N°. 5524. Zaterdag A°. 1878. (6 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ,A van Zon- en Feestdagen, u itgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. 1.40. Franco per posL Afzonderlijke Nommens 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regel»1.06. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van IZAaK MIOCH, smid, wonende in de Molensteeg N°. 8, daarbij vergunning verzoekende om in zijne woning eene Smidsvuring te plaatsen; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den lsten Maart aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Februari 1878. LEIDEN, 15 Febrnarl. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer C. Ph. Sluiter, geb. te Amsterdam, met acade misch proefschrift: „Bijdrage tot den bouw der kieuwen van lamellibranchiaten." De examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager schooi en huisonderwijs zullen voor de eerste maal in het loopende jaar gehouden worden op Woensdag 24 April en volgende dagen. Aanmelding uiterlijk vóór 3 April. De minister van waterstaat enz. verwittigt de belanghebbenden1°. dat te rekenen van 16 Februari het opklimmend recht der aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde, boven het port, in verhouding tot hun gewicht, 2'/2 cent voor elke f 100 of gedeelte van f 100 van de aan gegeven waarde zal bedragen. Voor eene verzen ding onder een afzonderlijk adres wordt echter in geen geval minder dan 15 cent geheven. 2°. dat het geven van een bewijs van ontvang voor aan geteekende brieven, 't welk tot dusver geschiedde door het stellen der handteekening van den belang hebbende in een daartoe strekkend register, mede te rekenen van 16 Februari, zal plaats vinden door de onderteekening van een ontvangbewijs, voor komende op het formulier van kennisgeving san de geadresseerden. De onderteekening van dit ontvangbewijs geschiedt op het postkantoor in tegenwoordigheid van den ambtenaar met de afgifte der aangeteekende brieven belast. Het is tevens volstrekt noodig dat de volmachten tot afgifte van aangeteekende brieven, die op het bovenbedoelde formulier van kennisgeviug zijn afgedrukt, voortaan met de meeste nauwkeurigheid door de lastgevers worden ingevuld, vermits, bij gebreke daarvan, de afgifte der brieven moet worden geweigerd. Betreffende het ontdekken van misbruiken, gepleegd door ambtenaren aan het dep. van oorlog en die tot eene gerechtelijke vervolging aanleiding hebben gegeveD, deelt de Haagsche correspondent der Gron. Ct. thans nadere bijzonderheden mede: Een hoofdambtenaar van het departement, die steeds het volle vertrouwen van den chef van den geneeskundigen dienst genoot, wordt verdacht van zoowel bij de aanstelling van vreemde officieren van gezondheid voor Oost-Indië als bij de uitrusting van deze officieren zich aan zeer lakenswaardige handelingen te hebben schuldig gemaakt, en bij aanbestedingen voor den geneeskundigen dienst een deloyale concurrentie in de hand gewerkt te hebben, alles om daardoor persoonlijk geldelijk voordeel te genieten. Na dit aan 't licht gekomen is, heeft de minister van oorlog zonder aanzien van personen handelende de zaak in handen van den officier van justitie gesteld, en dezer dagen zijn een aantal leveranciers en handelaren gedag vaard, waarvan er sommigen wel een weinig ge compromitteerd zullen worden, indien het tot een openbaar proces in deze gansch niet prettige zaak komt. Men meldt thans weder, dat het bericht, in sommige bladen voorkomende, als zou door den minister van oorlog bevel gegeven zijn om de for ten Boven- en Beneden-Lent onverwijld volledig te bewapenen, geheel bezijden de waarheid is. De 300-jarige herinnering van Amsterdams ontworsteling aan de Spaansche overheersching (26 Mei 1578) zal door het houden eener open bare samenkomst en de uitvoering eener expresse- lijk voor die gelegenheid vervaardigde feestcantate, door de „Vereeniging tot bevordering van zelf standig godsdienstig leven", te Amsterdam, op Zon dag 26 Mei e. k. worden gevierd. Door den heer D. G. Bunge, penningmeester van de afdeeling Amsterdam der Maatschappij van weldadigheid, is voor die instelling eene gift van vier duizend gulden ontvangen. In eene druk door het publiek bezochte vergadering van den gemeenteraad te Roermond hebben burgemeester en wethouders rekenschap gegeven van de schorsing des hoofdonderwijzers aan de openbare school en de stukken wel niet aan den raad medegedeeld, maar ter inzage gelegd van de leden en van de schoolcommissie, die vooraf niet in deze zaak gehoord is. Men verneemt dat de belanghebbende bij den koning in verzet gegaan is tegen het besluit van burgemeester en wethou ders en vernietiging gevraagd heeft èn van het artikel zijner instructie, dat hij zou overtreden hebben, èn van het besluit, als strijdig met de wet en het algemeen belang. Een oud-hoofd onderwijzer aldaar, wien men verzocht had de betrekking nu tijdelijk