Door het departement van oorlog zul len, zegt men, aan al zijne groote etablissementen stoombrandspuiten geplaatst worden. Een treurig ongeval heeft te Sloten algemeene deelneming gewekt. Een bewoner van de Lutkemeer had zich Dinsdag-avond naar zijn land begeven, en was niet teruggekeerd. Nadat men den geheelen avond en nacht vruchteloos had gezocht, werd hij Woensdag-ochtend door twee mannen, die reeds vroeg op verkenning waren uitgegaan, levenloos gevonden in een van de uit- geveende slooten van dien polder. De sporen zijner voetstappen en van een stok, dien hij had mee genomen, hadden tot de ontdekking geleid. Men vermoedt dat hij, door de invallende duisternis misleid, in het water is geloopen. Volgens bericht van het Bureau „Veritas" zijn in de maand Januari 11. verongelukt 154 zeilschepen, als: van Engeland 67, Amerika 24, Erankrijk 9, Duitschland 8, Italië 7, Dene marken 6, Noorwegen 6, Oostenrijk 4, Nederland 4, Spanje 3, Rusland 2, Zweden 2, Mexico 1, Portugal 1 en 10 waarvan de nationaliteit niet is aangegeven. Hieronder zijn 18 vermisten. In dezelfde maand zijn verongelukt 12 stoombooten, als: van Engeland 6, Spanje 3, Duitschland 1, Amerika 1 en Portugal 1, waaronder 2 vermisten. Woensdag-ochtend te halftien is een der booten van Venlo op Rotterdam, de „Prins van Oranje N°. 1", op de zandplaat gevaren, welke vóór de gemeente Sleeuwijk bijna in het midden der rivier ligt. Alle pogingen om vlot te komen waren vruchteloos; een schroef boot is bezig ge weest om hulp te verleenen, doch slaagde niet. Vóórdat het water aanmerkelijk hooger werd zou men de boot wel niet vlot krijgen. Een ingezetene van R ij sen, die eenige verandering aan zijn huis wilde aanbrengen, ont dekte bij de vergraving van aarde, op een diepte van twintig centimeters in den grond, een aarden pot, geheel gevuld met zilveren geldstukken, die, te oordeelen naar de jaartallen, welke op sommige stukken nog zichtbaar zijn, in de vorige en het begin dezer eeuw hier te lande gangbaar zijn ge weest. Naar den koers, dien zij destijds als be taalmiddel hadden, vertegenwoordigt het gevondene te zamen eene waarde van f 162. In een te Philadelphia verschijnend blad, de „Public Ledger", kwam onlangs een brief voor van den keizer van Brazilië aan den predi kant Pletcher te Cincinnati, meermalen een reis genoot des keizers, waarin deze, van Nederland en Zwitserland gewagende, verklaart, dat deze landen hem op zijne laatste reizen in Europa bo venal belang inboezemden. „Deze twee kleine vol ken", schrijft Z. M., „moeten, in hun kamp tegen eene zoo moeielijke natuur, hunne moeras sen en bergen, steeds de hoogachtiug en bewon dering wegdragen van ieder, die volharding liefheeft." Uit Sydney werd van 3 Jan. en nader van 20 Pebr. gemeld, dat door den zendeling Lawes in het binnenland van Nieuw-Guinea goud kwarts gevonden is in belangrijke hoeveelheid en van rijk gehalte. Dit bericht moet te Sydney eene niet geringe opgewondenheid hebben veroor zaakt, en men wil dadelijk stappen nemen tot nader onderzoek. Bij den brand van het provinciaal gouvernement te Brugge is de treurige toestand van de brandweer aldaar jammerlijk aan het licht gekomen. In de laatste vijftig jaren had de ge meenteraad van Brugge zich nooit met de brand weer bezig gehouden. Men was nu verplicht per telegraaf hulp te ontbieden uit Ostende, Gent en Brussel. Dit valt voor in België, waar men ver leden jaar een tentoonstelling hield van middelen tot redding! In de vorige week trad een landloo- per het pakhuis binnen van de zaklinnenfabriek te Brooklyn. Men beval hem te vertrekken, Ter wijl hij pan het bevel voldeed, streek hij meteen lucifer langs een der balen, die onmiddellijk in volle vlam stond. De brand deelde zich in eenige minuten aan de andere mede, welke in t pak huis lagen opgestapeld. In het bovengebouw werkten 130 meisjes, die nauwelijks den tijd hadden zich uit de vlammen te redden. Eindelijk slaagde men er in den brand te blusschen, maar er was reeds voor een bedrag van 8000 dollars