N°. 5516. Donderdag A". 1878. 7 Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. Loling voor de Nationale Militie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per t maanden.f 1.10. Franco per post.1.40. X tzonderlijke Kommera0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEK: Van 16 regelsV.' 1.05. Iedere regel meera 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 19den Januari 1878, A n®. 198 (2de afd.), Provinciaal Had n°. 6, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie-, Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad n°. 46); Doen te weten: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1858, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 12den, 13den en 14den Februari aanstaande, telkens des morgens te halftien dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag den 12den Februari 1878 voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag den 13den Februari 1878 voor d" ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter H tot en met de lettor P, en op Donderdag den 14den Februari 1878 voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter R tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der Wet is bepaald, dal voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan ge trokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der ge meente, waar de loteling is ingeschreven; Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, da delijk na het trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, ver meld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onder- teekening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid be staat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 19den en Vrijdag den 22sten Februari aanstaande, van des voor- middags negen tot des namiddags drie uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant van den 31sten Januari en den 7den Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Januari 1878. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea, der Wet van 4 Jnli 1850 (Staatsblad N°. 37), de inwoners dezer gemeente nit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aanslagen, daarvan vóór den 15den Februari e. k. door overlegging der aanslagbiljetten ter Secre tarie dezer gemeente te doen blijken, ten einde zoo noodig hun recht te bewjjzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, V. d. BRANDELER. Leiden, 6 Febrnari 1878. LEIDEN, 6 Februari. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer B. H. Modder man, ge'o. te Rotterdam, na verdediging van Stel lingen. In de Zondagavondgodsdienstoefening van de Hervormde gemeente te Schiedam, heeft haar predikant, de heer M. A. Gooszen, haar medege deeld, dat hij de benoeming vanwege de Synode tot hoogleeraar aan de universiteit alhier heeft aangenomen. Tot bibliothecaris aan de Amsterdamsche universiteit is benoemd dr. H. C. Rogge, predikant bij de Remonstrantsche gemeente alhier en biblio thecaris der Maatschappij van Nederl. letterkunde. De heer N. Van Hamel, thans ontvanger der invoerrechten en accijnzen en van den waar borg op de gouden en zilveren werken te Leeu warden, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Leiden. De gemeenteraad van Delft behandelde in de zitting van gisteren een missive van burg. en weth. van Leiden met een exemplaar van eene door den gemeenteraad goedgekeurde concept overeenkomst met het bestuur van de spoorweg maatschappij LeidenWoerden. Het. door burg. en weth. van Delft uitgebracht praeadvies, strek kende om het besluit van burg. en weth. van Leiden goed te keuren, werd met algemeene stem men aangenomen. Voor de lichting van 1878 is tot militair lid van den militieraad alhier benoemd de majoor Weier en tot zijn plaatsvervanger kapitein Roelants. Dr. J. H. Gunning, predikant te 's-Graven- hage, heeft voor de kerkelijke benoeming tot hoog leeraar te Utrecht bedankt. Het vervoer over den Holl. IJzeren-Spoor weg heeft gedurende de maind Januari 11. opge bracht f 184,191, dat over den Oosterspoorweg f 40,087. Het aantal reizigers bedroeg op eerst- genoemden spoorweg 171,718, op laatstgenoem den 33,174. Gistermiddag werd den heer A. C. Kruse- man, met 1 Januari 11. als uitgever afgetreden, een vleiende verrassing bereid. Door ongeveer 280 der voornaamste boekhandelaars- en uitgeversfirma's uit Nederland en België werd hem door een com missie uit haar midden in het hotel Lunckler te Haarlem, als blijk van waardeering, hulde en hoog achting, een keurig album aangeboden, en daarbij een bronzen Apollo van Belvédère, met voetstuk, waarop de woorden gegraveerd zijn„Aan A. C. Kruseman. De Nederlandsche boekhandel. Januari 1878." Aan de kweekschool der Doopsgezinden te Amsterdam is met gunstig gevolg het peremptoir- examen afgelegd door de heeren P. K. Bijl, van Amsterdam; R. Kuiken, van Balk; R. S. Kupe- rus, van Stavoren; V. Loosjes, van Amsterdam, en S. De Waard, van Deventer. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat de 1ste luit. J. Yan Heulen, van het lste reg. vesting-artillerie, zal optreden als examinator in de wis- en natuurkundige vakken, de artillerie wetenschap en de versterkingskunst bij het in Maart aanst. te 's-Hage te houden officiers-examen. De Ilaagsche gemeenteraad heeft besloten, wederom een subsidie van f 8000 aan den Kon. Schouwburg toe te kennen. Op dit oogenblik zijn ten kantore van den rijksbetaalmeester te Utrecht zoovele bronzen cen ten beschikbaar, dat meer dan voldoende in de behoefte van het verkeer kan voorzien worden; de bronzen 2>/j-centsstukken zullen derhalve al daar nog niet uitgegeven worden. Van liever lede schijnen door speculanten weer Belgische centen te Utrecht in omloop gebracht te worden men zegt dat Noord-Brabantsche handelaren deze invoeren. De nieuwe centen zijn wat kleiner en lichter dan de koperen centen. Aan de eene zijde ziet men het waarde-merk: „1 cent" in een lau werkrans, aan de andere zijde een staanden leeuw met den pijlbundel en het zwaard te midden van het randschrift: „Koningrijk der Nederlanden", wat beter staat en zinrijker is dan de groote W der oude centen. Een gekartelde rand omgeeft het geheele stuk. Door den burgemeester van Zwartsluis is tot verschillende gemeentebesturen een verzoek tot ondersteuning van zijn adres aan den Koning gericht, waarbij wordt verzocht de jaarwedde der burgemeesters te betalen deels uit 's rijks schat kist en deels uit de gemeentekas, op grond dat zij zoowel rijks- als gemeente-ambtenaren zijn. De regeering heeft thans bepaald, dat de spoorweglijn AmsterdamZaanstreekHoorn Enkhuizen zal loopen langs de gemeente Zaandam en van daar naar Hoorn. Door den minister van oorlog is besloten tot de opheffing van het garnizoens-hospitaal te Bergen-op-Zoom, vermoedelijk ingaande 1 Mei a. s. De opheffing is volgens het N.- en Adv.-bl. van B.-op-Z. tevens als de voorbode te beschouwen van het vertrek der infanterie, in verband met de plannen van dezen minister om de troepen te legeren in garnizoenen, behoorende binnen het rayon van zijn verdedigingsstelsel. Ook het genie-commandement te Nijmegen is opgeheven en bij dat te Arnhem gevoegd. J. G. L. Elorijn is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. De commissie van enquête van de Tweede Kamer omtrent de longziekte onder het rundvee heeft heden als deskundigen gehoord de heeren C. Yan Beem Gz., landbouwer te SlotenH. J. Prakke, districtsveearts te Leeuwarden, en S. Poot, landbouwer te Overschie. Z. M. heeft aan mr. J. L. Wolterbeek Dz., kantonrechter-plaatsvervanger en procureur te Am sterdam, vergund 'het aannemen en dragen der ver sierselen van commandeur der orde van Prans Jozef. Gremeng-d. Nieuws. De politie alhier schijnt zich van eene behendige dievegge te hebben meester ge maakt. Ongeveer veertien dagen geleden nl. ver dween bij den winkelier in dameshoeden in de Maarsmanssteeg een opgemaakte hoed uit den winkel. Hoe, wist men niet; alle onderzoekingen bleven vruchteloos, totdat gisternamiddag door die steeg eene als juffrouw gekleede persoon ging met een hoed op gelijk aan het verdwenen exemplaar, hetgeen de aandacht der winkeljuffrouw dusdanig trok, dat zij de „dame" volgde en haar naar de herkomst van het hoofddeksel vroeg. Hevige uitval len en verwijtingen buiten en binnen den winkel van de zijde der aangesprokene, die bij onderzoek bleek zekere op het Klooster wonende J. Z. te zijn, waren daar het gevolg van, zoodat ook weldra een aantal nieuwsgierigen zich voor den winkel ver zameld hadden. Der politie, met de zaak in kennis gesteld, mocht het, nadat Z. eerst pertinent had ontkend en verschillende onjuiste opgaven gedaan, gelukken haar tot bekentenis te brengen, waarbij zij opgaf den bewusten hoed inderdaad ontvreemd te hebben. In hare woning werden bovendien nog gevonden een paar dameslaarzen, een korset en een zoogenaamd spoorwegmandje, alles nieuw, welke voorwerpen zij zich hoogstwaarschijnlijk even eens door diefstal had toegeëigend. De commissaris van politie Van der Maaren verzoekt dienaangaande inlichtingen. Een Ilaagsche boekbinder, V. D., we duwnaar en vader van vier kinderen, die in zeer behoeftige omstandigheden verkeerde, heeft zich Zondag-avond te Scheveningen in zee verdronken zijn kinderen had hij te voren in het bewaarhuis voor kinderen aan de Yeenlaan gebracht. Zijn lijk is op het strand aangespoeld. Bij den burgemeester van Amsterdam is weder ingekomen de som van f 640 van een onbekende, die te laag aangeslagen is in de inkomstenbelasting.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1