In Juli 18 7 6 werd een knaap, ter zake van brandstichting in de tapijtfabriek van de heeren L. S. de Leeuw Zoon te Amsterdam, naar de gevangenis opgezonden. Thans is die knaap weder in de cel. Hij was werkzaam aan de palmitinefabriek en nam daar kaarsen weg. Op de vraag, waarom hij den diefstal gepleegd had, vertelde hij dat bij hem in de buurt een paar oude lieden wonen, die het zeer armoedig hebben en niet in staat zijn kaarsen of olie te koopen om des avonds hun woning te verlichten. Medelijden met die oude lieden had hem tot dief stal aangezet, om hen des avonds van licht te voorzien. Thans zit hij zelf in 't donker. Maandag-avond is te Arnhem op den Yelperweg eene vrouw aangevallen door twee per sonen, die haar hebben aangegrepen en hare zak ken doorzocht. Op het hulpgeschrei der vrouw hebben de aanranders, waarvan een is herkend als een persoon, die geregeld eiken nacht wegens dronkenschap aan het politiebureau logeert, het hazenpad gekozen. Te Nieuwleuzen is een moeder haar driejarig zoontje, dat in 't water was gevallen, nagesprongen, zonder dat zij het kind kon redden. Zekere Eshuis, die ook de vrouw zag zinken, sprong te water en had 't geluk moeder en kind te be houden. Ten gevolge van den was van het water is de provinciale weg Den BoschYlijmen weder overstroomd, waardoor de gemeenschap met de Langstraat en het land van Heusden andermaal is verbroken. De cilinder, bevattende de naald van Cleopatra, is 21 dezer Gravesend gepasseerd, ge sleept door het stoomschip „Anglian", en naar het East-India dok gebracht. De winkelier P. M.te Wemeldinge, die onder verdenking van brandstichting in hech tenis was genomen, is Maandag na eene preventieve gevangenisstraf van 49 dagen, op vrije voeten gesteld. Algemeen begint men het eens te worden, dat de winter, ondanks de voorspellingen, niet streng is. Thans wordt, in alle opzichten wel wat laat, medegedeeld, dat dit ook wel ver wacht kon worden, daar de hazen niet vet waren. Een haas eet nooit meer dan hij noodig heeft; wordt het koud, hetgeen hij tijdig genoeg weet, dan eet hij meer, omdat vet tegen de koude beschut. In Noorwegen (te Yamdalen) heeft iemand eene rijke zilverader ontdekt. Den ontdekker zijn 80,000 S. daalders beloofd, als de rijkdom van het erts aan zilver waar blijkt te zijn. Dit nu schijnt inderdaad te zijn gebleken, en daarom vraagt de ontdekker nu nog een grootere belooning. Uit Rome wordt gemeld, dat eenige struikroovers onlangs zekeren Alexander Parisi uit het hart van Palermo in een rijtuig hebben medegevoerd, en zulks in tegenwoordigheid van vrienden en bloedverwanten. Zij lieten den man eerst, na een ellendig verblijf in eene bergspelonk, elf dagen later tegen betaling van 10,000 lira's in goud of 57,000 lira's in papier, weder los. Dit vermetel bedrijf heeft de geheele bevolking weder in de grootste ongerustheid gebracht en na het vallen van den avond waagt men zich liefst niet meer op straat. In de St.-Rosa-kapel te Sittard is weer ingebroken. De dief of dieven hebben de offerbus geledigd. De justitie doet onderzoek. Een paar dagen geleden werd den veldwachter van Dolhain, een plaatsje nabij Luik, last gegeven, een ingezetene van die gemeente, bij wien sinds eenigen tijd blijken van verstandsver bijstering waren opgemerkt, naar een krankzinni gengesticht over te brengen. De politiebeambte had met den ongelukkige plaats genomen in een waggon van een voor Brussel bestemden trein, waarmede hij dan ook zonder eenig ongeval het station der Guillemins bereikte. Daar echter wist de waan zinnige aan de waakzaamheid van zijn geleider te ontsnappen en uit den waggon te springen. Zoodra de veldwachter het voorgevallene bemerkte, maakte hij alarm, en nu doorzocht men met behulp van spoorwegbeambten het station. Eindelijk vond men den vluchteling, maar door een pistoolschot gewond. Naast hem op den grond lag een vuurwapen. Bij i nader onderzoek bleek, dat de ongelukkige van zijn kortstondige vrijheid gebruik had gemaakt