schade ver oorzaakt- Te Strafford, nabij Londen, heeft de „Great Eastern Rail way-Company" een gasfabriek gebouwd ter verlichting harer wagens naar het systeem van Pintsch. Onlangs werd daarmede eene proef genomen, tot welker bijwoning ongeveer 200 heeren waren uitgenoodigd. Van Strafford uit werd met een door gas verlichten trein een rit gemaakt naar Edmonton en alle reizigers waren verrast over het heldere, rustige licht, dat door storm en regen heen even gelijkmatig brandde als eene glasvlam in een gesloten vertrek. Dit is reeds de tweede gasfabriek, welke naar het systeem van Pintsch in Engeland is opgericht; de eerste bevindt zich in Bakerstreet-station van den „Metropolitan Railway" en dient ter verlichting van de personenwagens van den St.-John's-Wood spoorweg. R echtzaken. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch van gisteren is W. N. M. A. Nijst, candi- daat-notaris te Wittem (Limburg), wegens diefstal, valschheid in onderhandsch geschrift en het des- bewust gebruik maken daarvan, tot twee jaren celstraf en twee geldboeten, ieder van f 50, of tweemaal 3 dagen celstraf veroordeeld. De Woensdag voor den aanvang der zitting der arroudissements-rechtbank te Amsterdam ont snapte gevangene is des avonds wedergevonden en gearresteerd. Hij werd gisteren opnieuw voor de rechtbank gebracht, om zich ter zake van diefstal tot een gevangenisstraf van een jaar te hooren veroordeelen. BUITENLAND. Fra nkrij k. De financieele commissie stelt, in overeenstem ming met den heer Bardoux, minister van openbaar onderwijs, een krediet van 170,000 fr. voor ten behoeve van wetenschappelijke zendingen gedurende het dienstjaar 1878. Deze som zou aldus verdeeld worden: 30,000 fr. voor de heeren André en Augot, in Californië; 40,000 fr. voor kapitein Roudaire (opneming der Algerische sjots)100,000 fr. voor den abt Debaize (ontdekkingsreis in Cen traal-Afrika). De Senaat heeft gisteren goedgekeurd de wet, waarbij het eiland St.-Barthelemy weder aan Erankrijk wordt afgestaan. De Kamer heeft de verkiezing van Lezand nietig en die van Perrieu en Dubordan geldig verklaard. De kardinaal-aartsbisschop van Rennes, Bros- sais-Saint-Mare, is in 75-jarigen ouderdom over leden. Hij was een der zeer weinige eminentissimi, die aan het jongste conclave geen deel genomen hebben. Ziekte had hem verhinderd naar Rome te reizen. Te Ploërmel heeft zich eene commissie ge vormd voor het oprichten van een standbeeld van De Lamenais. De gemeenteraad heeft besloten, dat het plein, waar men het beeld wil doen verrijzen, den naam zal dragen van: Plein Lamenais. De bisschop van Aix heeft aan den minister van eeredienst een brief geschreven, waarin hij hem te kennen geeft, dat, hoezeer het groot semi narium te Aix behoefte heeft aan rijksbeurzen, hij eene vermeerdering daarvan weigert, als die toe gekend wordt door het vrijvallen der rijksbeurzen aan seminariën, waar leeraren toegelaten worden, die tot eene niet bij de wet erkende congregatie of orde behooren. Ik wil, schrijft hij, geen geldelijk voordeel trekken uit eene daad, die mijn geweten als bisschop, als burger en eerlijk man afkeurt met alle kracht die in mij is. De tweede krijgsraad, te Parijs zitting hou dende, onder voorzitting van den generaal Berthe, heeft Dinsdag 11. een begin gemaakt met de zaak van zekeren officier Sabiani, die, in den oorlog van 1870 met eere gekwetst en krijgsgevangen gemaakt, door den heer Thiers met de orde van het Legioen van Eer gedecoreerd en tegen het laatst van Mei 1871 tot directeur-generaal van de militaire gevangenissen in het departement der Seine benoemd werd. Hij wordt thans beschuldigd van knevelarij, verduistering van gelden en valsch heid in geschrifte, misbruik makende van zijn ge zag, reglementen overtredende, die hij geroepen was te handhaven, zich meester makende van sommen, door een gevangene hem toevertrouwd. Als zijn medeplichtige stond de adjudant Blatgé terecht. De hun ten laste gelegde feiten zijn door een zonderling toeval aan het licht gekomen. Ze