N°. 5531. Maandag A°. 1878. 25 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor L«iden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Noznmera0.02. PRIJS DEB ADTERTENTIEN Tan 1—8 regel»...Hf l.Oï. Iedere regel meerv...;* 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. v bevindende cichorei, heede enz., eene prooi der vlammen werd. De gebouwen ten zuiden en westen der fabriek zijn door behulp der brandweer behou den. Eene menigte arbeiders verdienden aan deze fabriek hun brood. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Telegrammen. LEIBEN, 33 Februari. Onzen kunstminnenden stadgenooten wacht opnieuw een genotvolle avond. Woensdag a. s. zal nl. de zangvereeniging „Cecilia" in de Stadszaal een uitvoering geven, welke wel verdient de aan dacht er op te vestigen. En de drie op het pro gramma voorkomende toonwerken èn de loffelijke wijze toch waarop de vorige concerten plaats had den, waardoor de vereeniging zich een gunstigen naam in de muzikale wereld hier ter stede ver worven heeft, waarborgen dat er ook thans weder veel schoons zal worden aangeboden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7691 volwas sen personen en van 1725 kinderen. Gisteren heeft te Amsterdam de plechtige uitreiking plaats gehad van de bekroningen, die op de laatstgehouden tentoonstelling van kunst nijverheid in het Paleis voor Volksvlijt waren toe gekend. Daarbij waren tegenwoordig de minister van waterstaat, de burgemeester en de leden van het dagelijksch bestuur, enkele leden van den raad en andere genoodigden. De medaille, voor de ten toonstelling vervaardigd, heeft eene doorsnede van 55 millimeters en vertoont aan de voorzijde de Nijverheid, werkzaam onder de hoede van de Kunst. Op den voorgrond ziet men de nij veren aan den arbeid te midden van verschillende kunstvoorwer pen, die evenals de figuren der personen met even veel uitvoerigheid als keurigheid zijn bewerkt. Op den achtergrond staat de godin der kunst en houdt een wakend oog op den arbeid, dien zij moet bezielen en waarvoor zij den lauwerkrans gereed houdt. Het omschrift luidt: „Internationale wed strijd van kunstnijverheid Amsterdam." De keer zijde bevat het wapen van Amsterdam tusschen twee vrouwenbeelden, die de festons dragen, waar- tusschen het jaartal 1877 is aangebracht. Het omschrift is: „Vereeniging ter bevordering van Eabrieks- en Handwerksnijverheid." De randen, die beide zijden van den penning afsluiten, zijn met een Grieksch ornament versierd. De medaille is ontworpen en bewerkt door den heer J. C. Eliou. De secretaris las de namen voor van de bekroon den, die hunne eereblijken uit de handen van den minister in ontvangst namen. Vele bekroningen werden met hartelijk gejuich begroet. Na afloop van deze plechtigheid vereenigden zich de hooge autoriteiten met de regelingscommissie en tal van andere gasten aan een collation, waar menige heildronk blijk gaf van de belangstelling in de kunstnijverheid en in de mannen die haar beoefenen of liefhebben. Zooals men weet behoort onder de bekroonden ook onze stadgenoot de heer J. E. Iloubolt, aan wien een bronzen medaille is toege kend. Zijne inzending is indertijd echter niet juist omschreven. Ze bestond uit decoratie-beschildering van twee salons, in renaissancestijl en stijl Louis XVI, in het genre van de tegenwoordige moderne plafond-beschildering. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer ten ge volge van het overlijden van jlir. mr. E. J. J. baron Van Heemstra zal plaats hebben op Dinsdag 19 Maart en eene herstemming, zoo die noodig is, op 2 April. Z. M. de Koning is, naar het Vaderland verneemt, eenigszins ongesteld. Door burgemeester en wethouders van Haar lem is aan den gemeenteraad voorgesteld om van wege de gemeente een openbaar slachthuis (abattoir) op te richten en te beheeren, dat als uitsluitende plaats zal worden aangewezen voor het slachten van veevoorts om hun op te dragen daartoe een plan met begrooting van kosten ten bedrage van hoog stens f 70,000 te doen opniaken en aan den Raad in te dienen en als plaats van oprichting aan te wijzen een stuk grond aan de oostzijde van het Harmenjansenveld. Het stoomschip „Ceylon" met de Indische en Chjnaesche mail is 20 Febr. van Alexandrië te Brindisi aangekomen, en de mail des avonds te tien uren naar Londen enz. vertrokken; de „Anglian", van Plymouth naar de Kaap de Goede Hoop, is 20 Februari te Madera aangekomen en heeft de reis voortgezet; de „Sindh", met de mail van Batavia tot 9 Februari, is 20 Februari van Point de Galle naar Marseille vertrokken. Als getuigen in het rechtsgeding tegen Munzebrock en Cruys (zie ons tweede blad) zijn in de tweede zitting gehoord de heeren C. D. Van der Vliet, F. H. Bunge, jhr. C. Hartsen, M. II. Insinger, mr. J. Messchert van Vollenhoven, allen commissarissen der suikerraffinaderij M. De. Bruyn Czn., lid der firma C. De Bruyn en Zn.; D. P. C.Le- deboer, lid der firma A. E. De Wit en Zn.C. A. A. Dudok De Wit, lid derzelfde