N°. 5526. Dinsdag A\ 1878. 19 Februari. PRIJS DEZER COUBAKT: Afzonderlijke Ronuaen0.09. Oezo Courant wordt dagelijks, met uitzondering .A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBU8 MB ADTKBTBUmt Th 1reft Ie Iedere regel meer GreeUre lellen neer pbatoniata. *1» ÓWAl eV 0.17#. LE1BEM, 18 Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch Indië door mid del van het stoomschip „Stad Haarlem", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 26sten dezer is bepaald. Behalve naar Batavia zal eene brievenmail naar Fadang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 25sten en de brieven den volgenden dag 's morgens per eersten trein te Den Helder te zijn aangekomen. Woensdag a. s. zal aan alle huizen in deze stad een collecte rondgaan en zullen allen zonder onder scheid, ook de dienstbaren en kinderen, worden uitgenoodigd iets, hoe weinig ook, te geven voor het in Den Haag te bouwen kinder-ziekenhuis, dat voor alle zieke kinderen in het land zal open staan, en dat, onder den naam van Sophia-st.ichting, als blijk van holde en dankbare erkentenis, door de Nederlandsche natie gewijd zal worden aan de nagedachtenis van wijlen de Vorstin, bij bet ge- heele volk evenzeer geacht om hare deugden als bemind om hare goedheid voor allen. Ieder in woner, tot den armsten en kleinsten toe, zegt de commissie, heeft recht aan deze nationale hulde mede te werken. Ze is voor onze Koningin. De gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor den aanstaanden zomercursus van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" is weder opengesteld op Woensdag-avond 27 Eebr. in het gebouw der Hoogere Burgerschool. De goede vruchten die deze instelling afwerpt zijn algemeen bekend. Velen die thans eene positie in de maat schappij bekleeden, danken die voornamelijk aan het uitstekend onderwijs daar genoten. Op de nieuwe inschrijving vestigen wij dan ook bijzonder de aandacht. Ook hier ter stede was heden, de begrafe nisdag van den Paus, van vele woningen vau Roomsch-Katholieke ingezetenen de vlag met pau selijken wimpel ter halver stok uitgestoken. Als minste inschrijvers voor de plaatsing van eene schoeiing en van een ijzeren hekwerk nabij de voormalige Hoogewoerdspoort alhier, zijn aan nemers gewordenvan het eerste perceel J. Van der Kamp voor 2573.50 en van het tweede per ceel M. Langezaal voor f 1224.66. Volgens achterstaande advertentie is ten behoeve van de naamlooze vennootschap „Leidsche Tramway-Maatschappij", waarvan de hoofdzetel te Leiden en het bijkantoor te Woerden zal geves tigd zijn, de inschrijving geopend in de geldleening groot 70,000, verdeeld in 280 aandeelen van f 250. Directeur is de heer J. H. De Haan te Woerden, onder toezicht van drie commissarissen, die uit de aandeelhouders worden gekozen. De paardensporen zullen loopen van af de Zijl poort tot aan den Hollandschen Uzeren-Spoorweg en van af de Hoogewoerdspoort tot aan het Haagsche Schouw, volgens de plannen van den ingenieur Van Gendt te Utrecht. Volgens het prospectus is met een aannemer, die in het bui tenland verscheidene paardensporen heeft gemaakt, reeds een contract voor den aanleg en de leverantie gemaakt, waardoor de berekening niet kan falen. Wat de rentabiliteit dezer lijnen betreft, kan met eenige zekerheid door geene bewijzen worden ge staafd. Er wordt echter opgemerkt, dat voor de exploitatie van die lijnen vereischt worden: 8 paarden, waarvan het onderhoud wordt berekend op f 300 per stuk, 5 koetsiers a f 450, 5 con ducteurs a ƒ450, voor een controleur/600, adminis tratiekosten 300, directie 1500, huur van stallen f 400, stalmeester f 500, onderhoud 300, straatreiniger f 200, onvoorziene uitgaven f 300, zoodat het totaal der jaarlijksche kosten bedraagt f 11,000. Het voornemen bestaat iedel half uur iu iedere richting een wagen te laten loopen, met inacht neming van de aankomst en het vertrek der stoom booten aan de Zijl- en Hoogewoerdspoorten en de treinen van den Holl. IJzeren-Spoorweg. Wanneer men 's morgens te 8 uren aanvangt tot 's avonds 10 uren, dus 14 ureu daags, dan wordt in iedere richting 28-maal gereden, te zamen dus 56-, dus voor beide lijnen 112-maal, en wanneer iedere rit slechts op 4 passagiers is berekend tegen 10 cents, verkrijgt men 40 cents per rit en bij 112 keeren f 44.80 daags, of per jaar f 16,252, zoodat na aftrek vain de exploitatiekosten van 11,000, voor aandeelhouders nog ruim 7 pCt. te verdeelen zou zijn. Om te bewijzen dat 4 per sonen per rit wel niet overdreven zal zijn, wordt gewezen op het cijfer der reizigers die te Leiden van het station afstappen, welk cijfer in 1876 197,523 bedroeg, terwijl de stoombooten aan de Zijl- en Hoogewoerdspoorten in 1877 60,000 per sonen aanvoerden. Uit de hoofdbepalingen der statuten blijkt dat de vennootschap wordt aangegaan voor 25 jaren. De heer De Haan heeft bij de oprichting der maatschappij het recht zich een mede-directeur toe te voegen. Directeuren moeten aandeelhouders zijn vau minstens f 2500.en commissarissen van minstens /1000.Binnen 14 dagen na het passeeren der notarieele akte, zal 50°/o op de aan deelen moeten worden gestort, terwijl binnen eene maand na de kon. goedkeuring de overige stor ting moet geschieden. Directeur of directeuren genieten een traktement gezamenlijk van /1500. zoolang het dividend geen 5°/8 te boven gaat, als wanneer het meerdere zal worden verdeeld als volgt: 15*/# voor een reservefonds, 25°/# voor directeuren, 10*/# voor commissarissen en 50°/0 voor aandeelhouders, totdat ljt van het inleg- kapitaal in kas is, wanneer er eene nieuwe ver deeling zal plaats hebben, in de algemeene ver gadering te bepalen. Is er voor meer dan 280 aandeelen ingeschreven, dan zullen de inschrijvingen procent8gewijze worden verminderd. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 26.00, f 13.00, 3.00 en f 1.30; de laagste f 25.00, f 12.50, f 2.50 en ƒ1.25. Door de afdeeling Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg van de Hollandsche Maatschappij van landbouw zullen morgen aan het koffiehuis „de Groote Vink" nabij deze stad de prijzen worden uitgereikt behaald op de tentoonstelling door ge noemde afdeeling gehouden te Katwijk aan den Rijn den 4den en 5den September 11. Aan de leden van genoemde afdeeling zijn uitnoodigings- kaarten toegezonden tot bijwoning dier vergadering met dames, welke opgeluisterd zal worden door de muziek van de dienstdoende schutterij te Leiden. De stoombooten doen des nachts extra diensten. Men schrijft ons uit Wassenaar: Door de ijverige bemoeiingen van den heer burgemeester baron Van Rhemen van Rhemenshuizen is met eene inschrijving en collecte langs de huizen de aanzienlijke som van f 1794.85s bijeengebracht voor de „Sophia-Stichting", ter nagedachtenis van wijlen H. M. onze beminde Koningin. De voor naamste bijdragen zijn geleverd door de heeren baron Van Brienen van de Groote Lindt, Van der Oudermeulen, graaf Van Rechteren van Ahnem en graaf Van Bijlandt. De nestor der Nederlandsche evangelie dienaren, ds. J. Prins te Amsterdam, heeft onder zeer talrijke blijken van Tereering en hoogachting zijn 97sten verjaardag gevierd. De heer Hilger uit Erlangen, benoemd hoogleeraar voor de theoretische pharmacie en toxicologie te Amsterdam, aarzelt, naar het „Han delsblad" verneemt, om de benoeming aan te nemen, omdat er pogingen worden aangewend hem voor de Erlanger universiteit te behouden. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld om in de verordening tot regeling van de universiteit aldaar eenige wijzigingen te brengen, o. a. eene zoodanige, waardoor de buitengewone hoogleeraren zitting zouden hebben in den Senaat, en ten gevolge daarvan ook in de faculteit. Gelijk men zich her innert, had de vroegere minister van binnenlandsche zaken eene soortgelijke bepaling niet voor goedkeu ring door den Koning vatbaar geacht. Door het dagel. bestuur aldaar is tevens aan den Raad voorgesteld, aau den heer mr. E. De Klopper, eervol ontslagen hoofdcommissaris van politie, een levenslang pensioen te verleenen van 3500 'sjaars, overeenkomende met het bedrag zijner jaarwedde, in die betrekking genoten. Het eerste doctoraal examen aan de Amster- damsche universiteit is met gunstig gevolg afgelegd door den heer L. W. Van der Stays, mil. med. candidaat voor den dienst hier te lande. De minister van marine zal Vrijdag a. s. geen audiëntie verleenen. Z. K. H. prins Hendrik heeft ook voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte equipage der „Friesland" eene som van f 300 doen toekomen. Blijkens eene opgave in het laatste nommer van „Eigen Haard" bedragen de inschrijvingen voor den wetenschappelijken onderzoekingstocht in Middel-Sumatra thans f 43,742.89. Een dertigtal werklieden van de marinewerf te Hellevoetslnis zullen naar Amsterdam gedeta cheerd worden, om met kracht te kannen werken aan de gereedmaking van eenige schepen. Naar men verneemt is aan het bestuur der Ned. Indische Spoorwegmaatschappij kennis gege ven, dat de tegenwoordige regeering zich met de overeenkomsten, door de vorige ministers gesloten, niet kan vereenigen. Of de maatschappij tot wij ziging genegen is, was uog niet bekend. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is Zaterdag-avond te Berlijn aangekomen en door den keizer, den kroonprins en diens familie aan het spoorwegstation ontvangen. De algemeene Synode, naar art. 15 van het algemeen reglement bij uitloting op de helft van hare leden verminderd, heeft bij uitspraak van 24 Januari jl. in hooger beroep het vonnis van het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland bekrach tigd, waarbij C. Van Roggen, pred. te Ursem, wegens onchristelijken wandel uit de Evangelie bediening ontzet is. Het stoomschip „Maas", kapt. v. d. Hoeven, is Zaterdag van Nieuw-York te Hellevoetsluis aangekomen; de Ariadne van Rotterdam naar Java, vertrok gisterochtend van Southampton; de „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Batavia den 16den dezer; de „Madura" vertrok gisteren van Kopenhagen naar Nieuwediep; de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gisteravond te Southampton. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrondissements-rechtbank te Zwolle M. Oppen- LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden per S meenden,1.10. Franco per posL1.401

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1