A. 5523. Vrijdag A°. 1878. 15 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden., Franco per post. Afzonderlijke Kommer» 1.10. 1.40. 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES fan 1—8 regel».-af 1.06. (•dere regel ffl66T i i f »Y»i 0. 17*. Grootere letters naar plaatsrnimte. LEIDEN, 14 Februari. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de beer C. A. C. Tiel- kemeyer, geb. te Amsterdam, na verdediging van Stellingen. 13 ij de heden gehouden openbare verhuring van het bewonen en exploiteeren van het Heeren logement aan den Borg is de gunning aangehouden. Z. M. heeft bekrachtigd de door den ge meenteraad van Amsterdam, bij besluit van 80 Januari ji., gedane aanstellingen bij de universiteit aldaar, van: A. J. Van Pesch, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, tot gewoon hoog- Jeeraar iu de wiskunde en in de mechanica; dr. J. Verdam, leeraar aan het gymnasium te Leiden, tot gewoon hoogleeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en de oude talen en letterkunde der Germaansche volkenW. Stoeder, apotheker te Amsterdam, tot buitengewoon hoogleeraar in de artsenijbereidkunde; en goedgekeurd dat aan dr. J. W. Gunning, gewoon hoogleeraar in de scheikunde aan genoemde universiteit, ook is op gedragen het onderwijs in de toxicologie. De commissie voor de geneeskundige staats examens. te Utrecht gehouden, heeft gisteren het diploma als arts uitgereikt aan den heer W. Schutte, officier van gezondheid lste klasse, en het getuig schrift voor het eerste gedeelte van het artsexamen aan den heer C. De Rooy, med. doctorandus. De heer mr. J. baron d' Aulnis de Bourouil), benoemd tot hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Utrecht, heeft deze be noeming aangenomen. Men schrijft uit Amsterdam dat eerlang de uuiversiteits-bibliotheek op schitterende wijze zal worden verrijkt. De heer J. Hilman zal zijn kostbare tooneelboekerij aan de hoogeschool ten geschenke geven. Deze verzameling is eenig in haar scort vooral de brochuren en pamfletten zijn zeer curieus. De minister van oorlog heeft gelast, dat de forten boven en beneden Lent, bij Nijmegen onmiddellijk moeten worden bewapend en van vol ledige uitrusting voorzien. De hoofdintendant, de luit.-kolonel Den Beer Poortugaal, heeft gisteren een inspectie gehouden over de magazijnen te Nijmegen. Tot predikanten bij de Ned. Herv. gemeente te Monnikendam zijn beroepen de heeren J. Mon- tagne te Woudsend en N. Osti te Warmond. Naar de Nederlandsche Financier verneemt is een ontwerp tot uitgifte eener staatsleening bij den raad van state in behandeling, om weldra aan het oordeel der Kamers te worden onderworpen. Men spreekt over eene uitgifte van ƒ40,000,000 a 98 pet., dragende 5 pet., rente en aflosbaar a pari bij uitlotiug. liet stoomschip Conrad", van Batavia naar Nieuvediep, arriveerde te Napels den 12den Februari 's avonds en vertrok van daar gistermorgende „Drente", van Batavia naar Botterdam, is 12 dezer des avonds Point de Galle gepasseerd; de „Prinses Amali.'", van Nieuwediep naar Batavia, te Port-Saïd aangekomen, is gisterochtend van daar vertrokken. Naar het Utr. Dbl. verneemt is door den minister afwijzend beschikt op het verzoek van vóór de laatste wetswijziging gepensioneerde offi cieren en militairen van minderen graad, om de beten bepalingen der nieuwe pensioenwet ook op hen toe te passen; de minister heeft echter beloofd, deze militairen zooveel mogelijk nog in rijks-instel- linge. te plaatsen. Wederom is een geschenk ontvangen door het u t voerend comité voor de Noordpool-expeditie, namelijk een kist met verduurzaamde levensmid delen van de heeren S. M. De Hoop en Zoon te Rotterdam. Uit een te Amsterdam verspreide circulaire van het Noordpool-comité blijkt, dat het tekort voor de uitrusting van de „Willem Barendsz" thans 9000 bedraagt. De burgemeester van Franeker, de heer P. LycklamaaNijeholt,komtin „Het Schoolblad" op tegen het bericht, dat hij een hulponderwijzeres onheusch zou hebben behandeld. Hij had zich alleen bepaald tot de opmerking, dat zij niet volgens den rooster der werkzaamheden handelde en dat in haar klasse kinderen van zeer verschillenden leeftijd door een zaten. Dat hij de hulponderwijzeres onheusch en vernederend behandeld of zich onwaardig gedragen zou hebben, wordt door den burgemeester ontkend. - De hoofdonderwijzer J. Borgesius, de hulp onderwijzer A. Bijvoet en de hoofdonderwijzer J. J. Werst zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. De minister van waterstaat enz. brengt ter kennis dat op 16 dezer de paaljukken uit de noordelijke rivieropening van de spoorwegbrug over de Waal bij Nijmegen zullen zijn opgeruimd, de sleep dienst zal eindigen en de waarschuwingspost aan de Waalkade te Nijmegen opgeheven worden. Gemengd Nieuws. Tegen eenzestaljongens(lotelingen), die Dinsdag-namiddag in beschonken toestand op den Singel tusschen de voorm. Hoogewoerds- en Koepoorten een heer hebben