N°. 5528. Donderdag A0. 1878. 21 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Noot Leiden per 3 maanden1.10. franco per post.1.40, Af/"nderijjke Nommers0.02. PRIJS DEB ADTERTENTIEN: Van 16 npb..i.rr...n....rtrt,.t.-if 1.06. («der* regel meer eaivatt »v« ITlTtfeTi^V 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van NIKOLAAS VAN DER MEEL, melkverkooper, wonende aan de Uiterstegracht, N°. 37, daarhij vergunning verzoekende om eene locomobile in genoemd perceel te plaatsen tot uitoefening van zijn bedrijf; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den Gden Maart aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Februari 1878. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 25 Februari 1878. LEIBEN, SO Februari. De heden alhier gehouden algemeene collecte voor de Sopliia-stichting heeft f 853.04 opgebracht. Van de inzameling op de fabrieken en scholen zal het resultaat binnenkort worden bekend gemaakt. Prof. Jonckbloet heeft zijn ontslag genomen als commissaris der kou. academie van beeldende kunsten. Door een onbekende is uit Leiden aan de Maatschappij van Weldadigheid weder een gift ge schonken van /"2000. Was aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier Maandag de vreugdevlag uitgestoken ter instal latie vnn den heer C. H. De Goeje, den door de Commissie gekozen nieuwen directeur, en gisteren ter eere van 's Konings verjaardag, te grooter is de tegenstelling nu er heden de rouwvlag uithangt, daar de opperschipper, commandant der kannon- neerboot, J. De Bruyn, sedert tal van jaren aan die instelling verbonden en bijzonder hoog bij de Commissie aangeschreven, na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen in de kracht des levens is overleden. Groot zijn de diensten door hem aan de Kweekschool bewezen, groot is het verlies voor allen, de jongens niet het minst, die den wakke ren schipper kenden, groot vooral ook voor zijne weduwe die met drie kinderen achterblijft, zonder in genot te zijn van pensioen, want de volijverige man, die daarvan indertijd had kunnen genieten, indien hij het had aangevraagd, heeft dit 't is wel eene groote leemte in de Wet -- door het aanvaarden zijner betrekking aan de Kweek school verbeurd. Ter gelegenheid van 'a Konings verjaardag had gisteravond in de Stadszaal een feestviering plaats van de onderofficiers-vereeniging onder de zinspreuk „Door vriendschap vereenigd." Behalve door de leden werd ze bijgewoond door den kolo nel, majoor en verdere officieren van het wapen der infanterie, alsmede door de leden der onder officiers-vereeniging der dd. schutterij en vele bur gers met hunne dames, terwijl ook de weerbaar heid door haren voorzitter vertegenwoordigd was. Het feest bestond uit de opvoering van een twee tal tooneelstukjes„Een oude rat in den val," poets in één bedrijf, en „Groote lui," blijspel in één bedrijf, waarvan de uitvoering voor dilettanten niets te wenschen overliet. Al de medewerkenden kweten zich èn door opvatting èn door spel zco uitstekend van hunne taak, dat de aanwezigen de uitvoering van het begin tot het einde met genoe gen volgden. Daverende toejuichingen vielen den dilettanten dan ook bij herhaling ten deel. Ter afwisseling trad voor de eerste maal het onlangs hier ter stede opgerichte Ocarina-gezelschap op, dat thans zeven leden telt en een tweetal nummers uitvoerde. De nieuwsgierigheid omtrent het nieuwe instrument was bij velen zeker niet gering en is ook in vele opzichten niet onbevredigd gebleven. De eigenaardige muziek hield aller aandacht ge durende de voordrachten steeds gaande, zoodat het ook den musici, die naar wij vernamen zijn uitgenoodigd zich nog bij andere gelegenheden te doen hooren, niet aan succes ontbrak. Aan het einde der pauze werd door den pre sident tot de aanwezigen een hartelijke toespraak gericht, waarin op de beteekenis van den feestdag, 's Konings eersten verjaardag waarop hij de wen schen van het Nederlandsche volk niet meer met zijne onvergetelijke gemalin kon deelen, werd gewezen en voor Vorst en Vaderland de beste wenschen geuit. Het feest werd besloten met een bal, dat bijzonder geanimeerd was en getuigde van de vriendschap en eendracht die allen verbond. De zaal was net gedecoreerdhet tooneel was ter weerszijden op smaakvolle wijze met groen versierd, terwijl langs de galerij kleinere tropeeën en tegenover het orkest een groote tropee met de nationale en oranjekleuren, de buste van Wil lem III, de wapens der provinciën en krijgsattri buten waren aangebracht. Bij het departement van koloniën is, ten behoeve van de noodlijdenden op Curasao en Bonaire, ontvangen door tusschenkomst van den heer W. H. J. Van Idsinga, een bedrag van 12.25, zijnde het saldo van de bijdragen van Leidsche studenten. Men schrijft ons uit HarlingenDe be richten die er loopen over den ongnnstigen ge zondheidstoestand alhier zijn zeer overdreven. Er komen eenige gevallen van typhus voorin Januari bedroeg dit getal 5, in Februari, tot den 17den, 8; er zijn nu 3 patiënten aan die ziekte in be handeling. Twee praktizeerende geneesheeren zijn aan typhus overleden en er bestaat wel behoefte aan geneeskundige hulp. Er zijn hier, eene plaats van 11,000 zieleu, slechts 2 medicinae doctoren, beiden boven 70-jarigen leeftijd, een arts en een chirurgijn, zoodat er voor geneeskundigen, die zich alhier komen vestigen, wel uitzicht bestaat eene goede particuliere praktijk te bekomen. