N°. 8 is op Terschelling ingezameld de belangrijke som van ƒ400. Op die wyze toont zich het arme Terschelling recht dankbaar voor den vroeger vaak ondervonden stenn. De 21-jarige zoon van den verver S. te Groningen veroorzaakte zich voor eenige dagen bij het scheren een onbeduidend wondje aan de kin. Zonder daarop acht te slaan, raakte hij 't met zijn hand, waaraan groene verf, aan en Dinsdag-avond bezweek hij dientengevolge aan vergiftiging van het bloed. Een zeventigjarig m an viel ee rgister- morgen te Gorkum van een met hooi beladen wagen; hij werd met verbrijzelde hersenpan naar het gasthuis overgebracht. De officieren der d. d. schutterij te Kam pen hebben op een uituoodiging van den burge meester, om het corps aan den nieuwbenoemden commandant te mogen voorstellen, geantwoord, dat zij daaraan niet konden voldoen; zij herhaal den bij die gelegenheid echter het verzoek, dat van wege het gemeentebestuur bij de regeering ook mocht worden aangedrongen op eene spoedige be slissing op het door hen gevraagd eervol ontslag. Volgens den Limburger Courier zijn op een kantoor in de nabijheid van Heerlen twee valsche gouden tienguldenstukken ter betaling aan geboden. Woensdag-ochtend werd te Koevor- den door een brigadier der rijksveldwacht in ver zekerde bewaring genomen een persoon, die, naar men zegt, verdacht wordt te Groningen diefstal met moord gepleegd te hebben. Hij is dadelijk geboeid naar Groningen getransporteerd. De politie van Selaete (België) heeft eene belangrijke aanhouding gedaan. Zekere Tim merman, werkman bij den spoorweg aldaar, had vóór eenige dagen te Wachtebeke verscheidene valsche tweefrankstukken in eene herberg uitge geven. Bij huiszoeking heeft nu de politie de voor werpen in beslag genomen, waarmede T. die valsche stukken vervaardigde. De man heeft de misdaad ook reeds bekend. De drie dieven twee Spanjaarden en een Franschman die in Februari te Genève een magazijn van kostbaarheden bestalen, doch bij gebrek aan bewijs werden vrijgesproken, zijn thans opnieuw gevangengenomen. Zij waren naar Zwitserlaud teruggekeerd om den verborgen schat op te graven, doch werden in dien arbeid door de politie gestoord. In het bericht van den moordaanslag, door eene dame op den heer Trepow, hoofd der St.-Petersburger politie, gepleegd, werd melding gemaakt van een gerucht, volgens hetwelk er ook een dergelijke aanslag op den minister van binnen- landsche zaken en den gouverneur-generaal van Moskou was ontdekt. Dit gerucht wordt thans be vestigd. In het paleis van genoemden minister, generaal Timascheff, is eene vrouw gearresteerd, die al het mogelijke had gedaan om bij hem te worden toegelaten en bij haren aandrang verdenking had gewekt. Bij onderzoek vond men bij haar een geladen revolver. Omtrent den verijdelden aanslag op het leven van den gouverneur-generaal van Moskou, prins Dolgoroucky, vindt men nog geen nadere bijzonderheden vermeld. Te St.-Petersburg loopt het gerucht, dat de overheid ten gevolge van het voorgevallene bekend is geworden met een plan der Nihilistenclub te Moskou (die onder hare leden vele dames telt) om een aantal voorname personen uit den weg te ruimen, en wel door tusscbenkomst van dames, die zich hiertoe bereid hadden verklaard en bij loting voor de uitvoering worden aangewezen. In Urua (Middel-Afrika) is de dood van den heerscher tevens het sterfuur van vele van zijne vrouwen en slaven. Om het vorstelijk lijk waardig te begraven, wordt de loop van een rivier afgeleid en in de droge bedding een groote kuil gegraven, welks bodem met levende vrouwen wordt bedekt. Aan het einde legt eene vrouw zich op den buik en op haren rug plaatst men den dooden koning, die, met al zijne sieraden omhangen, door twee andere vrouwen wordt vastgehouden. Aan zijne voeten zit zijne tweede vrouw, de eenige, die gedood wordt, voordat de grafkuil weder met aarde wordt gevuldde overigen worden levend begraven. Wanneer dit is volbracht, wordt een aantal mannelijke slaven