Frankrij k. tusschen eenige burgers en militairen. Een van de militairen werd door een der burgers een hevige slag met een bierglas op het hoofd toegebracht, waardoor de militair verwond raakte en bewusteloos neerviel, zoodat hij ter verpleging naar de infir merie te Nijmegen is overgebracht. Volgens de „Imparcial" zou Spanj e door niet minder dan 4946 inzenders op de ten toonstelling te Parijs vertegenwoordigd zijn. Dezer dagen gaf een koopman te Ber lijn een groot feest ter viering van den geboor tedag van zijn eenige, achttienjarige dochter. Het bal was schitterend en de talrijke gasten vermaakten zich uitstekend. Plotseling liet het jarige meisje haar danser stilhouden en verzocht hem haar naar den naastbijstaanden stoel te brengen. Doodsbleek zette zij zich neder en zij was reeds een lijk, nog vóór men den tijd had haar een glas water te geven. Te Vol berg zat een meisje bij een tafel te werken, toen de bol van een petroleumlamp, die boven haar hoofd hing, uiteensloeg en de bran dende olie haar over het lijf stroomde. In vertwij feling vloog zij eerst naar hare slaapkamer, doch daarna de trappen af en de straat op om in het water te springen. Een man greep haar aan, wierp ihaar op den grond en doofde in een oogwenk de vlammen, die haar omringden. Niettemin waren haar reeds de kleeren van het lijf gebrand en was zij van het hoofd tot de voeten met brandwonden bedekt. Een brand, die te Honolulu, de hoofd stad der Sandwich-eilanden, woedde, heeft een schade veroorzaakt, die op 1,250,000 fr. wordt geschat. Onder de passagiers, die per „Conrad" naar Holland zijn vertrokken, bevindt zich een op Atjeh in den oorlog deerlijk verminkt soldaat, J. Vogelvang, die o. a. een zijner beenen mist; door het Roode Kruis is voor dezen ongelukkige het noodige geld gesuppleerd om hem de reis als passagier 2de klasse te doen maken. Vrijdag jl. had het vijfjarig zoontje van den heer S., landbouwer te Velden (Limburg), het ongeluk spelende tusschen de raderen eener dorschmachine te gerakende beide beentjes van het kind werden gebroken en het gaf onmiddellijk den geest. Een zeekapitein, te Groningen tijde lijk met zijn schip liggende, heeft zich Zondag door een revolverschot van het leven beroofd. Te Kouveen brak Zondag te midder nacht brand uit in de woning van J. Klomp, bakker en landbouwer. De woning, benevens de aangrenzende gebouwen, waren in korten tijd ver brand. Van den inboedel, alsmede van de levende have, waaronder 4 paarden en 13 stuks rundvee, heeft men niets kunnen redden. Slechts met moeite hebben de bewoners hun leven gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Alleen de gebouwen waren verzekerd, en dan nog laag. Te Deventer heeft gisteren een groot gedeelte van het werkvolk aan de te slechten vestingwerken het werk gestaakt. Het hof van appèl heeft aan de groote spoorwegmaatschappijen enz., welke de gemeente Parijs wilden verantwoordelijk wilden gesteld zien voor de door haar gedurende de Commune van 1871 geleden schade, haren eisch ontzegd. De godsdienstoefening der Mormonen, sedert eenigen tijd op de Egelantiersgracht te Amsterdam gehouden wordende ter aanwerving van nieuwe volgelingen, was Zondag-avond het tooneel eener hevige verwarring, ten gevolge van een twist die onder de toehoorders ontstond. Het lokaal moest door de politie worden ontruimd, terwijl de voorganger zich inmiddels langs een zijdeur had verwijderd. Te Oude "Wetering (gem. Alkemade) werd Zondag-avond te elf uren een veertigjarige vrouw bij hare woning in het water drijvende ge vonden. Aan wal gebracht, gaf zij nog teekenen van leven; maar hoewel spoedig geneeskundige hulp werd aangewend, mocht men er niet in sla gen haar in het leven te behouden. Zij leed aan toevallen en was de hulp en steun van haren hoog bejaarden vader. Een bedelaar van Bouvignies heeft dezer dagen een