iV. 5533. Woensdag A'. 1878. 27 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. IEIDSC DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Fr.i i o per postn 1AO. Ar; >uderlijke Nommer»0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: ▼an 16 re$el»f t-05- Iedere regel meers 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 26 Februari. Hedm is alhier afkondiging geschied van het raadsbcrloit, regelende de heffing van collegegeld op de gemeente-inrichting voor de opleiding van O.-I. ambtenaren, en van de verordening regelende de invordering van genoemd collegegeld, vastge steld in de vergadering van den gemeenteraad van 27 December en goedgekeurd bij kon. besluit van 8 Februari jl. De spreekbeurt in de achtste der Volksvoor lezingen werd gisteravond vervuld door den heer S. P. Perdijk, en. wel op eene wijze die ons on willekeurig den regel van Vondel te binnen bracht: ,,'t Verraaecklijke en 't nnt wordt hier van pas gemengt." In den vooravond deed spreker met zijne hoor ders „eene reis naar Amsterdam", maar niet op onze negentiende-eeuwsche wijze, die toch sluit het denkbeeld van reis geheel buiten en dan wordt het ternauwernood een klein uitstapje, neen, spreker verzocht zijn gehoor zich te verplaatsen in 1662, toen men de Haarlemmervaart pas aan het graven was en men, om niet den langen weg over Woerden en Utrecht te nemen, de reis per zeilschip over het Haarlemmermeer moest maken. De toebereidselen voor zulk eene reis, de reis zelve en eiudelijk het verblijf in de hoofdstad en het bezichtigen harer merkwaardigheden werden door spreker zoo aanschouwelijk geschetst, dat het geen vonder was dat allen hem tot het einde met onverpoosde aandacht volgden. Na de pauze werden door hem eenige dicht stukjes, zoo van ernstig als luimig genre, voorge dragen, waarbij zijn veelzijdig talent als declamator op scbiltereude wijze uitkwam. Volgens mededeeliug van den voorzitter zullen Zondag a. s. de laatste wandeitentoonstellingen voor dit seizoen gehouden worden. De arrondissements-rechtbankte's-Gravenbage heeft heden, in de onteigenings-proceduren der Spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, de vol gende schadeloosstelling toegekend, als7717.40 aan Baas (aanbod 8870.rapport deskundigen f 16 218.01'/i, conclusie O. M. 7296.34); 3364 48 aan Hoogduin (aanbod f 2500. rapport desk. f 8305.20'/2< conclusie O. M. f 2962.81) en 4251.90 aan Heemskerk-Lommerse (aanbod 3800.rapport desk. f 11761.38, conclusie O. M. f 4140.60). Naar het Vaderland verneemt, zijn de wets ontwerpen betreffende de geldleening en tot rege ling van het lager onderwijs van den Raad van State terugontvangen bij de betrokken departe menten, zoodat nu binnen weinige dagen de in diening aan de Tweede Kamer kan worden te ge- moet gezien. Van den Morsch, gemeente Oegstgeest, wordi bericht dat door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de oprichting eener openbare lagere school aldaar is bevolen. Door den heer L. Van der Plas, te Katwijk aan Zee, is een eervol ontslag verzocht en verkregen als voorzitter der aldaar gevestigde afdeeling van de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaat schappij. In zijne plaats is benoemd de heer T. A. O. De Ridder. De aanvoer van visch is tegen woordig bevredigender worden hooge prijzen besteed. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een ten postkantore Alphen ingeschreven postwissel groot f 2.50, door een onbekende tot voldoening van te min betaald successierecht ingezonden. Het Hbl. verneemt dat de heeren Van Hasselt en Veth op het einde van hun onder zoek der zuidelijke Padangsche Bovenlanden ook den Piek van Indrapoera hebben bestegen. Van dezen vulkaan, den hoogsten bergtop van het eiland Sumatra, hadden zij onder anderen ook het uitzicht over het land en de meren van Korintji. Ook omtrent de meermalen gemelde vijandelijke houding der hoofden in het onafhankelijke binnen land zijn de berichten van veel meer vredelievenden aard. Sultan Taha had zijn verblijf verlegd hooger op aan een zijrivier van de Batang Hari en de sultan van Djambi stelde alles in het werk om de belangen der Sumatra-expeditie te bevorderen. Dit buitengewoon belangrijk bericht, gewichtiger dan velen nu nog kunnen vermoeden, zet de kroon op deze onderneming. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten, van den heer Heuvelink aan te koopen 10,000 centiaren grond voor 40,000. Deze grond bestaat in straten en pleinen aan en nabij den nieuwen boulevard, die ter breedte van 20 meters weg en 6 meters tuin ter weerszijden, verrijzen zal aan de zuidoostzijde der stad en wel tusschen den Euse- bius-buitensingel en het verlengde der Hertogstraat. Van de door den raad van Rotterdam toe gestane kasleening, groot 3 millioen, zal voorloo- pig worden uitgegeven een serie van 800,000 in aandeelen van 1000, rentende 4'/2 pCt. en niet beneden pari te gunnen. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, den heer Marcel Duval, wijnhandelaar te Bordeaux, den titel te verleenen van leverancier van Z. M. den Koning der Nederlanden en als zoodanig de personeele vergunning tot het voeren van het Koninklijk wapen. