N". 5518. A'. 1878. 9 Februari. Zaterdag Dose Courant wordt dagelijks, met uitzondering A fan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIBSCïï PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden........^.....» 1.10. 1.40. Franco per post Afzonderlijke Kommer»a 0.03. PRIJS DER ADVERTENTIE*: fan 1—0 regels.1.05. Iedere regel meera 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, Februari. Heden, de 303de gedenkdag van de stichting der Leidsche hoogeschool, had de stad een feeste lijk aanzien. Allerwegen wapperde de vaderlandsche driekleur. De dood van Z. H. den Paus was waar schijnlijk oorzaak dat dit niet nog meer het geval was. De bespeling van het carillon, zooals eerst het plan was, bleef eveneens achterwege. Tegen omstreeks één uur begon zich langs de hoofdstraten een meer dan gewone drukte van wandelaars te vertoonen, in afwachting van de cavalcade, die alsdan door verschillende punten der stad een aan vang zon nemen. Op het vastgestelde tijdstip werd dan ook aan de nieuwsgierigheid voldaan, waardoor de passage langzamerhand toenam. Inmiddels had zich in het academiegebouw een talrijke schare studenten en andere belangstellenden vereenigd, en wel in die mate, dat, toen de rector- magnificus dr. E. Pruim te twee uren tot het uit spreken zijner rede het gestoelte beklom, het groot auditorium opnieuw te klein bleek te zijn om allen te kunnen bevatten. Velen toch konden het in den beginne niet verder dan tot het portaal brengen en zagen zich alzoo genoodzaakt weder onverrichter zake heen te gaan. In de inleiding zijner rede trad de ge achte hoogleeraar in eenige beschouwingen omtrent de nieuwe wet op het hooger onderwijs in verband met de Leidsche universiteit, ten einde te betoogen dat deze laatste van stonden aan dat de wet in het leven kwam, geenszins reden had zich in alle opzichten te verheugen. Overgaande tot het eigen lijke gedeelte zijner rede ging hij de plaats na die de Geschiedenis in den kring der wetenschappen inneemt, om daaruit bet recht te bewijzen voor de plaats die haar in het hooger onderwijs toe komt. Zoowel gedurende als na de rede werd ze bij herhaling toegejuicht. Te drie uren hadden zich de verschillende groe pen uit de cavalcade voor de Sociëteit Minerva vereenigd, om vervolgens een gemeenscbappelijken tocht door de stad te maken. De menigte was midde lerwijl zoo aangegroeid, dat de passage voor de rijtui gen hier en daar zoo goed als belemmerd was. Dank zij echter de door de politie genomen maatregelen, liep alles in de beste orde af. Verschillende kostumes, waarin eenige studenten zich gestoken hadden, ver schaften aan de nieuwsgierigen niet weinig vermaak, en niet het minst aan de jeugd, voor wie de scholen 's middags gesloten waren. Ook de weezen mochten onder toezicht een promenade door de stad maken. Het raadsbesluit regelende de heffing van eene plaatselijke directe belasting, en de verorde ning regelende de invordering dier belasting, in de raadszitting van 22 October jl. vastgesteld en waarvan wij reeds vroeger de voornaamste bepa lingen uitvoerig mededeelden, zijn heden af gekondigd. De minister van binnenl. zaken heeft aangewe zen de onder-kiesdistricten in de hoofd-kiesdis- tricten Leiden, Gouda, Delft, Eotterdam, Brielle, 's-Gravenhage, Dordrecht, Haarlemmermeer en Zierikzee. De staten, waarop zij zijn omschreven, zijn opgenomen in de Staatscourant van heden. De verdeeling van het hoofdkiesdistrict Leiden in onderkiesdistricten is als volgt: Onderkiesdistricten en Gemeenten in elk onder hoofdplaatsen. kiesdistrict begrepen. Leiden, gemeente Leiden. Oegstgeest, Oegstgeest. Eijnsburg, Eijnsburg. Katwijk, Katwijk. Valkenburg, Valkenburg. Sassenheim, Sassenheim. Warmond, Warmond. Noord wijk, Noordwijkerhout, Leiderdorp, Koudekerk, Benthuizen, Hazerswoude, Zoeterwoude, Voorschoten, Wassenaar, Woubrugge, Ter Aar, Oudshoorn, Zevenhoven, Nieuwkoop, gemeente Noordwijk. Voorhout. Noordwijkerhout. Leiderdorp. Koudekerk. Benthuizen. Hazerswoude. Zoeterwoude. Voorschoten. Wassenaar. Woubrugge. Ter Aar. Oudshoorn. Zevenhoven. Nieuwkoop. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch Indië, door middel van het stoomschip „Ariadne" van de Eotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Eotterdam naar Padang, Batavia enz. op den 13den dezer is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk den 12den 's mor gens vóór 12 uren en de brieven 's avonds vóór 8 uren te Eotterdam aangekomen te zijn. Dr. J. G. E. Acquoy, predikant te Zalt- Bommel, heeft de benoeming tot kerkelijk hoog leeraar alhier aangenomen. Aan het voorloopig examen voor 2den luite nant der infanterie hebben op den hoofdcursus te 's-Bosch voldaanvan het 8ste regiment de sergeanten Collard, Boonacker, Labotz, Hollenbach, Du Croo, Pieters, Kersting, De Vree; van het 7de reg. Vervoorn; van het 6de reg. Genis, Hamerster, Issels, Goedbloed, Van der Breggen, Holland, Van der Eeyden; van het 5de reg. Bruining, Schreiner, Paulus, De Vries, Wetmar; van het 4de reg. Semévan het 2de reg. Defize, Van der Pol, Eoyen, Wilmar, Dessauvagies, Schas en Eromman. Naar men verzekert, zou het door den minister van oorlog bij de behandeling zijner begrooting toegezegde dislocatieplan reeds naar den Eaad van State zijn verzonden. De geruchten, als zou de minister van oor log voornemens zijn bet regiment grenadiers en jagers op te hellen, worden thans weder verklaard van allen grond ontbloot zijn. Ten gevolge van de vermeerdering der be volking te Groningen, zal het aantal leden van den gemeenteraad met twee moeten worden ver meerderd, en alzoo gebracht worden op 27. De luit.