26 Februari. N°. 5532. A0. 1878. Dinsdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIE»: Grootere letters uur plaatsruimte. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier zij a ter hand gesteld de op den 22sten Februari jl. invorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting, houdende aan slagen voor een vol jaar, 3/4 jaar en een half jaar, alle dienst 1877/78, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 Febrnari 1878. V. d. BRANDELER. LEIBEK, 25 Februari. In de vergaderiüg van „Eigen Hulp", dis trict Leiden en omstreken, op Zaterdag 23 dezer, zijn gekozen tot leden van het definitieve bestuur de heeren A. Van Eek, P. v. d. Velden Erdbrink, dr. A. W. Kroon, D. v. d. Horst, D. J. H. N. Den Beer Poortugael, S. P. Perdijk en H. P. Staal. Van verschillende winkeliers en firma's in en buiten de stad zijn aanbiedingen, tegen veel verminderde prijzen, ingekomen. Spoedig hoopt men met een dier firma's contracten te kunnen sluiten. Met genoegen vernemen wij dat op uitnoo- diging van het bestuur van het departement Leiden der Ned. Maatschappij ter bevordering van nij verheid Zaterdag a. s. de heer Le Comte, assis tent aan de polytechnische school te Delft, eene voordracht zal houden over ornamentiek. Het gun stig onthaal, dat genoemde heer elders heeft ge noten, doet eene groote opkomst ook hier verwach ten. Deze voordracht zal tevens voor dames toe gankelijk zijn en gehouden worden in het Nuts- gebouw, 's avonds te 8 uren. De leden van de kunstbeschouwingen hebben tevens toegang, daar het bestuur van „Ars aemula" zijn financiëelen steun heeft toegezegd. Dat men te Leiden gaarne over ornamentiek iets degelijks wil hooren, kan blijken uit het feit dat een twintigtal leden van de Maatsch. van bouwkunst zich persoonlijk tot vrijwillige bijdragen hebben verbonden. De heer J. H. De Haan, concessionaris van den aan te leggen paardenspoorweg, verzoekt ons mede te deelen dat het volstrekt niet in zijne bedoeling ligt eerst het volgend jaar de lijn Hoogewoerds- poortHaagsche Schouw aan te leggen, maar in tegendeel direct na het volteekenen der leening. Het resultaat daarvan is aanvankelijk zeer bevre digend als vele ingezetenen die aan de uiteinden der stad wonen en dus 't meeste belang hebben bij het tot stand komen van den tramway, door het nemen van aandeelen van hunne belangstelling doen blijken, dan zal de leening spoedig volteekend zijn. In dat geval hoopt de heer De Haan, die met een soliden aannemer gecontracteerd heeft, reeds in Mei of Juni met de exploitatie te beginnen. Naar de Landbouw-Courant, verneemt zijn o. a. de heeren H. Witte, te Leiden, en dr. L. Mulder, te 's-Hage, benoemd in de jury voor de einde Maart a. s. te Gent te houden groote vijf- jaarlijksche tuinbouwtentoonstelling. Gisteren was het zestig jaar dat P. Copier, meesterknecht ter boekdrukkerij van den heer Drabbe alhier, zijne typographische loopbaan begon. Zijn patroon schonk hem bij die gelegenheid een keurig gouden horloge en de gezellen een fauteuil. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 28.00, 14.50, f 3.00 en f 1.55; de laagste f 28.00, 14.00, f 2.70 en ƒ1.50. De zeventiende tentoonstelling der Vereeni- ging „Flora van Noordwijk" is Zaterdag geopend. Was door de weersgesteldheid de verwachting klein, de aan de Noordwijksche bloembollen bestede zorg is bevredigend. De zaal in „het Hof van Holland", met tal van bloeiende bloembolgewassen en planten, aangebracht grot- en fonteinwerk, is werkelijk een bezoek ten volle waardig. Tal van belangstellenden bez jchten de tentoonstelling reeds, waaronder de leden van de Vereeniging van tuinbouw voor Leiden en omstreken met den president van het Hoofd bestuur den heer Yiruly Verbrugge, die allen hunne tevredenheid te kennen gaven. Behalve de reeds in verschillende bladen me degedeelde bekroningen, zijn er nog op verzoek van beoordeelaars, bestaande uit de heeren L. Kruyff te Sassenheim, J. Yan Waveren Pz. te Hillegom, J. J. Brasser te Uitgeest, II. Van Lun- teren te Utrecht en W. A. Zalme te 's-Hage, nog toegekend aanW. A. Blokhuis, secretaris der Vereeniging, eene zilver vergulde medaille voor de vervaardiging van de grot en fonteinA. W. Alkemake Cz. te Noordwijk eene kleine zilveren medaille voor hyacinten in water gegroeid met tulpen op hetzelfde glasJ. Mater te Leiden, eene zilveren medaille voor een groep bonte planten C. Van Delft, tuinbaas bij den heer dr. Ever wijn te Noordwijk, eene zilveren medaille voor een groep tot versiering, zonder mededinging in gezonden door den heer en mevrouw Everwijn; Van Bielen, tuinbaas bij graaf Van Limburg Stirum te Noordwijk, eene kleine zilveren medaille voor een groep tot opsiering. Tot directeur van den Franschen schouw burg te 's-Hage voor het tooneeljaar 187879 is benoemd de heer Defossez. De Staatscourant behelst het kon. besluit waarbij bewilliging wordt verleend op het ontwerp der akte van oprichting van de naamlooze ven nootschap „Rotterdamsch Nieuwsblad", te vestigen te Rotterdam. De