52 hectaren, behalve de wegen; gereserveerd zijn ongeveer 10 hectaren voor militair gebruik en oprichting eener rijks-kweekschool. Voorts is be sloten, eene som van f 15,000 beschikbaar te stellen tot het maken van plannen en begrootingen en om proefboringen te doen voor den aanleg eener waterleiding aldaar. Reeds sedert geruimen tijd zwerfton- der de gemeente Numansdorp een knaap rond van omstreeks 12 jaren, die volgens zijne verklaring de ouderlijke woning te 's-Gravendeel niet mag betreden. In een allerellendigsten toestand dwaalt hij rond, zoekt bij de landbouwers in den omtrek een onderkomen voor den nacht, of als hij dit niet vinden kan, behelpt hij zich waar hij kan. Bedelen doet hij niet, doch zijn toestand wekt van zelf het medelijden op, zoodat hij van de gif ten van dezen en genen bestaat. Enkele malen heeft men hem in beschonken toestand gezien, en altijd is hij voorzien van tabak en lucifers, waar door gevaar voor brand zou kunnen ontstaan. Hij schaft zich dat aan voor de centen die hij krijgt. De burgemeester van Numansdorp beeft hem reeds naar zijne geboorteplaats doen opzenden, doch na een enkelen dag afwezig te zijn geweest, vertoonde hij er zich opnieuw. Volgens zijn beweren nemen zijne stiefouders hem zijne centen af en zetten hem dan buiten de deur. Voor een paar dagen had te Hoorn een binnenbrand plaats, die voor de huismoeder en haar zuigeling zeer ongelukkig afliep. De moeder, die een voorraad petroleum in kannen op den zolder had, wilde eene kleinere kan tot huiselijk gebruik vullen en had het ongeluk, dat veel van dit vocht op den vloer kwam, door den zolder liep en juist op de brandende kachel terechtkwam, waardoor zich spoedig eene groote vlam verbreidde, die zich ook aan het petroleum op den zolder mededeelde en weldra de geheele bovenwoning in brand zette. De brandweer, die spoedig aanrukte, was binnen een uur den brand meester; doch het inboedeltje der arme huislieden en de voorraad vodden, waarin zij handelden, zijn meestal verloren gegaan, en moeder en kind erg gebrand en onder geneeskun dige behandeliog gesteld. De vader was uit de stad en er was niets geassureerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Zevenaar ingebroken op het kantoor van den ontvanger der directe belastingen. De dief of de dieven hebben zich door uitsnijding eener glasruit toegang verschaft tot het kantoor en hebben daar eene kast opengebroken waarin echter geen geld aanwezig was. Naar men verneemt moet ook den- 'zelfden pacht in Pannerden zijn ingebroken bij den heer Hermseii, en moeten de dieven nogal eenige waarde hebben medegenomen. Zaterdag-middag had in het armwees huis te Middelburg een jammerlijk ongeval plaats. Eenige meisjes waren op de plaats bezig met het werpen van sneeuwballen en werden door den vader uit het gesticht verzocht daarmede op te houden. Toen zij hieraan niet voldeden, had hij de onvoor zichtigheid een geweer, dat hij in handen had, en meenende dat dit niet geladen was, gekscherende op hen aan te leggen en af te trekken, met het ongelukkig gevolg, dat twee volwassen meisjes zwaar gewond werden en niet buiten levensgevaar zijn. Men meldt uit Oude Tonge dat bij den storm, die Vrijdag-avond gewoed heeft, aldaar voor de haven een aak, geladen met kolen, is gezonken de opvarenden zijn allen verdronken. Zij bestonden naar men zegt uit den schipper en zijne vrouw, drie kinderen, twee knechts en een loods. Het lijk van den schipper is 's avonds aldaar aangebracht. Vrijdag-avond is de bliksem geslagen in den toren der kerk te Toucy (dep. Yonne), ten gevolge waarvan een brand ontstond die vijf tien uren aanhield en waardoor groote schade werd aangericht aan dat gedeelte, dat vooral ge schiedkundige waarde heeft, ea een man zwaar gewond werd. Eerst den volgenden ochtend te ne gen uren was men den brand meester, geholpen door de spuiten der naburige dorpen. Te Hameln, aan de Weser, is dezer dagen een moord aan het licht gekomen, vóór omstreeks vier jaren gepleegd. Een zekere Schef- feler, aldaar indertijd woonachtig, had zich naar een naburig