A0. 1878. N". 5519. Maandag II Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Or emengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Ter gelegenheid dat gisteravond de hoogleeraren der universiteit alhier aan een gemeen schappelijk diner vereenigd waren, werd hun aan het „Hotel Verhaaff" door het studentencorps een serenade gebracht, waarbij ook de verschillende gezelschappen met hunne banieren vertegenwoordigd waren en daarmede den stoet opluisterden. Dui zenden personen waren daarbij als toeschouwers op de been. Donderdag-avond brak in dekom der gemeente Nijkerk een hevige brand uit ten huize der freules Yan Lijnden. Debrand liet zich zeer ernstig aanzien, maar bleef door doelmatige hulp der brandweer beperkt tot het bovengedeelte van het huis, waar de brand ontstaan was. De schade, aan het huisraad toegebracht, is aanmerkelijk. Huis en inboedel waren tegen brandschade ver zekerd. De oorzaak is onbekend. Te Harderwijk heeft zich Donderdag- morgen een gepensioneerd militair door een pistool schot van het leven beroofd. Misbruik van sterke drank wordt als de oorzaak van dezen zelfmoord opgegeven. Dr. Campbell, op de openbare straat te 's-Gravenhage dezer dagen een drietal politie agenten ontmoetende, die met veel moeite een weerbarstigen arrestant naar het politie-bureel trachtten te brengen, bood hun daartoe zijn rij tuig aan, van welk aanbod zij dankbaar gebruik maakten. De ingenieur Jac. Enschedé Johz. gelooft in een ingezonden stuk in de N. R. Ct. inlanders en vreemdelingen opmerkzaam te mogen maken op verrassingen, die men in de Halte-Beurs te Rotterdam te wachten heeft, als bijv. de bijzon dere inrichting van de trappen van dat luchtsta tion. De monumenteele steenen buitentrap is gelukkig door een ijzeren hek voor het publiek afgesloten, aangezien waarschijnlijk dat bouwstuk slechts ge maakt is om een voorbeeld te geven op welke wijze men trappen niet moet bouwen geschikt voor gewone menschen. Daarentegen worden de vreemde lingen die uit het zuiden aan de Beurs-Halte af stijgen, in de gelegenheid gesteld, op de binnentrap armen of beenen te breken. Althans hem is het bekend dat niet lang geleden een reiziger uit België gekomen aldaar 24 treden naar onder is gestort. Dat ik, zegt de heer E., die zaak heb bijgewoond is geen wonder, maar dat zulks niet dagelijks gebeurt is vreemd, want de inrichting schijnt bijzonder daarvoor geschikt. Zonder dus dat monument van bouwkunst naar de tentoonstelling van Parijs te zenden, zou men alvast kunnen beginnen reizigers uit het zuiden te waarschuwen tegen de vele gevaren en moeie- lijkheden die verbonden zijn aan de Halte-Beurs. Daar ze voor de inwoners van Rotterdam niet ten gebruike wordt opengesteld en voor vreemdelingen hoogst gevaarlijk is, zou het misschien tot nut van het algemeen zijn om die muizenval af te breken. Te meer daar men per vigilante spoediger en goed- kooper door Rotterdam komt dan perRotte-spoorlijn. De heeren Mees en Moens te Rotter dam verklaren het bericht der Landb.-Ct. onwaar, als zou eene lading Peru-guano te Rotterdam ont scheept zijn, welke niet minder dan 22 pet. steenen inhield. Genoemde heeren, die als eenige consigna- tarissen van Peru-guano in dat bericht bedoeld zijn, verzekeren, dat het hoogste gehalte steenen der door hen geleverde guano 12 pet. bedroeg, maar gemiddeld het cijfer veel lager is en dat de koopers nooit de steenen betalen, daar steeds van de levering zooveel procent wordt afgetrokken, als het steenengehalte bedraagt. De redactie van de Landb.-Ct. blijft niettemin afraden om gebruik te maken van de door de firma Mees en Moens zonder waarborg van stikstof of phosphorzuur- gehalte in den handel gebrachte ruwe Peru-guano met steenen. Donderdag-avond zijn op den staats spoorweg, nabij het station Zwijndrecht, een per sonen- en een goederentrein met elkander in botsing gekomen, naar men wil omdat een der machinisten niet opgemerkt had dat het signaal onveiligheid aanwees. Drie wagens ontspoorden; een wagen, die met meubelen geladen was, werd gedeeltelijk verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De groepen der nationale kleeder drachten, die bestemd zijn voor de internationale tentoonstelling te Parijs, zullen uit 24 stuks be staan. Het eiland Marken is vertegenwoordigd door een moeder met haar kind op schoot, terwijl haar man, met zijn eene been op de tafel gezeten, een pijpje aansteekt. Er zijn verder Scheveningers, een Zandvoortsche vrouw, een groep uit Vollendam, een Hinlooper groep, een Nunspeeter groep, wees meisjes uit 's-Hage en Amsterdam; een evang.