N°. 5537. A". 1878. Maandag 4 Maart. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Gistermiddag ontstond in eeneblee- kerij te Alphen brand. Daar de wind, die zeer hevig was, van de belendende gebouwen afwoei, hoopte men den brand tot het aangetaste perceel te kunnen beperken. Voor de rechtbank van gezworenen te Spandau stond Maandag terecht de schoenmaker E. P. Vehlow, onder beschuldiging van zijn vijf jarig zoontje door middel van kolendamp te hebben doen stikken en pogingen te hebben aangewend om door hetzelfde middel zijne vrouw en beide andere kinderen (een meisje van 9 maanden en een van 21/, jaar) hetzelfde lot te doen ondergaan. Na langdurig verhoor en debat is hij ter dood veroordeeld. Voor Amsterdamscke rekening is weder per West-Indische mail van Suriname ruim 6000 aan stofgoud uit de deWerijen aldaar aan gebracht. Uit Sleeuw ij k wordt gemeld dat de stoomboot „Prins van Oranje" is vlot geraakt, zoodat zij de reis kon voortzetten. John Whittle and Son te Whitehaven hebben eene nieuwe lichtstof uitgevonden, gas-olie genaamd, waarbij de omslachtige en kostbare leiding voor de gasverlichting vereischt wegvalt. Een paar ondernemers willen de gas-olie ook hier te lande, o. a. in Den Haag, invoeren. Bij den Woensdag-morgen om 4 u. 23 m. te Breda van Rosendaal aankomenden Bel gischen trein had een voorval plaats, dat allernood- lottigste gevolgen had kunnen hebben. Toen die trein nog in beweging was, wilde de klerk S. op de loopplank springen, doch had het ongeluk er af te vallen en er onder te geraken. Gelukkig behield hij tegenwoordigheid van geest genoeg, om zich stil te houden en zijn lichaam zooveel mogelijk in te krimpen, zoodat de loopplank hem wel over 't lijf ging, doch zonder hem ander letsel te bezorgen dan zijn rechterheupbeen een weinig te kwetsen. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben thans aan den raad voorgesteld te besluiten tot den bouw van een abattoir op het terrein nabij den Crooswijkschen weg, ten noorden van den Boezemsingel. Te Midwolde werd dezer dagen ten huize van A. Bruins ten overstaan van mr. A. H. Koning, notaris te Finsterwold, een verkooping gehouden. Daarvoor hadden zich 100 a 150 per sonen in de voorkamer verzameld, zoodat die kamer met recht stampvol mocht heeten. Nauwelijks was men met de verkooping begonnen, toen er hevig gekraak werd vernomen en de bevloering eensklaps onder het gewicht der menschenmassa bezweek en naar beneden stortte, waardoor de meesten in den kelder terechtkwamen. Dat schrik en ont steltenis de menigte vervulden kan men begrijpen. Toch liep alles goed af. Niemand bekwam eenig letsel. Gelukkig waren alle meubelen uit het vertrek verwijderd. De beroemde Zweedsche naturalist Pries, hoogleeraar in de botanie aan de universiteit te Upsala, is overleden. Zes weken geleden kwam een z.g. En- gelschman met zijn vrouw en zijn schoonmoeder te Luik logeeren. Drie weken lang maakten zij goede sier, toen op zekeren dag de mijnheer met de bagage van de dame spoorloos verdween. De dame ging hem overal zoeken, doch tevergeefs. Zij kwam berooid in het hotel terug en kon de vertering niet betalen. Om zich van haar schuld te kwijten verhuurde zij zich om het huiswerk te helpen doen. Dat ging zeer goed, totdat eindelijk ook de dame-meid verdween met een waarde van 500 fr. die zij medenam. Nu ging men haar op zoeken en spoedig werd zij gevonden te Maastricht, waar zij in het station in verzekerde bewaring werd genomen. Den 12den Pebruari kwam de Ame- rikaansche bark „Speedwell" op de reede van Nieuw-York met zes man der equipage van de „Sallie-M.-Steelman", insgelijks een Amerikaansch vaartuig en van dezelfde grootte, welke bodem door de bemanning moest worden verlaten. Het verhaal van hetgeen die ongelukkigen hadden te lijden, voordat zij door de „Speedwell" werden opgenomen, is inderdaad afgrijselijk. Den 30sten December des namiddags, op 20 mijlen afstands van kaap Hatteras, barstte er een hevige storm los uit het N.-N.-W. Gedurende 70 uren waren de opvarenden letterlijk een speelbal der golven. De booten en alles, wat zich op het dek bevond, werd weggeslagen, de zeilen aan flarden gesleurd, en zelfs nadat de storm bedaard was, werd het vaartuig, thans geheel ontredderd, naar volle zee teruggedreven door een sterken Z.