N°. 5525. Maandag A0. 1878. 18 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Sommen0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES V» 16 regels Ieders regel meer..... Grootere letters naar plaatsruimte. r.f 1.05. 0.17*. LEIDEN, 16 Februari. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. Zeeman, geb. te Hoorn, met acad. proefschrift „De kromme lijnen van de derde orde in de ruimte." De leden der Leidsche afdeeling van de Maat schappij tot bevordering van nijverheid en andere genoodigden werden gisteravond in de gelegenheid gesteld eene proefneming bij te wonen van eene electrische verlichting, waartoe de firma De Hey- der C°. haar katoenweverij-lokaal aan den Vestwal welwillend had beschikbaar gesteld. In 't midden van dat 160 a 170 meters groote lokaal was aan den zolder de toestel bevestigd, welke door middel van twee electrische draden met eene op verren afstand staande machine in verband stond. Het licht dat de toestel verspreidde was helder, betrekkelijk niet scherp voor de oogen en kan eenigszins met het daglicht vergeleken worden. Het verlichtte het geheele lokaal, zelfs zoo dat men aan de wanden nog een brief of courant kon le zen. Nadat de aanwezigen zich van de al of niet doelmatigheid er van hadden kunnen overtuigen, werden ze ook in de gelegenheid gesteld het ma chinetje, bestaande uit twee groote met draad omwonden staalmagneten, waartusschen zich een electromagneet achthonderdmaal in de minuut rond beweegt, ten gevolge waarvan de electriciteit wordt opgewekt, zeiven in oogenschouw te nemen. In de vervolgens door den heer Van Lissa, van de firma Van Emden, gegeven verklaringen vernam men dat één electrisch licht 200 gewone gaspitten kan vervangen, hoewel dan de lichtsterkte aan de uiterste einden niet zóó sterk is als een gaspit in de nabijheid. Zulk eene wijze van ver lichting is oneindig goedkooper dan die met gas licht. Zelden heeft men echter hier lokalen waar 200 pitten branden. Gewoonlijk bepaalt men zich tot 30 pitten. Maar ook voor deze is de electrische verlichting zeer doelmatig, zoo niet doelmatiger, en bovendien voordeeliger dan de gewone verlichting met gas. In het lokaal waar nu de proef genomen werd, zouden dan ook 6 a 8 toestellen geplaatst kunnen worden, zonder duurder dan gaslicht te zijn. Om het licht te verkrijgen wordt nl. stoomkracht vereischt, die het machinetje (electro-magnetisch werktuig van Gramme), waarvoor een stoomwerktuig van 2 paar- dekraebt noodig is, in beweging brengt. Voor ge woon huiselijk gebruik is de verlichting dus niet toe te passenze is alleen voor groote inrichtingen geschikt. Eene machine met lamp kost ƒ1000. Niettegenstaande deze uitgaaf zal toch op den duur het voordeel blijken. Er zijn echter ook bezwaren aan verbonden. Wel trof het gisteravond gelukkig dat het licht ongeveer drie kwartier geregeld door brandde, maar het kan gebeuren dat er van de z. g. gloeiende kool in de lamp, die met de beide geleiddraden in verband staat, een stukje afkorrelt dit geeft dan eenige storing, waardoor het een oogenblik duister is, doch slechts kort, korter nog dan men gelegenheid heeft zich om te keeren. De verschillende kleuren, z. a. rood, groen, paars, geel enz., ondergaan, wat niet altijd bij gaslicht het geval is, geene verandering. De nieuwste toe stellen om electrisch licht te maken bereiken met 1 pond kolen het lichteffect van 30 pond gaskolen, en kosten alzoo, met inachtneming van de waarde aan cokes, slechts liet een vijftiende aan kolen. Volgens dr. Siemens te Berlijn, die dezer dagen nog uiteenzette dat het electrisch licht waarschijn lijk het gewone gaslicht zal verdringen, blijft de meer gelijkmatige verdeeling van het licht alleen nog maar de vraag, die waarschijnlijk echter door de electrische kaarsen zal worden opgelost. Voor de benoeming van een gewoon hoog leeraar in de oude geschiedenis aan de Amster- damsche universiteit worden door B. en Ws. aan bevolen de heerendr. W. N. Du Rieu, conser vator aan de bibliotheek der universiteit te Leiden, en dr. J. Rutgers, conrector aan het gymnasium te 's-Gravenhage. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7794 volwas sen personen en van 2225 kinderen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen de memorie van beantwoording op het verslag betref fende de wet op het notariaat met een gewij zigd wetsontwerp. De tegenwoordige minister van justitie wil de niet-gepromoveerde candidaat-nota- rissen ook in 't vervolg niet uitsluiten, maar in de wet bepalen, dat niemand tot notaris kan worden benoemd, die niet na zijn candidaat-notaris- examen eenigen tijd op een notaris-kantoor heeft gewerkt. De verplichte bijstand van getuigen bij het vaststellen van notarieele akten blijft behouden het disciplinair toezicht op de notarissen zal ver scherpt worden. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft met 31 tegen 5 stemmen het voorstel tot bet sluiten eener tijdelijke leening van 3 millioen aangenomen. De heer De la Hault heeft zijne aanvraag otn concessie voor het aanleggen van trams ingetrokken. De gemeenteraad van Utrecht heeft aan genomen het voorstel tot het aangaan eener geld- leening, groot ƒ300,000 a 4 pCt., ter bestrijding van buitengewone uitgaven en ter aflossing van het nog resteerende kapitaal van 170,000 der geldleening, groot 200,000, in 1864 aangegaan tegen 5 pCt. Assuradeuren van het casco van het stoom schip „Madura", een blijk willende geven, hoezeer zij de flinke houding erkenden van den gezagvoerder den heer Richard Berckelbach van den Sprenckel en de officieren N. Van Marion, detachements- commandant aan boord van dat schip, en E. De Man, lsten luit., aan den dag gelegd bij de op 5 Aug. 1877 ontdekte broeiing in de steen kolen, waardoor het schip en lading met bemanning en passagiers dreigden te vergaan, stelden eer gisteren te Amsterdam den kapitein Berckelbach een geschenk in geld ter hand en voor ieder der beide officieren, met verzoek het bij aankomst in Indië hun te doen geworden, een prachtig gouden horloge met een toepasselijk opschrift, als een blij vend aandenken voor hun waardig en moedig gedrag. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Nieu- wediep naar Batavia, arriveerde te Suez en vertrok van daar den 14den Februari 's avonds; de „Ariadne", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 15 dezer des namiddags 5 uren te Southampton; de „P. Caland" is op 14 Febr. van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. De Amsterdamsche hoogleeraar E. Brnsa zal zich bij zijne lessen van de Fransche taal bedienen. De parade in de Middellaan te Amsterdam, waartoe besloten was, zal niet doorgaan. Van hoogerhand zijn bevelen ontvangen om geenerlei plechtigheid of feestviering op 's Konings verjaardag te doen plaats vmden. Op Zaterdag 22 dezer zullen wel de onder scheidingen, toegekend aan inzenders op de ten toonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, in de restauratie van „Artis" te Amsterdam worden uitgereikt, maar zonder de getuigschriften, die alsdan nog niet gereed kunnen zijn, en die later aan de bekroonden zullen worden toegezonden. Z. K. II. Prins Hendrik heeft aan de commis sie, die zich gevormd heeft om giften in to zamelen ten behoeve van de betrekkingen der met den loodskotter N°. 8 omgekomen bemanning, een som van 200 doen toekomen. Eene commissie met den pastoor-deken te 's-Hage aan het hoofd heeft de Katholieken aldaar uitgenoodigd Maandag a. s., den begrafenisdag van den Paus, van hunne deelneming in den alge- meenen rouw, met het gebruikelijk uitsteken der vlag ter halver stok, te doen blijken. Z. M. heeft P. Visser, ontvanger der directe belastingen enz. te Sluis, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Dirksland, en C. J. Bnwalda, surnumerair bij de administratie der directe belastingen enz., werkzaam in de in spectie Amsterdam, tot ontvanger dierzelfde mid delen te Sluis; aan mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, benoemd tot hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies bij het departement van financiën; benoemd tot commies bij het departement van financiën A. Moll, ontvanger der registratie en domeinen te Gnlpen, en mr. A. Beaujon, adjunct-commiestot rijksopziener 1ste klasse op de spoorwegdiensten O. R. I. Viveen; tot id. 2de klasse J. A. A. Jonkergouw. Gremengd Nieuws- Te Zoeterwoude is op 28 Jan. jl. in beslag genomen een valscbe halve galden met de beeltenis van Koning Willem II, jaartal 1848. Te Haarlem is gisterochtend een man, die als dronkaard bekend stond, in eene tapperij in de Zuiderstraat, onder het drinken van sterken drank, plotseling dood gebleven. Hij laat eene vrouw met drie kinderen na. Zooals men weet is door baron De Vos van Steenwijk te Zwolle aan het Genootschap tot bevordering van landbouw in Drente eene som van f 2500 geschonken, onder bepaling dat die som gedurende circa 1','j eeuw op rente en rente van rente zal worden uitgezet, en dat uit het alsdan ver kregen kapitaal een Drentscbe paardenstoeterij zal moeten worden opgericht. Niet onaardig is 't misschien nu reeds te weten over welk bedrag het Genootschap in 2028 zal te beschikken hebben. Naar 3 pCt. rente, zal de som van 2500, na ver loop van 150 jaren, aangegroeid zijn tot 210,630 naar 4 pCt. rente, zal het bedrag, na afloop van dien termijn, geworden zijn 897,300kan het Genootschap gedurende 150 jaren 5 pCt. rente daarvan genieten, dan zal het een niet onaanzienlijk kapitaal van 3,769,913 verkregen hebben. Bij bet graven van fundamenten voor een te bouwen woning te Nijehaske in de zooge naamde Schans is ter diepte van ongeveer ander- halven meter een degen gevonden, die kenteekenen van hoogen ouderdom draagt. De inscriptie is moeielijk te ontcijferen. Waarschijnlijk is de degen afkomstig uit den Spaanschen tijd. Uit Napels wordt gemeld dat Adeline Patti Zaterdag-avond 11. de laatste harer gastvoor- stellingen in het San-Carlo-theater gegeven heeft. Zij trad op in „la Sonnambula."De recette beliep 31,000 franken. Spande tot dusverre St.-Petersburg, bij zoodanige gelegenheden, de kroon in buiten sporige ovatiën, Napels begint al aardig mee te doen. Patti werd 23-maal teruggeroepen en ont ving meer dan 1000 bouquetten, waarvan zes 3 meters omtrek hadden. De club Cesi heeft er een aangeboden, met een lint omwonden, waarop een

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1