N°. 5501. A0. 1878. Maandag 21 Januari. stads-berichtenT" Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering m van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden........^...... f 1.10. Franco per post... Afzonderlijke jNwBBöers 1.40. 0.02. «r 4 v PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte, Zij, die zich met 1 Februari a. s. op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. Van bet kwartaal DecemberFebruari wordt dan alleen de maand Februari ad 37 cents in rekening gebracht. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1859), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den Sisten Jannari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den milltieplichtige, zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. ■j 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van 25 tot 100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien df^oe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, Jvan 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge sloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Januari 1878. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden berinneren bij deze den irigezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze Vaccinatie en Revaccinatie voor onvermogenden, in het lokaal der Stadswaag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Maandag 21 Januari, Dinsdag 29 Jannari, Woensdag 6 Februari, Donder dag 14 Februari, Vrijdag 22 Februari, Zaterdag 2 Maart, en zoo vervolgens met eene tnsschenrnimte van acht of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 's namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Jannari 1878. "Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 24 Januari e. k. LEIDEN, 19 Januari. Met leedwezen zal men vernemen dat beden- ochtend alhier is overleden de heer dr. J. J. Hoff mann, buitengewoon hoogleeraar in deCbineescbe en Japanscbe talen aan onze universiteit. Hij bereikte den ouderdom van bijna 73 jaren. De wetenschap verliest in hem een harer meest beroemde beoefe naars op bet gebied van Cbineescbe en Japansche letterkunde. Z. M. de koning, zijne verdiensten erkennende, begiftigde hem met het ridderkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw en hoezeer ze ook buitenslands werden gewaardeerd, blijkt behalve uit zijn lidmaatschap van onder scheidene buitenlandsche geleerde genootschap pen, ook uit de onderscheiding hem nog onlangs te beurt gevallen toen Z. M. de Koning van Saksen hem met bet ridderkruis 1ste klasse van de orde van Albrecbt den Moedigen vereerde. «Hoffmann was schrijver van verschillende gunstig bekende werken, waaronder vooral uitmunt zijne voor eenige jaren in bet Hollandsch en En- gelsch verschenen „Japansche Spraakleer," die eenige jaren vroeger werd voorafgegaan door zijne „proeve eener Japansche spraakkunst" van Donker a Curtius, toegelicht, verbeterd en met uitgebreide bijvoegselen vermeerderd en welke werd uitgegeven op last van den toenmaligen minister van koloniën. Eveneens bezorgde bij werken over de Physiologie in de Japanscbe hulpwerkwoorden, de trappen van vergelijking in de Japansche taal, een beknopt over zicht van de maten, gewichten en muntspeciën van bet Japansche rijk, alsmede o. a. een overzicht van de in het Japansche cursiefschrift Firagana meest ge bruikelijke vormen met opgave der Chineesche karak ters waarvan zij zijn afgeleid. Toen in Juni 1862 bet Japansche gezantschap het vanouds bevriende Ne derland bezocht, was bij in de bijna dagelijksche omgeving dier vreemde gasten en gaf eene sierlijk uitgevoerde naamlijst van hen in het licht. Ook betreffende de Cbineescbe taal verschenen eenige werken en geschriften van zijne hand. In het 3de militie-district zijn benoemd in den militieraad voor de lichting van 1878: tot voorzitter K. N. Hengeveld, lid der prov. staten tot zijn plaatsvervanger mr. A. A. Van Bergen Yzendoorn, id.tot lid mr. S. Le Poole, lid van den gemeenteraad alhier; tot zijn plaatsvervanger mr. M. D'Aumerie, idem. Het concert der Nederlandscbe Toonkunste- naarsvereeniging, dat door de ongesteldheid van den heer Wetrens onbepaald was uitgesteld, zal naar wij met zekerheid vernemen, gegeven worden op Vrijdag 25 dezer. Naar wij vernemen is de heer Taverne voornemens dit seizoen de koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers voor een concert in de Stadszaal alhier te engageeren. Alvorens daartoe echter over te gaan, wenschthij eerst van de medewerking onzer kunstlievende stadge- nooten verzekerd te zijn en zal hij een inteekenlijst doen rondgaan. Het muziekcorps, dat alsdan onder directie van den heer Völlmar zou optreden, is te gunstig bekend, dan dat een woord van aanbeve ling voor dit plan zou noodig zijn. Onze stadge- nooten weten welk genot hun te wachten staat. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7293 volwas sen personen en van 1822 kinderen. Werd gisteren in de zitting van den hoogen raad door den vice-president het onverwacht over lijden herdacht van den voorzitter mr. Pape, aan wiens humaniteit en bekwaamheden als magistraat hij hulde deed, heden werd het stoffelijk overschot van den president van den hoogen raad op de begraafplaats Eikenduinen te 's-Hage ten grave geleid. Eene breede schare vrienden en bekenden had zich op het doodenakker vereenigd, waaronder behalve de vele rechterlijke autoriteiten enz. ook werden opgemerkt curatoren der Leidsche univer siteit. Aan de geopende groeve voerden het woord: de raadsheer in den hoogen raad mr. Gertsen, de oud-minister van justitie baron van Lijnden, een der heeren commissarissen van de Handel maatschappij en Dr. Van den Brandeler, burge meester van Leiden, president-curator der Leidsche rijksuniversiteit. Zij allen schetsten het groote verlies dat Nederland op veelzijdig gebied door het afsterven van Mr. Pape heeft geleden en brach ten eene weemoedige hulde aan diens zeer ge waardeerde bekwaamheden. In de heden te Amsterdam gehouden vergadering van het aardr. genootschap is medegedeeld dat in overleg met den minister van marine de luitenant ter-zee eerste klasse Cornelissen benoemd is tot chef der Sumatra-expeditie in plaats van wijlen den heer Schouw Santvoort. De definitieve toestem ming van den minister wordt nog verwacht. De heer Cornelissen zal 9 Maart e. k. naar Indiè' vertrek ken. Vier kaarten zijn aan de deugdelijke onderzoe kingen van den onverwacht overleden officier hun oorsprong verschuldigd. De financieele toestand der Sumatra-expeditie is niet ongunstig. Sedert 1 November 11. is ruim f 14,000 bijgekomen. Te Utrecht is in den ouderdom van 68 jaren overleden dr. P. P. Vermeulen, archivaris der provincie en bibliothecaris van 's rijks universiteit te Utrecht. Bij het departement van den minister van waterstaat enz. zijn benoemd: tot eersten klerk, de tweede klerk G. P. Mulder; en na vergelijkend onderzoek, tot tweede klerkenJ. Engels, te Rot terdam H. J. Alers, J. C. B. Boucher, E. K. M. Capel, te 's-GravenhageF. W. Van der Dussen, te Ans bij Luik. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is, met ingang van 1 April aan staande, aan L. C. Cnopius eervol ontslag ver leend als tijdelijk corrector bij de Staatscourant en het Bijblad. Z. M. heeft mr. L. H. Ruyssenaers, op zijn verzoek, met ingang van 1 Febr. e k., eervol ontslagen als secretaris van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te St.-Petersburg en gesteld op non activiteit, buiten bezwaar van 'srijks schatkist; jhr. mr. P. J. F. M. Van der Does de Willebois, secretaris van legatie, werkzaam bij het departement van buitenlandsche zaken, in dien rang over geplaatst bij Zr. Ms. gezantschap te St.-Petersburg jhr. mr. O. D. Van der Staal van Piershil, thans attaché bij het Nederl. corps diplomatique, be vorderd tot secretaris van legatiebij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot officier-van-gezondheid 1ste kl. den officier van-gezondheid 2dè kl. L. B. E. Ledeboer, van dat personeel. Gemengd Nieuws. Het casco van hetteNoordwijkge- stande Nederl. kofschip „Johanna Petronella," kapt. Hillebrandt, van Rochester naar Amsterdam, met de lading cement, heeft in publieke veiling opge bracht f 159 en de inventaris f 1009.40. De bediende van een notariskantoor te Amsterdam, die, gelijk gemeld is, met ongeveer vijftien honderd gulden spoorloos verdwenen was, is onverwacht teruggekeerd en heeft de gelden gerestitueerd. Terwijl in de gemeente Oudshoorn sedert Juli geen longziekte geheerscht heeft, kwam zij deze week weder bij een veehouder voor, waar door 2 runderen aan longziekte lijdende werden onteigend tegen eene som van f 231 en daarna afgemaakt, terwijl 27 verdachte runderen tegen f 7046 onteigend werden, om eveneens afgemaakt te worden. In de heden ontvangen „Imparcial" wordt de verongelukte boot niet „Trise", maar „Frise" genoemd en gezegd, dat de ramp plaats had op de klippen van Corrubedo. Er is geen twijfel, of de „Friesland" is bedoeld. De „Imparcial" ontleent zijn bericht aan een ongenoemd blad uit Galicia. „Daar geen der opvarenden gered werd (zegt het bericht), zijn geen bijzonderheden be kend geworden. De stranding had plaats in den nacht en men denkt dus, dat allen (alle passagiers natuurlijk) sliepen." De ramp heeft in Spanje en Portugal bijkbaar grooten indruk gemaakt. Gistermorgen te 7.10, terwijl de van Emmerik komende kolentrein te Arnhem de Put straat passeerde, is zekere H., belast met het strooien van zand op de rails, met de achter den trein ge-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1