te Utrecht heeft tot arts bevorderd den beer J. F. Ph. Hers, med. doctorandus. Maandag a. s. zal bet 100-jarig bestaan van bet departement Amsterdam der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid in bet lokaal der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen worden herdacht. De feestrede zal worden gehouden door den voorzitter van het departement den beer F. A. T. Delprat. Het stoomschip „Torrington", kapt. E. Chitbam, naar Java, is 19 dezer van Gülle ver- rokken. Gisteren werd aan bet departement van waterstaat enz. aanbesteed het maken van de grondwerken, de kunstwerken, den bovenbouw, de overgangs- en eenige verdere werken voor den spoorweg ZwolleAlmelo. Minste inschrijver was J. De Klerck, te "Werkendam, voor f 1,674,170. Door den waarnemenden consui-generaal der Nederlanden aan den Piraeus (bij Athene) is aan B. N. Pangostas, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als vice-consul der Nederlanden te Calamata. Gremengd Nieuws. Een dochter en moeder uit Borselen, die zich hadden schuldig gemaakt aan drie dief stallen bij nacht in een bewoond huis met behulp van binnenbraak en medeplichtigheid daaraan, zijn heden respectievelijk veroordeeld tot 2 jaren op sluiting in een verbeterhuis en 4 jaren correctio- neele gevangenisstraf. Op de Hommelstraat te Arnhem viel Dinsdag-avond een ergerlijk tooneel voor tusschen een burger en vier beschonken veld artilleristen. De eerste, een oud man die van zijn werk naar huis terugkeerde, ontving eensklaps een sabelslag op het hoofd, waardoor hij ineenzakte. Ook de drie andere militairen trokken daarop hunne sabels en brachten hem nog eenige wonden aan het hoofd, het gezicht en den arm toe. Aan de politie gelukte het twee der brooddronkenen te arresteeren, terwijl de gewonde naar het politie- bureel werd gedragen, waar hij geneeskundig werd behandeld. Voor ongeveer veertien dagen ver voegde zich te Almelo een trouwlustig paar bij den ambtenaar van den burgerlijken stand, om in ondertrouw te worden opgenomen, waaraan dan ook gevolg gegeven werd. De bruid, niet jong meer, begaf zich onmiddellijk na de inschrijving voor hare beroeps-aangelegenheden op reis. Zater dag-avond kwam zij terug; maar wie schetst hare verbazing, toen zij thuis komende haar aanstaande, die bij haar als commensaal inwoonde, met pak en zak verdwenen zag. De bruidegom telt 41, de bruid, reeds twee keer gehuwd, 51 jaar. Gisterochtend had aan het station te Baarn een werkman het ongeluk bij het aflaten van spoorstaven er een op het hoofd te krijgen, waardoor de ongelukkige op de plaats dood bleef. Uit Gorredijk wordt gemeld: Terwijl een moeder alhier naar de kerk was, gaf haar oudste dochter aan een driejarig zusje een beker, om daarmede te spelen. Zonder dat zij 't wist, bevonden zich daarin eenige lucifers, die door het kind werden afgeknabbeld, hetgeen den dood ten gevolge had. Dinsdag-namiddag is de baasvanden lichter der Amsterdamsche nachtbooten, liggende aan het Haringvliet zuidzijde te Eotterdam, van het gangboord in het ruim der boot gevallen. Niettegenstaande hem onmiddellijk heelkundige hulp werd verleend, is hij aan de gevolgen overleden. Te Middelburg ontstond gisternacht brand in de schuur eener bouwmanswoning aan den Seisweg. In weerwil van spoedige hulp is de schuur verbrand, waardoor 6 koeien en 3 paarden zijn omgekomen. De oorzaak is onbekend. In het huis van arrest te Middelburg bevinden zich in dezelfde kamer: een gedeeltelijk lamme, een bijna blinde, een man van 81 jaar en een van 79 jaar. Voorwaar een niet alledaagsch ensemble. De heer v. B., wonende te Hansweert, bevond zich Vrijdag, en tournee zijnde tot bezoek van kantoren, met een vaartuig op de Wester- Schelde, toen plotseling een roofvogel, een woud duif achtervolgende, in snelle vaart over het vaartuig heenschoot. De heer v. B. greep fluks zijn gereed staand geweer, dat hij steeds als hartstochtelijk jager op dergelijke tochten medeneemt, drukte af en had het geluk heide vogels neer te schieten. De duif was nu wel uit de klauwen van haar vijand verlost, doch moest zulks met den dood be- koopen, terwijl de ander met vermorzelde pooten en vlerk zich moest overgeven. Bij onderzoek bleek de geschoten roofvogel te behooren tot eene in Nederland zeer zeldzaam voorkomende soort, als zijnde een giervalk, die in Noorwegen tehuis behoort. Het is een fraaie vogel en een van de grootste soort, metende zijn vlucht 104 centimeters. Te St.