waar te nemen, moet voor die uituoodiging hebben bedankt. Het Rotterdamsch (pauselijk) zouaven-comité heeft eene oproeping tot alle Nederlandsche Katho lieken gericht, om op de volgende wijze rouw te betoonen over het afsterven van paus Pius IX Op den dag der begrafenis worden de vlaggen uitgehangen halfstok, of worden jaloezieën en gor dijnen neergelaten, als bij sterfgevallen gebruikelijk is. Alle zouaven en gewone leden dragen een half jaar rouw, ieder naar goedvinden. In dien tijd worden geene uitvoeringen gegeven en neemt nie mand hunner deel aan publieke vermakelijkheden. Eiken Zondag wordt bij de opening der vergade ringen de Litanie der geloovige zielen gebeden, tot lafenis der ziel van Pius IX. Op den dag der begrafenis algemeene communie. Met de herstelling der St.-Bavokerk te Haarlem wordt het thans ernst. Men is bezig den grooten steiger in elkander te zetten, die daarbij dienst moet doen. Hij moet 29 M. hoog zijn en kost f 3000. Het geheele werk zal in 10 jaren afgeloopen zijn; jaarlijks zal circa f 13,000 be steed worden. Aan het Utr. D. wordt, behalve bovenstaande mededeelingen, nog het volgende geschrevenDe nieuwe versiering boven de deijren van het groote prachtig koperen hek, dat het koor van de kerk scheidt, komt zeer goed met de oude, vóór de hervorming bestaan hebbende, overeen. De kunstvaardige heer Cuypers heeft het model van deze versiering geleverd, zonder eenige aan wijzing of teekening van het vorige kunstwerk gezien te hebben, aangezien men daarvan nergens een afbeelding heeft kunnen vinden, totdat voor korten tijd onder papieren de afbeelding van het oorspronkelijke bij een kunstlievend genootschap is teruggevonden. De prefect van het departement der Seine heeft het voornemen de bibliotheek der stad Parijs, die in 1871 verwoest is, te vernieuwen en daarin eene zoo volledig mogelijke verzameling op te nemen van administratieve bescheiden. Tot dat einde heeft hij den commissaris des konings in Nederland geregelde toezending verzocht van de drukwerken, die vanwege de gewestelijke besturen worden uitgegeven. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van ds. Ruytenschild, hofprediker te 's-Hage, is het volgende zestal opgemaakt: W. H. J. Baart de la Eaille, te LeidenH. W. Creutzberg, te Schiedamdr. G. J. Van der Flier, te Delft; G. J. De Hoest, te Amersfoort; H. A. J. Lütge, te Nederhorst den Berg, en dr. H. Smeding, te Haarlem. Z. M. heeft aan jhr. mr. E. Van den Berch van Heemstede, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei e. k. eervol ontslag verleend als procureur bij het gerechtshof te Amsterdam en bij de arron- dissements-rechtbanken te Utrecht en Rotterdam; met ingang van 1 Maart benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Zuidbroek, mr. E. Tinga, vroeger griffier bij het kantongerecht al daar; op zijn verzoek ingetrokken de bij besluit van den lsten Mei 1877 gedane benoeming van mr. J. M. E. Van Oppen tot rechter-plaats- vervanger in de arrondissements-rechtbank te Maastricht. Gremengd Nieuws. Nog is gebleken dat de jongens, van wie gisteren sprake was en tegen wie proces-verbaal is opgemaakt omdat zij een heer hebben aangerand, zich ook hebben schuldig gemaakt aan het inwerpen van ruiten bij verschillende bewoners langs den Singel. In tegenwoordigheid van de generaals Van der Star en Van Diepenbrugge en van ver schillende andere officieren van de artillerie, heeft gistermiddag op het emplacement van het Rijn spoorwegstation in Den Haag een proefneming plaats gehad met een nieuw model brug, voor het inladen van geschut, materieel, bespanning, bediening enz., op plaatsen waar geen gemetselde ladingsbruggen zijn, vervaardigd naar een ontwerp van den kapitein der artillerie Perk. De proefneming is volkomen naar wensch geslaagd. In weinige minuten waren twee stukken veldgeschut, bespanning, enz. in de waggons geladen en daarna weder gelost. Dit jaar zal de inzameling voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, te Amster dam voor het eerst geschieden met gesloten bus sen, door de onderofficieren der schutterij, bijge staan door de onderofficieren van het garnizoen, die daartoe welwillend hunne medewerking hebben toegezegd. Zij zullen vergezeld worden door de tamboers van de schutterij en van het staande leger in uniform. Eenige weken geleden werd te Leeu warden een naaister vermist. Zij had hare woning verlaten en met krijt eenige woorden op een ta fel geschreven, waaruit men al aanstonds meende te moeten opmaken, dat zij een einde aan haar leven had gemaakt. Dit vermoeden is thans zeker heid gewordenmen heeft haar lijk gevonden tusschen eenige balken, die sedert geruimen tijd in de gracht achter den Prinsentuin lagen. Men zegt dat bedrogen liefde de aanleiding tot dezen zelfmoord is. Voor de nagelaten betrekkingen der equipage van de „Friesland" en den loodskotter

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1