om een pistool te koopen, dat hij had geladen en j waarmee hij zich vervolgens voor het hoofd had trachten te schieten. Geweldige massa's haring worden thans aan de Zweedsche kust aangetroffen. Die scholen komen voor op de westkust, ten noorden van Gothenburg, en zijn in 70 jaren niet zoo tal rijk als thans geweest. Er zijn daar noch stoom- booten, noch tonnen, noch voorraden zout genoeg, om de duizenden tonnen haring, die dagelijks ge vangen worden, te behandelen en te bergen. Van alle kanten aan de kusten en uit Noorwegen komt de eene stoomboot na de andere met ledige tonnen en zout, en toch blijft het gebrek aan gereedschap bestaan. Uit Duitschland, Denemarken en Noor wegen zijn reeds kooplieden aangekomen. Daar men de ton haring voor 2 a 3 kronen 2.04) verkoopt, zoo zullen allen goede zaken doen. De kattententoonstelling in het mu seum te Nieuw-York wordt druk bezocht. Onder de „miauwers" bevindt zich Barnum's Queen Mab's kat, die overal met hem rondgereisd heeft een kat van 26 jaren oud, die driemaal een reisje over den Oceaan gedaan heeft; een achtpootige uit Massachusetts; een tweehoofdige uit Chicago; een uit Virginia, die kuikens uitgebroeid heeft; eene Australische, die tabak kauwt; eene die de moeder is van 173 afstammelingen; eene die nooit een tand gehad heeft en als een aap eet; eene kat met horens als eene geit en eene met een visschenkop, enz. enz. BUITENLAND. Frankrijk. De regeering heeft de bewerking van het stand beeld van Thiers, dat op een der pleinen van Ver sailles zal worden opgericht, opgedragen aan Guil- laume, den directeur der „Ecole des beaux arts." In den gisteren gehouden ministerraad is voorgoed de verandering in het personeel der ambtenaren van het openbaar ministerie vastge steld. Vijf procureurs-generaal zullen ontslagen en verscheidene verplaatst worden. De Kamer heeft de beraadslaging over het ont werp tot het verleenen eener amnestie wegens drukpers vergrijpen enz. sedert 16 Mei tot 14 December, tegen Donderdag aan de orde gesteld. Italië. De koning heeft aan tachtig personen, die ter dood veroordeeld waren, kwijtschelding van de doodstraf verleend. Men verzekert dat de koningin van Engeland aan koning Humbert de versierselen van de orde van de Kouseband heeft doen toekomen. Oostenr.-IIong. Monarchie. Uit Weenen wordt van den 21sten dezer het volgende aan de „Köln. Zeitung" gemeld: „De Russische ambassadeur Nowikofl is gisteren uit Petersburg hier teruggekomen en had heden een langdurig onderhoud met graaf Andrassy. Oosten rijk zal, naar men verzekert, ook tegen een ver grooting van Servië geene bezwaren maken, ook niet tegen het afstaan van de Dobrudscha aan Rumenië. Trots Rumenië's verzet zou Bessarabië weder bij Rusland gevoegd worden. Rusland schijnt ook Adrianopel van Turkije te willen losmaken, waarmede Oostenrijk echter niet instemt omdat het Bulgarije door den Balkan begrensd wil zien. Mocht Bulgarije geheel zelfstandig worden, dan zou den ook Bosnië en de Herzegowina van Turkije ge heel losgemaakt moeten worden. Bleef daarentegen de Porte leenheer van Bulgarije, dan zouden ook Bosnië en de Herzegowina alleen in dien zin autonomie verkrijgen. Men meent in onze regeerings- kringen, dat graaf Andrassy het laatste liever zou zien." Grroot-3E3ritamiië. In het lagerhuis heeft de heer Bourke gisteren verklaard, dat er niets authentiek bekend is om trent het oprukken der Russen naar Gallipoli. Sir S. Northcote gaf te kennen, dat ten gevolge van een rechtstreeksch beroep des sultans op de koningin, deze aan den keizer van Rusland per telegraaf heeft doen weten, dat, daar zij zijn ern stig verlangen naar den vrede kent, zij aan dat beroep gevolg geeft. Zij hoopt dat een spoedige wapenstilstand tot een eervollen vrede moge leiden. Uit Berlijn wordt aan verschillende bladen gemeld: „Koningin Victoria heeft een eigenhan- digen brief aan den czaar geschreven, waarin zij hem verzoekt zijne zegevierende troepen niet ver der te laten voortrukken, teneinde conflicten te voorkomen. De keizer heeft nog niet geantwoord, maar de Engelsche ambassadeur te St.