Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar W. P. Le Congé, laatstelijk opziener der 2de klasse bij het boschwezen in Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands diensttot belooning dergenen die zich onderscheidden: 1°. bij verschil lende militaire operatiëu en afzonderlijke gevechten in Atjeh tusschen 26 Januari en 15 Maart 1877 a. benoemd tot ridder der éde klasse van de Militaire Willemsorde: den officier van gezondheid der 1ste klasse P. C. Van Goensde 1ste luit. der infan terie G. Vink en H. Krull, eerstvermelde sedert bevorderd tot kapitein; de officieren van gezond heid 2de klasse P. Schijff en K. Ross; den 2den luitenant der infanterie J. W. Libosan; den ser geant-majoor der infanterie J. Louisoder, sedert bevorderd tot adjudant-onderofficier, dienstdoende als officier; de fuseliers C. T. W. Denker en H. P. Van Everbroeck, eerstvermelde sedert bevorderd tot korporaalden Afrikaanschen fuselier J. Kooi en den inlandschen fuselier Djogatie, sedert bevor derd tot korporaalb. bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol doen vermeldenden majoor der infanterie P. W. H. Du Pon; den kapitein van den generalen staf C. H. O. M. Von Winning; den kapitein der infan terie W. P. De Wilde; den lsten luitenant der artillerie J. J. Munniks de Jongh, sedert bevor derd tot kapitein; den lsten luitenant der genie P. J. Haver Droeze, toegevoegd aan den alge- meenen staf der troependen adjudant-onderofficier der artillerie, dienstdoende als officier, P. W. Kra mer; den sergeant der infanterie B. H. Schene en den sergeant der artillerie A. Zoetmulder; en 2°. bij de krijgsverrichtingen in Langsar, tusschen 10 en 19 Mei 1877 a. benoemd tot ridder der 4de klasse van de Militaire Willemsorde: den officier van gezondheid 2de klasse der Kon. Ned. marine M. Steensma; den lsten luitenant der infanterie H. C. P. De Bruyn en den fuselier J. Barkmoes; en b. bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol doen vermeldenden majoor der infanterie P. W. Meyer en den luitenant ter zee 2de klasse H. Nijgh, sedert bevorderd tot luitenant ter zee 1ste klasse. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het gereehtshof te Amsterdam mr. E. Boas, rechter in de arrondissements-rechtbauk aldaar; met ingang van 1 Mei aan A. J. Van Pesch, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de poly technische school; den luitenant ter zee der 2de klasse C. Moll, dienende bij het eskader in Oost- Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin hij zal kunnen worden vervangenmet ingang van 1 April bij de naamlooze vennootschap de Nederland- sche Bank voor den tijd van zeven jaren benoemd tot president-directeur, mr. W. C. Meesden kapi tein van den plaatselijken staf P. J. Kuipers, thans op nonactiviteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op f 2275 'sjaars; den kapitein J. II. P. Van Goens, van het 4de regiment infanterie, in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Gremengd Nieuws. Een schamel gekleed, doch blijkbaar fatsoenlijk man werd Zondag-namiddag in de Jacob- Catsstraat te 's-Hage door een hevig toeval ge troffen hij stortte bewusteloos neder en verwondde zich daarbij aan het hoofd. Eenige personen, die hem hulp verleenden, schenen de oorzaak zijner flauwte te bevroeden, althans zij brachten onder ling eenig geld bijeen, stelden het den ongeluk kige ter hand en hielpen hem dus weder op de been. Drie Scheveningsche kinderen gin gen Zondag-morgen spelen in het duin. Zij dwaal den wat ver af en wisten ten slotte den weg naar huis niet weer te vinden. Toen de kleinen niet op tijd terugkeerden, werden de ouders ongerust en ging men aau het zoeken, 't Werd avond en in vreeselijken angst zag men den nacht te ge- moet, toen gelukkig de ouders het bericht ont vingen, dat de jongelui goed en wel te Katwijk waren aangekomen. Door een artillerie-officier en eenige manschappen is, met behulp der politie, in het dorp Scheveningen onderzoek gedaan naar het