Jm Aangaande het gebeurde ten kantore der Associatie-Cassa te Amsterdam wordt nog gemeld dat de in hechtenis genomene, zekere D., gehuwd en vader van vier kinderen, belast was met de ontvangst van de bedragen der quitantiën en wissels, die door schippers of personen, welke zich met de incasseering van gelden op de kleine plaatsen in de nabijheid van Amsterdam belasten, voor de Associatie-Cassa werden geïnd. Hij vol voerde het bedrog door steeds de gelden van ont vangen wissels of quitantiën, die hij verduisterd had, te dekken door de bedragen van andere der gelijke stukken, waarvan hij dan de betaling verzweeg, hetgeen de3 te gemakkelijker kon ge schieden, omdat dergelijke wijze van incasseering dikwerf geruimen tijd duurt en men dus niet altijd van den dag der betaling zeker is. Zoo ging hij voort en dekte voortdurend het een met de ontvangst van het ander. De zaak werd ontdekt, doordien een firma een som van ongeveer f 1000 moest ontvangen, zijnde het bedrag van door haar aan de Associatie-Cassa ter incasseering gegeven quitantiën, welk bedrag bij D. niet in kas was, zooals het had moeten zijn. Vandaar een onder zoek, dat de arrestatie van D. ten huize van een vriend op den Haarlemmerdijk ten gevolge had. De schade, door de diefstallen aan de Associatie- Cassa berokkend, wordt op f 10,000 berekend. Een som van f 2000 werd bij D. gevonden. Drie houtvlotters, een vader, zijn zoon en hun „vriend", in verregaanden staat van dron kenschap, brachten Zondag-middag te twaalf uren eene groote opschudding teweeg in de Dubbele Buurt (gemeente Nieuwer-Amstel.) Door het over tollig drankgebruik aan waanzinnigen gelijk ge worden, trachtten zij eiken voorbijganger aan te randenen toen de kerk uitging, schenen zij voornemens eene algemeeue vechtpartij met de kerkgangers te beginnen. De aldaar gestation- neerde veldwachter werd door een aantal burgers trouw ter zijde gestaan en geholpen om de vecht- lustigen te arresteeren, waarbij den wacht- en brandmeester Wiarda door een der woestelingen een vinger bijua geheel werd afgebeten. Zeer terecht wordt gewaarschuwd tegen het misbruik dat gemaakt kan worden van de nieuwe bronzen centen. Zij hebben toch dezelfde middellijn en dezelfde dikte als de kwartjes en zijn gekarteld als deze. Zij kunnen dus in de rolletjes van laatstgenoemd geldstuk, in plaats van dit, worden gevoegd. Men zou alzoo steeds elk rolletje moeten nazien om zich te overtuigen dat er geen bedrog is gepleegd. Gisternacht omstreeks een uur brak te Hilversum een hevige brand uit in het huis van den biersteker Aalt Van de Pol. In een paar uren lagen een viertal groote woningen in asch. Wegens de snelheid waarmede het vuur zich verspreidde, konden de bewoners zich met moeite redden. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Niets is gered. Bijna alles was echter verzekerd. Te Hilversum zijn een paar jongens van 14 jaren gearresteerd, die de armbus in de kerk, welke in den muur is gemetseld, hebben gestolen. Te Amsterdam zijn twee behendige zakkenrollers gearresteerd, die er hun werk van maakten om den zak, die achter op de dames mantels zit en eene goede gelegenheid tot stelen aanbiedt, te plunderen. Tal van overtredingen van de wet op den kinderarbeid zijn de vorige week, vooral in de diamantslijperijen, te Amsterdam ontdekt. Het is zelfs voorgekomen dat de politie-beambten de kindereu van onder kasten en werkbanken moesten te voorschijn jongen. Men meldt uit Nunapeet dat in de jachtliefhebbers in het vorige week door een*& "ten, ieder wegende Els peterbosch drie prac ïge e- ->evens twee ongeveer honderd kilogrammen, v.