-Petersburg moet bericht hebben, dat het schrijven der ko ningin een ongunstigen indruk in de Russische hoofdstad gemaakt heeft." Volgens den correspon dent van de „Times" te Konstantinopel heeft ko ningin Victoria den sultan per telegraaf van dezen stap kennis gegeven. Volgens hem zou de konin gin in dit telegram den Turkschen souverein ge zegd hebben, dat hij reeds wist wat hare minis ters gedaan hadden, maar dat zij zelve hem wenschte mede te deelen, dat zij persoonlijk den czaar dringend verzocht had spoedig een eervollen vrede te sluiten. Turkije. Midhat Pacha, die thans in het Blackfriars- Hotel te Londen vertoeft, heeft in een schrijven aan de bladen de aandacht gevestigd op de ellende van de talrijke vluchtelingen, die bij het naderen der Russen hun woningen verlieten. Meer dan 60 districten waren verlaten en hun bewoners opge hoopt in de hoofdstad en in verschillende steden. 25 a 30000 vrouwen, kinderen en grijsaards ver keerden op den weg van Adrianopel naar Kon stantinopel in den bittersten nood. Sommige vluch telingen uit Nisch en Pirot, die geen plaats kon den vinden in de treinen, die naar Bazardjik re den, gingen op de rails liggen en konden slechts met moeite worden verwijderd. Midhat doet een beroep ten behoeve der vluchtelingen op de lief dadigheid van het Engelsche volk, het wonder van de wereld en niet het minst van de Turken, die altijd dankbaar zouden zijn voor hetgeen men van bet begin van den oorlog voor hen had gedaan. Terwijl Konstantinopel overstroomd wordt door vluchtelingen uit Rumelië, die niet alleen voor de Russen, maar ook voor de rondzwervende Circassiërs en Baschibozoeks de wijk nemen, tracht de Porte de bevolking der hoofdstad gerust te stellen. Zij heeft Moukhtar-pacha tot commandant der verdedigingslinie van Konstantinopel benoemd en eene opgaaf van de strijdkrachten openbaar ge maakt, die voor de verdediging der hoofdstad be schikbaar zijn. Daaronder kousen eenige division van Solimans leger voor, wiens verblijf op dit oogenblik onbekend is. Velen meenen, dat Soliman de hoofdstad wellicht in het geheel niet meer be reiken zal, maar zich zal moeten overgeven. Dan komt nog het corps van Eyoub-pacha in aanmer king, dat evenwel niet sterk kan zijn en uit slecht geoefende troepen bestaat. De sultan heeft dan ook de geheele weerbare bevolking van Konstantinopel voor de verdediging van de vestingwerken der hoofdstad opgeroepen. Mag men de telegraphische berichten der laatste dagen vertrouwen, dan heb ben al die maatregelen niettemin weinig gerust stelling gegeven en blijft de bevolking op een spoedigen vrede aandringen. Of de Porte voor dien aandrang zal zwichten, moet, nu de ouder handelingen zijn begonnen, spoedig blijken. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat er in Thessalië een opstand is uitgebroken, die uit Griekenland, zij het ook niet officieel door de Grieksche regeering, ondersteund wordt. De Thes- saliërs, die in Griekenland vertoefden, hebben zich bij de opstandelingen aangesloten, die een vaandel met de Grieksche kleuren hebben aangenomen. Er zijn niet vele Turksche troepen beschikbaar, maar de weinige die er zijn, trekken de opstandelingen reeds tegemoet. Eene officieele kennisgeving maakt de opening der onderhandelingen over den vrede bekend en zegt, dat, voor 't geval dat ze mochten mislukken, maatregelen genomen zijn voor eene verdediging tot het uiterste. Zuid-Airika - Een telegram uit Kaapstad van 1 Januari aan de Engelsche bladen meldt, dat de Kaffer-opstand zich tot de Gaika's heeft uitgebreid en dat een groot deel van den stam der Sandilli's mede in opstand gekomen is. Het escorte van de post op den Keiweg was aangevallen en had de vlucht moeten nemen. Den volgenden dag echter was het escorte versterkt en de vijand had toen na een scherp gevecht moeten wijken.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2