- luth. van 's-Gravenhage klopt aan de deur van het gesticht, terwijl haar vriendinnetje, een Amster- damsch weesmeisje, haar vergezeltdan volgen de Zeeuwen in Goesche en Walchersche kleeder dracht; daarna komt een eiermarkt in Noord- Brabant met figuren uit de omstreken van Breda en van den kant tusschen Maas en Waal; einde lijk een Eriesche dame, die een bezoek ontvangt van het Haagsche weesmeisje. Een koopman van Parijs had Zondag in eene restauratie op het plateau van Avron ge dineerd in gezelschap van zijn vrouw en zijn vier jarig zoontje. Om. spoediger het station Rosny te bereiken namen zij niet den grooten weg, maar een zijpad over het plateau, doch zagen door de duisternis niet het gat van eene steengroeve, zoo dat zij allen er in vielen. De jonge vrouw was onmiddellijk dood en de heer S. brak de beide beenenhet kind, dat zich langs de glooiing had laten glijden, kwam er met eenige schrammen af. In de buurt bevindt zich een huisje, waar de lamp licht door het venster deed schijnen. De jongen ging op dit flauwe schijnsel af in de richting der woning, waarvan hij slechts gescheiden was door een tuintje, omringd door een lagen muur. Hij heesch zich tegen den muur op, uit alle macht schreeuwende. Er aan den anderen kant afgaande, gleed hij uit, viel in een regenton en begon toen nog harder om hulp te roepen, zoodat de bewo ners het eindelijk hoorden en kwamen toeloopen. Zij haalden den jongen uit de ton, namen hem mede en verwarmden hem, die half dood was van koude en den schrik. Toen hij wat bijgekomen was, verhaalde hij het gebeurde en liep men naar de groeve, waar men de beide verongelukten vond. De heer S. werd bijna stervende naar het hospi taal St.-Antoine overgebracht, zijn vrouw te Neurlly begraven en het kind voorloopig door een dame verzorgd. Zooals men weet zal er ter gelegen heid van de tentoonstelling een groote waterval op het Trocadero worden aangelegd. Die waterval, een meesterstuk van kunst en smaak, zal niet minder dan 600,000 fr. kosten en op het terrein blijven. Gelijk men thans spreekt van de waterwerken PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0 17*. Grootere letters naar plaatsruimte. van Saint-Cloud, van Chantilly, van het Bois de Boulogne, zullen de waterwerken van het Trocadero weldra in ieders mond zijn. De fonteinen zullen des Zondags en de feestdagen springen. De water val zal zijn uitgang hebben onder het middelpunt der colonnade rondom de rotonde van het tentoon stellingsgebouw. Een bekken ter breedte van ver scheidene meters zal zijn stralen van tusschen de zuilen van trap tot trap in eene groote steenen kom uitstorten. Het water zal van daar verder naar hel Champs de Mars geleid worden, waar het vermoedelijk gebruikt zal worden ter be sproeiing. De politie van Nevers inErankrijk heeft de hand gelegd op een gevaarlijken boos wicht, Eymard genaamd en 29 jaar oud, die van moord wordt beschuldigd. Reeds sinds geruimen tijd had het parket van Grenoble nasporingen naar hem laten doen, ten gevolge waarvan hij te Auxerre werd gearresteerdmaar met de kracht van een Hercules begaafd, had hij zijn beide ge leiders met vuistslagen neergeveld en vervolgens met buitengewone behendigheid over een heining de vlucht genomen. Spoedig echter werd men ge waar, dat hij zich te Nevers ophield, en de com missaris van politie aldaar ontving per telegraaf bevel dienovereenkomstig de noodige maatrege len te nemen. Daar nu de politie was te weten gekomen, dat de man, dien zij zochten, aan het postkantoor een brief in ontvangst moest gaan nemen, die poste restante aan hem was geadres seerd onder den pseudoniem Comète, werd een agent in burgerkleeding aan het postkantoor in de vestibule geposteerd. Eindelijk, na lang wach ten, verscheen een persoon, die den bewusten brief opeLchtemaar nauwelijks had de vermomde agent den naam Comète, die volgens afspraak op luiden toon door den postbeambte werd herhaald, hooren uitspreken, of hij pakte den verdachte bij den kraag en sleurde hem naar buiten, waar hij de hulp inriep van een voorbijkomend soldaat. Doch Eymard, van een gunstig oogenblik gebruikma kende, draaide den arm van den soldaat met zoo veel geweld om, dat deze in zwijm viel. De poli- tie-agent, nu weder alleen met zijn gevaarlijken arrestant, trok een dolk, waarmede hij hem zoo lang in bedwang wist te houden, totdat een tweetal gendarmen hem op afdoende wijze te hulp kwam. Een der levende afgoden van Siam is onlangs gestorven, de oudste n. 1. der witte olifanten. Het beest was in 1770 geboren en werd evenals zijn collega's door het volk aangebeden en met de rijkste geschenken begiftigd; het bezat zijn eigen paleis en droeg een harnachement, dat schitterde van tallooze edelgesteenten. Verscheiden mandarij nen waren aan zijn dienst verbonden en voedden hem met koek en suikerriet. De koning van Siam is de eenige voor wien hij de knie moest buigen, een beleefdheid, welke door dezen steeds op dezelfde wijze werd beantwoord. De begrafenis van het dier was vorstelijk. In 'tjaar 800 was het eiland Helgo land niet minder dan 190 a 200 kilometer in omtrek; in 1300 had het nog slechts een omtrek van 72, die in 1649 teruggebracht was tot 6500 meter. Tegenwoordig is het een klein eilandje van ternauwernood 1400 H. A. in plaats van het eiland dat vroeger niet minder dan 100,000 besloeg. Het is slechts aan eene zijde dat de zee knaagt, nl. de noordzijde, waar de golven een terrein van 50 kilometer lengte gewonnen hebbenaan de zuid westzijde zijn zij nog niet verder gekomen dan tot 1500 meter.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1