-W. wind, die geen oogenblik in hevigheid verminderde. Tot overmaat van ramp begonnen de levensmiddelen schaarsch te worden, zoodat de kapitein zich ge noodzaakt zag allen op rantsoen te stellen. Den 23sten Januari was alle proviand verteerd, en had men nog slechts een zekere hoeveelheid koffie over, veeleer geschikt om zich te verwarmen dan zich te voeden. Nog was het lijden niet ten top gestegen. Het schip werd lek en, uitgehongerd als men was, moest men aan de pompen. Spoedig echter waren de drie negers, die deel der bemanning uitmaakten, al te zeer uitgeput om met dat vermoeiende werk voort te gaan, dat nu geheel voor rekening bleef van den kapitein, den stuurman, den kok en een matroos, allen blanken. Den 28sten Januari slaagde men er eindelijk in een zeil bij te zetten; men was echter te veel afgedreven om met eenige zeker heid op een of andere haven te kunnen aanhouden. Den 30sten Januari had er een afgrijselijk tooneel plaats. Een der negers, George Seaman, die ten gevolge van al de doorgestane ellende reeds den vorigen dag eenige teekenen van verstandsverbijste ring had gegeven, verscheen nu op het dek in een toestand van volslagen krankzinnigheid en dreigde den kapitein met den dood. Toen deze zich uit de voeten had gemaakt, richtte de waanzinnige zijn aanval tegen een der beide andere zwarten, die hem echter met een revolver nederschoot. Slechts weinige oogenblikken had het lijk op het dek gelegen, toen een der matrozen de vraag opperde, waarom men niet, veeleer dan van honger om te komen, gebruik zou maken van de gelegen heid om het leven te rekken door het vleesch van den neergevelden neger te etenen, de daad bij het woord voegende, sneed hij een stuk van het lichaam en begon het te koken. Met walging sloegen de overigen aanvankelijk dat alles gade, maar in den namiddag kreeg ook bij hen de honger de overhand en verzochten zij den kok eenige stukken van het vleesch te braden. Door dat af grijselijk maal versterkt, konden zij weder het schip besturen. Den volgenden dag, den 31sten Januari, werden zij door de „Speedwell" opgeno men. Acht dagen lang hadden zij van koffie en van het vleesch van den neger geleefd. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerQ 17J. Grooterc letters naar plaatsruimte. In het departement Gard heeft zekere Pontenaille, die aan verstandsverbijstering leed, zich zeiven levend begraven. De bekende Pransche schilder An tigua is Woensdag 11. op zestigjarigen leeftijd overleden. Een studentte Berlijn is in opgewon den stemming uit een venster van de derde ver dieping zijner woning gesprongen. Aanvankelijk dacht men dat hij dood was, doch toen men hem per rijtuig naar het gasthuis had vervoerd en hij weer tot bewustzijn kwam, bleek dat hij alleen een arm had gebroken. De „Siècle" deelt een bericht uit Cabra, in de Spaansche provincie Cordova, mede, volgens hetwelk onlangs eenige struikroovers aldaar zich meester gemaakt hebben van een zevenjarig knaapje, behoorende tot eene gegoede familie en waarvoor de booswichten een losprijs eischten van 25,000 franken. Toen het geld niet op den be paalden tijd verstrekt werd, brachten de bandieten het kind om het leven en dreven hunne verme telheid zoover van het lijkje in de onmiddellijke nabijheid van het door de ouders bewoonde bui tenverblijf neder te werpen. TAviitstTiiand. De „Nordd. Allg. Ztg". bevestigt het bericht, dat de minister Camphausen den keizer verzocht heeft hem van zijn ambt te ontheffen. Het in dienen van zijn verzoek om ontslag volgde Woens dag. Eene beslissing hieromtrent schijnt tot dusver nog niet genomen te zijn. België. De advocaat-generaal bij het hof van appèl te Brussel heeft zijn lijvig rapport in de zaak van 't Kint de Roodenbeke c. s. (Banque de Belgique) voor de raadkamer ten einde gebracht. De uiteen zetting van deze gewichtige rechtsvervolging heeft niet minder dan veertig zittingen gevorderd en in elk harer heeft de heer mr. A. Van Berchem. ge durende ongeveer drie en een half uur het woord gevoerd. De beraadslagingen der raadkamer van het hof zijn Donderdag aangevangen en het is met geene mogelijkheid te voorzien wanneer zij zullen zijn afgeloopen. Alleen verneemt men, dat het hof de feiten en vraagpunten, waarover het beslissen moet, van 500 tot 354 heeft teruggebracht. Ter markt te Lelden aangevoerd, 1 en 3 Maart. Wintertarwe 14 hectoliter f 12.50 a 13.00. Zomer- tarwe 14 hectol. 10.00 a/10.50Winterrogge 13 heet. f 8.00 a 9.00. Zomerrogge 13 hectol./7.75 a/8.01. Zomergerst 12 hectol. 7. a 7.50 Chevalier-gerst 12 hectol. 7.75 a f 8.25. Zware Haver 14 hectol. f 5.00 a 5.50. Lichte Haver 14 hectol. ƒ4.00 a f 4.25. Dui- venboonen 7 hectol. 8.00 a 8.50 - Paardenboonen 9 hectol. 8.00 a ƒ8.25. Ossen 6 stuks 90.a 180..- Stieren, 1 stuks f 160 a Melkkoeien 46 stuks 220.a 250.—. Kalfkoeien 18 stuks 210.— a f 260.Varekoeien 85 stuks f 180.— a f 240. Vette koeien 24 stuks f 210.a ƒ275.— Kalveren (vette) 18 stuks 40.a 90.Kalveren (magere) 33 stuks f 4.a 8.Kalveren (gras) stuks a Hamels (magere) stuks a f Hamels (vette) stuks, f a 1 Ooien (magere) stuks f a Lammeren magere 570 stuks 20.— a 32.Lammeren (vette jarige) 150 stuks 25.a 30.—.Varkens (ma gere) 30 stuks 12.— a 22. Varkens (biggen) 36 stuks f 5.— a ƒ12.—. Grasboter 3740 kilogr., Iste qualit. vat 74.00 a 78 00. Schei- 2de qualit. vat 1 66.00 a 70.00; Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.85 a 1 95, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.65 a 1.75. Ter markt aangebracht 180 runderen, 57 kalveren, 720 schapen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1