zonderlinge vondst gedaan terwijl hij andere knoopen aan een jas zette, die men hem in het begin van den winter had gegeven, vond hij in elk der oude knoopen een goudstuk van 20 franken. Er stonden slechts tien knoopen aan de jasonnoodig is 't te zeggen dat de man wel zou gewild hebben dat de jas honderd knoopen had gehad. Het Russische monsterproces ter zake van „misdadige politieke propaganda" is afgeloopen. Mischkin, het hoofd der beweging, is veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid in Siberië. Eenige andere beschuldigden zyn tot eenvoudige deportatie ver oordeeld, maar tevens ter verleening van gratie bij den keizer aanbevolen. Voorts werden er 56 ver oordeeld tot gevangenisstraf van zes maanden en 90 vrijgesproken. Mischkin heeft in zijne verde diging geconstateerd, dat er van de gevangenen tijdens het rechterlijk onderzoek, dat twee jaren heeft geduurd, ten gevolge van slechte behandeling 43 hun natuurlijken dood zijn gestorven en 12 een zelfmoord hebben begaan, terwijl er 28 krank zinnig zijn geworden en 3 pogingen tot zelfmoord zijn verijdeld. B, echtzake n. Door den gemeente- en onbezoldigden rijks veldwachter te Katwijk aan den Rijn is Vrijdag proces-verbaal wegens oplichting opgemaakt tegen zekeren A. v. K. te Leiden, die sedert Januari jl. ontslagen zijnde als agent eener levensverze kering-maatschappij te 's-Gravenhage, zich nog steeds de vrijheid veroorloofde om de contributie bij de aldaar woonachtige leden te incasseeren. De rechtbank te Middelburg heeft A. A. V., oud-notaris te Sas-van-Gent, schuldig verklaard aan drie feiten van oplichting, te Vlissiugen ge pleegd, en hem veroordeeld tot 183 dagen cell, gevangenisstraf, en drie geldboeten, elk van f 25. Vrijdag aanst. zullen voor de rechtbank te Amsterdam terechtstaan Herman Joseph Erans Munzebrock, oud 62 jaar, geboren te Zwolle, laatst wonende onder de gemeente Heemstede, in hech tenis, en Hugo Cornelis Cruys, oud 58 jaren, directeur der Nederl. Beiersch-Bierbrouwerij, gebo ren en wonende te Amsterdam. Zij zijn aangeklaagd van te zamen als directeuren van de naamlooze vennootschap „de Nederlandsche Suikerraffinaderij" te Amsterdam in het laatst van het jaar 1876 twee partijen Java-suiker, zeilende per „Java-Pac- ket", groot 638 en 161 kranjangs, voor welke partijen resp. f 54,562.20 en f 13,171.37 in hoofd sommen moest worden voldaan, van den heerFel- linger, lid der firma Kreglinger en Co., te Am sterdam, gekocht te hebben deels a contant, deels op promessen, die niet werden voldaan, terwijl zij de suiker op 10 April 1877 zonder machtiging van commissarissen, zooals de statuten voorschrijven, bedrieglijk beleend hebben aan de firma A. E. De Wit en Zonen, voor een bedrag van f 50,000. Die som werd ten nadeele van de vennootschap aan haar bestemming onttrokken, derhalve ver duisterd of weerloos gemaakt en de daarop ont vangen gelden grootendeels ten eigen bate aan gewend door een schuld der vennootschap van f 34,000, onder persoonlijke garantie van elk hunner voor de helft uitstaande bij de lieeren De Brujn en Zonen, aan dezen te voldoen, terwijl de eerste beklaagde uit dat bedrag der beleeningsom aan zich zeiven een vordering op de vennootschap van f 10,000 uitbetaald heeft, en zulks terwijl op 11 April door hen, directeuren, aan commissarissen ter kennisse gebracht werd, dat. zonder belangrijken geldelijken steun van f 200,000 de zaak zich niet staande zou kunnen houden. BUITENLAND. De financieele subcommissie heeft bij het onder zoek van het ontwerp tot aankoop van spoorwegen ook gehandeld over de conversie der 5 pet. rente. Een besluit is echter niet genomen. Daar aan den Staat het recht is voorbehouden, zijne schuld brieven te converteeren (met het recht voor de schuldeischers om aflossing te eischen), wil men die zaak laten rusten totdat de buitenlandsche toestand van