BUITENLAND. Italië. weg was, levend verbrand. De vrouw had toen zij uitging het kind met zijn zusje van ander half jaar te bed gelegdmaar het jongetje schijnt daaruit geklommen en met de kachel iu aanraking gekomen te zijn. Althans toen de moeder te huis kwam lag het verbrand naast de kachel. De cellulaire gevangenissen te Am sterdam, Utrecht en Rotterdam zijn alle drie overbevolkt. Gistermiddag is te Rotterdam een veertien-jarige knaap, die met zijn vader op een vuilniskar zat, bij het doorrijden van den Doorloop tusschen de Goudschevest en de Heerenstraat met het hoofd tusschen den middelsten balk van den - Doorloop en den wagen geklemd geraakt, met het ongelukkige gevolg dat de hersenpan verbrijzeld werd en de jongen onmiddellijk een lijk was. 's Ochtends is een brandersknecht, werkzaam in eene branderij in de Koornstraat aldaar, door een openstaand luik in een kuip gevallen, waarin ongeveer een halve meter kokend water stond. Hij heeft aan beenen en armen zware brandwonden bekomeu en is naar het ziekenhuis gebracht. De schorsing van een hoofdonder- wijzer te Roermond wordt door het „Nieuwsblad van Roermond" volgenderwijze medegedeeldBur gemeester en wethouders van Roermond hebben den hoofdonderwijzer der tweede openbare school te dezer stede, den heer P. J. v. d. K., geschorst in zijne betrekking voor den tijd van drie maan den, aanvang nemende den 15den Februari e. k., met verlies zijner bezoldiging gedurende dat tijd perk. Dit besluit is door burgemeester en wet houders genomeu op grond, dat het naar hunne overtuiging en die van den schoolopziener, door bijgebrachte stukken, voldoende bewezen was, dat de heer v. d. K. medewerkt aan de redactie en correctie van het alhier verschijnend weekblad „De Volksvriend" en zoodoende in str.jd handelt met art. 14 zijner instructie. Reeds in het jaar 1873 en 1874 werd door het gemeentebestuur aan den hoofdonderwijzer onder het oog gebracht, dat door mede te werken aan de redactie van „De Volksvriend", aan de openbare school nadeel werd toegebracht en werd den 29sten Januari 1875 een nieuw artikel in de instructie voor onderwij zers in deze gemeente gebracht, waarbij aan deze werd verboden te zijn redacteur, mede-redacteur of corrector van dag- en weekbladen. Burgemeester en wethouders zijn bij hun besluit tot schorsing van oordeel, dat de hoofdonderwijzer door mede redacteur en mede-corrector te zijn van een blad, hetwelk zich schuldig maakt aan de verguizing van den clerus en den godsdienst der overgrooté meerderheid der bevolking, iets doet dat in strijd is met den eerbied, verschuldigd aan de gods dienstige begrippen vau andersdenkenden en zoo handelt in strijd met art. 23 der wet op het lager onderwijs; dat daardoor nadeel aan het openbaar onderwijs en zoodoende aan de gemeente wordt toegebracht. Men meldtuitElshout: Verleden week 's avonds werd op den straatweg tusschen deze gemeente en het naburige Heusden door den overste der broeders van Drunen in hulpeloozen toestand gevonden de voerman Arnoldus Knijpers uit Herpt. De overste trachtte hem zooveel mogelijk te helpen en vernam van den ongelukkige dat hij met een kar steenkolen van Heusden naar Drunen was geweest en op de terugreis op de kar zittende, door een duizeling bevangen, bewusteloos van de kar gevallen en het paard met de kar doorgereden was. Nauwelijks had hij dit gezegd of hij gaf den geest in de armen van den overste, wiens pogingen met den kastelein H. Klerkx, die inmiddels was toegeschoten om mede hulp te bieden, ten einde den ongelukkige nog bij te brengen, niets meer baten mochten. Het was een braaf en oppassend man en vader en bij ieder goed gezien. Zijn plotselinge dood brengt zijn vrouw en drie kinderen in kommervollen toestand. Door den heer S. Farncombe Sanders, te Breda, zijn aan het Nederlaudsch Museum ten geschenke toegezonden een groen glazen flesch met inschrift, door Van Heemskerk gegraveerd; een paars glazen flesch, een bronzen vijzeltje, 1605; een ivoren portret van Oldenbarnevelt in antieke lijst, een geschilderd portret in antieke lijst, een gezicht op het kasteel te