N°. 5536. Zaterdag A\ 1878. 2 Maart. Dezo Courant wordt dagelijks, met uitzondering v van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSOïï DAGBLAD. - PRIJS DEZER COUKAST: To .r Leiden per 8 maanden1.10. Frnuco per post1.40. JU/-. .-.lerlyLe Kommer»0.04. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels...1 f 1.05. Iedere regel meera 0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, GezieD art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N°. 10) Doen te weten, dat de inschrijving van nienwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats heb ben van den 4den tot en met den 16den Maart e. k. in de school lokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnen vestgracht aan het Plantsoen en de Marendorpsachtergracht, des voormiddags van halfnegen tot negen nren en des namiddags van hal/twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Bnrgemeester. 28 Februari 1878. E. KIST, Secretaris. Eerste zitting van den militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te woten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Angustns 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: op Maandag den llden Maart 1878, des voormiddags te elf uren, voor de lotelingen die de Dommers getrokken hebben van 1 tot 100, en des namiddags te één uur, voor hen die getrok ken hebben van n°. 101 tot n°. 160; op Dinsdag den 12den Maart 1878, des namiddags te één nar, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 200; op Woensdag den 13den Maart 1878, des namiddags te half een, voor hen die getrokken hebben van n°. 201 tot n°. 264 op Donderdag den 14den Maart 1878, des voormiddags te elf uren, voor hen die getrokken hebben van n°. 265 tot n°. 327 en znlks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militie raad moeten verschijnen: 1°. de vrijwilligers voor de Militie 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gebonden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het ver schijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling geverderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 1 Maart 1878. E. KIST, Secretaris. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voor middags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 1 Maart 1878. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 26sten Februari laatstleden invorderbaar verklaarde kohier van het patentrecht, over het 3de kwartaal, dienst 1877/78, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afgekondigd. Leiden, De Bnrgemeester voornoemd, 1 Maart 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 1 Maarf. Naar wij vernemen is de vervaardiging der dreggen, sleepstaven en verdere op de expeditie Haar Spitsbergen en Nova-Zembla te bezigen visch- gereedschappen opgedragen aan den heer Dee, mr. smid op de Hooigracht alhier, dezelfde die twee jaren geleden belast werd met de levering van dergelijke instrumenten voor de uitrusting van bet zoölogisch station der Dierkundige Yereeniging. Voor de Noordpool-expeditie is nog ont vangen van de heeren Tialeman en Dros, te Leiden, 100 liters ingemaakte eetwaren in blikken bussenvan den heer P. N. Van Kampen boeken voor de bibliotheek aan boord. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2955'portiën, als: 2507 warme spijs, 353 vleescb en 95'/, spek. Naar men verneemt is tegen de verkiezing te Zevenbergen protest aangeteekend, omdat 105 stemmen van de kiezers te Waspik, zonder getee- kend proces-verbaal ingekomen, toch als geldig zijn beschouwd. De schilderij van Paulus Van Hillegaert, den slag van Nieuwpoort voorstellende en jl. Maandag in de „Brakke Grond" te Amsterdam verkocht, is in eigendom overgegaan van het Rijk voor het mu seum in de hoofdstad. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Ba tavia naar Nieuwediep, arriveerde te Port-Saïd en vertrok van daar gisterochtendde „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, vertrok gisteren van Penang; de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gisterochtend te Napels en vertrok van daar des namiddags. De proeftocht van Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlanden" heeft uitnemend vol daan. Wanneer de gelegenheid gunstig is, ver trekt genoemde bodem Zondag via Suez naar Oost-Tndië. Het kiescollege te 's-Hage heeft het volgende drietal predikanten vastgestelddr. Van der Flier te Delft, ds. De Hoest te Amersfoort en dr. Sme ding te Haarlem. Door 243 landbouwers, veehandelaren en andere belanghebbenden is tot de regeering een verzoekschrift gericht om bij het Engelsche gou vernement de noodige stappen te doen tot opheffing of wijziging der bepalingen op den invoer van vee uit Nederland. Voor 't eerste gedeelte van de geldleening der gemeente Roermond ad f 20,000 is op één dag f 89,250 ingeschreven. De geheele leening, over drie jaren verdeeld, bedraagt f 60,000. Door