BUITENLAND. OS-rieken land. Zweden en Noorwegen. „Art is" te Amsterdam heeft een jonge leeuwin uit den zoölogischen tuin te Londen ontvangen, die bestemd is de levensgezellin te worden van een jeugdigen leeuw. De bruid wil echter tot heden nog niets van een echtverbintenis weten: drie weken lang beproeft men vergeefs de beide dieren bijeen te brengen. In de Hermietensteeg te Amsterdam is Zaterdag-avond het volgende voorgevallen. Een jongen, ongeveer zestien jaren oud, die voor eeuige weken uit zijn dienst was ontslagen, had zich, in de meening dat er niemand te huis was, door middel van een sleutel toegang tot de woning van zijn vroegeren meester weten te verschaffen. Kalm en bedaard ging hij het huis in, doch ontmoette in een vertrek de bejaarde dienstmaagd, die op de plotselinge verschijning van een voor haar, op dat oogenblik, onbekend persoon zoo ontstelde, dat zij van schrik achterover viel en verstijfd liggen bleef. De ongenoode gast ontstelde nu op zijne beurt, en liep, schreeuwende om hulp, het huis door. Toen werkelijk hulp opdaagde, liep hij ver schrikt naar boven en verstopte zich in eene kist, waaruit hij door de politie te voorschijn gehaald en naar het bureel der eerste sectie gebracht werd, om een verhoor te ondergaan. Aangezien niets vermist werd, is hij voorloopigop vrije voeten gesteld. Zondag-avond iste Wij s ter, gemeen te Beilen, eene boerenbehnizing door brand vernield. Ook de huismeubelen, hooi, rogge enz. benevens 40 schapen en één vet varken zijn een prooi der vlammen geworden. Koeien en paarden zijn gered. De oorzaak van den brand is onbekend. De nieuwe verwarmingstoestel der gemengde rijtuigen eerste en tweede klasse der Hollandsche spoorwegmaatschappij, waarvan wij voor een paar dagen melding maakten, bestaat in een van buiten onder aan de lange zijde der rijtuigen aangebrachte soort kachel, waarvan de pijp recht standig langs het rijtuig loopt en daarboven uit steekt. Onder de compartimenten loopen buizen met de kachel in verbinding en door deze ver warmd. IJzeren roosters zijn als vloer aangebracht; daaruit stijgt de warmte op, die zeer voldoende is. In de doorgaande exprestreinen n°. 7 en 86 zijn reeds rijtuigen met deze verwarmingstoestellen. Zondag-ochtend werd te's -Hertogen- bosch uit de Binnen-Dieze het lijk opgehaald van een sigarenmaker, die den avond te voren te water geraakt en verdronken was. De ongelukkige, een oppassend huisvader, die een reeks van meer dan 25 jaren bij zijn patroon werkzaam was, laat eene weduwe met vijf kinderen na. Maandag-avond bevonden zich in het feestgebouw te Rotterdam rondom de schaatsen- baan eenige honderden toeschouwers, waaronder eene menigte kinderen, die met uitbundig gelach speenvarkens of kleine biggen op de baan zagen mishandelen. Die arme dieren namelijk, wier nog zoo teedere huid dik met zeep was ingesmeerd, werden in het midden der baan gebracht. Op een gegeven teeken vlogen een aantal rijders op de biggen aan, om deze te vangen. Dat dit niet ge makkelijk ging, laat zich begrijpenmenigeen reed met forsche kracht tegen het hulpelooze beest, of dikwijls viel een geheele club rijders er op; en wee het dier, als het den jager gelukken mocht het beet te krijgenDan werd poot of staart niet te zacht behandeld, maar wreed geknepen, wilde men vasthouden wat men had en zoo werden de biggen naar het einde der baan gesleurd, om in een mand te worden geworpen. Er waren er ook, die de big opnamen om haar al rijdende naar de mand te brengen, maar dan worstelde het dier zich dikwerf los en viel op gevoelige wijze op den asphaltvloer neder!! Gedurende het jaar 1877 zijn uit de provincie Friesland als landverhuizers naar Noord- Amerika vertrokken 21 hoofden van huisgezin nen of vrijgezellen. Daarvan behoorden 18 tot den Ned. Hervormden, 1 tot den Doopsgezinden, 1 tot den Christelijk-Gereformeerden en 1 tot den Roomsch-Catholieken godsdienst. Met genoemde personen vertrokken 8 vrouwen, 