Medemblik en een kopie naar een portret van Lambert Melissen. Tegen den uitgever en twee redacteurs van het te Antwerpen verschijnend socialistisch weekblad „De Wekker" is een aanklacht ingediend wegens het schrijven en opnemen van twee arti kelen getiteld: „Weg met den Koning" en „De Koning te Gent", als behelzende deze artikelen hoon en smaad jegens het Belgisch Vorstenhuis. Eenige dagen geleden kwam een per soon te Gobetaut in het departement Meuse met een rijtuig met vier paarden bespannen, van welke hij er twee aan zekeren Kahn wilde verkoopen. Op het oogenblik dat de koop zou gesloten worden, bemerkte de koopman, wien de ander gezegd had Donnez te heeten, dat op de hoofd stellen der paarden de naam Lefèvre stond. Donnez verwijderde zich daar de koopman weigerde comptant te betalen, en de laatste ging de politie waar- schuwen. Donnez, wiens eigenlijke naam Noël is, werd gearresteerd. Bij het verhoor bekende hij ten deele; rijtuig en paajrd behoorden aan den heer Lefèvre, die vermoord is, en Noël droeg diens kleederen. Het rijtuig vertoont sporen van bloed. Noël had het lijk een dag en twee nachten mee gereden en beweert medeplichtigen te hebben. Er wordt met lof melding gemaakt van eene uitvinding van den heer G. Van Soelen, horlogemaker te Tiel„de luchtdruk-klok" namelijk. De samenstelling dezer klok is van dien aard, dat door een enkelen toestel, op onbepaalde af standen, in gemeenten, hotels, magazijnen enz. de juiste tijd wordt aangegeven. Met zeer weinig kosten kan, zegt hij, bij genoegzame deelneming, die toestel veel gemak en nut aanbrengen. Reeds meermalen hebben Franse he dagbladen melding gemaakt van eene bende mis dadigers, die op dei. spoorweg van Genève de te legraafpalen omverhalen en zelfs dreigden de trei nen te zullen laten ontsporen, als op eene aan geduide plaats niet eene zekere som gelds werd nedergelegd. Een hoofdopzichter ontving een brief, waarin hem verzocht werd 10,000 fr. op een af gelegen plek te brengen. Het geld werd op die plaats gelegd en met zorg bewaakt. Maar de mis dadigers, die het in den neus hadden, verschenen niet. Den volgenden dag ontving de opzichter een tweeden brief, waarin hem de hinderlaag verwe ten werd, welke gelegd was, en de som van 10,000 tot 25,000 fr. verhoogd werd voor deze schennis van het in hem gesteld vertrouwen. Intusschen verkeert het treinpersoneel van de Geneefsche lijn in een begrijpelijken staat van ongerustheid, dat de boeven t' avond of morgen hunne bedreiging zullen ten uitvoer leggen. Behendige stille agenten zijn uit Parijs naar de onveilige spoorweglijn ge zonden, om de misdadigers te ontdekken, die nu en dan eenige telegraafpalen omhalen, ten bewijze dat zij er nog zijn. Te Clermont Ferrand is onlangs een vrouw gearresteerd wegens valschheid iu geschrif ten en misbruik van vertrouwen. Haar man, lui tenant-kolonel bij het Fransche leger, is uit ver driet daarover krankzinnig geworden, terwijl haar achttienjarige zoon zich voor het hoofd heeft ge schoten, om de schande zijner moeder niet te overleven. Te Maintz heeft Zondag een brand gewoed, waarbij de kerk en toren van het St.- Rochus-hospitaal, het geheele dakwerk van laatst genoemd gebouw, benevens vier huizen door de vlammen zijn vernield. In het St.-Pietersgasth uis te Brussel heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een werkman werd door den ophaalbak (ascenseur) verpletterd. Hij had de kraan opengedraaid der hydraulische machine, welke den ophaalbak in be weging brengt, en wilde vervolgens in den bak springenhij trapte mis en viel tusschen den muur en den bak, die hem letterlijk het hoofd van het lijf rukte. De oudste mensch, die op dit oogen blik in Europa leeft, is een Russisch heer, die in zijn vaderland te Andrew woont en 116 jaar is. In 1833 kreeg hij op 71-jarigen leeftijd zijn pen sioen als rijksambtenaar, dat hij thans 45 jaar rustig en in gezondheid verteert. De haringvangst aan de kusten der Zweedsche provincie Bohuslen is buitengewoon. Uit Lysekiel wordt van 31 Januari gemeld, dat in het vaarwater van Hiistvam en Flaskö de onbegrijpe lijk talrijke