der eerste artisten van Napels, Dalbono, medaillons geschilderd had. In een der andere bouquetten prijkten allerlei zeldzame vruchten tusschen de bloemen. Weer andere waren gegarneerd met 24 takken van allerprachtigste koraalgewassen. En boven en behalve dat werd der diva een gouden kroon aangeboden, op een kussen van bloemen. BUITENLAND. Frankrij k. Donderdag is te Versailles een plechtige lijk dienst gevierd voor Pius IX. Sedert negen uren 's ochtends werd in alle kerken de klok geluid. Mac Mahon wooude iu groot uniform, gevolgd door zijn militaire omgeving, met den voorzitter van den Senaat de plechtigheid bij. Vele senato ren, een dertigtal afgevaardigden en verscheidene generaals waren tegenwoordig. De Kamer van af gevaardigden was niet officieel vertegenwoordigd. De heer Durfort de Civrac, eea der vice-presiden- ten, was in de kerk, maar slechts als privaat persoon. Mac Mahon werd, toen hij in de kerk kwam, opgewacht door de ministers van justitie en van oorlog. De „Nordd. Allg. Zeitung" schrijft: De reeds Zaterdag uitgesproken meening, dat eene verdere verwikkeling van den politieken toestand niet te verwachten is en deze zich integendeel langs vreed- zamen weg zal oplossen, wordt bevestigd door de door ons ingewonnen inlichtingen. Te St.-Peters- burg is gewezen op den invloed van Duitschland deze kan slechts vredelievend zijn en, ondanks alle beweringen van het tegendeel, is de verhou ding tusschen de drie keizerlijke Hoven van dien aard, dat niet slechts elke ongunstige wending in hunne onderlinge relaties volkomen buitenge sloten is, maar dat daarin ook de zekerste waar borg ligt voor het behoud van den algemeenen vrede. Naar de Parijsche „Univers" mededeelt, zullen de kardinalen gedurende het Conclave niet zooals voorheen hun voedsel van buiten ontvangen, maar heeft de Apostolische Kamer de zorg daarvoor op zich genomen. Eene andere nieuwigheid, zegt genoemd blad, is deze, dat, aangezien de vertrekken van het Vaticaan niet gelijk die van het Quirinaal voor het Conclave zijn ingericht, elke kardinaal voor zijne eigene meubels zal moeten zorgen. Het lijk van Pius IX is den 13den dezer gekist. De leden van het Heilig College, de ge zanten bij het Vaticaan, verscheidene groot-digni tarissen van het pauselijk hof en eenige genoodigden waren hierbij tegenwoordig. De akte, meldende het overlijden van den Paus, werd vooraf voor gelezen. Een hofmaarschalk legde een linnen laken over het lijk, dat vervolgens in de kist werd gelegd. Te gelijk met het lijk werden, naar gebruik, 96 gouden, zilveren en bronzen medailles, waarop de voornaamste gebeurtenissen uit 's Pausen leven gegraveerd zijn, en nog een perkament waarop het geschiedverhaal van het pausschap des overledenen, in de kist. geborgen. De bloedverwanten van Pius IX zouden den 14den dezer te Rome bijeenkomen, om het testament des Pausen te hooren voorlezen. Er zijn ver scheidene deputatiëu van katholieke vereenigingen uit het buitenland te Rome aangekomen, om de begrafenis bij te wonen. Er zijn thans reeds 54 kardinalen te Rome. De vergadering ter verkiezing van den Paus is dus bijna compleet. Eenige kardinalen uit het buitenland zijn, wegens hoogen ouderdom of onge steldheid, verhinderd naar Rome te gaan. Grroot-lBi'itannië. Op eene vraag van den heer Owen Lewis, of de berichten in de „Pali Mall Gazette" waar zijn, dat de Polen in Turkije, vooral te Konstantinopel, ontzaglijk lijden, en de Russen hen zonder mede- doogen vermoorden of naar de galeien zenden, en of de regecring, zoo dit waar is, niets doen kan om het lot dezer ongelukkigen te verbetereu, antwoordde de heer Bourke, secretaris voor bui- tenlandsche zaken, gisteren in het Lagerhuis, dat de bescherming der Polen iu Konstantinopel moeilijk door Engeland uitgeoefend kan worden, doch dat het natuurlijk aan alle noodlijdenden zijne goede diensten kan bewijzen. De minister Northcote antwoordde op enkele vragen, dat wel 1400 Russische matrozen naar den Donau gezonden werden, maar