N°. 5522. Donderdag A0. 1878. 14 Februari. Dose Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon-en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Ltidcn per 8 monden1.10. Franco per post.s 1.40. Afzonderlijke Wojnmera0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regela Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.06. 0.17*. LEIDEN, 13 Februari. Voor liet zesde internationaal congres van geneeskundigen, dat in het volgende jaar te Amster dam bijeenkomt, heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de volgende heeren. Voorzitter: prof. Donders, te Utrecht; algem. secretaris: dr. Guye, te Amsterdam; leden: dr. Van Cappelle, referendaris, in Den Haag; dr. H. Eabius, te Amsterdam; prof. Hertz, id.; prof. Heynsius, te Leiden; prof. Huët, idv; prof. Huizinga, te Gro ningen; prof. W. Koster, te Utrecht; dr. Ramaer, te 's-Gravenhageprof. Rosenstein, te Leiden; prof. Sanger, te Groningen; prof. Snellen, te Utrecht; prof. Stokvis, te Amsterdam; prof. J. W. R. Tila- nus, id.en dr. Zeeman, id. Mededeelingen en opgaaf van vragen worden uiterlijk 1 Juni e. k. bij den algemeenen secretaris ingewacht. De Koninklijke academie van wetenschappen, afd. letterkunde, heeft in hare jongste vergadering besloten zich officieel tot de regeering te wenden, ten einde de overbrenging van een deel van het Leidsch museum van oudheden naar Amsterdam te ontraden. Door den gemeenteraad van Katwijk is tot gemeente-badarts benoemd dr. K. Plantenga te Katwijk aan den Rijn. Het Handelsblad meldt dat de beroemde pianist Anton Rubenstein, die zich nu te Weenen bevindt, voor de opvoering zijner opera „Die Maccabeër" in het begin van Maart ons land zal bezoeken, om in verschillende steden als kla vierspeler op te treden. De heer Jorissen heeft in de Transvaal zijn ambt als procureur-generaal weder aanvaard. Aan de universiteit te Utrecht is gisteren op stellingen bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. W. Holsteyn, van Nieuwerkerk a/d. IJsel. Het bekende aanbod van mr. J. W. J. baron De Vos van Steenwijk te Zwolle om aan bet Genootschap tot bevordering van landbouw in Drente een som van ƒ2500 te schenken, die belegd zal moeten worden en voor welk bedrag vermeer derd met rente en rente van rente over circa l'/j eeuw een Drentsche paardenstoeterij zal moeten worden opgericht, is door eene te Hoogeveen ge houden vergadering van dat Genootschap in dank aanvaard. Behalve de reeds medegedeelde bijdragen voor den Noordpooltocht, heeft de commissie nog ontvangenvan de maatschappij van landbouw nijverheid te Kuilenburg, onder directie van den heer Van Hoytema, 12 bussen elk met 8 Eng. ponden mixed vegetables of scheepskost. Ook het bestuur der Amsterdamsche Verbruiksvereeniging, die zich ten doel stelt de levering van onver- valschte levensbehoeften, gaf een bewijs van belang stelling in deze onderneming, door op zeer voordee- lige voorwaarden de beuoodigde suiker te bezorgen. Door de te Amsterdam gevestigde zeeofficieren is een comité gevormd, om de pogingen te on dersteunen ter aanvulling van het nog ontbrekende in het fonds voor de expeditie. Naar men ver neemt wordt deze poging reeds aanvankelijk met goeden uitslag bekroond. Zoo moet o. a. de hoog ste klasse van het opleidingschip „Wassenaer", die den oefeningstocht dezen zomer op de brik „de Zeehond" medemaakte, niet minder dan ƒ80 hebben bijeengebracht. Het ramlorenschip „Koning der Nederlan den" is reeds te Willemsoord van een nieuw roer voorzien en zal eerstdaags een proeftocht op de reede van Tessel ondernemen. De zeildag is nu op 3 Maart a. s. vastgesteld. Bij beschikking van den minister van wa terstaat enz. is, na vergelijkend onderzoek, tot tweeden klerk bij zijn departement benoemd J. P. H. Vertin, te 's-Gravenhage. Z. M. heeft aan den luitenant-ter-zee der lste klasse C. H. De Goeje, op zijn verzoek, een verlof verleend voor den tijd van één jaar onder stilstand van non-activiteitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst; bevorderd tot luitenant ter-zee der lste klasse, den luitenant-ter-zee der 2de klasse C. L. De Jong; aan mr. W. Storten beker, directeur van onderwijs enz. in Ned.-Indië, vergund het aannemen der versierselen van com mandeur der Spaansche orde van Karei III; H. Graafland, te Rotterdam, benoemd tot hulpprediker bij de inlandsche Christen-gemeenten in Ned.-Indië. Gr e m engd Nieuws. Nu de winter dit jaar vast besloten schijnt zijn naam te verloochenen, is het voor vele liefhebbers van schaatsenrijden misschien een uitkomst dat hun de gelegenheid tot dit vermaak binnenshuis, al is het dan ook niet op de gladde baan, wordt aangeboden. Toch waren de liefheb bers gisteravond in de Gehoorzaal niet talrijk de geringe bekendheid die aan de onderneming was gegeven, is daar zeker de ..oorzaak van en de aanwezige toeschouwers hadden hun „body" zeker te lief om het dikwijls op vrij on zachte manier met den stuggen houten vloer ken nis te laten maken, 't Is niettemin een amusante maar tevens zeer vermoeiende liefhebberij (het rijden altijd!), en nu er gelegenheid is om zich te oefenen dient men er van te profiteeren om 's avonds bij de muziek over de vorderingen die men gemaakt heeft, te kunnen