Vrijdag A". 1878. 22 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. N°. 3529. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. franco per post.B 1.40. Afzonderlijke Hommer*0.02. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: ▼an 18 regels...............tw..*..VV 1.05: Iedere regel meer ............v..vt«w.v.' a 0*17).' Grootere letten naar plaatsruimte. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Maandag 15 Februari, des namiddags te twee nren. Punten ter behandeling 1°. Verzoek van Dr. J. Baerl, om continuatie als stads-genees- heer. (33) 2°. Idem van D. Van Rijn, om eene spoelstoep te leggen. (26) 3". Idem van J. Van Galen, tot afkoop van eene recognitie. (27 en 36) 4°. Idem van Dr. J. C. Drabbe en A. W. Sijthoff, betrekke lijk de levering van bet Terslag der Handelingen van den Gemeenteraad. (28 en 31) 5°. Idem van J. W. Filippo, ter bekoming van gemeentegrond. (34 en 36) 6°. Idem ak voren van het Bestuur van Musis Sacrum. (29 en 36) 7°. Idem als voren van Herman F. A. Damen. (30 en 36) 8°. Voordracht betrekkelijk de verbouwing van het Telegraaf kantoor en tot verhuring van de bovenwoning. (32 en 36) 9". Verzoek van P. C. Roodenburg, om eene stoep te leg gen. (35) LEIDEN, 21 Februari. Vroeger zijn er plannen opgemaakt voor eene verbouwing van het telegraafkantoor alhier we gens de dringende behoefte aan een ruimere en meer geschikte localiteit ook in verband met eene noodige uitbreiding van de telegraaftoestellenhet is toen aan de Regeering niet mogen gelukken een ander geschikt lokaal in de gemeente aan te koopen. Inmiddels was het ter kennis van B. en Ws. gekomen, dat er sprake was van eene ver plaatsing van het rijkstelegraafkantoor naar het gebouw der voormalige rechtbank op het Rapenburg. Vermits tegen de bedoelde plaats met het oog op de ligging gewichtige bezwaren bestonden, hebben zij ach verplicht geacht zich ter zake tot de Regeering te wenden, terwijl ook de Kamer van koophandel en fabrieken den minister van water- slaat, handel en nijverheid gewezen heeft op het ongerief, hetwelk de voorgenomen verplaatsing zou ten gevolge hebben voor het fabriekswezen, dat in een geheel ander deel der stad is gevestigd, terwijl voor de fabrieken verreweg het meest van de telegraaf gebruik wordt gemaakt. De minister heeft daarop te kennen gegeven dat werkelijk voorbereidende maatregelen waren genomen voor de verplaatsing van het kantoor naar het voormalig gerechtsgebouw, doch dat hij op grond van de daartegen aangevoerde bezwaren, bereid was daar van af te zien, mits door het gemeentebestuur toestemming worde verleend dat de localiteit, thans door den telegraafdienst ingenomen, op rijks kosten worde verbouwd en naar de tegenwoordige behoeften van den dienst ingericht. Hiertegen kan naar de zienswijze van B. en Ws. geen bezwaar bestaan en zij hadden dan ook reeds vroeger aan de Regeering te kennen gege ven dat zij bereid waren in dien zin een voorstel bij den gemeenteraad aanhangig te maken, onder bepaling dat de gemeente zich de bevoegdheid zou moeten voorbehouden om de vrije beschikking van het gebouw, wanneer dit voor gemeentelijke doel einden mocht noodig blijken, terug te erlangen. Zij stellen daarom den Raad alsnu voor de vereischte toestemming te verleenen dat het gebouw op de Aalmarkt op rijkskosten worde verbouwd en naar de tegenwoordige behoeften van den dienst inge richt, en het voor telegraafkantoor bestemde ge deelte van dat gebouw kosteloos aan het rijk te dien einde in gebruik te geven, onder bepaling dat de gemeente na 1 Januari 1881 bevoegd zal zijn om, wanneer het gebouw mocht blijken voor ge