24 kinderen en 1 dienstbode. In de stroopapierfabriek aan hetKei- zersveen nabij Geertruideuberg had Maandag-mor gen een treurig voorval plaats. Door het niet tijdig aanvoeren van water in den stoomketel zijn de looden veiligheidsproppen gesmolten, waardoor de stoom zich door de vuurhaarden een uitweg baande en met geweld al het vuur daaruit in het stookhuis wierp. Twee mannen zijn hierbij voornamelijk aan het hoofd verwond; de toe stand van een hunner is hoogst zorgwekkend. Het ten vorigenjare langs IJ muiden, zonder uitklaring, naar zee gezeilde Engelsche schip „Enterprise", kapt. G. Bell, welks gezag voerder voor dit feit bij verstek was veroordeeld tot een geldboete van f 300 enz., is door de ambtenaren der belastingen te Maassluis, uitgaande ter reede naar Londen, aangehouden. Boeten en kosten zijn daarop voldaan. Bij den brievengaarder Bolk, te Weer- selo, zijn de knecht en de meid verdwenen met een som van f 133. De politie doet ijverig onder zoek, maar heeft hen nog niet kunnen opsporen. De voorstelling in het „Théatre des Italiens", gegeven ten behoeve van de gewonden in den oorlog, heeft 40,000 fr. opgebracht. Aan waaiers, bloemen en keurig gedrukte programma's' werden oDgeveer 14,000 fr. besteed. De maarschalk was door verkoudheid verhinderd haar bij te wonen. De beruchte A. Pigmans, die te Til burg sedert geruimen tijd den omtrek onveilig maakte en tegen wien reeds herhaalde malen bevel tot inhechtenisneming was uitgevaardigd, is ein delijk onder de gemeente Susteren gearresteerd. De heer D. R., gewezen burgemeester van Westervoort, in het krankzinnigengesticht te Zutfen verpleegd wordende, heeft door overklim- ming dit gesticht weten te verlaten. Men is hem nog niet op het spoor. Den 13den December begaf zich een inwoner van Hechtshein naar een zijner landerijen. Hij vond daar in het stroo een soldaat verscholen, die vertelde dat hij zich verborgen hield, omdat hij een gedeelte van zijn geweer had verloren. Hij verzocht den landman dringend hem thans rustig te laten liggen, daar hij toch spoedig weder naar zijn regiment zou terugkeeren. De eigenaar van het land voldeed hieraan en dacht verder niet meer aan den soldaat. Dezer dagen wederom zijne goederen bezoekende, zag hij tot zijne verba zing de gestalte van den militair nog in het stroo liggenbij onderzoek bleek hem echter thans, dat hij dood was. Het lijk was door de ratten en muizen reeds zeer beschadigd. Te St.-Nicolaas had op den 2den dezer een treffend ongeval plaats. Een aan het spoorweg station aldaar sedert 25 jaren werkzaam voerman, wiens taak het was met een paard de ledige waggons te verplaatsen, viel, doordien zijn arm in de stuurlijn vastraakte, op de rails, tijdens er een trein aankwam. Hij werd letterlijk in tweeën gesneden, daar de trein hem midden over het lichaam ging. Uit Calais wordt bericht dat Zondag avond aldaar een persoon in den circus plotseling uitriep„brand 1" Dadelijk maakte zich de schrik van de gemoederen meester. Men stormde naar de uitgangen, met dat gevolg dat tien personen door het gedrang het leven verloren en velen gekwetst werden. De persoon, die den noodlottigen kreet van „brand" heeft doen hooren, is tot dusver onbe kend gebleven. Een landbouwer uit het departement der Gironde moet een insect ontdekt hebben, dat jacht maakt op de wijnstokluis. Dat insect, een soort van spin, wordt gevonden op de aardbezie- plant, en men heeft opgemerkt, dat waar die plant naast den wijnstok gekweekt wordt, deze bevrijd blijft van de bekende ziekte. Een fabrikant te Neurenberg heeft eene portemonnaie uitgevonden, waarin een kleine revolver verborgen is. Men heeft slechts op eene veer te drukken om vier kogels achtereenvolgens af te schieten. Zaterdag is te St.