Gemengd Nieuws. In het Galgewater is hedenmorgen te halftien eene stoomboot tegen eene schuit aange varen, waarop zich twee stadswerkers bevonden, van welke de een door den schok te water ge raakte en zonder letsel te bekomen gered werd, terwijl den ander door het roer een slag in het aangezicht werd toegebracht. De Hollandsche Spoorwegmaat schappij heeft in 't belang der reizigers een goed werk gedaan. Sedert een paar dagen wordt een proef genomen met de verwarming der wag gons eerste en tweede klasse. Die verwarming heeft plaats op een wijze dat men geen gevaar meer loopt dat, zooals vroeger meermalen gebeurde wan neer men een betrekkelijk lang traject moest afleg gen, het water nog vóór men de plaats van be stemming had bereikt, inmiddels weer was koud geworden of dat men als het ware in een lekke schuit voer. Dat soort stooven belemmerde ook het vrije verkeer in de waggons. Door deze onge- riefelijkheden nu op te hellen, heeft de maatschappij het reizend publiek een grooten dienst bewezen. Naar de Landbouw-Crt. van goeder- hand verneemt, is niet lang geleden bij Botter dam eene lading Peru-guano ontscheept, die niet minder dan ruim twee eu twintig procent steenen inhield. Donderdag-avond is te Amsterdam op het Frederiksplcin een werkman van de Om nibus-Maatschappij door den tramway overreden en zoodanig gewond, dat hij kort daarop in het gasthuis is bezweken. Het verbod van de justitie tot he't begraven van een lijk op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam, waardoor onlangs eene begrafenis moest worden uitgesteld, had zijn oorsprong, zoo als reeds gemeld werd, in het toedienen van ge neesmiddelen door een persoon, te Buiksloot woon achtig, die daartoe niet de bevoegdheid had. Het is nu gebleken dat die geneesmiddelen niet den dood ten gevolge hadden, zoodat de man wel wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskundige prak tijk, maar niet wegens onwilligen manslag zal worden vervolgd. Yoor gelijk feit stond hij reeds vroeger terecht. Omtrent de vervolging, ingesteld te gen de heeren Munzebroek en Cruys, gewezen directeuren der gefailleerde Nederlandsche Suiker raffinaderij, schrijft men aan het U. D. het. vol gende: „Men zegt dat de heer Cruys zich nog altijd op vrije voeten bevindt. De arrestatie van den heer Munzebroek maakte, ik behoef het nau welijks te zeggen, veel sensatie. De aanleidende oorzaak schijnt de volgende te wezen. De heer M. was garant voor eene som van 40 mille, die hij zijne middelen veroorloofden het hem had gestort. Toen de zaken der Nederlandsche Suiker raffinaderij misliepen en faillietverklaring onver mijdelijk was, werd besloten van het huis K. C°. eene partij suiker te koopen en deze te be- leenen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Uit dit bedrag betaalde de heer C. zijn mededirecteur, den heer M., en dit feit, dat niet strafschuldig was in de oogen der Amsterdamsche rechters, gaf den hoogen raad aanleiding de arrestatie van den heer M. te bevelen." Zaterdag-middag brak in deSchapen- steeg te Amsterdam bij het afhijschen van een linnenkast het touw, zoodat de kast viel en een man nagenoeg verpletterde. Met zeer gevaarlijke verwondingen werd de ongelukkige per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. Vr ij dag-middag is te Arnhem bij het ophalen van zakken met gruis, een venster uit het hengsel gelicht en naar beneden gestort. Het viel op het hoofd van den man die er onder stond, zoodat deze bewusteloos neerviel en zwaargewond naar huis moest worden gebracht. De bakkers te Westmaas bakkenweer. Het gemeentebestuur zwichtte en verhoogde den broodprijs. Het plan bestaat om een gedeeltevan de Alkmaardermeer droog te maken. Woensdag trof in eene bierbrouwerij te Vessem een der arbeiders die, een geladen ge weer uit eene ongebruikte stookplaats willende nemen, het bij den loop aanvatte, hat ongeluk dat het schot afging en het bovengedeelte van zijn rechterbeen verbrijzelde. