tusschen den laatste en zijne schoonmoeder plaats gegrepen, en thans weder had hij haar zoowel als zijn vrouw, een stiefkind van de vrouw des huizes en die' haar zeer genegen was, met den dood gedreigd. Van het oogenblik dat de stiefdochter naar het magazijn haars vaders was gesneld om hulp in te roepen, had haar ontaarde echtgenoot den moord gepleegd en daarna ook zich zeiven het leven benomen. R echtzake n. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de heeren Munzebrock en Cruys, voormalige directeuren van de Nederlandsche Suikerraffinaderij, hen beiden van het hun ten laste gelegde mis bruik van vertrouwen vrijgesproken, op grond dat het overtuigend bewijs van schuld niet was geleverd, en de onmiddellijke invrijheidstelling van eerstgenoemde, die zich in hechtenis bevond, bevolen, met veroordeeling van den Staat in de kosten. Een maréchaussée, die in het laatst van November van het vorige jaar uit het station te Dordrecht een op een tafeltje liggend wandelstokje meenam, is thans in hooger beroep door het hoog militair gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie maanden. BUITENLAND. Frankrij k. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarbij hun verzocht wordt alle mogelijke inlichtingen in te winnen omtrent, en een onderzoek in te stellen naar de inrichtingen van bijstand, weder- keerige hulp en spaarkassen, die op particulier initiatief, door de hoofden van industrieele zaken of door de werklieden zeiven, zijn opgericht, ter verbetering van het stoffelijk of zedelijk welzijn van den werkman. De minister is voornemens van deze categorie van instellingen een overzicht te laten maken en dit naar de tentoonstelling te zenden, opdat de nuttigheid hiervan voor een ieder blijke. "Dixitsc-bland. Nadat gisteren in den rijksdag verscheidene redenaars over de plaatsvervanging van den rijks kanselier het woord gevoerd hadden, heeft Bismarck het ontwerp breedvoerig verdedigd. Hierna werd een voorstel tot sluiting van de discussie aange nomen, en besloten het ontwerp niet naar eene commissie te verwijzen. Gi'oot-I ïritannië. Na een langdurig debat werd gisteren in het Hoogerhuis tot de tweede lezing van de nieuwe bill tot wering der runderpest overgegaan. De bepaling op het slachten van buitenlandsch vee ter plaatse van aanvoer werd bestreden. Er is daar op een amendement aangekondigd, dat tot een nader debat zal aanleiding geven. Rusland. De sultan heeft den 3den dezer den keizer gelukgewenscht bij gelegenheid van het feest van diens troonsbestijging, terwijl hij daarbij den wensch uitdrukte tot vernieuwing der vriendschap pelijke betrekkingen. Des avonds heeft de keizer den sultau per telegram dankgezegd voor diens gelukwenschen, welke hij gelijktijdig met het be richt der onderteekening van den vrede ontving. De keizer beschouwde dit als een voorteeken van duurzame goede betrekkingen. Het officieele blad bevat het bericht, dat de Bank den 13den Maart zal uitgeven schatkist biljetten eerste klasse op zes maanden tot een bedrag van 50 millioen. De nominale waarde zal zijn van 1000 en 5000 roebels en de papieren zullen den 13den September aan toonder betaal baar zijn tot hun nominaal bedrag met de rente berekend op den voet van 4'/j percent 'sjaars. Telegrammen. WEENEN, 5 Maart. De „Polit. Corr." verneemt uit St.-Petersburg, dat het bericht van goed in gelichte zijde bevestigd wordt, dat het vredestrac- taat de bepaling inhoudt, dat de ratificatie binnen 14 dagen na den dag der onderteekening van het tractaat te St.-Petersburg moet plaats hebben. BERLIJN, 5 Maart. Bij de eerste lezing van het voorstel betreffende de plaatsvervanging van den rijkskanselier verklaarde de Beiersche mi nister-president zich in den rijksdag in naam van de Beiersche regeering tegen rijks-ministeriën. Beieren erkent de noodzakelijkheid der plaatsver vanging, gelijk die wordt voorgesteld, doch het zou in de oprichting van rijksministeriën eene verzwakking van den bondsraad en eene beperking der autonomie van de afzonderlijke Staten zien, waartegen het zich met alle kracht verzetten zou. LONDEN, 6 Maart. Uit Konstantinopel wordt gemeldDe vredespreliminairen bevatten 29 arti kelen. De oorlogsschatting wordt bepaald op 1410 millioen roebels, waarvan 1100 worden vertegenwoordigd door den afstand van grond gebied in Azië, en 310 betaald moeten worden in specie. Er is geene bepaling gemaakt over de termijnen of de voorwaarden dier afbeta ling, en er worden geen waarborgen of renten gevorderd. De grens van Bulgarije loopt van Karas- sou, het geheele kustland ten oosten van Tchermin tot aan Varna en ten noorden van Pirot, dat aan Bul garije blijft. Servië omvat Simnitza, Novi-Bazar en

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2