dien aard zal zijn, dat eene conversie met goed gevolg kan ondernomen worden. Grroot-Urütannië. In het Hoogerhuis heeft graaf Derby gisteren verklaard, dat er ten opzichte der conferentie nog niets naders is tot stand gekomen. De admiraal Hornby bevindt zich thans in een gemakkelijker positie. Er is geen verder bericht aangaande eene voorwaartsche beweging der Russen naar Konstan- tinopel ontvangen. De regeering heeft daarentegen een telegram ontvangen betreflende eene troepen beweging naar Gallipoli. De inhoud van dat tele gram zal zoo spoedig mogelijk worden medegedeeld. Het Lagerhuis heeft bij de derde lezing het aangevraagd krediet bij acclamatie toegestaan. Grriek:enla.nd. Bij Demayo, in den Epirus, heeft Zaterdag eene ontmoeting plaats gehad tusschen 300 opstan delingen en 600 Turken. Het gevecht duurde den gebeelen dag. De Turken werden teruggeslagen, met achterlating van 60 man aan dooden. Een Turksch pantserschip, door een Grieksche torpedo boot in de nabijheid van Kaap Matapan aange tast, leed ernstige schade. Het bericht van een Ru8sisch-Turksch verbond heeft te Athene diepen indruk gemaakt. De opstand op Caudia is algemeen. Rusland. In eene buitengewone editie van de „Times" wordt uit Pera gemeld, dat de Russen troepen samentrekken vóór de verdedigingslinie van Kon- stantinopel, doch dat er op het oogenblik geen aanduiding was van eene voorwaartsche beweging. Ignatiefl' zou Safvet Pacha hebben doen weten, dat het aan geen Muzelman geoorloofd zou zijn in het toekomstige vorstendom Bulgarije tqblijven. Men geloofde dat het verwijderen van de Britsche vloot het gevolg was van eene schikking, bij welke de Russen hunnerzijds zich verbonden Kon- stantinopel niet binnen te trekken. Eene vreedzame oplossing werd verwacht ten gevolge der bemoei ingen van de souvereinen van Engeland, Turkije, Rusland en Duitschland. Men gelooft dat de on derhandelingen te Adrianopel spoedig tot het slui ten van een verdrag zullen leiden. Volgens dë „Observer" wordt in de Russi sche kringen verzekerddat de Rossen weldra te Konstantinopel zullen zijndat het niet in de bedoeling ligt, Gallipoli te bezettendat Rusland aan Amerika heeft voorgesteld, deel te nemen aan het congres, en aan de Porte om de Muzelmannen uit Bulgarije te verwijderen. Telegrammen. BRUSSEL, 18 Pebruari. Kapitein Crispel en dr. Maes, door den koning afgevaardigd bij de expeditie naar Middel-Afrika, zijn te Zanzibar overleden. PETERSBURG, 18 Pebruari. Het Grieksche incident is als volgt geregeld: Turkije zal geen schepen naar den Piraeus en geen troepen naar Thessalië en den Epirus zenden. Griekenland roept zijne troepen terug en doet geenerlei aan vallende beweging. Middelerwijl zullen de mogend heden op het congres de belangen en rechten van Griekenland en de betrekkingen der Griek sche onderdanen tot Turkije regelen. LONDEN, 19 Pebruari. Het kabinet komt heden bijeen om te beraadslagen over eene dépêche van prins Gortschakofl', waarin (volgens de „Stan dard") voor de niet-bezetting van Gallipoli door de Russen de toestemming van Engeland wordt gevraagd. De „Daily News" gelooft, dat de mede- deeling van dien aard is, dat de hoop op vrede er door zal worden versterkt. INGEZONDEN. Aan de derde en vierde „Soiree littéraire fran- yaise" viel dezelfde goede ontvangst te beurt als aan de voorafgaande. Hernani werd streng maar juist door den spreker beoordeeld, die aantoonde, dat dit stuk zijn grooten opgang te danken had aan het verval der groote classieke school, aan de meesleepende kracht van elke jeugdige waarheid, aan de vervol gingen die Hugo van de zijde van Martignac on dervond, aan den roem, dien de schrijver der Orientales reeds verworven had, en aan de uitstekende voordracht van mejuffrouw Mars. Daarna echter is het in aanzien gedaald door ge-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2