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp werd toegediend, vreest men dat het been geamputeerd zal moeten worden. Donderdag-nacht werden te Nieuwe- diep de bewoners van verschillende wijken, die in rust lagen, opgeschrikt door het woest getier van eene bende baldadige en woeste oorlogsma trozen, behoorende tot het eskader, dat tot vertrek gereed lag. Met stokken en messen gewapend, ver brijzelden zij huis aan huis de ruiten, zelfs die van eene der gemeentescholen, trapten van enkele woningen de deuren en raamkozijnen in en pleeg den tal van andere baldadigheden. De enkele nacht- wachts, veelal menschen die over dag hard moeten werken, waren tegen dien bandeloozen troep niet opgewasseneen paar hunner ontvingen zelfs eene ernstige verwonding met stokken. Van de politie agenten waren slechts enkelen als commandanten van de nachtwacht in functie. Eindelijk ver- eenigden zich eenige opgeschrikte ingezetenen en boden een krachtigen weerstand. Zij riepen de wacht der mariniers te hulp en wisten de woeste lingen te omsingelen en enkele hunner in arrest te brengen. Men acht het onverantwoordelijk dat de plaats-commandant geen patrouilles door de ge meente heeft laten loopen en dat ook de politie geen maatregelen had genomen, daar het toch be kend is, dat de matrozen er eene bijzondere lief hebberij in hebben om daags vóór het vertrek met een eskader dergelijke baldadigheden te plegen. Dagen vooruit had men reeds van bedreigingen van dien aard vernomen. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft Donderdag de voorstellen van B. en W. aangenomen tot het stichten van een beurs- en waaggebouw, waarvan de kosten op ongeveer f 160,000 zijn geraamd. Van het jaar 1795 af waren reeds herhaaldelijk besluiten betreffende de stichting van zoodanig gebouw genomen, zonder dat het ooit tot een uitvoering is gekomen. Thans is evenwel de quaestie voorgoed geëindigd. Te Utrecht is eene nieuwe verorde ning op de honden in werking getreden. Tot heden zijn al 29 honden opgevangen en naar de voor hen bestemde bewaarplaatsen overgebracht, om binnen 5 dagen bf afgehaald of naar het honden- asyl te 's-Gravenhage te worden opgezonden. Uit Nieuw-York telegrapheert men dat het stoomschip „Metropolis", van Phila delphia naar Para bestemd met 250 ingenieurs en werklieden met het noodige materiaal aan boord ter voltooiing van den Madeira- en Mamora-spoor- weg in Brazilië, met stormweder te Currituck (N.-Carolina) gestrand en geheel wrak is. Slechts 50 der opvarenden zijn gered en men vreest dat de overige verdronken zijn. George Cruikshank, de beroemde ka- rikatuurteekenaar, is te Londen den 31sten Januari overleden, 86 jaren oud. Een nieuw article de Paris is thans te verkrijgen. Het is de foulard-baromètre. Op een zijden zakdoek met blauwen rand zijn drie heeren afgebeeld. De een houdt een parapluie boven het hoofd. Deze parapluie verandert van kleur naar gelang van het weer. Zij ziet lichtrood als het regent, paars als het weer veranderlijk is, en blauw als het gestadig schoon weer is. Door het hof van assises in hetdepar- tement der Eure is den 30sten Jan. 11. zekere Louchard ter dood veroordeeld wegens het ver moorden van zijn eigene moeder, wier lichaam hij in stukken hieuw en in een steengroeve wierp. Zijn doel was, zich meester te maken van haar spaargeld. Hij zal blootsvoets, in een laDg hemd en met een zwarten sluier om het hoofd worden geguillotineerd. Volgens de Oostenrijkschedagbladen is in de gebergten van Stiermarken en Boven- Oostenrijk dezen winter meer sneeuw gevallen dan sedert jaren is voorgekomen. Er zijn dan ook ten gevolge van lawines vele ongelukken gebeurd. Bij Kieflau is een geheele spoortrein onder eene lawine bedolven geraakt, waarbij van het spoorwegperso neel verscheiden personen gekwetst werden. Te Neu- berg is eene woning met 14 personen door een sneeuwval medegesleeptslechts twee lijken zijn teruggevonden. Eene lawine, die van de hoogten van deu Göller op de grenzen van Stiermarken nederstortte, is op het kerkhof nedergekomen, waar juist 14 personen om een graf stonden, waarin een hunner bloedverwanten ter aarde 'werd be steld. Allen werden onder de sneeuw bedolven en verloren het leven. VanheteilandDuivelandschrijftmen: Het vermoeden dat de opvarenden van de Keul- sche aak, kapitein H. Peters, komende van Emme rik, bij Oude Tonge zijn omgekomen, is helaas bewaarheid geworden. Reeds Zaterdag vond de tonlegger Van Beveren op het vaartuig een lijk en hij meende uit verscheidene voorwerpen te moeten opmaken, dat er eene geheele huishouding aan boord geweest was. Zij zijn gezonken, acht personen, vier mannen, eene vrouw en drie kinderen, zonder ééne poging tot redding, zelfs zonder dat hun angstgeschrei gehoord is. En dat midden tusschen de eilanden Overflakkee en St.