-^den van reeën en één vos zijn geschoten. vai} 4,0 a 50 herten worden meermalen gezien: wei een bewijs, dat er in die oude Veluwsche bosschen nog wild in overvloed is. Volgens een telegram uit Reunion had daar in Januari een cycloon gewoed, die veel schade veroorzaakte. Verschillende schepen waren verongelukt, o. a. de „Canadienne" met 4500 zakken rijst en 12 der matrozen; de rest werd met den kapitein gered. Bij Harwich kwamen Zondag-morgen twee stoomschepen met elkander in botsing. De „Palmer" zonk binnen 10 minuten en 14 der passagiers verdronken. In de nabijheid van Banholt, een onder de gemeente Meehr (Limburg) behoorend gehucht, werd Maandag op klaarlichten dag een boerenmeisje op weg door een haar onbekend persoon aange houden en van het geld, dat zij bij zich had, ten bedrage van ongeveer 24 franken, beroofd. Eenige personen, die een oogenblik na het plegen van deze daad aankwamen, hebben den vermoe- delijken dader naar de Pruisische grenzen zien loopen. BUITENLAND. Duitschtla nd. De Rijksdag heeft het ontwerp betreffende het sluiten eener leening aan de begrootingscommissie verzonden. In den Rijksdag verklaarde prins Bismarck gisteren, de interpellatie over de aangelegenheden in bet Oosten beantwoordende, eerst, dat hij weinig feitelijk nieuws had mede te deelen. Hij ging de bepalingen der vredespreliminairen na en betoogde, dat Duitschlands belangen daarbij niet zóó betrok ken waren, dat het zijne onzijdige houding zou moeten vaarwelzeggen. Over de Dardanellen maakt men zich bezorgder, dan met het oog op het feitelijk mogelijke te billijken is. Het is waar, de Dardanellen-quaestie is van overgroot gewicht, indien het gold den sleutel van den Bosporus in andere handen te geven, en te beslissen of Rusland al dan niet de zeeëngte naar gelieven zou kunnen sluiten. Maar zoolang slechts de Dardanellen in handen blijven van eene niet van Rusland afhankelijke mogendheid, zullen de bij het vredesverdrag te treffen bepalingen omtrent die zeeëngte niet die beteekenis hebben, welke men er aan hecht. Het kan voor de kustbewoners der Middellandsche Zee van belang wezen, of de Russische vloot het recht erlangt om in vredestijd door de Dardanellen te stevenen. Doch de quaestie, of er door de Dar danellen oorlogschepen mogen varen, is eene geheel andere, dan die of het bezit der Dardanellen in andere handen geraken moet. Tot het laatste nu geeft de tegenwoordige staat van zaken geene aan leiding. Het is voor heden mijne bedoeling slechts, zeide Bismarck, te wijzen op het gewicht der belangen, over welke, na afloop van den Rus- sisch-Turkschen- oorlog, eene verdere worsteling zou kunnen ontstaan. Ik wil zeggen dat de bepa lingen omtrent het varen van oorlogschepen door de Dardanellen zeker niet van zooveel gewicht zijn, als die welke den handel betreffen. Hierin ligt voor Duitschland het grootste belang in het Oosten, dat waterwegen als de Donau en de zee- engten naar de Zwarte Zee vrij blijven als tot nu toe. Het is zeker, dat wij dit verkrijgen, na eene offi- cieele mededeeling uit Petersburg dienaangaande, welke, wat dit punt betreft, eenvoudig terugwijst op de bepalingen van het Parijsche tractaat. Wat eene verandering is van het tractaat van 1856, zal de goedkeuring der betrokken mogend heden behoeven. Wordt deze niet gegeven, zoo volgt daaruit nog niet dadelijk de noodwendig heid tot een nieuwen oorlog maar wèl een toestand, dien ik in Europa's belang wenschte vermeden te zien. Het ligt zoo mag men ge- looven ook in Ruslands belang tot eene af doening te geraken, liever dan de zaak hangende te laten tot een later, misschien ongelegen oogen blik; en bet is niet te denken, dat Rusland ge negen zou zijn de veranderingen, die het noodig acht, door oorlog den anderen mogendheden af te dwingen. Rusland zou vermoedelijk, indien het de toestemming der bij het tractaat van 1856 betrokken mogendheden thans niet verkrijgt, zich troosten met de gedachte„beati possidentes Over de door Duitschland aan te nemen houding kou de Rijkskanselier nog geen ofGcieele mede- deelingen doen, daar eerst des ochtends de daarop betrekking hebbende documenten in zijne handen kwamen. Bismarck gelooft niet aan een Europee- schen oorlog, daar de mogendheden die tegen Rusland te velde zouden trekken, de verantwoor delijkheid voor de