-ter-zes 1ste kl. C. H. de Goeje, behoorsnde tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd bij den torpedodienst, wordt met den 15den dezer op nonactiviteit ge steld en met den 16den daaraanv. vervangen door den luit.-ter-zee 1ste kl. J. A. Willink Ketjen. De commissie van enquête uit de Tweede Kamer omtrent het onderzoek naar de oorzaken der besmettelijke longziekte onder het rundvee, heeft gisteren als deskundigen gehoord de heerenJ. Van der Wel, landbouwer te Maasland; J. P. Israels, veehandelaar te Weener, in Oost-Priesland D. J. Ammerlaan, burgemeester te Schipluiden. De commissie heeft heden hare verhooren geëin digd. Deskundige inlichtingen werden gegeven door de heeren J. Hu ff nagel, districtsveearts te Haarlem dr. H. Van Cappelle, referendaris bij het departe ment van binnenlandsche zaken, en J. Van der Breg gen, lid der provinciale staten van Zuid-Holland, te Waddingsveen. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Eotterdam, is gistemamiddag van Penang ver trokken; de „Conrad", van Batavia naarNienwe- diep, arriveerde te Port-Said en zou vandaar heden avond vertrekken; de „Prins Hendrikvan Bata via naar Nieuwediep, vertrok van Penang den 6den Februari; de „Prinses Amalia", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Napels den 7den Februari 's namiddags, en vertrok van daar denzelfden avond. Als consulair agent van Italië te Groningen is, op den voet van Nederlandsch onderdaan, erkend en toegelaten H. J. Eoessingh aldaar. Gremeng-d Nieuws. Men deelt, naar aanleiding van den zelfmoord, door den linieerder H. J. v. D. begaan die zich te Scheveningen in zee verdronk nog het volgende mede, dat als een nieuw voor beeld van de rampzalige gevolgen der dronkenschap vermelding verdient. Weinige jaren geleden was v. D. nog een welgesteld manhij stond aan 't hoofd van een goed zaakje, dat door zijn wange drag weldra verliep; hij was toen genoodzaakt weder als knecht te gaan werken. Maar deze harde les bleef zonder invloedv. D. bleef drinken en bracht 't zoover dat ten vorigen jare zijn inboedel voor schuld werd verkochtzijn vijf kinderen moes ten toen door liefdadige menschen en instellingen worden opgenomen; zijn huisheer nam een der kinderen tot zich; het armbestuur besteedde er vier in het „Bewaarhuis"; kort daarna stierf een der kinderen. V. D., die als kostganger ergens in huis was, ging steeds voort zich aan den drank over te geven; Zondag-avond nog ontmoette hem zijn dochtertje in beschonken toestand. De man was zóó verarmd dat zijn lijk gevonden werd, ge kleed met een jas, die hij van een ander wiens naam op een briefje in den zak was opgegeven had geleend, omdat zijn eigen eenig kleedingstuk in zijn kosthuis voor schuld was verpand. Er be staat zelfs reden om te gelooven dat hij zich in beschonken toestand heeft verdronkenalthans, toen men hem nog levend aan 't bureel van politie te Scheveningen bracht, was te bespeuren dat hij kort te voren drank had gebruikt. Dezer dagen lieten te Deventer een paar gehuwde lieden, die uit werken waren, hunne beide kinderen, een meisje van zeven a acht en een jongetje van vijf a zes jaren, zonder opzicht te huis. Het jongetje wierp eenige krullen in het vuur, ten gevolge waarvan de kleederen van het meisje in brand geraakten. Op haar noodgeschrei snelden de buren ter hulp, die de brandende kle dingstukken bluschten en daarna geneeskundige hulp inriepen. Het bleek toen dat het kind hevige brandwonden had bekomen. In zeer bedenkelijken toestand werd het naar het ziekenhuis overgebracht. Een hoogst ergerlijk geval van dieren mishandeling is te Purmerland, gemeente Ilpendam, voorgekomen. Een drietal knapen, van 20, 18 en 13 jaren oud, hebben uit baldadigheid eene kat opgevangen, met petroleum besmeerd en daarna in brand gestoken. Het beest is brandende een huis ingevlucht en later op den weg neergevallen. De burgemeester van Hpendam, die het gebeurde vernam, heeft onmiddellijk de schuldigen door den veldwachter doen halen en tegen hen eene ver volging ingesteld. In de catechiseerkamer-der Hervorm de kerk te De Lier ontstond Woensdag-avond een begin van brand, die schromelijke gevolgen had kunnen hebben. Door onvoorzichtigheid, of achte loosheid, viel een der brandende petroleumlampen aan stukken, waardoor de op den vloer verspreide petroleum terstond i;n lichterlaaie geraakte. De catechisanten hadden gelukkig tegenwoordigheid

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1