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde 23 Februari Kaap St.-Vincent en Zondag-middag Gibraltar. Naar men verneemt zal de luitenant-ter-zee Cornelissen, chef der Sumatra expeditie, Vrijdag 8 Maart per stoomschip „Voorwaarts" naar Indië vertrekken. De matrozen bij het Nederl. loodswezen te Vlissingen J. Kamerman en S. Baljé hebben zich vrijwillig aangeboden om deel te nemen aan de voorgenomen expeditie naar de IJszee. Dit aanbod is door den commandant der expeditie aangenomen. Men meldt uit Nice, dat dezer dagen graaf Gourowski-Wezele, artillerie-officier in Britschen dienst, op zijn kasteel Montboron aldaar een luis terrijk diner heeft gegeven ter eere van den prins van Oranje. Tal van genoodigden, zoowel van de aanzienlijksten uit Nice als van elders, waren bijeen. De graaf Gourowski-Wezele is een der vertrouwdste vrienden van den prins van Wales en door zijne echtgenoote, uit een der aloudste Schotsche ge slachten gesproten, met het koninklijk Britsch ge slacht verwant. De minister van oorlog was in de laatste dagen wegens ongesteldheid verhinderd zijn werkzaam heden aan het departement te vervullen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. Van Gen nep, den 24sten dezer te Madera aangekomen. Ten gevolge van het dezer dagen te Utrecht plaats gehad hebbende examen van adspiranten, dingende naar den rang van officier bij het wapen der artillerie, zijn tot den hoofdcursus te Delft toegelaten 15 korporaals en tot den voorbereidenden cursus te Utrecht 2 sergeanten, 4 korporaals en 1 volontair. Het „Journal de Bruges" bevestigt het be richt van het „Journal de Gand", volgens hetwelk de Belgische en de Nederlandsche regeeringen het eens zijn geworden over de quaestie van het Kanaal van Terneuzen. Eerstgenoemd blad meent er, op grond van particuliere inlichtingen, bij te kunnen voegen, dat de bedoelde overeenstemming noch de quaestie van den Luiksch-Limburgschen spoorweg noch die van den Grand Central raakt. Met betrekking tot de verliezen van het Indische leger in en door den oorlog tegen Atjeh, van April 1873 tot omstreeks Juli 1877, geeft de Januari-aflevering van het Indisch Militair Tijdschrift eene reeks van opgaven, waaruit het volgende blijktGesneuveld, aan bekomen won den overleden en vermist zijn 43 Enropeesche officieren, 1 inlandsch officier, 269 Europeesche en 234 inlandsche minderen; gewond zijn 185 Europeesche en 3 inlandsche officieren, benevens 1194 Europeesche en 1190 inlandsche minderen. Voegt men bij de eerstvermelde getallen 48 Euro peesche officieren en 3057 Europeesche en 1628 inlandsche minderen, die aan ziekte overleden, dan komt men tot een totaal overledenen vaa 5280 personen, waarvan ruim 89 percent door ziekte en ruim 10 percent door den vijand. Van de gewonden (ongerekend de overledenen), ten getale van 2572 personen, werden 2318 of 90 pet. door schoten, 165 of 6/a pet. door houwen of steken en 89 of 3'/a pet. door andere oorzaken verwond. De sterkte der troepen was, zooals men weet, zeer ongelijk. Sedert de eerste expeditie in 1873, toen de sterkte 3368 man bedroeg, is zij steeds toegenomen en bedroeg omstreeks Juli 1877 10,450 man. - Van 10 tot 16 dezer zijn in Zuid-Holland 10 gevallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen; in die week van 1877 kwamen 15 gevallen voor. Noord-Holland is in de bedoelde week van longziekte onder het vee verschoond gebleven. Men noemt thans als de aanstaande gouver neur der kon. mil. academie te Breda den heer F. J. Pfeifl'er, kolonel-commandant van het 5de regiment infanterie. De staat van 's Konings gezondheid was heden gunstig, Z. M. is nagenoeg hersteld. Naar men verneemt heeft, uithoofde van de ongesteldheid des Konings, de beëediging van mr. C. D. Asser als raadsheer in den hoogen raad nog niet kunnen plaats hebben, zoodat zijne instal latie is uitgesteld. Z. M. heeft aan Mr. F. F. Karseboom, ge wezen procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van voorzitter der al- gemeene commissie van liquidatie der zaken voor de voormalige wees- en momboirkamers, met dank betuiging voor de in die betrekking door hem bewezen dienstentot voorzitter van deze commis sie benoemd Jhr. Mr. W. G. Hovy, thans onder voorzitter. Z. M. heeft aan mr. B. J. De Kok, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart e. k. eervol ontslag verleend als kantonrechter te Bolsward; aan dr. W. J. A. Jonckbloet en aan John E. Knight, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als leden der commissie van toezicht van 's rijks academie van beeldende kunsten, met dankbetui ging den kolonel G. Kuyper Hz. en den kapitein J. H. Schafer, beiden van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, op pensioen gesteld, het bedrag bepaald resp. op 2100 en ƒ1560 'sjaars, en aan eerstgen. den rang van generaal-majoor, aan laatstgen. dien van majoor verleendbij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs benoemd tot majoor, de kapiteins J. F. H. Boonacker, A.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1