N°. 5509. Woensdag A°. 1878. 30 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEJV. I I LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10* Franco per posL9 1.40. Afzonderlijke Kommer»0.02. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Vin 1—6 regels.V 1.05. Iedere regel meera 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN .jen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den ,9den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 151 dier Wet voor de nationale militie behooren te wordewk- ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1859j), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en ophouders aan te geven tussclien den lsten en den iten Januaridat bij ongesteldheid, afwezigheid of itstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd lot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van 25 tot 100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tet 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge sloten. w En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Januari 1878. LEIREN, 29 Januari. Blijkens het verslag van de Vereeniging voor Noord-Nederlands Muziekgeschiedenis hadden in den laatsten tijd zich vele beschermers terug getrokken en waren de open plaatsen niet weder bezet. Terwijl over 1876 het cijfer der contribu anten nog 437 beschermers en 189 leden bedroeg, was het in 1877 gedaald tot 430 beschermers en 178 leden, van welke cijfers nog dat der door overlijden en wanbetaling wegvallenden moet worden afgetrokken. De oorzaak van dien achteruitgang liet zich gemakkelijk gissen. Sedert de uitgave van Sweelincks Psalmen had de Vereeniging weinig van zich doen hooren. Wel was de uitgave van eenige kleine stukken van Wanning aangekondigd, maar tot heden bleef zij achterwege; eene goede keus uit de voorhanden nummers bleek moeilijk, en ofschoon men onlangs tot een besluit kwam, zal het nog eenigen tijd aanhouden, vóór het gekozene in druk verschijnt. Waar men nu voor zijne contributie niets ontving, ontstond ontevre denheid waar men niets vernam van nieuwe resul taten der nasporingen, verkreeg twijfel aan de waarde van dat onderzoek de overhand. En lichtelijk werd dan vergeten, dat uitgaven, als bijv. van Swee lincks Zesstemmige Psalmen, waarvan de kosten ruim 3000 hebben beloopen, de beschermers somtijds op eenmaal in het bezit hebben gesteld van muziekwerken, waarvan de waarde welbezien meer dan het dubbel bedroeg hunner jaarlijksche contributie. Tegenover de teekenen van verflauwde belangstelling staan evenwel gunstige verschijnselen een tal van beschermers toch blijft het bestuur getrouwelijk steunen. De bibliotheek is aanmerke lijk verrijkt door aankoopen en geschenken. Maat regelen zijn genomen, om vooral den schat van Liedeboeken uit de léde en 17de eeuw, voor zoo ver daarin de zangwijzen zijn genoteerd, zooveel mogelijk te completeeren. De geldmiddelen ver- keeren in gunstigen staat, waardoor het bestuur in staat is gesteld een groot deel der nog in ma nuscript gereedliggende werken van oud-Nederland- sche meesters ter perse te brengen, en besloten heeft met die uitgave van nu af geregeld voort te gaan. Binnen een niet al te groot tijdsbestek zullen achtereenvolgens het licht zien: eene Sen- tentiae van Wanning den Kampenaar, eene Mis van den Utrechtschen Obrecht, Liedekens van 1 Christ. Hollander, Motetten van Tollius en nog velerlei van Sweelinck, Schuyt enz. Uitvoeringen van Sweelincks Psalmen hadden plaats te Amster dam, 's-Gravenhage en Leiden, waar zij bij het publiek een goede ontvangst vonden. Hierdoor aangemoedigd en gebruikmakende van een aan bod van den heer Daniël De Lange droeg het hoofdbestuur dien heer op een reeks uitvoerin gen van eenige door de Vereeniging uitgegeven werken voor te bereiden en te doen plaats hebben de eerste hoopt men dat te Amsterdam zal ge houden worden in de maand April 1878. Het koor, waaraan het ten gehoore brengen der oud-Neder- landsche muziekstukken zal worden toevertrouwd, is gevormd. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee is beroepen ds. S. H. Buitendijk, thans te Kralingen. Door tusschenkomst van den burgemeester van Rotterdam is bij de heeren Ruys Co. aldaar ingekomen van Z. M. den Koning eene gift van f 250, ten behoeve der nagelaten betrekkingen der bemanning van het verongelukte stoomschip „Eriesland". In de Rotterdamsche gemeenteraadszitting van gisteren is het ontwerp eener overeenkomst van burgemeester en wethouders met den heer E. De la Hault, tot het aanleggen en exploiteeren van tramways, verworpen met 18 tegen 17 stemmen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat van de lichting 1877 bij elk der regimenten infanterie niet meer dan 500 miliciens (alzoo 20 per compagnie) onder de wapenen gehouden en alzoo de overigen in 't genot van groot verlof gesteld zullen worden. Door den heer J. Versluys, leeraar in de wiskunde aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen, zal eervol ontslag uit zijne betrekking worden gevraagd. Tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool te Breda is benoemd dr. J. D. B. Scheffer, te Sappemeer. Men verneemt dat mr. E. De Klopper, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, om rede nen van gezondheid aan Z. M. den Koning eervol ont slag uit die betrekking heeft aangevraagd. Dr. Ph. R. Hugenholtz legde Zondag in de voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe- kerk te Amsterdam zijn ambt als predikant der Nederd. Herv. Kerk neder, waaraan hij zich sedert 1857 gewijd had. Tot tekst van zijn af scheidswoord had hij gekozen Lukas 9, vers 62. Twee ingezetenen van Nederhorst den Berg zijn door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente in den ban gedaan. In het desbetreffende besluit van dien kerkeraad wordt als. aanleiding genoemd een gesprek van ds. Lütge op 28 Juli 1877 met Nanne Bobbeldijk, lidmaat der Herv. Gemeente (ingekomen Januari 1877 uit Andijk met attesta tie), toen deze zich aanmeldde als willende zijn kind, te Nederhorst geboren, den volgenden dag (Zondag 29 Juli) ten doop brengen. Uit dat ge sprek zou gebleken zijn, dat B. bezwaren had om op vraag 2 van het doopsformulier te antwoorden, daar hij den inhoud des O. en N. T. (wonder verhalen: opwekking van Lazarus) niet geheel ge loofwaardig en betrouwbaar achtte. De predikant Lütge, wiens pogingen om hem van die gevoelens af te brengen, vruchteloos waren, heeft daarop voorloopig de doopsbediening geweigerd. Van de werf der maatschappij „de Atlas" te Amsterdam is Zaterdag met goed gevolg te water gelaten het oorlogsriviervaartuig met stoom- vermogen „Mosa". Onze marine bezit nu drie van die vaartuigen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Nieu- wediep naar Batavia, is eergisteravond te Sou thampton aangekomen. Naar men uit Groningen meldt, zal mr. M. Van der Tuuk, oud-lid van het voormalig pro vinciaal gerechtshof aldaar, voor de benoeming van raadsheer in het hof te Leeuwarden bedanken. Uit den Groninger Studenten-almanak blijkt, dat aan de universiteit aldaar studeeren 187 stu denten, waarvan 125 lid zijn van het Groninger studentencorps. Multatuli zal eerlang eenige voordrachten in ons land komen houden, en wel de eerste te Rotterdam. Men meldt aan het Hbl. dat over eenige weken door het Nederlandsch Tooneel zal worden op gevoerd het oorspronkelijk tooneelspel „Gabrielle", geschreven door den heer J. J. Schürmann te Rotterdam. Mej. Elise Baart zal de titelrol vervullen. Men meldt uit KampenDe gemeenteraad alhier is in conflict met Gedeputeerde Staten ge raakt over de begrooting van 1878. Het verschil 'is gelegen in het subsidie van het burg. armbestuur en in het tractement van den gemeente-secretaris. Dit laatste was door den Raad met f 200 ver hoogd; toen de Ged. Staten deze verhooging af keurden, veranderde de Raad de f 200 in eene persoonlijke toelage. Ook dit werd afgekeurd. De zaak komt nu voor den Raad van State, die te beslissen zal hebben, of Ged. Staten de macht hebben een verdienstelijk ambtenaar, die met werk zaamheden overladen is, de bezoldiging te ont houden, welke de Raad hem wil toekennen, en dit te meer daar zijn tractement met de verhooging slechts f 2200 zou bedragen. Het andere punt is ingewikkelder. Het burg. armbestuur ontvangt grootere in plaats van steeds verminderende sub- sidiên. Dit strijdt met de wet, zeggen Ged. Staten. Het armbestuur beroept zich op de hoogere sommen, die bet, vooral door den enorm gestegen prijs der quinine, voor de geneeskundige behandeling der armen heeft te betalen, terwijl deze bij de toene mende fabriekbevolkiDg en het groot aantal polder werkers in grooten getale zich om hulp aanmelden. Ook heeft het armbestuur patiënten, waarvoor het vroeger 40 cents en thans f 1.25 dagelijks te Amsterdam of elders moet betalen. Ook dit punt zal door den Raad van State beslist moeten worden. De begrooting is slechts voor de helft, en wel met uitzondering van de betwiste posten, goedgekeurd. Het schijnt dat de longziekte in de laatste weken weder is toegenomenin verschillende stre ken waar ze sedert maanden niet had geheerscht, is ze weder voorgekomen. In de provincie Utrecht heeft zich intusschen ook weder in de vorige week geen enkel ziektegeval voorgedaan. In de week van 13 tot 19 dezer werden in Zuid-Holland 13 aan de longziekte lijdende runderen onteigend en afgemaakt bij 9 veehouders, verdeeld over 6 gemeenten. In dezelfde week van 1877 bedroeg dit aantal 11. Bovendien werden te Oudshoorn 14 verdachte runderen op last van den minister van binnenlandsche zaken geslacht. Heden is in Den Haag plotseling overleden den heer Van der Gon Netscher, oud-resident van Ned.-Indië. Heden werd aan het departement van marine aanbesteed het bouwen en leveren van twee loods- kotters, met beschieting en mastgestel, van 20 meters. Hiervoor waren zes biljetten van inschrij ving. Het minst was ingeschreven door de wed. E. A. Boelen te Alblasserdam voor f 33,088. Z. M. heeft benoemd tot notaris: binnen het arrond. Leeuwarden, ter standplaats Berlicam,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1