N°. 5508. A". 1878. O nsdag 29 Januari. STADS-BERICHTEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Gremengd Nieuws. LET DSÜ H DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden-••ƒ 1-10- Fr.oico per post.1.40. At/'Uiderlpe Nommers0.02. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER. en WETHOUDERS van LErDEN, Gelet op art. 26 der wet van 19 Angnstna 1861, betrekkelijk de Nationale Militie (Staatsblad N°. 72); Doen te weten: dat bet register van inschrijving en de alpbabetische naamlijst der in 1S77 voor de Nationale Militie ingeschrevenen van den 22sten tot den Sisten Januari e. k. ter gemeente- secretarie voor elk ter leiing worden nedergelegd; dat b- ..waar tegen register en lijst, binnen den tijd der neder- leggiig, kan worden irgebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Bur gemeester in te leveren. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidïchc Conrant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Januari 1878. LEIDEN, 28 Januari. Naar wij vernemen heeft zich op verzoek van de commissie voor het gedenkteeken voor wijlen Hare Majesteit Koningin Sophia, te 's-Gravenhage, alhier voor dit doel eene sub-commissie gevormd, bestaande uit de heeren: dr. W. C. Van den Brandeler, eere-voorzitter, prof. L. W. E. Rau- wenhotf, voorzitter, dr. S. A. Andreson, A. H. Eige- man, dr. H. G. Hagen, H. W. Hazenberg, C. J. Heintz, G. Holtius, W. L. Van Kaathoven, dr. C. Leemans, jhr. J. G. J. Van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingh, L. C. Quant, J. C. Rijk, dr. W. H. D. Suringar, J. H. Zitman en L. G. Le Poole, secretaris-penningmeester. De wet houdende herziening der kiestabel, is Zaterdag door den Koning bekrachtigd. Het ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs en dat nopens het aangaan eener geldlecniug hebben den raad van state bereikt. Dezer dagen ontving de heer dr. J. D. Erenay alhier, die gedurende bijna 25 jaren aan het zieken fonds Boerhaave werkzaam was, een prachtigen fauteuil ten geschenke, door de directeuren van gemeiu fonds hem bij het neerleggen zijner be trekking aangeboden: een geschenk, dat zoowel den gevers als den begiftigde tot eer verstrekt. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 30.00, 15.00, 3.30 en 1.60; de laagste f 30.00, 15.00, ƒ3.00 en ƒ1.50. Tot leeraar in de Hoogduitsche en Nederland- sche Uilen aan de hoogere burgerschool te Sneek is benoemd dr. B. Symons tc Rotterdam; tot hoofdonderwijzeres aan de meisjesschool voor m. u. 1. o. aldaar mej. C. M. H. J. Gersen te Leiden. Tot bevordering van getrouw schoolbezoek werd Vrijdag aan de leerlingen der openbare scholen te Noord wijk uit bijdragen der ingezetenen een feest gegeven. Nadat aan de leerlingen, die in het afgeloopen jaar zich aan schoolverzuim weinig schuldig maakten, prijzen waren uitgedeeld, werd eene voorstelling gegeven met een marionettenspel en vóór en na de voorstelling werden de kleinen onthaald op krentenbrood en chocolade. Menig vroolijk gezicht strekte tot bewijs, dat het feest uitstekend was georganiseerd. De senaat van de Utrechtsche universiteit heeft, op voordracht van de theologische faculteit, tot doctoren honoris causa in de godgeleerdheid benoemd de heeren J. G. D. Martens, hoogleeraar te Amsterdam, J. J. Van Toorenenbergen, pred. te Rotterdam, en J. Hartog, pred. te Utrecht. De president-curator der Groningsche univer siteit, de commissaris des konings in die provincie, heeft als blijk van sympathie en tevens als eene herinnering aan de invoering der wet op 't hooger onderwijs (1 Oct. 11.) aan het studentencorps aldaar een geschenk gegeven, dat er in alle opzichten keurig uitziet en bestaat uit een presidentshamer, waarop de volgende inscriptie: „Mr. graaf van Heiden Reinestein, oud-academieburger, aan Vindi- cat atque Polit." De heer S. B. Ranneft werd Zaterdag aan de rijksuniversiteit te Groningen bevorderd tot doctor in de geneeskunde. De gemeenteraad van Groningen heeft het voorstel van B. en W. aangenomen, om de ƒ6000 's jaars, die de gemeente zal bijdragen tot ver meerdering van den bloei der universiteit aldaar, te besteden voor onderwijs in de moderne talen. De nadere regeling, ook wat de docenten betreft, zal nader plaats hebben. Om van het overlijden van militairen steeds zoodra mogelijk kennisgeving aan hunne naaste familiebetrekking te kunnen doen, heeft de minister van oorlog bepaald, dat voortaan, bij opneming van militairen in militaire ziekeninrichlingen, op het hospitaal-biljet zal worden aangeteekend werwaarts c. q. een schrijven aan het naaste familielid van den lijder kan worden geadresseerd. De heer Alting Mees, afgetreden minister van koloniën, is benoemd tot 's konings commis saris bij de Handelmaatschappij, ter vervanging van wijlen den heer Pape. «I Blijkens de Surin. Cttt. van 3 Januari heeft de gouverneur van Suriname bij besluit van 28 December den termijn, veAbeld in de laatste alinea van art. 3 der verordening van 20 April 1874, houdende wijziging van het tarief van inkomende en uitgaande rechten, nogmaals verlengd, en wel tot 31 December 1S78. Men meldt dat uit de Surinaamsche