Vrijdag I Maart. N\ 5535. A°. 1878. Doze Courant wordt dagelijks, met uitzonderiag ?an Zou* on Feestdagen, uitgegeven. 1.0*. 0.17#. LEIDSCH DAGBLAD. FEUS DEZXB COUEUTT: foor Ltidca per bmiiIm.J Lit. fneco per poet.. 1.4 Alzopierljjlu Miwimer»0.0*. FMJS BEK ADTÏRTlimEI: fa 16 refelj. Mere regel meer C we tere letten eaer plu tere ia te. LEIDEN, 28 Febraarl. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer B. M. Bahlmann, geb. te Groesbeek, na verdediging van Stellingen. Bij gelegenheid van den 81sten veijaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden wapperde heden alhier de vlag van de openbare en van particuliere gebouwen. De heer A. D. Bamberg uit Den Haag zal, naar wij vernemen, a. s. Dinsdag alhier eene kinder voorstelling geven, gevolgd door een bal, en wel, na aftrek der kosten, ten voordeele deralgemeene armen dezer stad, die de geboorteplaats zoowel van zijn vader als grootvader was. Menigeen zal wel van deze gelegenheid om zijn kinderen een genoeglijken avond te bezorgen en tevens weldadig te zijn willen gebruik maken, te meer daar de heer Bamberg nog de vorige maand bij zijn veertigjarig jubilé bewezen heeft de jeugd door zijne kunst zeer goed te kunnen amuseeren. Bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp ingekomen tot het aangaan eener geldleening ten laste van den Staat. De min. van financiën stelt voorop, dat dit voorstel niemand verrassen kan. Bij de toenemende uitgaven in Indië en hier te lande sloot de Staatsbegrooting reeds verscheiden jaren met een tekort, dat tot nog toe door de rnimte der kas was te dekken; doch daaraan is een einde gekomen; op 12 Januari 1878 was in de kassen niet meer dan f 25,122,906.72»/, aan wezig; in het midden des jaars is te verwachten, dat de schatkist uitgeput en ledig zal zijn; en al ware dat het geval ook niet door bezuini ging en vermindering der oorlogsuitgaven in Indië, waarop men bedacht is dan nog zijn buiten gewone middelen (in den zin der wet op de mid delen, dus geen schatkistbiljetten) noodig, ook tot dekking van groote sommen op de begrootingen van 1876/78, waarvoor slechts een saldo van f 6843,606 van 1874 en 1875 aanwezig is. Het is geen oorlogsleeningzeker zou zonder den Atjeh-oorlog het overschot der laatste jaren grooter zijn geweest, maar de leening op rekening van dien oorlog te stellen, gaat niet aan. Veeleer kan men haar een huishoudelijke leening voor de uitgaven der gewone huishouding een amor- tisatie-leening (want zonder de amortisatie zou zij onnoodig zijn) of een onderwijs-leening, wegens de nog steeds toenemende uitgaven voor onderwijs kunnen noemen. Daarenboven zijn al de kosten voor den oorlog, die ook ten einde loopt, gedekt en geliquideerd, de toestand is volkomen zuiver. Wat het bedrag der leening betreft hoog stens 44 millioen zegt de min., dat het wordt bepaald door hetgeen tot aanvulling van kas- en begrootingsmiddelen noodig is en voorts tot aan vankelijke voorziening in beraamde en deels ontwor pen uitgaven, die nog niet bij de wet zijn toegestaan. De tekorten tot 1878, verminderd met de batige sloten van 1874 en 1875, bedragen f 83,781,394. In overleg met deskundigen heeft de regeering haar keus bij de regeling der wijze van uitgifte ge vestigd op een 4 percents obligatieleening met coupons, die, om niet uitgegeven wordende, steeds voor hun volle bedrag door het geheele rijk be taalbaar zijn. Een rente van 4 pCt. strookt het meest met den algemeenen rente-standaard en wordt het meest gewild. Door een jaarlijksch hedrag van 4'/, pCt. der hoofdsom voor rente en aflos sing te bestemmen, wordt haar aflossing in 56 jaren verzekerd. De regeering behoudt zich de bepaling van tijd en prijs van^ uitgifte voor hoe groot hare vewit- woordelijxheid daardoor ook worde, Aan makelaars en commissionairs in effecten zal pCt. van het nominaal bedrag der hun toe gewezen inschrijvingen worden toegekend. Tevens is bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal ingekomen een ontwerp van wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden in de rechte linie. Het voorgestelde tarief bedraagt voor de rechte nederdalende linie 1 pCt. over het zuiver saldo des boedels en voor de rechte opgaande linie 3 pCt. over dat saldo. De langstlevende echtgenoot, die van den anderen erft, terwijl af ko- melingen aanwezig zijn, wordt met een erfgenaam in de rechte nederdalende linie gelijkgesteld. Boven dien is voor het geldswaardig papier, omschreven in art. No. 1 der wet van 13 Mei 1859 (Stbl. no. 36), een recht van overgang voorgesteld be dragende ljt pCt. der waarde. De beide rechten zullen met de gewone 38 opcenten worden verhoogd. Om het aantal eeden niet te vermeerderen, wordt voorgesteld niet alle meerdeqarige erfgenamen in de rechte nederdalende linie, alsmede de be windvoerders, de voogden en curators der afwezige, minderjarige of onder curateele gestelde erfgenaam en voorts den langstlevenden echtgenoot, die tot erfgenaam is ingesteld, den eed te doen afleggen, maar alleen diengene, die daartoe door den rijks ambtenaar wordt aangewezen. Boedels van f 500 worden van de belasting vrijgesteld. De commissie voor de geneeskundige staats examens heeft toegekend het getuigschrift voor het 1ste gedeelte van het artsexamen aan J. H. Perk. De heer Henry Havard, de bekende schrijver over ons land en onze kunst, is tot officier der orde van de Eikekroon benoemd. Op de voordracht voor de betrekking van griffier der staten van Zuid-Holland zijn geplaatst de heeren jhr. mr. J. H. Van Reenen, commies bij het departement van waterstaat; mr. A. A. Land, commies ter prov. griffie van Noord-Hol land mr. F. H. Tavenraat, adjunct-commies 1ste kl. ter prov. griffie van Zuid-Holland. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Suez en vertrok van daar den 26sten Februari 's morgensde „P. Caland", van Nieuw-York, is gisteren te Vlissingen aangekomen; de „Stad Haarlem", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gisteravond te Southampton. De Tweede Kamer is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen op Maandag 11 Maart a. s., 's namiddags te halfvier. Tot lid van de jury voor de vijfjaarlijksche tentoonstelling te Gent is ook benoemd de heer J. A. Willink Wzn. te Amsterdam. Wijlen de heer Cornells Van de Voort, wiens geheele leven door belangelooze hulpvaar digheid is gekenmerkt, heeft de diaconie der Herv. gem. te Lunteren tot eenigen erfgenaam benoemd. Mr. P. Verloren van Themaat, secretaris der Ridderlijke Duitscbe orde, Balije van Utrecht, is aangewezen om tijdelijk de betrekking van rent meester-generaal dier orde waar te nemen. Men meldt uit Nice dat de Koningin yan Wurtemberg aldaar is aangekomen en er eenige dagen verblijven zal. De carnavalsfeesten zullen dit jaar te Nice zeer luisterrijk zijn. Het comité waaraan de organisatie van die feesten is toever trouwd, b/estaat uit den maire en de aanzienlijkste personages van de vreemde bezoekers in dit seizoen. Ais eere-presidenten vindt men daaronder den Prins van Oranje, den maire van Nice en de'u hertog van Castries; als werkelijk president den burggraaf Vigier, Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Goes zijn 1926 geldige stemmen uitgebracht. Er moet eene herstemming plaatshebben tusschen den heer J. P. Bredius Jr. (L) die 692 en Dr. Vermeulen (Kath.) die 622 stemmen ver kreeg. Baron Van Lijnden van Sandenburg (Cons.) had 588 stemmen. Z. M. heeft den 2den luitenant J. Vos, van het 5de regiment infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië. Gemengd Nieuws. Zijn wij wel ingelicht, zegt het Va derland, dan zal er op last der hooge justicieele autoriteit een enquête plaats hebben omtrent het ontzettend onheil, dat door het ontploffen van een granaatkogel onder Wassenaar is teweeggebracht. Mag hier al in zekere mate gedacht worden aan het spreekwoord„als het kalf verdronken is, vult men den put", toch zouden wij er ons over ver heugen, indien als resultaat dier enquête meer voorzorgsmaatregelen ter voorkoming van zulke onheilen in onze duinen mochten worden in het leven geroepen. De makelaar in effecten H. A. E., te Amsterdam woonachtig, is dezer dagen in arrest genomen en naar de gevangenis overgebracht, onder verdenking van ten nadeele van anderen aanzienlijke geldsommen bedrieglijk verduisterd te hebben. Het totaal der sommen zou ruim f 10,000 bedragen. De Haagsche kroniekschrijver van het Handelsblad verhaalt, dat een ambtenaar aan pijn in den rug lijdende, aan zijn chef verlof vroeg en zijn brief aldus begon: „met het oog op mijn rug. Op de Amsterdamse he beurs was Dins dag-middag een „rul" in Peruanen oorzaak dat ongeveer kwart vóór drieën een sterk gedrang ontstond, waardoor sommige grappenmakers de ge legenheid schoon zagen om hun afgezaagde tactiek van gooien, duwen en smijten in practijk te bren gen. Ongelukkig raakte de bende verzeild tegen een bekend schuitenvoerder, die, en terecht, toornig werd over de ongepaste manier om iemand van zijn standplaats te dringen, en de vrijheid nam, een paar klappen uit te deelen, zoodat menig „gokker" waarschijnlijk met een gevoelig souvenir naar huis is gegaan. Het lawaai werd, zoo mogelijk, nog erger. De beurs-politie (die veel te klein istwee man toch zijn aangewezen om de orde te bewaren) rukte aan, en het gelukte haar, geholpen door eenige beursbezoekers, den woedende, die nog steeds als malle Jan or,der de hoenders rondsloeg, tot bedaren te brengen en te beduiden dat hij beter deed stil na?;f buis te gaan. Onze klappen-uitdeeler voldeed gelukkig aan deze uitnoodiging en de zaak liep zolder verdere onaangenaamheden af. Gister Voormiddag werden verschei- dene gevangenen in het paleis van justitie te Am sterdam gebracht, om tegenwoordig te zijn bij het uitspreken der tegen hen gewezen vonnissen. Een hunner, zeker voor een veroordeeling bevreesd, koos het hazenpad. Binnengekomen in de LeidsCuedwarsstraat, ontv»;acbtt7hij door die °P j. rinsengracht. Iloewe x achtervolgd, is hij niet Strepen. Zooals wel eenigszins te verwachten was, zegt de Arnh. Crt., wordt thans ook aan het gezond verstand getwijfeld van mevrouw P., de Haagsche dame, die verdacht wordt van poging

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1