ker gevangene namelijk, van de gevangenis du Cherche-midi naar het fort Bitche overgebracht, maakte zich daar aan insubordinatie schuldig, welke eene instructie tegen hem uitlokte, waarbij beslag gelegd werd op een handschrift, in hetwelk deze man zijne herinneringen had geboekt. Hij verhaalde daarin, dat de Cherche-midi, wel ver van het oord der verschrikking te zijn, waarvoor het bij het leger placht door te gaan, met een weinig geld gemakkelijk in een paradijs te ver anderen was, met eene goede tafel, eene goede kamer, vroolijke meisjes en alleraangenaamste partij tjes in de vertrekken van den directeur zeiven. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat men hier geenszins met een roman, maar werkelijk met een getrouw relaas te doen had, en dat er nog andere, niet minder ernstigediDgen geschied waren dan welke dit laatste zoo onwillekeurig verraden had. De ge vangene, wien het alzoo gelukt was zijn „paradijs" te koopen, was niet eens iemand, die medelijden en genegenheid verdiende, maar een geheel ver dorven persoon, die zich aan desertie had schuldig gemaakt en in Afrika wegens het uitgeven van valsche munt tot altoosdureuden dwangarbeid ver oordeeld was. Ook deze munt had hij in zijne gevangenis geslagen. Het was het door hem aan Sabiani toevertrouwde geld, waarvan deze het bedrag door vervalsching van het register had veranderd, en tot deze vervalsching had Blatgé, mede een officier van het Legioen van Eer, de hand geleend. Deze feiten stonden niet op zich zei ven; uit de instructie is gebleken, dat Sabiani juist de zoodanige veroordeelden voor gratie en strafvermindering aanbeval, die uitsluitend voor hem arbeidden, b. v. fraai gebeeldhouwde meubelen voor zijne weelderige appartementen vervaardigden. Sabiani beweert, zelf de bedrogene te zijn en heeft zich, tegenover talrijke getuigen, op twee generaals en verschillende kolonels beroepen. Het laat zich aanzien dat het geding verscheidene zittingen zal innemen. Spanje. De minister van buitenlaudsche zaken heeft in de Kamer van afgevaardigden, bij de beraadslaging over het adres van antwoord, op de aanvallen der oppositie verklaard, dat alle Spaansche uitgewekenen vrij naar Spanje kunnen terugkeeren, indien zij vooraf den eed van trouw aan den koning en de grondwet ten overstaan van een Spaanschen consul in het buitenland afgelegd hebben. Italië. De „Voce della Verita" meldt dat Leo XIII zich aanstaanden Zondag iu de Sixtijnsche kapel zal laten kronen. Na de kroning zal de Paus zich naar de basiliek van het Vaticaan begeven, om van het binnen-balkon den zegen over de aanwezigen uit te spreken. De „Biscussione" maakt een circulaire open baar, die de kardinalen en de hoofden der geeste lijke orden gedurende de tusschenregeeringen aan de bij het Vaticaan geaccrediteerde vreemde ge zanten hebben gericht, en waarin de protesten vau Pius IX tegen de verovering van den Pauselijken Staat en tegen verschillende wetten van Italië worden vernieuwd. Grroot-I Sü'itannië. In het Lagerhuis zeide lord Northcote gisteren dat Napier en Wolseley niet tot chefs eeuer expe ditie benoemd zijn, maar dat slechts op hen de keus is gevallen ingeval eene expeditie zou blij ken noodig te zijn. Voor tien of twaalf dagen is Napier uit Gibraltar ontboden, opdat hij met de militaire overheden zou kunnen raadplegen en tot handelen bereid zou zijn, indien dit geëischt werd. Deze mededeeling werd met toejuiching aangehoord. Lord Northcote had, wat de vredesvoorwaarden betreft, nog geen iuformatiën. Ingeval die voor waarden nadeelig blijken voor Engelands belangen, dan alleen zal de regeering de noodige stappen doen om die belangen te handhaven en te be schermen. In het Hoogerhuis deelde lord Derby mede dat de stelling van het grootste deel der Turksche vloot bekend was, maar mededeelingen dienaan gaande kwamen hem thans niet geschikt voor, omdat het niet de zaak der regeering is te ant woorden op vragen naar de bewegingen van de

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2