-Etienne had Zaterdag-avond een werkman, Laroche genaamd, 104 franken ontvangen en toen hij Zondag niet terugkwam deed zijne vrouw nasporiugen. Zij vond hem achter de deur van eene verlaten boerenhoeve in een deerlijken toestand. De voeten van den ongelukkige waren gebonden, hij had vier kogels in den rug en ver scheidene messteken ontvangen en het hoofd was door steenworpen verbrijzeld. Blijkbaar was het lijk naar deze plaats gesleept. Het gerecht begaf zich derwaarts en uit het geneeskundig onderzoek bleek dat de maag van het slachtoffer vol wijn was. In de wijk St.-Ambroise te Parijs wilde een 63-jarig man het hof maken aan een 20-jarige schoone. Hij liep een blauwtje. Woedend over zijne nederlaag, kwam hij den volgenden dag in het huis, waar zij woont, sprong op haar toe en beet haar den neus af. De neusbijter werd in hechtenis genomenmaar de meisjes uit de buurt waren zóó verschrikt, dat zij dagen lang geen van allen den neus buiten de deur durfden steken. Dinsdag is te Parijs in den ouderdom van 61 jaren overleden de talentvolle landschap schilder C. F. Daubignj. Talrijk zijn de stukken door hem vervaardigd. Te Ferminy, dép. de la Loire, hadde- zer dagen een vreeselijke ontploffing plaats in een huis, gelegen in de rue du Marché en bewoond door zekere familie Tixier. Omstreeks 10 uren des avonds hadden twee meisjes, Claudine en Louise Tixier, zich naar den kelder begeven, de eene om wijn af te tappen, de andere met een kaars om haar bij te lichten. Plotseling werden zij omringd door eene blauwe vlam, waarop een ontzettende ontploffing volgde. Het huis werd half uit zijn fondamenten opgeheven, het zware gewelf van den kelder in duizenden stukken tegen de straat ver brijzeld, de vloeren uiteengerukt. Mevrouw Tixier, die aan de huisdeur met een werkman stond te praten, werd tegen het huis aan de overzijde van de straat geworpen, terwijl al haar kleederen op onverklaarbare wijze van het lichaam waren ver dwenen. De goederen van den naastgelegen winkel van een handelaar in scharen en messen kwamen door den schok mede op de straat te land en enkele messen drongen met de punten door de luiken der huizen aan de overzijde. Verscheiden personen, die op de eerste verdieping te bed lagen, werden door de ramen geworpen, terwijl anderen, die zich langs de ingestorte binnentrap trachtten te redden, op het puin nederstortten. Het eerste werk der toegesnelde omstanders bestond in het opzoeken der beide meisjes. Tot aller verbazing vond men ze nog in levenden toestand terug, of schoon vrij ernstig gewondde vaten in den kelder hadden boven haar hoofden het nederstortende puin tegengehouden en dus een soort van nieuw gewelf gevormd, dat haar beveiligde. Het geheele aantal gewonden bedraagt elf. De oorzaak van het onheil ligt geheel in het duister; aan een mijn ingenieur, den heer Leverrier, is een onderzoek daaromtrent opgedragen. BUITENLAND. Duitschland. Al deelde de Kijkskanselier, gelijk hij zelf ver zekerde, weinig feitelijk nieuws mede, toch wordt door zijne redevoering in menig opzicht een helder licht over den toestand geworpen. Hij stelt zich voor de rol van bemiddelaar tusschen de verschil lende regeeringen der groote mogendheden te ver vullen, en daar hij verzekert er prijs op te stellen die rol te spelen, hestaat er alle reden te verwachten dat zijn werk met goed gevolg bekroond zal wor den. Aan die vriendschappelijke bemiddeling, welke niet een of ander