bosch begeven om te sprokkelen. Toen de man niet terugkeerde, had men daags daarna het bosch doorzocht en in het kreupelhout een pet en een paar andere voorwerpen gevonden, die aan den vermiste hadden toebehoord, maar verder was geen spoor vau hem ontdekt. Dezer dagen nu heeft de weduwe van den vermiste op haar sterfbed de zaak opgehelderd. Zij heeft namelijk bekend, haar man in den oven der echtelijke woning te hebben verbrand. Men verneemt dat het Nova-Zembla- comité vau de firma Baak eu Boissevain, wijn handelaars te Amsterdam, ten behoeve der expe ditie naar de IJszee eene hoeveelheid wijn ten geschenke heeft ontvangen, ruim voldoende voor de behoeften van dezen verkenningstocht. Een in de hoofdkerk van Milaan ge houden lijkdienst voor wijlen koning Victor Em manuel is door zulk eene groote volksmenigte bij gewoond, dat verscheidene personen onder den voet geraakten, drie omkwamen en eenige zwaar gekwetst werden. Uit Padang schrijft men van 22 Decem ber: Tijdens den Eransch-Duitschen oorlog bevond zich een Eransch corps in Duitsche krijgsgevan genschap, onder bewaking van een Pruisisch regi ment cavalerie. Op een gegeven oogenblik verdween een der meest vertrouwde militaire geëmployeerden van den regiments-overste, doch dat was zoo erg niet, maar te gelijk met hem vermiste men ook de geheele regimentskas, inhoudende, naar men verzekert, ruim 75,000 mark. Dat er naar dien man en zijn vermoedelijke bagage ijverig gezocht is, behoeft geen betoog; maar dat hij dezer dagen door eeu militaire commissie bij een der corpsen hier in garnizoen ontdekt is zonder bagage natuurlijk schijnt ongeloofelijk, maar is toch waar. Een jong candidaat in de medic ij nen te Berlijn was voor eenige dagen met een paar vrienden vrij laat uit geweest en kwam in zeer verhitten toestand te huis. Om zich wat te ver koelen, schoof hij het venster van zijne kamer open en ging er eenige minuten voor zitten. Na korten tijd gevoelde hij eene prikkeling in de oogenhij sloot het venster en begaf zich te bed. Toen hij des morgens ontwaakte, vond hij zijne kamer nog in duisternis gehuldhij meende dat het nog nacht was en trachtte daarom weer in te slapen. Plotseling werd de deur van zijne kamer geopend en trad zijn hospita binnen. „Maar mijnheer, zou u nog niet opstaan P Het is reeds klaarlichte dag." „Klaarlichte dag?" was het antwoord, „en ik vind alles nog pikdonker. Mijn God! ik ben dezen nacht toch niet blind geworden?" Zoo was het werkelijk. De jonkman had door de snelle afkoeling het gezicht verloren. Deze vreeselijke ontdekking greep hem zoodanig aan, dat hij door een hevige koorts werd aangetast, die hem binnen drie dagen ten grave sleepte. Te Bazel heeft een hoogst humoris tische diefstal plaats gehad. Een welgekleed jongmensch verzekerde zich voor een winkelraam van een kleedermagazijn, dat alclaar warme over jassen tegen slechts 75 fr. te krijgen waren. Daarna begaf hij zich naar een naastbijzijnde suikerbakkerij en bestelde op zeker uur, om arme kinderen een feestje te bereiden, 75 pasteitjes. Na dit voorspel koos de kindervriend in het kleedermagazijn een jas van 75 fr., maar daar hij geen geld bij zich had, liet hij het nieuw gekochte kleedingstuk door een jongen naar huis brengen, waar hij hem terstond in klinkende munt zou betalen. Bij den suikerbakker gekomen, neemt de vriendelijke vreemdeling de overjas op den arm, roept de winkeljuffrouw toe: „geef aan den jongen de 75" en verdwijnt. Verbaasd ziet de kleedermakersjongen, dat hem 75 pasteitjes in een buil worden gedaan, en met nog meer verbazing verneemt de juffer dat zij 75 fr. moet betalen. R echtzalie n. Door het gerechtshof te 's-Gravenhage werd Zaterdag behandeld het hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij eene veroordeeling van f 500 boete is uitgesproken tegen den koopvaardij-kapitein W., die den 20sten Oct. jl. met zijn vaartuig de haven van Vlissingen uit zee is binnengeloopen, aan boord hebbende eene hoeveelheid buskruit, zonder daarvan de bij de wet gevorderde aaugifte te hebben gedaan. De beklaagde was niet voor den hoogeren rechter verschenen, doch had aan het hof eene memorie ingediend, welke door adv.