aangerand, wordt door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt. De politie te 's-Gravenliage heeft gisteren onder het vermoeden van poging tot ver giftiging in hechtenis genomen freule P. geb. v. d. S, wonende in de Jacob Van der Doesstraat aldaar. Deze dame wordt verdacht getracht te hebben haren echtgenoot, den heer P., door het toedienen van een drankje vermengd met vergif tige bestaiiddeelen, van het leven te berooven. Op last der justitie is zij naar het huis van arrest overgebracht. Dinsdag-morgen werd een inwouerte Arnhem door twee onbekende personen in een koffiehuis aangesproken en hem door een van hen gevraagd of hij ook iemand wist, die voor eene belooning van 1100 gedurende l1/, jaar voor een ander in dienst wilde treden, terwijl zij dan te zamen 100 voor hunne moeite zouden erlan gen. Weldra was iemand opgespoord, en terwijl de papieren in orde gemaakt zouden worden, be sloot men gezamenlijk in de woning van eerstge noemde te dineeren. Nadat het diner was afge- loopen, vertrokken de gasten met den heer des huizes; doch daar de onbekende iets had ver geten, keerde hij nog even terug, om zich daarna weder bij het gezelschap te voegen. Een poos later waren de onbekenden gevlogen, en bij zijne te huiskomst bemerkte de gastheer dat van zijn schoor steen een zilveren horloge was verdwenen. Te Zaandam ontstond Dinsdag-och tend omstreeks zeven uren brand in een woonhuis. De buren, die het spoedig ontdekten, begaven zich in de woning, want de bewoner, een kluize naar, was even te voren uitgegaanzij bespeurden nu dat er vuur in een lade van de ladetafel was gelegd. Nadat het vuur was gedoofd, werd aan de politie hiervan kennis gegeven, die onmiddellijk den kluizenaar ging opsporen, en hem in een beschonken toestand aan de overzijde van „de Zaan" tegenover zijn huis vond, wellicht om daar het genot te smaken de vlammen uit zijne woning te zien opstijgen. Hij werd hierin door de politie verhinderd, die hem een ander verblijf bezorgde. De twee zeeleeuwen in „Artis" te Amsterdam zijn plotseling overleden. Men meent aan kwaadwilligheid te moeten denken en doet onderzoek. De overbrenging dezer dieren nit Au stralië kostte het genootschap indertijd duizenden guldens. Een ontzettend ongeluk had Dinsdag ochtend op het Dirkslandsche Sas plaats. De post boot, van Dirksland naar Hellevoetsluis gaande en waarschijnlijk te zwaar geladen, zonk. Yan de 11 menschen, die op de boot waren, zijn 9 terstond verdronken, terwijl 2 ia hoogst bedenkelijken toe stand zijn gered. Men vreest zeer voor hun behoud. Bij de discussie in den Franschen Senaat over het voorstel van Schoelcher, om de stokslagen in de galeien af te schaffen, bleek het dat van de 22 veroordeelden aan wie stokslagen waren toegediend, 20 bezweken waren. De inspecteur van politie teVlissin- gen heeft een kaartlegster in de uitoefening harer beroepsbezigheden gestoord, de ^kaarten in beslag genomen en tegen de „waarzegster" proces-ver baal opgemaakt. De nieuwbenoemde burgemeestervan Apeltern, die gisteren als zoodanig den eed zou afleggen, is plotseling doodgebleven. Zekere weduwe Van B. te Echteld heeft zich in de Waal verdronken. Een twist met haar dochter, bij wie zij inwoonde, schijnt aan leiding te zijn geweest tot dezen zelfmoord. Te Kaapstad wordt binnen weinige dagen eene normaalschool geopend onder directie van een Hollander, Whitton genaamd. De Parijsche politie heeft zekeren Ramond in hechtenis genomen, die onder den naam van prins van Monagor zoowel te Parijs als te Brussel voor meer dan 200,000 fr. oplichterijen had gepleegd. De berichten over den toestand der openbare veiligheid op Sicilië zijn bij voortduring van zeer ongunstigen aard. Uit de provincie Gir- genti wordt gemeld, dat een zevenjarig zoontje van een rijken grondeigenaar door roovers is opge licht en slechts tegen een ontzaglijk groot losgeld is vrijgelaten. Te Mezzojuso, in de provincie Pa lermo, overvielen acht gewapende roovers een welgesteld grondeigenaar en doodden hem met ge weerschoten, toen hij zich verdedigde en op zijn hulpgeschrei bijstand kwam opdagen. De onbe schaamdheid der roovers gaat alle beschrijving te boven, en het laat zich vooreerst nog niet aan zien, dat het eiland spoedig van de kwaal verlost zal worden. Tusschen Antwerpen en Charleroi loopt thans dagelijks een trein, waarvan al de wagens zonder onderscheid gelijkmatig verwarmd worden door middel van heet water, hetwelk, van den tender uit door buizen onder de vloeren der wagens geleid, in tien minuten tijds de ronde doet en terugkeert. Deze wijze van verwarming, minder kostbaar en omslachtig dan die door mid del van waterstoven, is te danken aan het ver nuft van den heer Belleroche, verbonden aan den „Grand Oentral". Uit Londen wordt van 11 dezer ge meld, dat verscheidene stoombooten den Bosporus zijn gepasseerd, met bestemming naar Odessa om graan te laden,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1