N°. 5521. Woensdag A0. 1878. 13 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH 4.y-\ Cc c;J>*-» v_r Cm N^ss^ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 man len1.10. Franco per post.1.40. .Afzonderlijke Kommer.: m q.02. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Tan 1—6 regels1.06. («der* regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, IS Februari. In de raadszitting van 19 Juli jl. werden de voorwaarden vastgesteld voor de bij besluit van 31 Mei te voren aan J. H. De Haan ver leende concessie tot bet aanleggen en exploiteeren van paarden-spoorwegen albier, waarbij o. m. werd bepaald, dat lijnen zouden worden aangelegd van de Zijlpoort naar de brug bij bet spoorwegstation, van de Singelbrug bij de voormalige Hoogewoerds- poort langs het Noordeinde naar de grens der gemeente, alsmede eene verbindingslijn langs het Kort Rapenburg en de Paardensteeg en dat binnen zes maanden na de dagleekening van de vergunning door den concessionaris eene waarborgsom van 6000 zou moeten worden gestort ten kantore van den gemeente-ontvanger. De belanghebbende heeft daarop onlangs verzocht dat voor de storting van het waarborg-kapitaal uitstel moge worden verleend tot 1 Maart a. s. en om met den aanleg en de exploitatie van de lijn Zijlpoort een aan vang te mogen maken. Evenmin als bij de com missie van fabricage, bestaan er bij Burg. en Weth. tegen eene inwilliging van het verzoek bezwaren, zoodat zij in overweging geven een uitstel van twee maanden voor de storting van het waarborg-kapitaal te verleenen, alsmede toe te staan dat met den aanleg en de exploitatie van de lijn Haven-Station worde aangevangen, mits de lijn Zijlpoort-Station Hollandsche spoorweg wordt aangelegd en in exploitatie gebracht binnen den bepaalden termijn en de lijn lioogewocrd, Breestraat, Noordeinde naar de grens der gemeente één jaar daarna, terwijl de verbinding der beide lijnen binnen de gemeente gelijktijdig geschiedt. Gedurende de eerste helft der maand Januari zijn aan bet postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden Wed. G. Mulder, E. B. Bruning, W. G. Zim merman, Kaal en C0., mej. Bedumans, Coben, L. A. Van Vregen, wed. A. Schot, wed. M. J. Du Breuil, J. Jansen, AmsterdamP. Van Breemen, Bolsward; wed. Van der Graaf, Doesburg; W. Lamberts, GladbachDe Reu, Leiden J. Verwer, Munchen; Ruygers, Oegstgeest; J. B. Nagel voort, Breda; I. P. Brus (of Buis), Gorcum; G. Hoo- gendoorn, mevr. Cuypers, 's-Gravenhage; J. C. Sweers, mej. Hofman, LeidenA. Van Rodenburgh, Maastricht; Brouwer, Noordwijk; Delroit, N. J. Hofman, Ooiman, mej. Schroder, J. W. Van den Berg, L. E. Langeveld, Rotterdam; H. Verboog, SchiedamJ. Agema, Sneek-; F. J. Muller, F. W. Van Barman Stijtbof, Utrecht; Streutgers, Winsum; mej. Kroon, Woubrugge; L. Engert, ZutfenJ. De Bruin, F. Poena, niet vermeld. Voor verzending der correspondentie naar Noord-Amerika per stoomschip „W. A. Scholten" is de laatste buslichting aan bet postkantoor te Rotterdam bepaald op 16 dezer, 's morgens te 9 uren. Hoewel de invloed van den schouwburg en eene bijeenkomst der smedenvereeniging zich op de opkomst der Volksvoorlezingen gisteravond wel deed gevoelen, was de zaal toch zeer goed bezet. Dat „verscheidenheid behaagt", en het volk ook van tijd tot tijd, bij het meer leerzame, wel eens iets hooren wil dat naar bet burleske zweemt, bewees de aandacht waarmede de voor dracht van den beer W. P. Wolters door zijn I gehoor werd gevolgd. Eene „Kerstbijeenkomst op Thompson- Hall' was het onderwerp van sprekers rede. In zijne inleiding deed spreker uitkomen dat, is het St.-Nicolaasfeest by ons eene aanleiding om elkan der ongedachte geschenken te doen toekomen en te verrassen, bij onze overzeesche naburen het Kerstfeest daartoe niet minder aanleiding geeft, en ook daar familiën zich inspannen om op dien dag allen die haar maar eenigszins bestaan, om haren feestdisch te vereenigen. De reize van een deftig echtpaar naar zulk een familiefeest was de stof zijner welsprekeude voordracht. Hoe on waarschijnlijk sommige toestanden ook daarbij waren, toestanden zóó komisch dat zij den lach lust van zijn gehoor meermalen in hooge mate opwekten, ééne les was er vooral voor ieder die hooren wilde uit Ie trekken, dat, zoodra men door eene kleine onwaarheid zijn gedrag wil be mantelen, men daardoor soms in zulk een maal stroom van leugens verward raakt, dat men ten slotte het spoor geheel bijster wordt en zich ge noodzaakt ziet, dikwijls met schande, zich op genade of ongenade aan de tegenpartij over te geven. De smedenvereeniging „Nut door Vriend schap" vierde gisteravond haar zesde jaarfeest. Hoewel zij in het afgeloopen jaar met vele moeie- lijkheden te kampen had gehad en de ziekenkas meer dan ooit was aangesproken, kon de secretaris toch de leden met den gunstige» stand der geld middelen bekend maken. De avond werd vervolgens doorgebracht met de opvoering van een tweetal blijspelen: „De Stiefmama" en „de Kastelein van Fischbach", welke bijzonder ten genoegen der aanwezigen werden afgespeeld. Onder zang en dans bleef men het overige van den avond in opge wekte stemming bijeen. Be beschermheer luisterde het feest met