doen oordeelen, want eerst door gestadige oefeningen zullen de Leidsche liefhebbers de bevallige bewegingen der Eransche patineuse kunnen evenaren. Op de Haarlemmerstraat ontstond hedenochtend om halfnegen in de bedstede van vrouw K. een begin van brand, welke onmiddellijk met eigen middelen werd gebluscht. De oorzaak is onbekend. De politie doet onderzoek. Gistermorgen omstreeks halfzeven had voor Rotterdam op de rivier een verschrikkelijk ongeluk plaats. Eene roeiboot met 27 werklieden, die naar een op stroom achter de Boompjes liggend stoomschip werden gebracht, hetwelk zij moesten lossen, is aangevaren door eene stoomboot. Zeven personen die zich in de roeiboot bevonden zijn dientengevolge verdronken. Het was een ontzettend tooneel. Gelukkig waren er reeds roeibooten op de rivier. Ook van den wal schoot men in allerijl toe. En zóó mocht het gelukken twintig werk lieden te redden. Dadelijk ging men met dreggen aan het werk. Zes lijken werden opgevischt, die voorloopig werden nedergelegd in een klein lokaal achter het loodskanto >r. Huiveringwekkend was daar het schouwspel. Men had de ongelukkige slachtoffers van deze ramp wel het aangezicht met een stuk gonje bedekt, maar achtereenvolgens werden de naaste bloedverwanten en vrienden, die zich in den omtrek verdrongen, toegelaten om de lijken te herkennen, waardoor telkens de gelaatstrekken zichtbaar werdeneene rilling voer dan ieder door de leden, al droegen die bleeke aangezichten en gesloten oogen niet het merk van den doodsangst van daareven. Smartelijk waren nu en dan de tooneelen daarbuiten. De vrouw van een der werklieden kwam hem trouw het middageten brengen, toen men haar mededeelde dat hij verongelukt was. De huismoeder werd door den slag als verpletterd; zij zonk ineen en moest in bewusteloozen toestand weggedragen worden. De verongelukten waren allen gehuwd ea laten hunne vrouwen, met een aantal kinderen, in geheel hulpeloozen toestand achter. Naar men verneemt hebben zich voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de diaconie- tusschenschool te Utrecht, die door den dood van den heer H. J. Yan Lummel vaceert, 126 solli citanten aangemeld. De postboden ten platteland e, die tot heden steeds op eigen kosten zich een aangewezen model van buis en pet moesten aanschaffen, zullen eerstdaags op 's rijks kosten van een andere uni form, bestaande in kapotjas en pet, voorzien worden. Het volgende voorvalhad dezerdagen te Sneek met een hond plaats. De eigenaar wilde zich, met het oog op de belasting en den zieke- lijken toestand van het beest, er van ontdoen, gaf hem eerst mee maar Akkrum, en toen het dier van daar teruggekeerd was, mee naar Appelscha. Ook van daar vond het den terugweg naar huis. Thans werd besloten, den hond op te hangen, en toen hij geen blijken van leven meer gaf, werd hij op een mesthoop begraven. Tot verbazing van allen kwam het dier na verloop van eenigen tijd terug. Men had nl. een schijndooden hond be graven. Zooveel trouw trof den eigenaar, die nu besloot het beest te laten leven. Een vijftigjarige vrouw met een meisje van zes maanden op den arm naderde gisteren de leuning van de buug St.-Michel te Parijs en maakte zich gereed, na het kindje op het voorhoofd ge kust te hebben, het in het water te werpen, toen een heer nog tijdig genoeg kwam om het kind te grijpen. Weldra was om de vrouw een groote menigte verzameld, van welke eenigen haar te lijf wilden, zoodat de politie moeite had zich van haar meester te maken. Het kindje werd bij den commissaris van politie gebracht, waar zich de moeder reeds bevond. Van zeven op acht dezer bevonden te Opende zich eenige personen in een huisje aan den zoogenaamden „Kalen weg", waar 't ten gevolge van dronkenschap tot eene hevige woorden wisseling kwam, die allengs buitenshuis in eene vechtpartij ontaardde. Een der aanwezigen, zekere A. Hoitsema, van Ureterp, ontving daarbij een messteek in den linkerbovenarm, die na eenige oogenblikken den deod van genoemden persoon veroorzaakte. De justitie, vergezeld van twee ge- neesheeren, heeft een onderzoek ingesteld. Na een getuigenverhoor, 't welk tot 's avonds ongeveer acht uren duurde, werd er bevel tot voorloopige inhechtenisneming uitgevaardigd tegen Z. T. De Wit, woonachtig te Surhuizum, die daarop, als zijnde de vermoedelijke dader, geboeid naar Gro ningen werd getransporteerd. De gearresteerde, schipper van beroep en hoofd van een talrijk huisgezin, had den verslagene als knecht in dienst en verkeerde vroeger voor zoover men weet in de beste harmonie met dezen. De politie te Berlijn heeft dezer dagen een eind gemaakt aan eene hondenslachterij aldaar, die op grooten voet werd gedreven. Maanden lang waren aldaar de kostbaarste doggen, windhonden, Newfoundlanders enz. verdwenen zonder dat de politie het spoor der verdwenen dieren kon terug vinden. Dezer dagen werd de liefhebber van hondevleesch onder het stelen van een hond op een avond betrapt. Men vond toen in de woning van den dief 15 van de schoonste hondevellen, vele koppen, pooten enz. De dief zit nu gevangen. Hij wordt beschreven als een man, die in den jongsten tijd in 't oogvallend „vet" fjorden is.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1