-gen. mr. Gregory uit voerig werd besproken. De ambtenaar van het O. M. kwam echter tot de conclusie, dat wel degelijk aaa de uiterste wacht, in casu te Vlissingen, aangifte van het aan boord hebben van buskruit had moeten geschieden. Daar evenwel uit het vonnis niet bleek welke plaats als de uiterste wacht moest beschouwd worden, requireerde adv.-gen. de vernietiging van het vonnis, maar verwijzing van den appellant lot dezelfde straf als door de rechtbank was opgelegd. De uitspraak is op Vrijdag bepaald. De raad van onderzoek, samengesteld uit den luitenant-kolonel Kromhout, den majoor Hojel, den onder-intendant Erantzmann, en de luitenants Smallenbach, Smeets, Wirtz en Van Hoek, eindigde Zaterdag zijne zittingen en heeft den 2den luitenant der infanterie Vmet algemeene stemmen schul dig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten, en dientengevolge geadviseerd hem uit den militairen dienst te ontslaan. Met zes stemmen tegen één werd verklaard, dat er verzachtende omstandig heden waren. In den laaisteu tijd stonden onderscheidene jeugdige meisjes voor de rechtbank te Middelburg terecht, die bij winkeliers goederen op naam van anderen hadden gehaald, zonder dat daartoe last gegeven was. Vrijdag werd door die rechtbank weder een vonnis geveld tegen een 14-jarig meisje, dat bij een winkelier in manufacturen dergelijk feit heeft gepleegd. Onder aanneming van ver zachtende omstandigheden werd zij tot acht dagen cellulaire gevangenisstraf verwezen, mede ter zake van oplichting. BUITENLAND. Gri'oot-IBi'itanïiië. De „Daily Telegraph" meldt dat de Engelsche commandant zijne vloot tot den ingang der Dar- danellen heeft gebracht, waar hij de jongsie dépêche van de regeeriug ontving. Ten gevolge van dat bevel bracht de commandant de vloot naar de Besika-baai, waar zij zich thans bevindt. De „Nordd. Zeitung" maakt uit het ver handelde in de Vrijdag gehouden zitting van het Engelsche parlement deze gevolgtrekkinjn-n „Wij keuren deze even snel beëindigde als begonnen episode van de Engelsche interventie met groote tevre denheid goed; te meer, omdat zij de onverzette lijke houding der drie keizerlijke mogendheden wederom doet uitkomen. De loyauteit van Rus land, dat met het bevriende Oostenrijk-Hongarije over eiken voorgenomen of noodzakelijken stap in gestadige aanraking bleef, en de onverzettelijke volharding van Oostenrijk-Hongarije bij de sedert jaren gevolgde Oostersche politiek, hebben ook in dit gevaarlijk oogenblik alle pogingen doen mis lukken, die ten doel hadden het driekeizersbond, den beste waarborg voor den vrede van Europa, te doen wankelen." De „Observer" zegt dat tot Zaterdag-avond nog niets bepaalds bekend was omtrent het aftre den van lord Derby. Zoo hij mocht aftreden, ge looft men dat lord Beaconsfield voorloopig de functiën van minister van buitenlandsche zaken zal op zich nemen, terwijl lord Sardon den minister Carnarvon vervangen zal. De „Daily Telegraph" maakt een dépêche openbaar van haar correspondent te Pera, van den 25sten 's avonds, waarin deze meldt van zijn correspondent te Gallipoli een telegram ontvangen te hebben, dat Vrijdag-middag te 4 uren de Engelsche vloot onder de salvo's van het geschut der batterijen aan de Dardanellen in 't gezicht kwam. Het blad voegt er bij: Uit deze dépêche blijkt duidelijk, dat de bevelhebber der Engelsche vloot niet het bevel der regeering ontving, waarbij zijne oorspronkelijke instructies om naar de Dar danellen te gaan, ingetrokken werden. GJ-rielieiilaiicI. De tijding, dat de vredespreliminairen get.ee- kend zijn, heeft te Athene ontsteltenis teweegge bracht. Er hebben groote manifestatiën ten gunste van den oorlog plaats gehad. De personen, die daaraan deelnamen, werden door de troepen uit eengedreven. Er zijn politie-agenten gewond. Men vreest dat deze manifestatiën tot ernstige wan ordelijkheden zouden overslaan. De „Polit. Corr." bevat het bericht uit

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2