dat de regeering niet wist of zij Bulgarije doorgetrokken waren. Verder zeide hij, dat Duitschland niet van het voornemen deed blijken een firman voor zijne vloot aan te vragen en dat op het protest van Engelsche zijde tegen eene bezetting van Konstan tinopel geen antwoord van de Russische regeering ontvangen is. In antwoord op prins Gortschakoff's jongste circulaire heeft de Engelsche regeering geprotes teerd tegen de bezetting van Konstantinopel door de Russen en verklaard niet te kunnen toegeven, dat de omstandigheden voor beide partijen dezelfde waren en de zending der Engelsche vloot met het door de regeering aangegeven doel de bezetting van de stad Konstantinopel door de Russische troe pen eenigermate zou kunnen rechtvaardigen. Volgens de „Standard" werd te Malta per. telegraaf bevel ontvangen van de admiraliteit, dat alle beschikbare schepen aldaar zich onmiddellijk bij het eskader van den vice-admiraal Hornby moesten voegen. De „Devastation" zou dienover eenkomstig den 14den van Malta naar de Levant stevenen, terwijl een tweede schip naar Piume, de havenplaats in Croatië, gezonden werd, om eene nieuwe lading Whitehead-torpedo's in te nemen. Een Reuter-telegram uit Brindisi meldde, dan deu 13den aldaar de „Escort", van Fiume komende, passeerde, met torpedo's aan boord, met bestemming naar Malta. Uit Konstantinopel wordt van den 13den aan de „Times" geseind, dat als de Engelsche vloot niet voor Konstantinopel komt, doch bij de Prinsen eilanden ankert, er reden bestaat te hopen, dat Rusland van zijn oorspronkelijk voornemen afziet om Konstantinopel te bezetten, zoodat het gevaar voor verdere verwikkelingen, onmiddellijk althans, afgewend wordt. Zelfs acht men daar, ondanks het opstoomen van het Engelsche eskader, eene vreedzame oplossing niet onwaarschijnlijk. Oostein-.-ïrlc>rag> Aan de „Köln. Zeitong" wordt uit Weenen gemeld, dat graaf Andrassy de onderhandelingen met Rusland voortzet en verklaard heeft, van zijn standpunt ten opzichte van Bulgarije, de Darda nelles den Donau en de haven van Montenegro niet te kunnen afwijken. Het blad vreest, dat Oostenrijks pogingen om Rusland tot goedkeuring eener conferentie met eeuigszins gewijzigd program ma te bewegen, zullen mislukken, omdat „Rusland vermoedelijk niet zal willen aannemen wat Oosten rijk van zijn programma niet schrappen wil en kan." Om die reden schijnt Rusland ook voortdurend nog altijd nieuwe troepen over de grenzen van Rumenië te brengen. Het wil voor alle gevallen gewapend zijn. Uit Pest wordt aan hetzelfde blad gemeld, dat graaf Andrassy schijnt te vertrouwen op een goeden afloop der verwikkelingen, en men maakt daaruit op, dat. hij Duitschlands staatkunde ten opzichte van de Oostersche aangelegenheden nauwkeurig kent. Als plaats waar het congres, of liever de con ferentie, indien zij nog noodig geacht wordt., bij eenkomen zal, wordt thans Baden-Baden genoemd. Men spreekt in den laatsten tijd meer van eene conferentie dan van een congres, omdat de hoop reeds opgegeven schijnt te zijn, dat de ministers van buitenlaudsche zaken der verschillende mogend heden zich ter regeling van de hangende vraag stukken zullen vereenigen. Eene conferentie zou slechts uit de gezanten der mogendheden bestaan, die geene besluiten kunnen nemen, maar de voor stellen hunner ambtgenooten na beraadslaging niet anders dan ter kennisgeving aan hunne regeeringen in ontvangst nemen. Grriekenland. Uit Athene wordt aan „Daily News" gemeld Men vreest hier, dat het niet mogelijk zal zijn de Grieksche troepen te verhinderen de grens over te trekken, bij het vernemen van de moorden in Thessalië. De Grieksche regeering heeft deswege een beroep gedaan op de mogendheden. Verschei dene benden Bachi-Bazoeks zijn, naar men zegt, naar Volo gezondende bewoners der dorpen in de omstreken van Doinoko staan aan de grootste geweldenarijen bloot. Bovendien zijn officieele be richten ontvangen van moorden te Rethymno en Canea, op Candia. Het publiek is verontwaardigd over