de krijgsschool voor officieren deelt het Utr. Dbld. mede dat het stellig voornemen bestaat om die inrichting naar Den Haag over te brengen. Het stoomschip „Celebes", 15 December van Nieuwediep naar Batavia vertrokken, arriveerde aldaar den disten Januari; de „Prins Hendrik" vertrok Zaterdag van Batavia naar Nederland; de „Prinses Amalia", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde gisternamiddag Gibraltar; de „Voor waarts", van Batavia naar Nieuwediep, vertrok denzelfden middag van Coruuna. Aan de Vereeniging tot opneming en op voeding van verwaarloosde weezen te Nijmegen en te Neerbosch is door wijlen mevrouw A. Janson een legaat vermaakt groot f 2000. De fabriek van limonade-siropen van den heer Cornelis Sipkes te Haarlem heeft 30 flesschen citroensap bijgedragen voor de approviandeering van den schoener, waarmede dezen zomer de ex peditie naar de Noordpoolstreken zal worden ge daan. De commissie van enquête van de Tweede Kamer omtrent het rundvee heeft gisteren hare werkzaamheden hervat en als deskundigen gehoord de heerenS. Thiele, veearts te OverschieP. C. Stoop, burgemeester te Zevenhuizen, en A. Noor- dam, veehouder te Hof van Delft Men verzekert dat de commissie nog slechts enkele zittingen zal houden. Het onderzoek moet voornamelijk loopen over den toestand van het vee gedurende zijn verblijf in de stallen. Heden zijn door de commissie ge hoord de heeren W. Snijders, veearts te Rotter dam; M. De Horst Az., veehandelaar te Zwolle, en H. C. Jansen, brander te Schiedam. Van 30 December tot 20 Januari jl. zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Zuid-IIolland 38, Noord-Holland 9, Priesland 16, totaal 63 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren er 34 aangetast. De minister van justitie heeft, op grond der bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, bezwaar gemaakt, zijne toestemming te geven tot het split sen der registers van geboorte en overlijden, waar toe de Amsterdamsche wethouder, de heer Driessen, machtiging had gevraagd, om tijdverlies van de belanghebbenden te voorkomen. De minister heeft echter beloofd, nader te zullen overwegen, of er termen zijn om eene wetsverandering voor te stellen. - Voor het niet toegewezen gedeelte ad f 83,000 in de 4'/1 pCts. leening van 530,000 der gemeente Arnhem, is voor f 298,900 inge schreven, tot koersen tusschen 98 en IOO'/joo pCt. Van onzen gezant te Londen is het bericht ontvangen, dat de Britsche regeering hare toestem ming heeft verleend tot onmiddellijke heropening der emigratie vau Calcutta naar Suriname voor den tijd van twee jaren, met bepaling dat buiten de gewone verschepingsseizoenen de overvoer met stoomschepen moet plaats hebben. De telegraafkabel SingaporeBatavia is her steld. Nederlandsch Indië en Australië zijn alzoo op de gewone voorwaarden weder per telegraaf te bereiken. Baron Ed. Whetnal, raad van legatie bij het Belgische gezantschap te 's-IIage, is benoemd tot commandeur der orde van Karei III van Spanje. Naar men verneemt is ook mr. W. Stortenbeker Jr., directeur van het departement vaneeredienst, onderwijs en nijverheid te Batavia, door Z. M. den koning van Spanje, ter erkenning van bewe zen diensten aan de Koninklijke Spaansche marine, benoemd tot commandeur derzelfde orde. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Neder- landsche Bank, op 2 Pebruari jl., en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 21,835,579.24 Z. M. heeft aan mr. P. De Klopper, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van hoofdcommissaris van politie te Amster dam, met dankbetuiging; aan mr. P. A. H. Von Weckherlin, secretaris van wijlen II. M. de Ko ningin, vergund het aannemen en dragen van de Kroon op het ridderkruis der eerste klasse van de Kroon van Wurtemberg en der versierselen van commandeur in de orde van den Heiligen Karei benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te St.