denkbeeld aan een der tegen standers opdringt, maar door vriendschappelijke tusschenkomst een conflict vermijdt, is 't waar schijnlijk reeds te danken, dat het bijeenkomen der conferentie zoo goed als zeker is. De Bijks- kanselier, die trouwens in zijne redevoering blijk baar alles vermeden heeft wat de gevoeligheid van eene der Europeesche regeeringen zou kunnen kwetsen, heeft 't wel is waar niet gezegd, dat door zijne bemiddeling Kuslands bezwaren tegen de con ferentie uit den weg geruimd werden, maar toch straalt dit door in zijne woorden, vooral in verband met het reeds medegedeelde uittreksel van het antwoord dat de regeeringen te Weenen en Pest op de tot haar gerichte interpellaties gaven. De heer Windthorst, die in navolging van het Britsch parlement, mededeeling van stukken verlangde en zich wilde overtuigen of bij Duitsch land alles richtig was toegegaan, liet zich in den loop zijner rede ontvallen dat „hij, die de Dardanellen in bezit heeft, de wereld beheerscht!" Bismarck voegde hem toe: „Naar die opvatting is dus de wereld tot nog toe beheerscht door den Sultan! Deze heeft dat vaarwater reeds meer dan vier eeuwen in bezit gehad, maar ik heb er nooit iets van kunnen bemerken, dat Pruisen onder zijne heerschappij stond!" Italië. Pius IX heeft aan den graaf van Chambord een beeld van de Heilige Maagd in mozaïek ver maakt; aan de hertogin-weduwe van Modena ins gelijks een beeld van Maria in mozaïek; aan de koningin-moeder van Spanje een kruis; aan den ex-koning van Napels een groep, voorstellende de heilige familie; aan den gewezen groothertog van Toskane eene kopie van Eaphaëls Madonna, in zilveren lijst; aan den koning van Spanje eene groote zinnebeeldige voorstelling (in relief) van de wederopstanding, in paarlemoer; aan hertog Eobert van Parma een miniatuur; aan de prinses van Thurn en Taxis een zilveren kruis, bezet met diamanten en eene reliquie bevattende van het ware kruis. Eeeds gisteren, de tweede dag van het Con clave, is Pius' opvolger verkozen, en weldeacht- enzestigjarige kardinaal-kamerling, Joachim Pecci, die den naam heeft aangenomen van Leo XIII. Turkije. De „Polit. Corr." verneemt uit Konstantiuopel, dat de minister van buitenlandsche zaken, Server- pacha, zijn ontslag heeft ingediend en dat de sultan het aangenomen heeft. Dit aftreden van Server-pacha, terwijl er onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland gevoerd worden over het door Eusland voorgestelde terugtrekken van de Britsche vloot, is over het algemeen met ontevre denheid vernomen. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 19 Februari. Namyk- pacha vertrekt morgen naar Petersburg. Vier ge pantserde schepen zijn naar Candia gezonden. MADEID, 20 Februari. De Spaansche korvet „Afrika" zal naar het Oosten vertrekken. EOME, 20 Februari. Ongeveer 200 personen bevonden zich op het St.-Pietersplein, toen van het balkon boven den ingang van het Vaticaan een geeste lijke met een kruis verscheen, achter hem een kardi naal en verscheidene geestelijken. De kardinaal las eenige woorden voor, welke men wegens den afstand niet kon verstaan, waarop de lieden op de trappen met hunne doeken wuifden en riepenleve Leo XIII Ook de geestelijken op het balkon wuifden met de zakdoeken. Spoedig daarop verzamelde zich op het St.-Pietersplein eene onafzienbare menigte, gereed om den nieuwen Paus met geestdrift te begroete», wanneer hij op het balkon mocht verschijnen. Men wachtte echter vergeefs. Leo XIII verscheen al leen aan eenige honderden, binnen het kerkgebouw vereenigd. WEENEN, 20 Februari. Uit Londen wordt geseind, dat de toestemming van Duitschland tot het congres te Baden-Baden ontvangen is. Ook Turkije zou genoodigd zijn. Het trekt intusschen de aandacht dat Engeland zoowel als Duitschland officieel steeds spreken van een „conferentie", niet van een „congres". LONDEN, 21 Februari. Aan de „Times" wordt

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2