De op Vlieland voor een paar dagen aangespoelde sloep of reddingboot is waarschijnlijk afkomstig van de Engelsche stoomboot „Albert Edward" van Londen. De zich in de boot bevin dende zes lijken waren van manspersonen, waar schijnlijk tusschen de 30 en 40 jaar oud, welke bepaald van honger en koude omgekomen zijn, daar er zich buiten de lijken niets meer in bevond. Er was niets in de boot te ontdekkenenkel be vond zich voor aan de sloep een klein eiudje vang lijn, hetwelk was afgebroken. Bij de lijken is niets gevonden. Zij waren goed gekleed, doch bijna allen zonder schoenen. De kousen waren geheel doorge sleten. Merken op de kleederen zijn niet te ont dekken, doch een er van had een tjomper aan van zeildoek, waaraan koperen knoopen met de woor den: „Royal Engineer", en twee waren op de armen en handen gemerkt. De een had op den arm een vrouwenbeeld en om een van de vingers een zwarten ring; de andere had op den linker arm een figuur, waarschijnlijk een anker voorstel lende met een ketting er aan, en op den anderen arm een wapen en er onder de letters M. S. J. K. De lijken waren nog frisch, maar de gezich ten en handen hadden veel geleden. Vreemd is het zeker, dat niets bij hen gevonden is, noch in de boot, noch in hunne zakken. Donderdag-avond voelden de inge zetenen van Londen, die in de buurt van de Haymarket wonen, een schok als van een aardbeving. Op den hoek van Pantonstreet vlak tegenover den beroemden zilversmidswinkel van de heeren Garrard was een nieuw blok huizen van graniet, baksteen en ijzer zes verdiepingen hoog opgetrok ken. Om elf uren 's avonds stortten deze reusachtige gebouwen plotseling in, het aangrenzende huis waardoor het aan de Haymarket grenst, over stelpende en medesleepende. Dit huis was een oesterwinkel. De bezoekers en de bedienden hoorden eensklaps vreemde geluiden en een angstwekkend gekraak; stof vloog uit de muren en een groote barst vertoonde zich in den muur, juist boven de toonbank. Allen snelden den winkel uit en ont kwamen even bijtijds. De eigenaar echter, die nog spoedig zijn geldtrommel was gaan halen, werd onder het puin begraven en gedood. Dus trof hem hetzelfde lot als den burger van Pompeji, wiens lijk na 18 eeuwen onder een muur gevonden werd, met een zak geld in de rechterband geklemd. Merkwaardig genoeg werd in de Haymarket nie mand gedood, ofschoon op de onbegrijpelijkste wijze eenige voorbijgangers den dood ontsnapten, daar de granietblokken om hen heen nederstortten. De heer Eugène Hamburger, van de firma Hamburger en Sons, kooplieden in juweelen, die te Londen in Woodbridgestreet, Clèrkenwell, woont, liep dezer dagen over Holborn Viaduct (in het drukste gedeelte der stad), toen hij een anderen koopman ontmoette, die hem vroeg of hij hem een pakje paarlen, dat hij koopen wilde, kon wijzen. „Waar kan ik ze u toonen vroeg de heer Ham burger. „In mijn kantoor hier schuins over, was het antwoord." Hij leidde den heer Hamburger naar een achterkamer boven in huis, en zoodra de kamerdeur dicht was, vuurde hij een revolver op hem af, waarvan de kogel hem in het hoofd wondde. Met een Amerikaansch bowie-mes poogde hij hem vervolgens af te maken. Een ontzettende worste ling volgde, en de heer Hamburger, die jong en sterk is, wist de kamer en het huis uit te komen en een voorbijgaande vigelante te wenken, die hem naar zijn huis bracht. Hij was zwaar gewond aan de polsen en aan het hoofd, in welks linkerzijde de Logel nog zit. Hij verkeert in zeer gevaarlijken toestand. Niets werd hem ontstolen, ofschoon hij vele paarlen en diamanten en eene groote som gelds bij zich had. De moordenaar William Jackson heeft zich Zondag, na de kerk bezocht te hebben, op het kerkhof door het hart geschoten. Men vond in zijn zak de bekentenis dat hij de moor denaar was. In Mexico heeft men een groote as- bestmijn ontdekt, en wel bij Tocambaro. De laag is 3/4 meter dik, en ligt zelfs ter dikte van 1 meter bloot, waar zij eene beek heeft doorgesne den. Het voorbeeld der Noord-Amerikanen heeft in Mexico gewerktmen heeft in den laatsten tijd het land in alle richtingen met het oog op mine rale schatten doorzocht, wat ook heeft geleid tot het ontdekken van nieuwe goudvelden in Beneden- Californië en Sonora. R echtzake n. De correctioneele kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft gisteren M. Z. V. schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde verstoring der openbare godsdienstoefening in de R.