-Oedenrode J. J. Fabius, thans in dezelfde betrekking te Steenwijkden kapitein J. M. Boom bergen, van het 5de regiment infanterie, op non activiteit gesteld; met 15 Pebruari a. s. aan den surnumerair der posterijen jhr. C. J. Radermacher Schorer, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Gemengd Nieuws. Gisteren zijn te Katwijk 9 schuiten met versche visch aangeweest, welke besomden 60 a 150 iu 6 dagen reis. De prijzen waren buitengewoon hoog. Besteed werd voorgroote tarbot f 6 a f 8, tong 30 a 50 ets., benschol 70 ets. a f 1 per stuk, rog f 7 a f 10 per mand; 30 schuiten zijn reeds op de visscherij uitgegaan. Zondag is in Den Haag eene juffrouw door een veertienjarigen knaap haar portemonnaie met f 3 ontrold, terwijl zij zich van plaatskaartjes voorzag. De dief werd spoedig gesnapt en beleed aan het politiebureel, na eerst ontkend te hebben, dat hij het geld besteed had met snoepen en een plaatsbiljet voor de voorstelling van „Hamlet" te nemen. Van den voor eenige dagen uit het krankzinnigengesticht „Meerenberg" ontvluchten verpleegde, zijnde een jonkman van ruim 25 jaren, genaamd J. H., heeft men thans te Antwerpen het spoor ontdekt. Gistermiddag te drie uren viel aan een pand aan de Scheepmakershaven te Rotterdam een zak met graan uit het zoogenaamde knevel- touw en trof een werkman, met het ongelukkig gevolg dat hem de beide beenen werden gebroken. Na voorloopige behandeling is hij naar het zieken huis overgebracht. Bij den burgemeester van Amsterdam is opnieuw ingekomen de som van 800 van een onbekende, die te laag is aangeslagen in de inkom stenbelasting. De koopmansbediende P., sedert eenige maanden uit den dienst eener handels-firma te Amsterdam ontslagen, verloor dezer dagen zijne portefeuille, waarin een aantal lombardbriefjes; door tusschenkomst van de politie kreeg hij het verlorene van den eerlijken vinder, die daarvan aan een der bureels had kennis gegeven, terug. Maar tegelijkertijd legde de politie de hand op P., daar zij juist door deze lombard briefjes op het spoor gekomen was eener geheele reeks van diefstallen van zijden stollen enz., door hem ten nadeele zijner voormalige patroons gepleegd. Het grootste gedeelte van het gestolene werd in verschillende beleenban ken in beslag genomen en de dader jl. Zaterdag naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Uit het paardenspel van Carré, in den tuin van het paleis voor volksvlijt te Amster dam, is uit het bureel der plaatsbiljetten een mandje met 400 gestolen. Het mandje is later ledig in den tuin teruggevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag even na 4 uren is te Amsterdam brand ontdekt in een perceel op het Rokin bij de Gapersteeg, waar een handel in porselein en rariteiten geves tigd is. In de verwarring van het oogenblik liepen de bewoners in plaats van naar de brandschel van de buurt: het paleis op den Dam, naar het Rem- brandtplein, waardoor de brandweer vrij laat werd geroepen. De vlammen in het brandend huis kregen f daardoor een zeer dreigend aanzien, zoozeer dat de ongehuwde heeren, die boven woonden, de trap niet afkonden en uit de ramen om hulp riepen. Hiervan trokken onmiddellijk eenige lieden partij om de bewoners en de buren aan te manen dekens uit te gooien, ten einde de commensalen daarin te laten springen. Eenige dekens werden alzoo verstrekt en gestolen. Toen intusschen de brandweer aanrukte, met 3 handspuiten en 1 stoom spuit, was de brand in een ommezien gebluscht, zonder dat de stoomspuit water gaf. De brand wachten klommen handig de bovenverdiepingen binnen, na de luiken en ramen geopend of inge slagen te hebben, want de weg door de voordeur en langs de trappen was versperd. De bovenbewo ners ontvluchtten over zijmuren en daken, waardoor een hunner aan de handen verwond raakte. Zaterdag-namiddag te vijf uren is in de Haarlemmermeer afgebrand de boerderij, be woond door Jan Wezelenburg, aan de Vijfhuizen. De brand schijnt te zijn aangekomen in den schoor steen. De woning was verzekerd voor 'f 3500; in boedel, granen, vee enz. voor f 2500; 4000 pond hooi, 1 koe, eene zeug met 12 biggen, gereedschappen en al het huisraad, op een bed en eenig goud na, zijn