geslacht, meestal 40 a 50 hun bloed wordt over 't graf gegoten en dan de stroom weer in zijne oude bedding geleid. Minder aanzienlijke hoofdlieden moeten zich met het offer van slechts een paar vrouwen en slaven tevreden stellen, terwijl de mindere man geheel alleen in zittende houding begraven wordt, terwijl hij den rechterwijsvinger omhoogsteekt, zóó dat deze juist tot den top van den grafheuvel reikt. De moordaanslag op Maria Botte te Calais schijnt veroorzaakt te zijn doordien het meisje weigerde langer met Martoriati om te gaan en hem een paar oorbellen terug te geven die zij van hem gekregen had. Aan zijn patroon zeide hij dat hij zich op haar wreken zou en deze waar schuwde de gendarmerie. .Ongelukkig kwam Mar toriati weinige oogenblikken later het meisje tegen, volgde haar naar hare kamer en bracht haar de vreeselijke verwondingen toe. Een gendarme, die de kreten van het slachtoffer hoorde, maakte zich van den dader meester, die, voor den commissaris van politie gebracht, de touwen losbrak, waarmee men hem gebonden had, en zijn patroon, die in middels ontboden was, op de knieën om vergiffenis smeekte. Deze echter zeide dat hij hem niets te vergeven had, daar hij steeds tevreden over hem was geweest. De toestand van de gewonde is redelijk. Het gisteren medegedeelde aan gaande de moorden door een Belg gepleegd, blijkt niet te Valenciennes maar te Anzin gebeurd te zijn. Een 7 3-jarige grijsaard had ten gevolge van een hevigen twist met zijn schoondochter al de leden van het gezin uit zijn woning gejaagd, die hij verklaarde in brand te zullen steken, er tevens bijvoegende, dat hij dengene die durfde na deren om hem dat te beletten, zou doodschie ten. Van het voorgevallene onderricht, verscheen de commissaris van politie, de heer Demouchy, spoedig ter plaatse, vergezeld van een brigadier der veldwacht, en sommeerde den grijsaard hem te volgendoch deze antwoordde daarop met twee revolverschoten, waardoor de commissaris in de borst, de beambte aan het hoofd doodelijk werd getroffen. Beiden vielen terstond neder. Thans verschenen er eenige gendarmen, en ook op deze gaf de grijsaard vuur, doch zonder hen te tref fen, waarop hij zich in zijn huis barricadeerde en dat werkelijk in brand stak. Toen joeg hij zich het laatste schot, dat hem nog was overgeble ven, door het hoofd. R echtzaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de volgende zaken 1°. C. D. Botterop, uit Gouda, beschuldigd van moedwilligen manslag. Het hof heeft wettig en overtuigend bewezen geoordeeld dat B. den 9den November jl. G. Van Vliet te Gouda moedwillig tegen den grond geworpen en daardoor verwond heeft, ten gevolge waarvan deze denzelfden dag is overleden. De niet gebleken bedoeling bij besch., om den dood van v. V. te veroorzaken, als ver zachtende omstandigheid aannemende, veroordeelde het hof beschuldigde tot 2 jaren correctioneele ge vangenisstraf. 2°. J. J. Van Roosendaal, arbeider te Ovezande, wien een aantal diefstallen waren ten laste gelegd. Hem werd, met vrijspraak van enkele der ten zijnen laste gelegde feiten, een tuchthuisstraf van 5 jaren opgelegd. De man, die wegens het herhaaldelijk stelen van lood verleden week voor de rechtbank te Am sterdam terechtstond, is gisteren veroordeeld tot een jaar celstraf. BUITENLAND. Fra nlïi'ij li Bij het gemeentebestuur van Parijs is een onderzoek aanhangig tot aanleg van eenige spoor wegen onder de stad, ter onderlinge verbinding van de vijf groote spoorwegen, die van Parijs uitgaan naar de provinciën. De algemeene Raad voor de bruggen en wegen heeft reeds een plan omtrent de lijnen aangenomen, en de minister heeft daaraan zijne goedkeuring geschonken. De Senaat, het departement en de stad zullen de onderneming steunen met eene som van ruim 100 millioen. Groot-Rritnnnil5. Naar 't gerucht wil, heeft de admiraliteit eene dépêche van admiraal Hornby ontvangen, dat het eskader de Dardanellen passeerde zonder tegen stand van de Turksche forten te