firmaW. Th. Esser, directeur der Associatie-Cassa; W. F. Gebhard, agent van Kreglinger en Co.; G. H. Meesman, procuratiehouder der firma Gottfried Meyer; H. Ph. Wurfbain, van de firma Wurfbain en Co., en L. Serrurier, scheikundige. Gemengd Nieuws. De Leidsche fontein, ook buiten de stad bekend en die zelfs waardig is geacht in prent ter versiering van speelkaarten dienst te doen, is genoodzaakt geworden zich aan de omstandigheden des tijds te onderwerpen. Nadat ze zoovele jaren het water van den Burg in allerhande stralen en schakeeringen, soms tot groot vermaak der jeugd, in het luchtruim heeft geworpen, zal er den aanstaanden zomer de duinwaterleiding op worden toegepast. De aansluiting is reeds geschied. De Haagsche vergiftigingsgeschie denis, die nog steeds de gemoederen aldaar in beweging brengt, neemt met den dag een ernstiger verhouding aan. Men valt van het eene in het an dere, waarin vreemde liefdesbetrekkingen een groote rol spelen. Wijd en zijd zijn de vertakkingen ver spreid in Den Haag, Parijs, Brussel, tot zelfs in Indië hoort men van personen, die als getuigen zullen worden opgeroepen in de zaak, waarvan freule v. d. S. het middelpunt uitmaakt. Op wie of op wien de vergiftiging eigenlijk gemunt was, is tot heden nog niet recht duidelijk. Aan de openbare behandeling van de zaak zal waarschijn lijk eene langdurige instructie voorafgaan, die wel zeer veel interessante bijzonderheden aan het licht zal brengen. Te Geestemünde is men bezig eene vaste visschersvloot tot stand te brengen, ten einde zoodoende te kunnen voldoen aan de steeds meer dringende behoeften van den handel in visch. Er wordt reeds over het bouwen van ongeveer twin tig vischkotters onderhandeld. Donderdag-avond omstreeks halfacht is in de stoom-cichoreifabriek de „Grietman", tevens vlasbrakerij, van de heeren M. S. Van der Werff, onder Sybrandahuis bij Dokkum brand ont staan, die zoodanig in hevigheid toenam, dat binnen weinig tijds de fabriek met de zich daarin WEENEN, 22 Februari. Uit Belgrado wordt aan de „Polit. Corr." geseind Rusland verklaarde zich bereid de vesting Nisch door Servische troe pen bezet te laten, doch ten aanzien van het overige door de Serviërs bezette gebied, inzonderheid van Pirot, zijn de onderhandelingen nog hangende. Prins Milan hoopt echter hieromtrent met Rusland tot overeenstemming te komen. MADRID, 22 Februari. Met algemeene stemmen hebben de Cortes het voorstel aangenomen Paus Leo XIII geluk te wenschen. ST.-PETERSBURG, 22 Februari. De „Agence Russe" spreekt het bericht tegen, dat Rusland de verdrijving zou eischen van alle Turken uit Bul garije. Het eischt slechts de verwijdering van Bachibozouks en Circassiërs. MADRID, 22 Februari. De regeering is voor nemens aan Cuba dezelfde politieke rechten te ver- leenen als Portorico bezit. ATHENE, 22 Februari. De nationale verga dering op Candia heeft de onderhandelingen met de Porte afgebroken en besloten eene oproeping aan de mogendheden te richten, met het verzoek de gebeurtenissen op Candia bij de opstanden van 1821, 1841 en 1866 in overweging te nemen. Zij heeft eene voorloopige regeering benoemd, bestaande uit zes leden, onder welke twee Turken. ROME, 22 Februari. Bij het Te-Deum, heden in de St.-Pieterskerk gehouden, waren 30,000 menschen tegenwoordig, ofschoon men niet ver wachtte den Paus te zullen zien. Van St.-Jan van Lateraan is door den kardinaal Chigi, uit naam van den Paus, bezit genomen. LONDEN, 23 Februari. De correspondent van de „Standard" te Konstantinopel meldtDe groot hertog heeft den troepen bevolen Konstantinopel binnen te trekken, daar de Porte weigert de voor waarden goed te keuren. Ter markt te Leiden aangevoerd, 33 en 33 Februari. VViniertarwe '21 hectoliter f 12.50 a ƒ13.00. Zomer tarwe 21 liectol. 10.00 a 10.50Winterrogge'20 heet. f 8.00 a 9.00. Zomerrogge 20 hectol./ 775 a 8.00. Zornergerst 14 hectol. 7. a 7.60 Chevalier-gerst 14 hectol. 7.75 a f 8.25. Zware Haver 24 hectol. f S.'iO a 5.50. Lichte Haver 24 hectol. f 4.00 a ƒ4.25. Dui- venboonen 14 hectol. 8.00 a ƒ8.50- Paardenboonen 16 hectol. 8.0C a ƒ8.25. Ossen stuks/—.a Stieren, 1 stuks 92 a Melkkoeien stuks 52 220.a 245.—. Ivalfkoeien 22 stuks f 230.— a f 260.—. Varekoeien 81 stuks f 160.a f '240. Vette koeien 46 stuks f 2'25.a ƒ325.— Kalveren (vette) 22 stuks 40.a 75.Kalveren (magere) 69 stuks f 3.a 6.— Kalveren (gras) 2 stuks 50.a 62.Hamels (magere) stuks a f Hamels (vette) stuks, f a t Ooien (magere) stuks a Lammeren magere 350 stuks 22.a 30.— Lammeren (vette jarige) 00 stuks 26.a 32.—.Varkens (ma gere) CO stuks ƒ14.a 1 22. Varkens (biggen) 52 stuks 1 4.— a ƒ10.—. Grasboter 4320 kilogr., 1ste qualit. I vat 78.00 a 82 00. Schei- 2de qualit. vat f 70.00 a 74.00; Grasboter 1 ste qual. per kilogr. 1.95 a 2 05, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.75 a 1.85. Ter markt aangebracht 204 runderen, 91 kalveren, 410 schapen. {Zie vervólg van liet Nieuw in het Tweede Blad.)

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1