zijne tegenwoordigheid op. Te Delft zal op den eersten dag van het tweedaagsch muziekfeest, te houden in het begin der maand Juli, uitgevoerd worden de „Jahreszei- ten" van Haydn en op den tweeden dag „Loreley", ballade van Hiller, en „Frühlingsbothschaft" van Niels Gade, een en ander onder directie van den heer J. C. Boers. De gemeenteraad van Breda heeft uit eenige zijner leden eene commissie benoemd tot voorbe reiding en regeling van de in den loop van dit jaar aldaar te vieren feesten bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie. Zij zullen de eigenlijke feestcommissie uitmaken en later zullen regelingscommissiën worden benoemd. Het voorbeeld van de firma Baak Bois- sevain, om geschenken in natura aan te bieden voor de aanstaande Nederlandsche Noordpool expeditie, heeft navolging gevonden. Hard glas (dekglazen, lampeglazen en verder glaswerk) is aangeboden door de firma Jeekel, Mijnssen C°. te Leerdam; het afdrukken van 1000 clichés, die van de reis mochten worden meegebracht, door de firma Wegner Mottu, photograaf te Amster dam bonten noordpoolwanten door den heer J. De Passé, handschoenenmagazijnrolpens door den heer Van Ellekom (in verduurzaamde levensmid delen), beiden aldaar. Met goed gevolg heeft de proeftocht op de Noordzee en de reede van Vlissingen plaats gehad met het schroefstoomschip „Marie Gerarda", be stemd voor den dienst der havenwerken te Batavia en voor rekening van het departement van kolo niën gebouwd bij den heer Arie Smit te Slikker veer; de compound-machine en ketel zijn ver vaardigd aan de fabriek der Koninklijke Maat schappij „de Schelde" te Vlissingen. Tot leeraar aan het gymnasium te Tiel is benoemd dr. P. M. Heringa, leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar. Naar men verneemt hebben de scheepsklerken in de directie Willemsoord zich met een request tot den minister van marine gewend, met verzoek hun traktement, groot f 300 a f 450 'sjaars, te verhoogen, daar zij gewoonlijk minstens zes jaar in dienst zijn alvorens tot officier te worden be vorderd. De internationale vereeniging tot bevordering van de Zondagswet, thans gevestigd te Genève, beeft eene prijsvraag uitgeschreven, ten einde op duidelijke, bevattelijke wijze de nadeelen in het licht te stellen van het verrichten van arbeid op den Zondag. Aan het best gekeurde antwoord, geschreven in het Duitsch, Fransch, Engelsch of Italiaansch, is eene premie van 2000 franken toe gezegd; daarenboven zullen andere geldelijke be looningen worden toegekend aan zoodanige ge schriften, die het naast aan het beste komen. Uiterlijk 10 December 1879 moet het antwoord aan het hoofdbestuur der vereeniging toegezonden worden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Neder landsche Bank, op 9 dezer, en de som der betaal middelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aan wezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 20,634,462.67I/j. Z. M. heeft aan J. D. graaf Van Rechteren van Ahnem, coadjutor der Duitsche orde, Balije van Utrecht, agreatie verleend zijner opklimming tot landcommandeur dier orde; benoemd tot concierge-boekbinder en bediende bij het rijks archief, J. H. Regenboog te 's-Gravenhage; tot essayeur van den waarborg op de gouden en zil veren werken te Alkmaar, J. E. Simon, thans in dezelfde betrekking te Zwolle; den rang van generaal-majoor, zonder bezwaar van den lande, verleend aan den onlangs opgetreden sultan van Djokjokarta, Hamangkoe Bowono VII. Geldgierigheid is de wortel van alle kwaad. Op dit thema schreef de Fransche tooneelschrijver Théodore Barrière voor circa vijf en twintig jaren zijn voortreffelijk blijspel „Les faux bonshommes," dat gisteravond in eene zeer goede vertaling van den heer Rosier Faasseu, en onder den titel van „Huichelaars en Weerhanen," in onzen schouwburg werd vertoond, 't Is een blijspel van den echten stempel, een stuk dat doet denken aan den eenigen Molière. Geen kluchtspel, dat geen liooger doel kent dan te verstrooien en te amuseeren, maar een stuk dat de gebreken van den tijd op geestige wijze hekelt, maatschappelijke zonden aan de kaak stelt en lachende waarschuwt tegen de gevolgen van allerlei zedelijke tekortkomingen. En de ge breken in dit blijspel tentoongesteld, zijn zoo goed van onzen als van des dichters tijd. De fouten die hij gispt behooren niet tot een bepaalde klasse der maatschappij of tot zekeren landaardze zijn algemeen menschelijk, en daarom zal dit blijspel zijn maker langen tijd overleven. Huichelaars en weerhanen noemde Rosier Faas- sen de typen die hier geteekend worden, en wer kelijk zijn ze dat. Brave lieden, fatsoenlijke lui voor 't oog van de wereld, zijn ze inwendig vol bedrog en wispelturigheid, omdat de geldduivel of de ïjdelheid hen bekeerscht. Allergeestigst zijn de typen geteekend, en allerkeurigst, zonder eenige uitzondering, was het spel van al de acteurs. De voorstelling van gisteravond was zeker een van de beste waarop we in dit seizoen zijn vergast. Gemengd Nieuws. Gisterochtend is een ruim driejarig jongetje in het huis zijner ouders in de Barre- voetesteeg te Haarlem, tijdens de moeder even

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1