ontmoeten. Bericht omtrent de aankomst van bet Engelsche eskader voor Konstantinopel zou er echter nog niet ont vangen zijn. In het Lagerhuis verklaarde Northcote gis teren dat de Porte weigerde verlof te geven voor den doortocht der vloot. De regeering heeft daar op bevel gegeven, dat de vloot den Hellespont binnenliep. De bevelhebber van de Dardanellen protesteerde, doch de minister zeide niet te ge- looven, dat er metterdaad tegenstand was geboden hij vermoedde, dat de vloot thans in de nabijheid van Konstantinopel zou zijn gekomen. De Britsche regeering heeft geprotesteerd tegen het voornemen van de Russen; zij verklaarde gerechtigd te zijn tot de beweging der vloot ter bescherming van Britsche onderdanen, een daad, waarvan overigens de bezetting van Konstantinopel door de Russen geenszins het gevolg behoefde te zijn. Oostenr.-Hong. Monai'chie. De veldmaarschalk aartshertog Albrecht, die den winter te Arco doorbracht, is op dringend verzoek des keizers naar Weenen gekomen. Een telegram uit Pest meldt, dat zijne komst zonder eenigen twijfel aan de behandeling van militaire aangele genheden toegeschreven moet worden, doch spreekt ten stelligste de geruchten tegen dat reeds eenig bevel tot mobilisatie gegeven zou zijn. „Oostenrijk- Hongarije", zegt een correspondent der „Köln. Zeitung" te Weenen, „wacht den loop af van het Engelsch-Russische conflict, want zoo beschouwt men hier de weigering van Turkije tot toelating der Engelsche vloot in de Dardanellen. Ontstaat hieruit een vredebreuk, dan is het de vraag of Oostenrijk zelfs wel de rol van toeschouwer zou kunnen volhouden. Een militair optreden der monarchie tegen Rusland kan echter slechts ver wacht worden, als Duitschlands neutraliteit verze kerd is. De conferentie treedt door de tegenwoordige gebeurtenissen geheel naar den achtergrond. Meer dan aan dit redmiddel denkt men er hier aan, om zoowel uit een diplomatiek als uit een militair en financieel oogpunt voor alle eventualiteiten gereed te zijn. Natuurlijk is eene formeele mobi lisatie nog niet bevolen." Rusland. Volgens een telegram van 10 Februari uit Konstantinopel aan de „Polit. Corr." is 't aldaar „geen geheim meer, datnaast de vredes-preliminairen en de wapenstilstands-conventie ook nog een af zonderlijk verdrag gesloten werd, hetwelk belang rijke aangelegenheden regelt, waaromtrent volgens dit verdrag de inmenging der Europeesche mogend heden buitengesloten is. Onder andere bepalingen, welke betrekking hebben op de toekomstige ver houding tusschen Rusland en Turkije, is er ook één daarin opgenomen, welke bepaalt dat een deel der Turksche vloot ter gedeeltelijke voldoening van de oorlogsvergoeding aan Rusland wordt afgestaan. Reeds bevinden zich 1800 Russisohe marinema trozen, benevens het noodige aantal zee-officieren in Rumenië, om deze Turksche schepen te be mannen. Eene tweede bepaling van dit verdrag betreft den afstand van de Dobrudsja aan Rumenië, waartoe de Porte verklaart hare toestemming te geven." Eene buitengewone editie van de „Times" behelst een telegram uit St.-Petersburg van gis teren, meldende dat de Russische regeering bericht heeft ontvangen van de aankomst der Engelsche vloot voor Konstantinopel. De „Nord" heeft een brief uit St.-Petersburg ontvangen, volgens welken Bismarck geen congres wil, zoodat eene conferentie bijeenkomen zal welke slechts samengesteld zou zijn uit de gewone am bassadeurs. Krachtens eene ukase van keizer Alexander II moeten er 120 bataljons plaatselijke of locale troepen mobiel gemaakt worden, wier tegenwoordige dienst door de tegelijkertijd onder de wapenen geroepen 1ste klasse der landweer zal waargenomen worden. Voorts moeten de westwaarts voerende Russische spoorwegen, zoo spoedig doenlijk, van dubbelspoor voorzien worden. Turkije. De ongeregeldheden in Syrië hebben met den oorlog niets te maken en schijnen ook niet tegen de Christenbevolking van die provincie gericht te

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2