-K. kerk te Laren, op Zondag 11 November 1877, en aan bespotting van een voorwerp van eeredienst en van een dienstdoend R.-K. geestelijke. De rechtbank heeft in den hoogen leeftijd en ze- nuwachtigen toestand van de beklaagde tijdens het in die kerk ontstane rumoer, aanleiding gevonden tot toepassing van verzachtende omstandigheden en haar veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie dagen. Vervolgens werd uitspraak gedaan in de bij ver stek behandelde zaken tegen 7 beklaagden wegens de poging tot wederrechtelijke overbrenging van het lijk van J. M. van het R.-K. kerkhof te Laren naar de gemeentebegraafplaats aldaar op den avond van 9 November 11., en tegen 4 beklaagden, wegens de werkelijke overbrenging van gemeld lijk naar laatst genoemde begraafplaats op Zondag 11 November 11. De rechtbank heeft in de eerste zaak overwogen dat het bewijs was geleverd, dat de 1ste, 6de en 7de beklaagden, J. J. Schaapherder, H. Van den Brink en Sijmen Majoor zich hebben schuldig ge maakt aan het zonder de daartoe vereischte mach tiging en vergunning opgraven van een lijk. De rechtbank heeft hen deswege veroordeeld tot een celstraf van 2 maanden. De 2de, 3de, 4de en 5de beklaagden werden wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. In de tweede zaak oordeelde de rechtbank dat de schuld van geen der beklaagden wettig was ge bleken. Zij werden dus allen vrijgesproken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen zes beschul digden wegens de diefstallen ten huize der heeren Weddelooper en Gies. Het heeft de 6de beschul digde, vrouw Tresoor, vrijgesproken, doch de vijf overige beschuldigden schuldig verklaard. De be schuldigden Bayer, Bos en Tresoor werden ver oordeeld tot een tuchthuisstraf van tien jaren, de beschuldigden Collet (bijgenaamd Rooie Dirk) en Moufk, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, tot een celstraf van IS maanden. Een zeer talrijk publiek woonde de terechtzitting bij. Na het vernemen der uitspraak barstte de 2de beschuldigde uit in eenige luide vervloekingen. De eerste was schijnbaar bedaard, maar trachtte uit een vertrek, waarheen hij na de uitspraak was over gebracht, te ontsnappen door het verbrijzelen van een vensterraam, op de binnenplaats uitkomende, doch hij werd spoedig door de rijksveldwachters ge grepen en stevig geboeid. BUITENLAND. JPraixlsrij Is. Bij de stemming voor een onafzetbaar senator zijn door de rechterzijde op Decazes 128, door de linkerzijde op Victor Lefranc 129 stemmen uitgebracht. Daar het aantal stemmenden 272 en de volstrekte meerderheid 137 was, werd er geen resultaat verkregen. Er werd besloten heden tot herstemming over te gaan. Dïiitschland. Ongeveer een paar jaren geleden hebben een groot aantal communisten, die te Straatsburg ver blijf hielden, de stad en de rijksprovincie moeten verlaten. Het bevel daartoe, hun op last der rijks- regeering gegeven, was uitgevaardigd op aanzoek van de Eransche regeering. Het aantal communisten destijds over de grenzen gezet, was ruim een paar honderd. Met het vertrek dier genoemde commu nisten heeft Straatsburg en omstreken niet alle tot die categorie behoorende personen de rijks- provincie zien verlaten; ook het getal dergenen die thans nog de stad en omstreken bewonen, mag veilig op meer dan een paar honderd worden ge schat. De rijksautoriteiten leggen hun geene be zwaren in den weg; zij houden zich ijverig met hunne zaken bezig, leven stil en rustig en naar het uitwendige te oordeelen, bemoeit de een zich niet met den ander; zij vermijden zelfs elkander in het openbaar toe te spreken of te groeten, maar niettemin zijn zij door een engen band aan elkander verbonden. Als middelpunt van vereeniging