scholen zelfs nog toegenomen waren. Daar lagen niet minder dan 36 stoombooten, vele Noorweegsche jachten en galjassen, alsmede een menigte Zweedsche booten, om den buit op te koopen, waarvoor minstens 3 kronen bedongen werd. Naar Gothenburg werden op 27 en 28 Jan. minstens 10,000 ton haring overgebracht, en de geheele haven aldaar slag vol haringschepen. In de week te voren was circa 20,000 ton daarheen vervoerd, ten deele gezouten, ten deele versche. De professoren Sars en Smitt waren door de regeeringen van Zweden eu Noorwegen naar de vischplaatsen gezonden, om er de gewenschte weten schappelijke en andere waarnemingen te doen. Over den aanslag op het leven van den generaal-adjudant Trepow, hoofd der politie te St.-Petersburg, worden thans nadere bijzonder heden gemeldDes voormiddags te tien uren, het gewone uur waarop hij zitting houdt tot het in ontvangst nemen vau aanvragen en andere stukken, verscheen op zijn bureel, te gelijk met eenige andere belanghebbenden, eene dame, die hem ver zocht om een bewijs van goed zedelijk gedrag, hetwelk zij noodig had om naar eene vacante be trekking van gouvernante te solliciteeren. Bij dit verzoek reikte zij hem de schriftelijke aanvraag toe. De heer Trepow nam het papier aan, schreef daarop met potlood het gewoon renvooi voor den ambte naar die met de invulling der certificaten is be last, en wendde zich naar een ander persoon, die insgelijks eene aanvraag kwam inbrengen. Op het zelfde oogenblik haalde de dame een revolver te voorschijn, loste een schot op hem en trof hem in de linkerheup. De daderes trachtte haastig weg te komen, maar werd door een inspecteur en een paar andere politie-beambten gegrepen, ont wapend en in verzekerde bewaring genomen. Bij het voorloopig verhoor noemde zij zich Elisabeth Iwanowna, oud 24 jaar, dochter van den luite nant IvoslofF en van beroep huisonderwijzeres. In antwoord op de vraag naar de reden harer daad verklaarde zij, reeds lang er toe voornemens te zijn geweest uit wraak wegens den afloop eener rechtzaak, waarin zij zich door den heer Trepow ten onrechte benadeeld achtte. Op alle overige vragen weigerde zij te antwoorden. Des avonds bij het tweede verhoor trok zij echter, ook wat naam en betrekking betrof, al hare eerst gedane verklaringen in en gaf overigens op alles slechts een ontwijkend antwoord. Daarop werd zij, ten behoeve der nasporingen bij de politie op andere plaatsen, gephotographeerddoch inmiddels werd er ook verder onderzoek gedaan, met het gevolg dat hare identiteit kon worden bewezen. Zij heet Wera Sassulitsch (dochter van een majoor te St.- Petersburg) en heeft reeds vroeger in een crimi neel proces als beschuldigde terechtgestaan. Tot zoover loopen de berichten omtrent het feit. Vol gens andere berichten zouden er ook nog twee andere aanslagen zijn ontdekt, de een op het leven van den minister van binnenlandsche- zaken, de ander op dat van den gouverneur-generaal van Moskou, welke beide plannen insgelijks door dames moesten worden ten uitvoer gebracht. Wat den heer Trepow betreft, blijkens het geneeskundig bulletin is de kogel diep in de heup doorgedron gen, doch scheen de toestand van den patiënt niet gevaarlijk. 3 e e li t z a k e n. De gefailleerde A. P., te H., die allerlei waren inkocht, vaak zonder te betalen, is in arrest ge nomen. Alles scheen zijne gading: een prachtig orgel ter waarde van 250 was ter bewaring bij een kennis, een okshoofd jenever met fust werd beneden de waarde voor 130 verkochtzelfs kis ten koek, uit Groningen ontboden, werden, als ze geen aftrek vonden, den varkens voorgezet. Een telegram uit Florence, van Zaterdag, meldt dat te Lungarno iemand een Orsini-bom geworpen heeft onder deputatiën van werklieden-vereenigingen, die, na een lijkdienst voor koning Victor Em manuel te hebben bijgewoond, uit de kerk kwamen. Vijf personen werden gekwetst. De dader werd door de politie uit de handen van het volk gered, dat hem om het leven wilde brengen. Generaal Garibaldi is volgens de „Italië" en de „Opinione" ernstig ongesteld.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2