aldaar aanwezig zijn van projectielen. Deze werden dan ook hier en daar bij zoogenaamde oud-roest- koopers gevondensommigen waren zelfs nog, naar men meldt, met buskruit gevuld. Bij dit onderzoek werd o. a. het volgend curieus geval bekend een schelpenvisscher vond een projectiel in zijn aan het strand uitgezette netten. Hij nam het stuk mede naar huis en wierp het op den schelpen- hoop. Nauwelijks vernam hij echter het ongeluk, dat de vier kinderen getroffen had, of hij nam het gevaarlijke corpus delicti zeer voorzichtig op en wierp het weder in zee, op dezelfde plaats waar hij het had gevonden. Te Rotterdam is gisteren een vier jarig jongetje, dat aan de Goudsche Wagenstraat voor een met aardappelen beladen handwagen wilde uitwijken, bij de Kipstraat gestruikeld, met het gevolg dat het kind een wiel van den wagen over den hals kreeg, zoodat het terstond dood was. De voerman had het kind herhaaldelijk toegeroepen en zijn wagen niet kunuen inhouden. Op de gisteren te Haarlem gehouden paardenmarkt waren 313 paarden van inlandsch en gekruist Duitsch ras aan de lijn. De hoogste prijs bedroeg f 800. De handel was vrij levendig. Te Amsterdam is Zondag een man onder zijn middagmaal bij het verorberen van een stuk vleesch gestikt. Zoodra eenige personen, wonende te Haule Haulerwijk eu aangrenzende plaatsen in eene courant eene advertentie lezen waarbjj een koop man zijne waren aanbeveelt, doet een hunner eene bestelling, die somtijds vergezeld gaat van een bewijs van soliditeit door de anderen afgegeven. Dikwerf wordt aan die bestellingen geen gevolg gegeven, waarschijnlijk omdat de kooplieden de zaak niet vertrouwen of omdat zij vooraf nadere informatiën hebben ingewonnen, doch somtijds wordt het bestelde afgezonden, dat dan onmiddel lijk tot eiken prijs wordt verkocht. Aldus is ge handeld met verfwaren, guano, teer, orgels, har monica's, vaten jenever, vaten bier, pelten, ge maakte bloemen, sigaren, kisten koek, kisten Zweed- sche lucifers enz. Betaling van het geleverde volgt niet. Dit strekke ter waarschuwing. Te Voorst is Zaterdag eene jonge dochter, die aan toevallen leed en alleen te huis was gelaten, in het vuur gevallen. Toen men haar vond, gaf zij nog slechts flauwe teekenen van leven. De waterstand van den IJsel isweder buitengewoon hoog. Men heeft te Deventer ruim 4 meters water. Zondag-ochtend vond eene vrouw te Utrecht haren man, die den vorigen avond dronken te huis was gekomen, dood op den vloer uitgestrekt. De piano van den beroemden com ponist Haydn is te Weeuen verkocht voor 1200 florijnen. De kooper heeft haar aan de Weener Muziekvereeniging geschonken. Gistervoormiddag te ongeveer kwart voor elven bevond zich een der brugwachters bij de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht op die brug en hield zich onledig met eenig werk tusschen de rails te verrichten, toen op die rails aankwam de trein, die te 10 u. 40 m. aldaar van Rotterdam moet arriveeren. Vermoedelijk heeft de man in de meening verkeerd, dat de trein zich op het tweede stel rails bewoog, althans ooggetuigen verzekeren, dat hij niet de minste moeite deed den trein te ontwijken, waarvan het ongelukkig gevolg is geweest, dat hij, op vreese- lijke wijze verminkt, onmiddellijk den geest moet hebben gegevenalthans, toen men dadelijk ter hulp snelde, vond men een lijk. Als een goed middel om de bedorven lucht in een ziekenkamer te zuiveren, worden uien genoemd. Men snijdt de bollen in drie of vier stukken, die men op een bord legt en welke dan in korten tijd alle schadelijke bestanddeelen uit de lucht inzuigenterwijl men door berookingen enz. wel den onaangenamen geur wegneemt, maar niet de slechte lucht verwijdert. Na verloop van zes uren moet men de uien ververschen, en de gebruikte wegwerpen, wijl ze tot niets meer deugen. Het weekblad Sieboldia deelt dit mede op gezag van „der Deutsche Garten" en acht het de algemeene bekendheid waard, omdat hier een gemakkelijk toe te passen middel aan de hand wordt gegeven, dat