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende 12 Maart a. s., te 9 uren des morgens, zitting houden te Rotterdam, in het gebouw der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub. Aanmelding vóór of op 4 Maart schriftelijk en vrachtvrij aan den voor zitter der commissie, met overlegging van geboorte akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Bij die kennisgeving moet tevens vermeld worden of de candidaat al dan niet bewijzen wenscht te le veren van zijne kennis omtrent het stoomwerktuig. De officieren, thans gedetacheerd aan de krijgsschool tc Breda, zullen den lsten Mei a. s. gedurende zes maanden gedetacheerd worden bij de verschillende wapens van het leger. Men schrijft aan het Utr. Dagbl.Naar wij vernemen, is het gerucht, dat aanleiding gaf tot het bericht, dat er in den militairen geneeskun digen dienst misbruiken zijn ontdekt, onjuist en komt de geheele zaak neer op een aanklacht, die tegen een der burger-ambtenaren zou zijn ingediend, maar bij onderzoek gebleken is ongegrond te zijn. Het carnaval wordt in Nice dit jaar bij zonder luisterrijk gevierd door gemaskerde optoch ten, wedrennen, illuminaties enz. enz. Z. K. H. de Prins van Oranje is een van de drie eere voorzitters van het feestcomité; hij deelt deze onderscheiding met den maire van Nice en den hertog De Castries. Ook hieruit blijkt dus weder, dat men zich over den gezondheidstoestand van den Prins niet ongerust behoeft te maken. Onder bevel van den kapitein der infanterie van het O.-I. leger W. De Kroes vertrekt den 9den Maart a. s. van Harderwijk naar Nieuwediep een detachement suppletietroepen, groot 150 man, benevens 8 onderofficieren. Gemeld detachement zal met de „Voorwaarts" de reis naar Indië voort zetten. Het stoomschip „Ceylon", met de Indische mail, is 17 Februari van Alexandrië naar Brindisi vertrokken en werd aldaar heden verwacht; de „Schiedam" is 17 dezer te Nieuw-York aangekomen; de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Ba tavia, vertrok gisteravond van Southampton. Te Zwolle is heden op plechtige wijze aan den kapt. van het O.-I. leger J. J. Staal, thans met verlof hier te landen, het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4de kl. uitgereikt. Men verzekert dat in het bij den Raad van State aanhangige successie-ontwerp wordt voorge steld, van alle kapitalen bij successie in de rechte lijn één percent te heffen behoudens het gewone aantal opcenten. De opbrengst der belasting zou geraamd zijn op rnim twee millioen. Te Parijs is Zaterdag 11. de onlangs opge richte muziekvereeniging „l'Union Chorale Neer- landaise" ingewijd. De leden van het Nederlandsch gezantschap en consulaat en vele te Parijs geves tigde aanzienlijke landgenooten waren opgekomen. Het feest werd geopend met de plechtige intrede van de banier, prijkende met het Nederlandsche wapen en de Nederlandsche kleuren, begroet door de uitvoering van het „Wien Neerlandsch bloed" door het koor. De koren werden onder de leiding van den directeur der vereeniging, den heer Jacq. Franco-Mendes, uitstekend gezongen. Gremeng'd. Nieuws. Ofschoon de Koningsbrug iu de resi- dentie, uit het Voorhout den toegang verschaffende tot het Haagsche Bosch, nog niet geheel is voltooid, werd de passage daarover gisteren, op 's Konings verjaardag, na acht maanden gesloten te zijn ge weest, voor voetgangers en rijtuigen heropend. Uit de Baangracht bij de Raampoort te Amsterdam is hedenmorgen het lijk opgehaald van een net gekleed man, waarschijnlijk 35 a 40 jaar oud. Hij had tusschen de voorvingers van de rechterhand nog een sigaar vastgeklemd. Nagel, de persoon op wien onlangs de politie de hand heeft gelegd, onder verdenking dat bij betrokken is geweest in de zaak van d n diefstal, het vorig jaar op den Singel te Amster dam gepleegd, ten huize van den heer Gies, heeft eindelijk, na tal van verhooren voor den rechter commissaris, schuld bekend. Gisternacht is aan den Amsterdam- schen weg te Arnhem ingebroken. De dief of dieven hebben zich, behalve van eenige voorwerpen van waarde, van p. m. 150 aan muntspeciën meestergemaakt, waarna zij zich in de keuken, alvorens te Vertrekken, hebben te goed gedaan. Bijna al het werkvolk aan de slechting der vestingwerken te Deventer heeft gisteren zonder loonsverhooging den arbeid weder hervat. De Nijmeegsche Nieuwsbode zegt dat het bericht omtrent de bewapening der forten Boven- en Beneden-Lent zijn oorsprong te danken heeft aan het overbrengen van eenig oud krijgs- materieel uit het arsenaal te Nijmegen naar die forten, wegens plaatsgebrek.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1