deze berichten, en de dagbladen bevatten artikelen, waarin gevraagd wordt, of Engeland langer zal gedoogen, dat dergelijke gruwelen ge pleegd worden. De „Polit. Corr." bericht, dat de Grieksche regeering, ten gevolge van de door Turksche ben den gepleegde gruwelen in Thessalië en op Creta, heeft besloten, het leger op eene sterkte van 50,000 man en de zeetroepen op 10,000 man te brengen. Hanslta rad. Eene particuliere dépêche aan de „Golos" meldt de aankomst van Turksche gevolmachtigden uit Erzerum bij den commandant van het Russische belegeringscorps, om over de ontruiming van Er zerum binnen 7 dagen te onderhandelen. Men verneemt dat de Russen den 17den dezer Erzerum bezetten zullen. Turkije. Men verwacht dat er te Konstantinopel spoedig Russische troepen zullen aankomen. Dienaangaande is echter nog geen enkel officieel bericht ontvan gen. Andere mogendheden dan Engeland zullen geen vloot naar Konstantinopel zenden. Oostenrijk en Italië hebben alleen vergunning gevraagd voor de doorvaart van twee. fregatten ter bescherming hunner onderdanen. Layard heeft aan graaf Derby per telegraaf bericht gezonden, dat er te Konstantinopel een telegram van den czaar is ontvangen, inhoudende de mededeeling dat wanneer de Engelsche vloot aldaar aankwam, de Russen met hetzelfde vriend schappelijke doel de omstreken der stad zouden bezetten. Een telegram uit Adrianopel zegt dat, toen de Russen Eski-Dumaja binnentrokken, zij die stad vreeselijk verwoest en gedeeltelijk nog in vlammen vonden. Meer dan 200 verminkte lijken, waaronder vele vau vrouwen en kinderen, lagen in de straten. Telegi*amnien. KONSTANTINOPEL, 15 Februari. De „Alexan dra", de „Téméraire", de „Sultan" en de „Achilles zijn hedenochtend te acht uren bij de Prinsen eilanden aangekomen. De „Agincourt" en de „Swiftsure" blijven te Gallipoli. De „Raleigh", de „Hotspur" en de „ltuby" blijven in de Besi- ka-baai. De Russen hebben heden de verschansing van Samedee, behoorende tot de verdedigingslinie van Konstautinopel, bezet. De heer Layard heeft eer. audiëntie bij den sultan gehad en aan dezen het programma van Engeland ontvouwd. Ofschoon Oostenrijk bedenkingen had geopperd tegen de bezetting van Konstantinopel door de Russen als oorlogvoerenden, zou het toch zijn tegenwoordige houding niet laten varen, ingeval de bezetting een vredelievend doel harl en met de toestemming van Turkije geschiedde. MADRID, 15 Februari, lieden is de zitting der Cortes geopend en heeft de koning zijne ge malin aan de vergadering voorgesteld. PETERSBURG, 15 Februari. De „Agence russe", het „Journal de St.-Pétersbourg" en andere bladen zien in het binnenvaren van den Bosporus door de Engelsche vloot, trots het protest van den sultan, eene schending van het Parijsche verdrag van 1856. Ter markt te Lelden aangeroerd, 15 en 1G Februari. Wintertarwe 22 hectoliter f 12.50 a 13.00. Zomer tarwe 22 hectol. 10.00 a10.50 Winterrogge 23 heet. f 8.00 a 9.00. Zomerrogge 23 hectol./7-75 a/8.00. Zomergerst 17 hectol. 7. a 7.60 - Chevalier-gerst 17 hectol. 7.75 a f 8.25. Zware Haver 20 hectol. f 5.00 a 6.50. Lichte Haver 26 hectol. ƒ4.00 a 4.25. Dui- venboonen 17 hectol. 8.00 a 8.50 - Paardenboonen 17 hectol. f 8.0C a/ 8.25. Ossen 3 stuks ƒ120.a 150. Stieren, 3 stuks f '130 a 160. Melkkoeien stuks a Kalfkoeien 16 stuks 150.— a ƒ270.Varekoeien 50 stuks f 170.a f 130. Vette koeien 40 stuks f 220.a ƒ310.— Kalveren (vette) 22 stuks 50.— a 90.—. Kalveren (magere) 57 stuks 5.— a 8.Kalveren (gras) stuks a Hamels (magere) 262 stuks ƒ18.—. a f 28.Hamels (vette) 50 stuks, f 26.a i 30. Ooien (magere) stuks a Varkens (ma gere) 22 stuks ƒ14.a f 20. Varkens (biggen) 38 stuks f 6.— a ƒ9 Grasboter 3750 kilogr., lste qualit. -J vat 78.00 a 82.00. Schei- 2de qualit. i vat f 70.00 a 74.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.95 a f 205, Schei- 2de quabteit per kilogr. f 1.75 a 1.85. Ter markt aangebracht 155 runderen, 79 kalveren, 312 schapen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2