-Philipsland. Thans is men met drie duikertoestellen bezig de lading, bestaande uit spoorrails, uit de diepte op te halen. De eigenares van een bleekerij bij Parijs is dezer dagen op zonderlinge wijze om het leven gekomen. Zij had namelijk vreeselijke kiespijn en om dit te verhelpen, doopte zij een stukje spons in een soort van sterkwater en stak dit in de holle kies. Door een onverwachte bewe ging brandde dit haar tandvleesch. Toen zij het stukje spons wilde uitspuwen, schoot het in de keel. Daar zij spreken noch schreeuwen kon, duurde het geruimen tijd eer hare dienstboden begrepen wat er van de zaak was. Toen eindelijk de genees heer kwam, bleek het, dat de ongelukkige intusschen onder hevige pijnen was bezweken. R echtzake n. De arr.-rechtbank te Amsterdam heeft zekeren paardenslachter, beschuldigd van twee honden op gevangen en geslacht te hebben, schuldig verklaard aan het wanbedrijf van eenvoudigen diefstal, twee malen gepleegd, onder verzachtende omstandighe den, en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden, in eenzame opsluiting. De jongste verkiezingen voor leden van den gemeenteraad te Maassluis waren de aanleiding voor eene rechtsvervolging wegens beleediging in een gedrukt en verspreid geschrift. In eene openbare vergadering van dien raad sprak een der raadsleden zijne verontwaardiging uit over de bemoeiingen die de vice-president der kiesvereeniging „Concordia", tevens inspecteur van politie, zich bad veroorloofd, tot het verkrijgen van stemmen voor candidaten eener bepaalde richting. De door dat raadslid uitge sproken rede wekte den schrijflust op van den president van bedoelde kiesvereeniging, die zich aan den arbeid begaf en de vrucht daarvan in den vorm van een ingezonden stuk in de Courant voor Maassluis, het Westland en Rozenburg deed opnemen. Het raadslid, dat de handelingen van den inspecteur-vicepresident had afgekeurd, gevoelde zich door het ingezonden stuk zoo beleedigd, dat hij eene vervolging tegen den schrijver deed in stellen. Naar zijne meening werd hij door dat stuk aan den haat en de verachting zijner mede burgers blootgesteld. Dit was ook het gevoelen van de Rotterdamsche rechtbank, die niettegen staande de schrijver beweerde dat volstrekt zijne bedoeling niet was geweest iemand te beleedigen en dat hij de geheele waarheid had medegedeeld, hem in eene geldboete van f 100 verwees. Van die veroordeeling teekende hij appèl aan dat door het gerechtshof te 's-Gravenhage werd behan deld. Ook nu beriep de appellant zich op zijne goede trouw, maar adv.-gen. mr. Van der Hoeven was van meening dat de veroordeelde verstandiger had gedaan indien hij in het vonnis had berust. Wanneer hij honderdmaal de waarheid had geschre ven, dan toch was hij strafrechtelijk aansprakelijk, daar hij niet kon bewijzen, althans niet heeft bewezen, dat zijn verhaal waarheid was. Ook een beroep op de goede trouw kon niet tot verschooning strekken, want het doel dat met het stuk was beoogd, was, al moge dit niet in Maassluis gevolgen hebben gehad, z. i. toch bereikt. Daarom requireerde adv.-gen. de bevestiging van het vonnis. Mr. J. Van Gigch, de verdediger van den be klaagde, wederlegde uitvoerig de aangevoerde gron den. Naar zijne meening kon nimmer voor het schrijven van hel geïncrimineerde stuk eene ver oordeeling wegens beleediging worden uitgesproken. Hij verzocht de vrijspraak van den veroordeelde. Heden is het vonnis der Rotterdamsche rechtbank door het hof vernietigd en de appellant vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2