den gemeenteraad te Hoorn is eervol ontslag verleend aan dr. J. G. De Vos als di recteur en leeraar aan de hoogere burgerschool. Mr. C. E. Van Tricht, gewezen officier van justitie bij de voormalige rechtbank te Nijmegen, heeft beden in de zitting van den hoogen raad den eed afgelegd als raadsheer in het hof te Leeuwarden. De kolonel Van Bel is van het 2de reg. inf. te Maastricht overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage. De luitenant ter zee der 2de kl. K. W. H. Goetz, dienende aan boord van het opleidings schip „Admiraal van Wassenaer", wordt met den laatsten dezer maand op nonactiviteit gesteld en met den lsten April daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee der 2de kl. jhr. R. W. J. Van Pabst van Bingerden. Z. M. heeft met ingang van 15 Maart e. k. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Lemmer H. Esser; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te 's-Herto- genbosch jhr. mr. E. F. Van Rijckevorsel van Kessel; A. De Eteus, ontvanger cfer directe be lastingen enz. te Mijdrecht, benoemd tot ontvan ger derzelfde middelen te Schagenden kolonel II. J. W. Westenberg, van den staf der artillerie, bevelhebber in de 3de militaire afdeeling, op pen sioen gesteld en het bedrag bepaald op /'2045 'sjaars benoemdbij den generalen staf, tot kolonel, den luitenant-kolonel L. P. Van der Beek, van dien staf; bij de infanterie, bij den staf van het wa pen, tot generaal-majoor, bevelhebber in de 3de militaire afdeeling, den kolonel P. Heitz, comman dant van het 8ste regiment infanterie; tot com mandant van het 8ste regiment infanterie, den kolonel J. M. A. Van Hellenberg Hubar, van den generalen staf, die, in verband daarmede, in zijn rang wordt overgeplaatst bij genoemd wapen; in hun rang overgeplaatst; bij den generalen staf, den majoor F. M. B. Alewijn, van het l^te regi ment veldartilleriebij de artillerie, het 1ste re giment veldartillerie, den majoor C.D. H. Schneider, van den generalen staf; bij den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid der 1ste klasse, den officier van ge zondheid der 2de klasse F. L. Philipsen, van ge meld personeel; den lsten luitenant W. J. J. Brantsma, van het 2de regiment huzaren, op zijn verzoek, zonder bezwaar der schatkist, op nonac tiviteit gesteld, in afwachting van nadere be schikking. Gemengd Nieuws. Tegen vier jongens is door depolitie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens kleine diefstallen in winkels. Tevens is door haar aan gehouden J. K., oud 21 jaren, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van drie broeken uit een winkel aan de Langebrug en dezelfde is, die een koperen aschemmer op 4 Januari in de Nieuwsteeg heeft weggenomen. Te Amsterdam is Woensdag een brie venbesteller van het postkantoor in arrest genomen, onder verdenking van op een of meer hem ter be zorging gegeven brieven valschelijk verschuldigde taxe aangeteekend en van den geadresseerde in ont vangst genomen te hebben. Op den Dam te Amsterdam stond gis terochtend een man met een aantal nieuwe centen te koop. Hij verkocht er honderden voor twee centen per stuk. In een net met vergulde letteren ver sierd omslag is de prijscourant van zaden en planten van de firma Groenewegen en Co. te Amsterdam verschenen. De inhoud van deze prijscourant is rijk aan variëteiten, zoowel op het gebied van den tuin bouw en de tuinversiering als wat bloemen en sier planten betreft. Hoe ruim de keus is voor hen, die met het voorjaar hun tuinen willen beplanten, kan blijken uit het feit, dat deze catalogus niet minder dan 1166 verschillende soorten van bloem zaden bevat. Woensdag-avond ging de boekhouder van een der wijnpakhuizen aan de Rijnkade te Arnhem naar zijn kantoor en bemerkte tot zijne bevreemding, dat de deur eenigszins was geopend en klemde. Met een forschen ruk maakte hij ze open en zag dat achter het latwerk van den afge sloten wijnkelder twee personen bezig waren zich flesschen wijn toe te eigenen. Naderbij tredende, herkende hij in een der twee dieven den pakhuis knecht, die zich alzoo door middel van binnenbraak den toegang had weten te verschaffen. De politie, terstond gewaarschuwd, gelukte het den ander, die juist gereed stond om naar Duitschland te vertrek ken, te arresteeren. Van den knecht was geen spoor te vinden. Langen tijd heeft men in de Ridder straat, in de Molenkom zelfs met lantarens naar hem gezocht, want het schijnt dat hij over de daken de wijk had genomen, èii sommigen beweerden zelfs hem in de goten te hebben gezien. In de „Spanische Weinhalle", een druk bezocht koffiehuis te Bern, kwam dezer dagen een man binnen, liep naar een der gasten en loste op hem vier pistoolschoten. De aangevallene vluchtte, doch de andere vervolgde hem en schoot hem met de twee andere schoten uit zijn revolver neer.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1