meentelijke doeleinden benoodigd te wezen, het gebruik op te zeggen, in welk geval één jaar na die opzegging het gebouw wederom ter beschik king van de gemeente zal moeten worden gesteld. Aangezien het .dagelijksch bestuur opmerkzaam was gemaakt op de bezwaren, die in verband met het geheim der telegrammen wellicht zouden kun nen bestaan tegen eene verhuring van de boven woning aan een ander persoon dan een beambte van de telegraphie, is het ook daaromtremt met de regeering in overleg getreden, met de vraag of zij, wanneer die bezwaren gegrond werden ge acht, bereid was de jaarlijkschehuursomvan/1120 aan de gemeente te voldoen, in welk geval tot geene verhuring zou worden overgegaan. De minister heeft daarop evenwel geantwoord, dat het bezwaar tegen de verhuring van de bovenwoning niet in zoodanige mate als gegrond kan worden erkend dat het rijk, om dit te ontgaan, een geldelijk offer zou mogen brengen als door B. en Ws. was bedoeld, doch tevens het verzoek gedaan, om te willen zorg dragen dat de woning zooveel mogelijk aan stille, ordelijke lieden zou worden in gebruik gegeven. Zondag jl. werd in de Roomsch-Katholieke kerken, alsook in de Oud-Katholieke kerk alhier de bisschoppelijke bekendmaking van het overlijden van Pius IX afgelezen en verzocht gebeden op te zenden voor den overledene en voor eene waardige keus van een nieuwen Paus. Naar aanleiding daarvan werd hedenmorgen in de beide Maria-kerken aan de Hartebrug en aan de Haven een plechtig Requiem gezongen. In de kerk aan de Hartebrug had de redenaar tot tekst gekozen„Wij zijn als weezen zonder vader, de kroon is ons van het hoofd gevallen, en daarom is ons hart bedroefd." De altaren waren met rouwlaken en het pauselijk wapenschild voorzien en om een katafalk hadden een zestal zouaven plaats genomen. De tekst, door den pastoor aan de Havenkerk gekozen, luidde: „Hij is gestorven." Daar stak een kruis, aan den pastoor bij zijn bezoek te Rome door Pius IX voor de gemeente geschonken, in breede zilveren lijst gevat, plechtig tegen het eenvoudig zwart af. Morgen zal de godsdienstoefening in de Petruskerk gehouden worden. De minister van marine brengt ter algemeene kennis, dat het „Naamboekje der Koninklijke Neder- landsche Marine voor 1878" is verkrijgbaar ge steld voor een gulden per exemplaar bij het depar tement van marine te 's-Gravenhage, de directiën der marine te Willemsoord, Amsterdam en Helle- voetsluis en den inspecteur over het loodswezen enz. te Vlissingen. Naardien dit werkje door het gemeld departement wordt uitgegeven voor reke ning van het Ponds voor oude en gebrekkige zee lieden, wordt in het bijzonder de aandacht geves tigd op het weldadig doel, dat met die uitgave wordt beoogd. Er is weder een vergadering gehouden van het hoofdcomité voor de uitzending van een Neder- landsch schip naar de IJszee, dat door de verte genwoordigers van de subcomité's belast is met het voorbereiden der onderneming. Een jeugdig zoöloog uit Leiden zal de reis meemakenwellicht zal zich ook een medicus bij de bemanning voegen. Zooals de dagbladen reeds vroeger berichtten, is bij het hoofdcomité een aanbod ingekomen van een Russisch handelaar, die een som van f 10,000 ter beschik king van de expeditie stelde, wanneer zij zich be paaldelijk met het onderzoeken van de Siberische kust en den besten handelsweg daarheen wilde bezighouden. Het hoofdcomité heeft gemeend voor dit aanbod beleefdelijk te moeten bedanken: 1°. omdat het hier een bij uitstek nationale onderne ming gold, die niet voor een zeer groot deel uit vreemde middelen behoorde bekostigd te worden; 2°. omdat bij deze reis volgens het