N°. S51L Vrijdag A0. 1878. I Februari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. Loting voor do Nationale Militie. LEIDSCH DAGBLAD. rEIJS DEZER COURANT: foor Leiden per t maanden1.10. franco per post..VV1.40. Afzonderlijke Noaunera 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Va» 16 regels,........................ 1.04. Iedere regel meera 0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in| jdeze provincie, van den 19den Januari 1878, A n'. 198 ('2de afd.), Provinciaal blad n°. 6, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie', Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augus tus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad n*. 46); Doen te weten: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1858, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den l'2den, 13den en léden Februari aanstaande, telkens des morgens te halftiem; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag den \1den Februari 1878, voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag t/r.r, 13den Februari 1878, voor '.ie ingeschrevene, wisi familienaam begint met de letter RL .G ta met de letter P, en op Donderdag den léden Februari 1878, voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter R tot en met de letter Z. Voorts, dat bjj art. 53 der Wet is bepaald, dat voor den ingesohrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan getrok ken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomcD, alsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven; dat ingevolge art. 5é de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na het trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling op geeft, die hjj meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, ver meld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven «p de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam taande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van net daarbij verklaarde, door mede-onder- teekening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid be- staat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 19den ei? Vrijdag den 2'2sten Februari aanstaande, van des voor middags negen tot 's namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Januari 1878. JACHT EN VISSCHERIJ. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien bet besluit van de Gedeputeerde Staten van den 22sten Jannari 1878, n°. 3; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Jnni 1857 (Staats blad n°. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald 1°. dat de uitoefening der jachten op waterwild, opgenoemd in art. IS, litt. d, f en h der Wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87), wordt gesloten op Zaterdag den 16den Maart aanstaande; 2°. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e der bovengenoemde Wet) is toegelaten van den 29sten April aanstaande tot en met den 13den Juli daaraanvolgende, doch het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt 3°. dat de viascherij in de binnenwateren, waaronder ook wor den verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 17den Maart aanstaande tot en met den 8sten Mei daaraanvolgende, met uitzondering: a. van de visscherij door middel van fuiken, aalscharen, aal- korven, dobbers en door peuren naar aal en paliDg; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te schep pen tot aas voor de dobbers; 4°. dat het visachen met knilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van den 1 sten April aanstaande tot en met den 15den Juni daaraanvolgende, is verboden; 5°. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van den 17den Maart tot en met den ïlsten April en van den 14den Juli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, als mede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 24sten Jannari 1878. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. LEIDEN, 31 Januari. Morgenavond zal het derde gewone concert vanwege de Maatschappij voor Toonkunst alhier plaats hebben. Waar, volgens achterstaande aankon diging, onze niet alleen als directeur maar ook als violist gunstig bekende stadgenoot, de heer Wetrens, en mejuffrouw Krantz, leerlinge van de dochter van den heer Carl Schneider, als solisten zullen optreden, is het zeker niet ongepast de bijzondere aandacht op deze uitvoering te vestigen. Bouwkundigen, geschikt en bereid zich te belasten met het toezicht van rijkswege op de gebouwen voor onderwijs, en met de verdere werkzaamheden, betreffende de onder het departe ment van binnenlandsche zaken ressorteerende rijks gebouwen, gelieven zich vóór 15 Februari e. k. hij gezegeld adres tot dat departement te wenden, met overlegging van al zulke bescheiden en gegevens als zij tot ondersteuning van hun verzoek of aan beveling van hun persoon of werk dienstig zullen achten. Aan de betrekking is eene jaarlijksche toelage van 3000 tot 4000 gulden verbonden, benevens vergoeding va bnreau-, reis- en verblijf kosten. Door den gemeenteraad van Amsterdam zijn aan de universiteit aldaar benoemd: tot gewoon hoogleeraar in de wiskunde en de mechanica, A. J. Van Pesch, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; tot gewoon hoogleeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en de oude ta len en letterkunde der Germaansche volken, dr. J. Verdam, leeraar aan het Gymnasium te Leiden, tot gewoon hoogleeraar in de artsenij bereidkunde en de toxicologie, dr. A. Hilger, hoogleeraar aan de universiteit te Erlangentot buitengewoon hoogleeraar in de artsenijbereidkunde, op eene jaarwedde van f 1000 boven zijn aandeel in de collegegelden, W. Stoeder, apotheker te Amsterdam. Ter benoeming van een predikant bij de Chr. Ger. Gemeente alhier (Hooigracht) is het volgend alphabetisch gesteld drietal opgemaaktA. Brum- melkamp Jr., te AlkmaarK. Van Goor, te Leeu warden; J. H. Van der Linden, te Bolsward. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Monnikendam zijn de volgende drietallen opge maakt: 1». wegens het bedanken van den heer Nonhebei, de heeren: Crousaz te Noordwijk a/Z., Heineman te Kethel, en Montagne te Woudsend; 2°. wegens het bedanken van den heer Montagne, de heerenOsti te Warmond, Otto te Ter-Aar, en Wielandt te Ginneken. Volgens de „Mededeelingen van de rijks adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst" zijn tot nog toe aan het oordeel der adviseurs onderworpen geworden de volgende wer ken: het nieuwe academiegebouw te Leiden; de restauratie der gevangenpoort te 's-Gravenhage, van de St.-Janskerk te 's-Hertogenbosch, van de Domkerk te Utrecht, van de St.-Michaelskerk te Thorn, van de Hooglandsche kerk te Leiden, van de St.-Bavokerk te Haarlem, van de Munsterkerk te Roermond en van de geschilderde glazen in de St.-Janskerk te Gouda. Alleen omtrent het Leidsche academiegebouw en omtrent de glazen te Gouda is tot dusverre aan den minister van bin nenlandsche zaken verslag gedaan en advies gege ven. Aangaande de glazen te Gouda is uit een opzettelijk in loco ingesteld onderzoek gebleken, dat, zoo de ijver van het kerkbestuur te Gouda allen lof verdient, en de tot nog toe verrichte werken den ondergang der glazen voorkomen heb ben, de restauratie op zich zelve echter, uit ge brek aan een goed systeem en vooral aan de hoog noodige penningen, niet die resultaten heeft op geleverd, waarop het uitmuntend werk van de gebroe ders Crabeth en andere beroemde kunstenaars aan spraak mocht maken. Omtrent de andere restau raties kon geen advies gegeven worden voordat de verslagen betreffende vroegere werkzaamheden en plannen en begrootiogen voor toekomstige wer ken ontvangen eu onderzocht waren. Bij koninklijk besluit van 30 Januari is eene commissie ingesteld tot onderzoek, ten eerste nopens de grondslagen, waarop aan weduwen en weezen van alle burgerlijke rijksambtenaren, pen sioen zou kunnen worden verleend, en ten tweede nopens de grondslagen van het bestaande wedu- wenfonds van de ambtenaren van het algemeen be stuur. Tot leden zijn benoemd Jhr. mr. C. Hartsen Jbzn., directeur der Hollandsche Sociëteit van le vensverzekeringen te Amsterdamdr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, en de heer A. J. Van Pesch, thans nog hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft. De heer dr. E. F. Kruyff, predikant te Leeuwarden, heeft de benoeming tot hoogleeraar te Groningen vanwege de Synode aangenomen. Van de 39 onderofficieren van het instructie- bataljon, die deelgenomen hebben aan het voor- loopig examen voor officier, zijn er 33 geslaagd. Het zijn de heeren: De Ridder, Hemmes, Van Nouhuys, Berenschot, Gallas, Van Dijk, De Groot, Steyn, Fonteyn, Quack, Oudshoorn, Ising Van Baar van Slangenburg, Prakken, Verheul, Ve'hake, Ruitenbach, Schoonman, Toewater, Creutz Lech- leithner, Van Dort, Kross, Knijpers, Matthes, Van Dam, Gordon Spandaw, Van Bennekom, Brink, Van Glernm, Tissot van Patot, Meyboom, Schwartz en Aitton. Het examen voor officier heeft in Maart te 's-Hage plaats. De oud-resident die in Den Haag overleed is niet de heer Van der Gon Netscher, maar de heer F. W. J. Netscher. Dr. C. Kerbert, uitgenoodigd om als dierkun dige de Nederlandsche expeditie naar de Noord pool te vergezellen, heeft voor dit aanzoek bedankt. Door de reeders van de „Friesland", de heeren Ruys C0., is, ten behoeve der nagelaten betrekkingen van genoemd schip, van Z. K. H. prins Frederik eene bijdrage van 300 ontvangen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Nieu- wediep naar Batavia, vertrok gistermorgen van Southamptonde „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gisteren te Aden en zou 's avonds de reis voortzettenkapt. Bruyns, van de „Koning der Nederlanden", tele grafeert dat hij in de Roode Zee assistentie heeft verleend aan het stoomschip „Rosa Mary", van Middlesbro naar Bombay bestemd, dat gestrand en lek was, doch dat hij gelukkig na 29 uren sleepens behouden te Aden binnenbracht; de „Voor waarts", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde dienzelfden dag Kaap St.-Vincent; de „Madura van Batavia naar Kopenhagen, arriveerde gister namiddag te Kopenhagen; de „W. A. Scholten" is gisteren van Nieuw-York te Vlissingen aan gekomen. Dezer dagen deed een bericht de rondte omtrent plannen, die bij de regeering zouden be staan om Vlissingen tot een vrijhaven te verklaren. Thans wordt gemeld, dat dit bericht is gegrond op de vraag naar eenige statistieke opgaven door het departement van waterstaat, naar men wil in verband hiermede aan de betrokken ambtenaren gedaan. Z. M. heeft aan de diaconie te Vlachtwedde machtiging verleend tot het aanvaarden der aan-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1