regeling der Turksche erfenis zouden moeten overnemen. Duitschland was voor eene bespoediging van het tijdstip der bijeenkomst van de conferentie, welke misschien reeds den lsten Maart of tegen de helft dier maand geopend zou kunnen worden. Bisumrck verwerpt ten stelligste alle eischen, welke aan Duitschland gesteld mochten worden om tusschenbeide te treden. Duitschland wil op eerlijke wijze bemiddelen, maar niet het ambt van scheidsrechter in Europa uitoefenen. Maandag-avond zijn te Berlijn de huwelijken voltrokken van prinses Charlotte, dochter van den kroonprins van Pruisen, met den erfprins van Saksen-Meiningen, en van prinses Elisabeth, dochter van prins Frederik Karei, met den erf- groothertog van Oldenburg. Daar er sedert de invoering der wet op het burgerlijk huwelijk (Maart 1874) bij dc koninklijke familie geen echtverbond was gesloten, moest thans bij haar voor het eerst die wet worden toegepast. Crroot-i k'itannië. In het Hoogerhuis werd gisteren door lord Derby medegedeeld, dat de onderhandelingen tus- schen de beide regeeringen betreffende Gallipoli voortduren. Hij hoopte 'onderdag den uitslag te kunnen bekend maken. Oostenr.-Hüiig-. Monarchie. De minister-president prins Auersperg antwoordde gisteren in den Rijksraad op de interpellatie van Giskra c. s. over de Oosterscbe quaestie als volgt „De regeering heeft kennis gekregen van de vre- desgrondslagen, welke door Rusland en Turkije geteekend zijn, en haar standpunt tegenover de voorwaarden met openhartigheid blootgelegd; zij verklaarde, dat zij de bepalingen, voor zoover deze de belangen der monarchie of de rechten der waarborgende mogendheden raken, niet als rechts geldig erkennen kan, zoolang zij niet in overeen stemming met die mogendheden vastgesteld zijn. De onderhandelingen over bet bijeenroepen van een congres zijn nagenoeg afgeloopen en de regee ring gelooft de opening van het congres spoedig te gemoet te kunnen zien. Zij verklaart in het algemeen dat zij enkele bepalingen, als strijdig met de belangen der monarchie, niet erkennen kan. Dit voorbehoud heeft echter alleen betrek king op die bepalingen, welke verplaatsing van het zwaartepunt der macht in het Oosten, ten nadeele van de monarchie, ten gevolge zouden kunnen hebben. De regeering koestert het volste vertrouwen, dat de beraadslagingen der Euro- peesche mogendheden tot een vergelijk zullen leiden, daar alle mogendheden wenschen moeten, dat uit de crisis een duurzame vrede geboren worde. De regeering hoopt dat eene oplossing gevonden zal worden, welke alle partijen bevredigt, doch in elk geval zal zij het als haar plicht en taak blijven beschouwen de politieke en stoffelijke belangen en het aanzien der monarchie te handhaven en te doen eerbiedigen." De Kamer heeft, na eene redevoering door den minister van financiën, met 159 tegen 130 stemmen de belasting van 20 fl. op de koffie goedgekeurd. Turkije. Een telegram uit Pera van den 18den dezer bericht, dat het Engelsche eskader van Mundauia naar Tusla, 17 mijlen van Konstantinopel, is gestoomd. Nog drie gepantserde schepen werden verwacht. Telegrammen. BRUSSEL, 19 Februari. Hel Antwerpsche blad „Le Précurseur" is ten gevolge van de aan klacht, door den bisschop van Santander ingesteld, veroordeeld tot betaling van 4000 franken ter schadevergoeding. De Belgische leden der expeditie in Afrika zijn gestorven ten gevolge van een zonnesteek. ATHENE, 19 Februari. De opstandelingen in Thessalië zijn geslagen. Er wordt een hardnekkig gevecht geleverd tusschen 1000 opstandelingen, die zich verschanst hebben, en 6000 Turken, te Magrinitza bij Volo. De Turken hebben 600 dooden. VERSAILLES, 19 Februari- In de zitting van den Senaat is Carajon Latour met 140 stemmen tot senator voor het leven benoemd. Op Victor Lefranc waren 135 stemmen uitgebracht. BERLIJN, 20 Februari. Nadat verscheidene redenaars gisteren in den Rijksdag het woord hadden

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2