strekt de club en daarheen wenden zich gestadig hunne schreden. Onlangs is in die club een be- zoek afgelegd door Rochefort. J Minder algemeen bekend is het, dat de heer a Rochefort, die te Genève verblijf houdt, zich ge- a regeld naar Bern, Straatsburg, Mannheim, Brussel, j Londen en andere steden begeeft, met het doel 11 om de aldaar gevestigde communisten te bezoeken pj en het onderling verband tusschen hen levendig B te houden. Het Italiaansche stadje Concordia, tusschen Venetië en Udine, heeft aan dr. Theodor Mommsen het eereburgerschap verleend, wegens de beteskenis 1 die hij in den „Corpus inscriptionum latinarnm" aan de oudheden der plaats heeft toegekend. Als eene curiositeit kan hierbij worden vermeld, dat het diploma hem is toegezonden als opschrift op een gouden plaatje, bestemd om aan een horloge- ketting te hangen. Het Gothasche regeeringsblad ijvert niet slechts tegen de vervalsching van eet- en drink- waren, maar maakt nu ook de namen bekend van slachters die zich aan vervalsching of schadelijke kleuring van worst schuldig maken, alsook den naam van een handelaar te Berlijn, die een zijner depothouders schriftelijk had aangeraden, alle worst, die niet spoedig wordt verkocht, met aniline te kleuren. Te Unruhstadt, nabij Grimberg, is de trichinenziekte uitgebroken. Vier personen zijn er aan overleden. Spanje. De Spanjaarden houden van pracht en staatsie en in weerwil van al de schatten, door den langdu- rigen Carlistischen oorlog verslonden, geschiedt nu weder schier het ongeloofelijke om het huwelijk van den koning tot een feest van den eersten rang te maken. De dagbladen zijn vol uitvoerige bijzonderheden omtrent feestelijkheden welke tege lijkertijd in bijna alle provinciesteden zullen plaats hebben, en waarbij het stierengevecht evenals in de hoofdstad de voornaamste plaats inneemt. In Madrid is de beroemde toreador Julian Casas aangekomen, die bij het huwelijk van koningin Isabella de jongste matador was en nu de oudste is. De bank van Spanje zal op den trouwdag 500,000 realen onder de armen der hoofdstad verdeelen. De rijtuigen, die op den trouwdag dienst moeten doen, zijn verguld en van binnen met wit satijn bekleed. De twaalf paarden van de huwelijkskoets zijn geheel wit. Zij worden aan den toom geleid door twaalf voetknechten, gekleed in wit satijn, met bouquetten van oranjebloesem op den hoed en op den arm. Het bruidsgewaad van de koningin is te Brussel van echte kant vervaardigd en hand haaft den alom bekenden roem van die stad. Italië. Te Bologna en Piacenca heeft des bisschops weigering om lijkmissen voor wijlen koning Victor Emmanuel te doen houden, tot oploopcn aanlei ding gegeven. Te Piacenza werd het bisschoppe lijk rijtuig door het gemeen aangevallen en in het paleis zijn vensters ingeworpen. De sterke arm moest worden ingeroepen, waarbij sommige belha mels gekwetst en verschillende personen in hech tenis genomen werden. De hoofdkerk werd daarbij door de troepen bewaakt. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" schrijft: „Reeds bij het eerste telegraphische bericht omtrent den wensch der Porte naar onderhandelingen hebben wij voor een overdreven optimisme ten aanzien van den nabijzijnden vrede gewaarschuwd. Het initiatief der Porte was namelijk door lord Derby aan de hand gedaan, niet om een terrein te geven, waarop de oorlogvoerende partijen nader tot elkander zouden kunnen komen, maar om aan Engeland van den aanvang af de gelegenheid te ver schatten om zich in de onderhandelingen te kunnen mengen. Een wapenstilstand kan slechts gesloten worden, nadat overeenstemming over de vredes- preliminairen verkregen is. Nu verklaart het En gelsche kabinet, dat het slechts een vrede erkennen kan, die door Europa's medewerking tot stand gebracht is. Hieruit volgt dat, zelfs na de onder- teekening der vredes-preliminairen namens de Porte, deze ten slotte toch niets waard zijn, daar de toestemming der Porte niet bindt, omdat Europa ze ongeldig zou kunnen verklaren. Deze toestand

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2