verbrand. Naar de betrekking van adjunct-com mies ter gemeente-secretarie te Groningen, op eene bezoldiging van f 800 a f 1000, hebben niet minder dan 86 personen gesolliciteerd, waaronder zich be vonden een advocaat, een burgemeester en twee gepensioneerde officieren. Een 20tal hunner zijn opgeroepen, van welke zich 14 aan een v rgelijkend examen hebben onderworpen. Te Steggerda in Priesland werden twee gebroeders d. G., bekende groote vechters bazen, dezer dagen door den kastelein K., in wiens herberg zij twist zochten, op zulk eene hardhan dige wijze buiten de deur geworpen, dat. de een op de plaats dood bleef en de ander, zoo hij er het leven afbrengt, geruimeu tijd zijn bed zal moe ten houden. De kastelein is iu verzekerde bewaring genomen. Te Aken heerschte in het laatst der vorige week eene algemeene sensatie. Naar men zeide waren een aantal personen vergiftigd, doordien een winkelier zout had verkocht waarin rattenkruit was gemengd. Dit heeft zich in zoover bevestigd, dat in vier gezinnen alle personen eensklaps onge steld waren geworden, waarbij zich naar de verkla ring der geneeskundigen kenteekenen van vergif tiging voordeden. Bij onderzoek vond men in het keukenzout, hetwelk de huismoeders iu den zelfden winkel hadden gehaald, eene niet geringe hoeveel heid rattenkruit. Onmiddellijk is bij dien winkelier de geheele voorraad zout in beslag genomen en tevens een rechterlijk onderzoek tegen hem ingesteld. Een nieuw soort van tarwe, Maingtay genoemd, die reeds o. a. in Bohemen door den land huishoudkundige Rambuseck, iu Zborow (bij Bud- weis) gekweekt is, schijnt alleszins waard nader onderzocht te worden. Die tarwesoort is van de fijnste qualiteit en geeft 82 percent zuiver meel. De plant zelf is zeer krachtig, dringt diep in den grond, drijft vele wortels en is bestand tegen de vorst. Tegenover andere soorten van tarwe is deze totdusver gebleken de beste te zijn, en zelfs bij ongunstig weder hoogere opbrengsten geleverd te hebben dan andere tegelijkertijd gebouwde soorten. Te Keulen is onlangs een gezelschap Eskimo's aangekomen om zijn intrek te nemen in de Diergaarde. Het bestaat uit een echtpaar met twee dochters, benevens een jonkman van 28 en een man van 40 jaar, allen in hunne gewone klee ding. Er is in den tuin eene woning ingericht, en wel geheel en al naar hun vaderlandschen trant. Ofschoon aan koude gewoon, vonden zij het daar evenwel voor het oogenblik wat te koel. Daar bovendien een der meisjes ongesteld was en zij liefst bij elkander bleven, werden zij in een verwarmd vertrek gebracht, alwaar zij zich bij de kachel spoedig op hun gemak gevoelden. Op de bezoekers gaven zij volstrekt geen acht; maar zoodra deze een der kinderen toeknikten, toonden de vader en moeder zich daarvoor hoogst dank baar. Het gezonde meisje wierp den toeschouwers voortdurend kushandjes toe en wanneer haar dan een muntstukje in de hand werd gestopt, gaf zij het aan de moeder, waarna deze het aan den vader overhandigde, die het, na 't nauwkeurig te hebben bezichtigd, onder een herhaald „merciin de wel gevulde portemonnaie stak. Op dezelfde wijze hadden zij op reis reeds een niet onaanzienlijk sommetje bijeengebracht, dat zij voornemens zijn bij de terugkomst in hun vaderland te besteden tot den aankoop van vee. Door hun tolk lieten zij onophoudelijk den bezoekers de verzekering geven dat zij dan eerst „rijke menschen" zouden zijn. In de strafgevangenis te Messendorf bij Graz is een oproer uitgebroken. De gevange nen, die het kleermakersbedrijf uitoefenen, hebben in de lokalen waar zij werkten, de ruiten en deuren stuk geslagen en de overige gevangenen tot een gemeenschappelijke vlucht uitgenoodigd. Deze weigerden echter, waarop de kleedermakers, 15 in getal, de gevangenis hebben verlaten. De enkele wachters durfden zich niet tegen hen verzetten. It echtzaken. Bij den officier van justitie te Maastricht is ter zake van valschheid in geschriften een klacht ingediend. Nader wordt thans het volgende gemeld J.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2