toch zeker wel niet uit de lucht zal zijn gegrepen. Uit Leens schrijft men aan de Gr. Ct. De telephoon, waarvan men nu en dan in de dag bladen melding ziet gemaakt als een uitvinding, die de telegraaf nog zal overvleugelen, wordt po pulair. Zelfs de jongens op straat maken er een speeltuig van. Hier heeft een jongen een paar ledige blikken chocoladebnssen genomen. Hij heeft den bodem er uitgeslagen en over de open einden een varkensblaas gespannen. Daarna heeft hij die beide bussen door zijn vliegerkoord aan elkander verbonden, en klaar was de telephoon. Op een af stand, dat men elkander anders nauwelijks zou kunnen beroepen, praten de jongens, met deze bussen gewapend, maar heel gewoon met elkander, en 't is zeer goed verstaanbaar; een gewone vlie gerkoord kan dus ook de geleider zijn. Zondag werden te Den Helder door schipper A. Korving, voerende de Scheveninger vischschuit „Vrouw Neeltje", aangebracht vijf schipbreukelingen van de Engelsche vischsloep „Constance". Volgens hunne opgaven had bet vaar tuig in den nacht van 25 op 26 Eebruari op eene bank in de Noordzee gestooten en verlieten zij net met de sloep. Na zes uren in die sloep te hebben doorgebracht, werden zij door schipper Korving gered en kort daarna zonk het vaartuig. Uit Wageningen wordt gemeld dat, met het oog op de in Duitschland aanhangige plannen om eene tabaksbelasting in te voeren, ia de laatste weken niet minder dan 580,000 halve kilo's tabak uit Wageningen naar Duitschland verzonden zijn. Sommige handelaars ook, uit Wageningen en elders in ons land, hebben in Duitschland magazijnen gehuurd, om daarin de tabak voor eigen rekening te bergen. Het schip „Mary Ann Wilson", van Liverpool naar Bazilan met kolen, is op de Kleine Paternosters bij Makasser verongelukt. De gezag voerder, zijne vrouw en acht man der equipage zijn te Banjoewangie aangekomen; de overige elf mannen worden nog vermist. Zondag-nacht te halfdrie is te Bor deaux brand uitgebarsten in een verffabriek, die met alles wat zij bevatte een prooi der vlammen werd, waaronder ook tien rijtuigen, elf paarden, een bok en eene geit. De talrijke bewoners hebben ternauwernood den tijd gehad zich te redden. Een achttienjarig werkman werd dood onder het puin vandaan gehaald, een ander jongmensch was geheel verkoold. Zaterdag werd in het Bosch van Boulogne te Parijs het geheel vertimmerde, geres taureerde en nieuw versierde skating-paleis ge opend, waar zich de grootste skatingbaan van Europa bevindt. De baan alleen heeft aan ver leggen en gladmaken 45,000 fr. gekost. Doorliet aanbrengen van een orkest en een restaurant zal 1 het skating-paleis voortaan eene inrichting zijn, waar vreemdelingen desverkiezende „en familie" den geheeleu dag kunnen doorbrengen. De prijzeii worden matig genoemdwat bij de buitensporige duurte van alle openbare vermaken te Parijs niet weinig zegt. In het Theatre de la Renaissance te Parijs is de gaskroon op het looneel naar beue den gestort. Hij hing tien meters boven den grond. Gelukkig had het ongeluk in de pauze plaats, en alleen de gasopzichter werd gewond, maar ernstig genoeg om naar het gasthuis vervoerd te worden. R echtzake n. De arr.-rechtbank te Roermond heeft, op de klacht van den heer Raemaekers, uitgever en verantwoordelijk redacteur van het weekblad „de Volksvriend", rechtsingang verleend tegen de hee- rmi Gebr. Romen, uitgevers van de Maas- en Roerbode, naar aanleiding van een in December 1877 in dat blad opgenomen artikel „Onthullingen". BUITENLAND. Frankrijk. Te Monceau-les-Mines, in het departement dei Saöne en Loire, is verleden week eene werkstakinr onder de arbeiders der steenkoolmijnen uitge- broken welke zich van- lieverlede uitgebreic en tot inhechtenisnemingen en kleins oploopei aanleiding gegeven heeft. De mijnen worden doo: gendarmes of troepen bewaakt. Aanvankelijk hoopt men dat gisteren de arbeid zou worden hervat maar volgens de laatste berichten duurt de werk

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2