-Isle een meisje van twaalf jaren, dat alleen met een bediende te huis ge bleven was, terwijl hare ouders naar Laval waren gegaan, toen dezen 's avonds terugkwamen door hen geworgd en vreeselijk gehavend gevonden. De knecht was verdwenen en had alles gestolen wat hij kon meenemen. Naar den moordenaar wordt onderzoek gedaan. In de haven van Kiel is dezer dagen een schoon exemplaar van den Zeeduivel (Lophius piscatorius) gevangen. Deze visch komt zelden voor den dag; hij wordt gevangen in den Atlan- tischen Oceaan, in de Noord- en in de Oostzee. Aan het bureel van de „New-York Herald" te Londen, wordt uit Nieuw-York het volgende getelegrapheerdHet middelpunt van een storm, waaiende uit het N.-O. en het N.-W., zijne richting naar de Britsche en Eransche kusten nemende, kan den 6den aldaar verwacht worden gevolgd door koude. Waarschuwt schepen die bestemd zijn naar havens ten noorden van 35° NB. Volgens een bericht uit Madrid, zouden de koppen van vijf bij de groote stieren gevechten ter eere van koning Alphonsus' huwelijk gedoode stieren, op bevel des konings, door een bekwaam man van het vak opgezet en aan de buitengewone gezanten ten aandenken van hun verblijf in Spanjes hoofdstad ten geschenke zijn gegeven. Frankrijk. In de Kamer is een ontwerp behandeld tot het vaststellen van een uniform tarief van 75 centimes voor telegrammen over het geheele land. Oppositie hiertegen werd gevoerd van de rechterzijde bij monde van Jolibois en Laroche-Joubert, die be weren dat de belangen van den minderen man worden benadeeld door die verhooging van 60 op 75 centimes. Daartegen verheven eerst Tallandier, daarna de rapporteur Parent, en eindelijk Cochery hunne stem. Vooral de laatste betoogde op zeer heldere wijze, dat de telegrammen buiten de de partementen voor handel en nijverheid verreweg het grootste belang hebben; dat die telegrammen de handelstransactiën voorbereiden, en dat de tele grammen binnen het departement bijna uitsluitend gewisseld worden voor persoonlijke betrekkingen, en dus niet van dat belang zijn. Dat beginsel werd met groote meerderheid aangenomen, evenals de geheele wet, nadat de regeering nog een amen dement in het ontwerp had gebracht, waarbij de wet ook van toepassing wordt verklaard voor Corsica en Algerië. Duitschland. De uitnoodiging tot het houden eener confe rentie is door den Oostenrijksch-Hongaarschen ambassadeur Ivarolyi Maandag te Berlijn over handigd en door de keizerlijke regeering aan genomen. Groot-Britannië. In het Hoogerhuis verklaarde gisteren lord Derby dat hem geen mededeeling was gedaan van het votum der Cretenser volksvergadering tot aanhech ting van Creta bij Griekenland. Hij geloofde niet dat dergelijk votum had plaats gehad. Bovendien zou, met het oog op de verhouding van Creta tot Turkije en de groote mogendheden, een overdragen van het eiland zonder goedkeuring dier mogend heden niet geldig wezen. Oostenr.-Hong. Monarchie. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister president, prins Auersperg, gisteren een eigenhan dig schrijven van den keizer voorgelezen, waarin gezegd wordt dat, wegens de dringende noodza kelijkheid om den „Ausgleich" tot stand te brengen, het Kabinet opnieuw in zijn ambt her steld werd. Uit Athene werd gisteren aan de „Polit. Corresp." gemeld dat de komst van de Turksche vloot onder Hobart Pacha aldaar gesignaleerd werd. Er heerschte groote paniek te Athene en in geheel Grieken land. Ondanks de verklaring van den Griekschen minister van buitenlandsehe zaken aan den Turk- schen gezant, Photides Bey, dat het oprukken der Grieksche troepen slechts het verhinderen van moordtooneelen ten doel had, noemde Photides Bey dezen stap der Grieksche regeeriig eene oor logsverklaring, en telegrapheerde hij naar Konstan- tinopel om oorlogschepen om hem af te halen. De regeering, geheel verschrikt, wil de tusschen- komst der beschermende mogendheden inroepen. De boerenpartij in de Eerste Kamer van den Zweedschen rijksdag heeft een wetsontwerp tot reorganisatie van het leger en daarmede gepaard gaande herziening op het belastingstelsel inge-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2