door het hoofd comité opgemaakt en gepubliceerd programma. wetenschappelijke onderzoekingen op den voorgrond behoorden te staan. In overleg met de zee-officieren heeft men besloten een instrument op het dek te plaatsen voor loodingen en dreggen, en de vele voor de waarnemingen noodige, kostbare instrumenten besteld. Voor een en ander is nog een tekort van f 9000. Men heeft echter gemeend, de zaak om een betrekkelijk zoo geringe som niet te mogen uitstellen, in de overtuiging, dat waar vreemden aanzienlijke sommen voor de expeditie aanboden, de Nederlandsche natie te trotsch en te naijverig op haar eer zou zijn om achter te blijven. Een nieuw beroep zal daartoe nog eenma&l gedaan worden. Onderwijl vordert de bouw van het voor de reis bestemde schip, de „Willem Barendsz.", goed, terwijl alle zorg besteed wordt om het geheel doelmatig in te richten. Onverwacht en in de kracht des levens v ontsliep eergisteren de heer prof. dr. V. S. M. Van der Willigen, directeur van het natuurkundig kabinet van Teylers Stichting, te Haarlem. De wetenschap verliest in hem een ijverig beoefenaar en warm voorstander. De algemeene erkenning zijner verdiensten beperkte zich niet tot zijn omgeving en zijn werkkring, maar bleek ook uit de vele andere betrekkingen welke hij in zijn woonplaats bekleedde. De overledene was lid van den gemeen teraad, van het college van curatoren, van het hoofdbestuur der Maatschappij van nijverheid, enz. Het lid der Tweede Kamer voor het kies district Haarlemmermeer, mr. P. J. J. baron Van Heemstra, is gisteren in hoogen ouderdom overle den. Hij was vroeger grietman in Priesland en daarna rentmeester-generaal der Balije van Utrecht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren o. a. aangenomen het voorstel van burge meester en wethouders om aan mr. P. De Klopper, eervol ontslagen hoofdcommissaris van politie, een levenslang pensioen te verleenen van f 3500. Na langdurige beraadslagingen heeft het dagelijksch bestuur zijn voorstel tot intrekking van het raads besluit van 1874-, tot het aanleggen eener centrale fruit- en groentenmarkt teruggenomen, op grond dat duidelijk bleek, dat de meerderheid van den raad zoodanige markt wenschte opgericht te zien, niet tegenstaande het vroeger voorgestelde terrein aan de Weteringschans ongeschikt was geoordeeld. Verder heeft de raad besloten tot het brengen van eenige wijzigingen in de verordening tot regeling van de universiteit, waardoor o. a. aan de buiten gewone hoogleeraren zitting zal worden verleend in den Senaat en daardoor in de faculteit, indien nl. deze wijzigingen door Z. M. den Koning zullen zijn goedgekeurd. De plaatselijke schoolcommissie te Amsterdam heeft een brief vastgesteld aan burg. en weth. aldaar, naar aanleiding van het voorstel der vier Amsterdamsche schoolopzieners, om de openbare hulponderwijzers, in het vervolg niet als regel te straffen met schorsing maar met geldboeten. In dien brief w;0rden eenige bedenkingen van staats- en civielre.chterlijken aard geformuleerd, om die ter oplossing aan de voorstelïe:s te doen aaabieden- Na^r men verneemt zal tikt meer wordenr toegestaan aan officieren der artillerie om te worden gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië. Ingevolge een aanschrijving van het dep. van oorlog mogen miliciens, die aan herhalingsoefe ningen moeten deelnemen, niet langer dan zes weken onder de wapens worden gehouden, ook dan niet, wanneer de milicien nog straf heeft te ondergaan, en ZEjis overeenkomstig het bepaalde bij de Grondwet. De commissie voor de geneeskundige examens

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1