goud- delverij Zaterdag weder te Amsterdam aangevoerd is voor eene waarde van 34,000 en dat zich eenig platina onder het gedolvene bevindt. Z. M. heeft den kapitein C. P. E. De Jacquier de Lompret, van het 6de reg. inf., op zijne aanvrage op pensioen gesteld; benoemd bij de infanterie, bij het 8ste reg., tot kapitein der 2de klasse, den lsten luit. G. Blaauw, van het reg. grenadiers en jagers. Omtrent de arrestatie der vermoede lijke Nieuwveensche brandstichters schrijft men van daar aan de N. Rott. Crt.Bestonden er al spoedig bij het uitbreken van den vreeselijken brand eenige vermoedens van brandstichting, die vermoedens werden door vele gegevens, later ont dekt, versterkt. De stem des volks deed zich weldra hoorenals met den vinger werden de ver moedelijke daders, die reeds vroeger van brand stichtingen werden verdacht, aangewezen, en de woede tegen hunne personen nam met den dag toe. Woensdag-avond 11. begaf zich eene groote menigte volks naar de plaats, waar zij zich op hielden, met het plan om, zooals men zich uit drukte, „hen ten algemeenen nutte af te maken." Men vond den man voor zaken afwezig, doch zijne vrouw en haar broeder, welke laatste het meest verdacht werd, waren thuis. De broeder ontvluchtte, doch de vrouw viel iu handen van het volk en werd slechts met moeite en door de tusschenkomst van den burgemeester, de politie en eenige nota bele ingezetenen van den dood gered. Een hou ten koepel, die hun tot tijdelijk verblijf strekte, werd geheel vernield. Toen den daarop volgenden PRIJS DER ADVERTENTIES Tsd 16 regel»f 1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. dag het gerecht kwam en termen vond om de vrouw naar de gevangenis te doen vervoeren, werd haar onder luide hoezees en ketelmuziek uitgeleide gedaan naar de stoomboot „Volharding", waarmede zij naar Leiden zou worden getransporteerd. Op 't oogenblik dat die boot Nieuwveen aandeed, wachtte het publiek een vreeselijk tooneel, daar de man der geboeide vrouw, nog geen ontdekking vermoedende, met dezelfde boot huiswaarts keerde. Hij werd door de politie terstond ingepakt. Nu ontbrak de broeder der vrouw nog aan het kla verblad, doch het mocht de politie gelukken ook hem in hare macht te krijgen; hij werd in den laten avond van Vrijdag 11. gearresteerd. Van andere zijde worden nog de volgende bij zonderheden gemeldDe gearresteerde personen zijnPh. A. Charisius, diens vrouw en haar broe der Arie Oskamp. Herhaalde malen hebben zij getracht hunne eigendommen in verschillende brand- waarborgraaatschappijen verzekerd te krijgen, doch op grond hunner ongunstige antecedenten zijn die pogingen telkens mislukt en verijdeld. Eindelijk heeft Charisius, die zich oogenschijnlijk zeer fat soenlijk voordoet, zijne door hem gekochte, maar nog niet overgedragen herberg tegen een hooge som weten verzekerd te krijgen bij eene buiten- landsche maatschappijja, hij heeft het zelfs zóó ver weten te brengen, dat men hem het agent schap voor die maatschappij heeft opgedragen. Een paar dagen voordat de notarieele overdracht der genoemde herberg zou plaats hebben, waartoe de noodige fondsen nog schenen te ontbreken, brak de noodlottige brand uit, die ook de herberg in de ascb legde. Spoedig daarna vertrok Charisius naar Amsterdam, om ten kantore van het hoofd-agent- schap der brandwaarborgmaatschappij aangifte van den brand te doen en de assurantie-penningen te ontvangen, die nu zoo juist te pas kwamen om daardoor wettige eigenaar der herberg te worden. De man had er echter niet op gerekend, dat reeds aan dat kantoor bericht gezonden was om voor alsnog wegens bijzondere redenen de uitbetaling niet te doen plaats hebben. Onverrichterzake naar Nieuwveen terugkeerende, werd hij bij aankomst der Leidsche stoomboot gearresteerd. Arie Oskamp, die als veehandelaar en koopman veel van zich heeft doen spreken, heeft vroeger reeds eenige jaren in het tuchthuis te Leeuwarden doorgebracht. Ten gevolge vandenhevigensneeu storm die Vrijdag tegen den avond heeft gewoed, is de veerschuit die om halfvier van Den Haag naar Delft was vertrokken, op de hoogte van de Geestbrug zoodanig gehavend, dat het water van verschillende zijden kon binnendringen en de gezamenlijke schippers nog maar even den tijd hadden om de ingeladen goederen uit het zinkend vaartuig in de meelfabriek aldaar in veiligheid te brengen en met wat zij konden dragen een plaatsje te zoe ken in de een uur later van Leiden komende veerschuit. Zeer uiteenloopende geruchten zijn te Amsterdam in omloop aangaande bet schorsen op bevel der justitie van de begrafenis van het lijk van zekeren J. v. P., de vorige week in zijne woning aan den Zeedijk overleden. De dood van dien man is echter, naar men meldt, aan geene andere oorzaak toe te schrijven dan aan gebrekkige of onwettig verleende geneeskundige hulp, en van daar het gerechtelijk onderzoek. De raad der gemeenteN ij megen heeft het voorstel van den minister van financiën aan genomen tot aankoop der vestinggronden, gelegen om die stad, voor de som van 181,500. De gronden beslaau eene oppervlakte van ongeveer

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1