minister van oorlog zal a. s. Donderdag geen audiëntie verleenen. Het stoomschip „Conrad", 12 Januari van Batavia vertrokken, is gisteren te Nieuwediep aan gekomen; de „Celebes" vertrok van Batavia naar Nederland den 23sten Februari; de „Prins van Oranje", vau Nieuwediep naar Batavia, passeerde dien dag 's morgens Kaap Roca. Te Amsterdam heeft in het Odéon eene door den heer F. Yntes Kingma opgeroepen vergadering plaats gehad van belangstellenden in zijne „Inrich ting voor kinderen met spraakgebreken". Na eenige discussie werd besloten, eene vereeniging voor kin dereu met spraakgebreken te constitueeren, be stemd om de bestaande inrichting in stand te hou den en uit te breiden, ten einde daar ook min vermogende lijders te kunnen opnemen, die in grooten getale in de laatste maanden zijn afgewe zen geworden. De voorloopig vastgestelde statuten werden met eene kleine wijziging goedgekeurd. Gemengd Nieuws. De zestienjarige dienstbode M. L van Roelofarendsveen, is gisteren door de politie van hier naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht wegens diefstal in dienstbaarheid. Zij diende nl. hier ter stede ruim een jaar bij eene alleenwonende juffrouw en kocht toen allerlei gou den sieraden en andere voorwerpen van waarde, die zij opgaf van een „rijken vrijer" te hebben gekregen. Een R.-C. bidprentje stelde zij kort daarna aan de juffrouw ter hand, waarop, naar haar zeggen, zijn naam, overlijden en begraven vermeld stonden. De juffrouw, die vooral in den laatsten tijd geldswaardige papieren uit eene ge sloten linnenkast miste en daardoor wantrouwen begon te koesteren, gaf de politie van een en ander kennis, en nu bleek bij onderzoek dat de meid niet alleen diefstal ten nadeele der juffrouw had gepleegd, maar dat ook het overlijden van den vrijer een verzinsel was. Dezer dagen werden twee diefstallen van belangrijke sommen gelds ter kennis van de Amsterdamsche politie gebracht. De diefstallen werden gepleegd ten nadeele van oude lieden, die sedert jaren eerlijk en trouw in dienst waren van twee verschillende firma's en meermalen belast ge weest met de ontvangst van groote sommen. Een hunner moest eene som aan de Kasvereeniging ontvangen. Hem werd. het geld voorgeteld en hij bergde het in een portefeuille. Toen hij het kan toor verlaten had, was hij dfe- portefeuille en het geld kwijt. Ook de andere, die bij de Associatie- cassa een kleine som had ontvangen; miste, bij het verlaten dier inrichting, de ontvangen gelden. Tot dusverre is de dief vermoedelijk dezelfde niettegenstaande een ijverig en nauwkeurig onderzoek, nog niet ontdekt. Vrijdag-morgen werd te Utrecht met den trein van den Staatsspoorweg onder sterk ge leide een, naar het scheen, gevaarlijk boosdoener aangebracht. Twee manschappen der maréchaussee, kerels als torens, voerden in hun midden een zeer net, in fiuweelen jas en broek, met ronden hoed gekleeden knaap van zes a acht jaren. Het kind scheen, naar zijne kleeding te oordeelen, van gegoede ouders, en zijn aanvallig, lief gelaat deed er weinig aan denken, dat hij aan een of ander misdrijf zich had schuldig gemaakt. Geboeid was het kind niettrouwens, hij was niet weerspannig en een Utrechtsch kindermeisje had hem gemak kelijk op den arm kunnen vervoeren maar op het stationsplein wachtte hem de met twee paarden bespannen celwagen. Na eenigen tijd toevens gedurende welken de knaap aan de nieuwsgierige of medelijdende blikken van een groot getal toe schouwers was blootgesteld werd hij in den wagen opgesloten en men reed voort. „Of zoo'n maréchaussée", vraagt de berichtgever, „bij zulk eene gelegenheid niet eens voor een enkele maal in burgerkleeding zou mogen gaan, en niet geheel alleen, zonder dien onafscheidelijken confrater, zoo'n kind naar zijne bestemming kon voeren? Of zou men meenen, dat het blootstellen aan zoovele onbe schaamde blikken en vragen, als deze knaap op zijn tocht zal ondervonden hebben, en dat plaats nemen in dien afschuwelijken wagen, een gunsti- gen invloed op zijn toekomstig leven zal uitoe fenen?" Naar men verneemt heeft de kassier R. Van den Dries te 's-Bosch sedert eenige dagen zijne betalingen gestaakt en moet hij op verzoek van een crediteur door de rechtbank in staat van faillissement zijn verklaard. Het deficit moet aan merkelijk zijn. Van den Dries en zijne echtgenoote hebben zich uit 's-Bosch verwijderd, met achter lating van een vrij talrijk huisgezin. Te Londen werd Vrijdag opschudding veroorzaakt door een aanslag op het leven van een hooggeplaatst rechterlijk ambtenaar, sir George Jessel, „master of the rolls". Toen sir George uit zijn rijtuig stapte, loste een man op arms lengte een pistoolschot op hem. De kogel ging hem rakelings langs 't hoofd. De schuldige is ge vat en werd herkend als een half krankzinnige, die zich door den rechter verongelijkt waande. De rechtbank te Berlijn heeft den be schuldigde Tierolf veroordeeld tot tien jaren tucht huisstraf wegens moordaanslag op den brievenbe-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1