N°. 5500. A0. 1878. Zaterdag (9 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering s van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TDSCH 41 PRIJS DEZER COURAHT: Too Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per postn l-OO. Afe aderlijke Naramers 0.0S. PRIJS DER ADYERTENTIEX: Van 16 regels.H f 1.05. Ieders regel meera 0.174* Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEX, IS Januari. De Synode van het Nederduitsch Hervormd- Kerkgo tootsckap heeft heden benoemd tot profes soren in de theologie aan de universiteiten, te Utrecht: dr. Gunning, predikant in Den Haag; dr. Lasonder, pred. te Leeuwarden; te Gronin gen: dr. Hofstede de Groot, predikant te Kampen ;dr. Kruyfi', pred. te Leeuwarden; te Leiden: ds. Goossen, predikant te Schiedam, bij loting .jtegen dr. Koek, pred. te 's-Bosch, en dr. Acquoy, predikant te Zaltbommel. In de Nuts vergadering van gisteravond trad als spreker op de heer Wolters, die zijne hoorders met hunne gedachten een paar eeuwen terugvoerde en wel naar de Aalmarkt alhier, waar toen de beroemde schilder Frans Van Mieris bezoek ont ving van Cosmo, zoon van den groothertog van Toscane. De beide zoontjes van den schilder, Jo- hannes en Willem, waren daarbij ook tegenwoordig, en toen Cosmo de teekeningen van Johannes, die van veel aanleg getuigden, bezichtigd had, noo- digde hij dezen uit om met hem naar Plorence te gaan. De knaap had daar echter geen zin in, doch ontving op een zijner teekeningen de hand- teekening van Cosmo, waarmede hij te Plorence altijd welkom zou zijn. In eene boeiende voor- dracht verhaalde de spreker daarna den levensloop !van dezen Johannes, waarin de schoone Anna De Ronde eene belangrijke rol speelde. Hij werd door haar versmaad en toen hij later, reeds een be roemd schilder zijnde, terwijl zij in treurige om- i standigheden verkeerde, bemerkte dat zijne liefde nog niet was uitgedoofd, herinnerde hij zich de handteekening van Cosmo de Medicis, en begaf zich naar Italië, waar hij te Rome is overleden. De commissie, belast met het afnemen der examens van apotheker en het practisch examen L van hulpapotheker, heeft van 3 tot 18 dezer 4 candid, ten geëxamineerd voor het examen van apotheker. Een candidaat werd afgewezen en het diploma van apotheker uitgereikt aan drie candi dates de heeren: K. Van Giffen, van Wijckel E. II. Hamersma, van Uitwellingerga, en H. J. De Grient-Dreux, van Witmarsum. Wegens het overlijden van mr. J. D. W. Pape is het uitspreken der redevoering door dr. H. A. - Lorentz ter aanvaarding van het hoogleeraarsambt uitgesteld. Het stoffelijk overschot van den over ledene zal morgenvoormiddag te 11 uren op Eik en Duinen worden ter aarde besteld. Een der vijf plannen, tusschen welke de premiën voor het ontwerp-academiegebouw alhier zullen verdeeld worden, was ingezonden door Gebr. Hengelberg, te Utrecht. De overige vier plannen moeten uit den vreemde ingezonden zijn. Uit Katwijk aan den Rijn wordt gemeld: De nieuwe bruggen, door deze gemeente over den Rijn gebouwd, zijn thans zoo goed als gereed en hebben eene door vaart wijdte bekomen van ongeveer I 6.50 meter. Ook de werkzaamheden aan den straat weg gaan ferm vooruit en geven der arbeidende klasse een goed dagloon. Reeds is van 210,000 vierk. meter weg te voeren grond, per kruiwagen alleen, ongeveer 100,000 vierk. meter verplaatst. Met 1 September a. s. moet dit voor deze gemeente hoogst belangrijke werk geheel gereed zijn. De commissie voor de in 1878 te Leeuwar den te houden tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid en kunst, door vrouwen vervaardigd, mag zich aanvankelijk reeds verheugen in veel sympathie met haar plan van de zijde van Neer- lands vrouwen. Dit laatste geldt mede van het waarborgfonds. Mocht de onderneming ten slotte een voordeelig saldo opleveren, dan wenscht de commissie dit te besteden tot het oprichten van een kinderziekenhuis te Leeuwarden, of wel om met het bedrag den grondslag van zoodanige inrichting te leggen. Is ook voor het laatste de som van te geringe heteekenis, dan zal zij onder reeds bestaande liefdadige inrichtingen worden verdeeld. De luit.-ter-zee 2de kl. jhr. H. M. Speelman, dienende aan boord van Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlanden", wordt met 1 Februari overgeplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam en vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. W. C. P. E. De Klopper. Voorts worden met dien datum geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructiebrik „Zeehond" de luit.-ter-zee 2de kl. A. E. Arkenbout Schokker, en aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis de luit.-ter-zee 2de kl. O. J. E. baron Van Wassenaer Catwijck. Z. M. heeft aan dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, vergunning verleend tot de voorloopige waarne ming van de betrekking van leeraar aan de hoogere burgerschool voor meisjes aldaarbenoemd tot ridder grootkruis der orde van den Ned. Leeuw, P. Target, teruggeroepen gezant van Frankrijk bij het Nederlandsche hof. Gemengd Nieuws. Woensdag-avond omstreeks acht uren brak er een hevige brand uit in de schuur van den landbouwer Hoogenboom Rooy, te Brouwers haven, welke zoo in hevigheid toenam, dat er geen denken aan was om al het vee te redden; twee paarden en eenig ander vee kwamen in de vlammen om. De belendende gebouwen hadden eenige schade. Alles was tegen brandschade verzekerd en de oorzaak van den brand is onbekend. Dit is de derde oude boerenschuur, welke in een tijdsverloop van zes weken aldaar totaal verbrandt. Er is eene ver volging ingesteld tegen de tooneeldirectie Prot en Kistemaker te Amster dam, ter zake van het overtreden der wet op den kinderarbeid. Een kind van zeven jaren is in het stuk „Dg tijgerjager" op het tooneel geweest. Het Museum voor moderne kunst te te Amsterdam heeft voor fr. 30,000 de schilderij van Van Beers (Begrafenis van Karei den Goeden), op de jongste tentoonstelling in het Oudemannen huis bewonderd en met goud bekroond, aangekocht. Een bediende van een notariskantoor te Amsterdam is spoorloos verdwenen. Men ver moedt dat hij zich heeft verdronken. Uit de kas, die hii onder zijne berusting had, wordt ongeveer f 1500 vermist. Eene prachtige meteoor, in hori zontale richting van oost naar west loopende, was, blijkens de thans ontvangen Indische bladen, in den avond van den 28sten November gedurende 6 seconden te Bodjonegoro zichtbaar. Na zijn ver dwijnen heeft men den gloed van den staart, die, naar gissing, bij eene dikte van p. m. één palm, 50 a 60 meter lang was, nog gedurende 20 seconden kunnen waarnemen. Aan de „Times" wordt uit Par ij s »g e_ seind, dat volgens de „Imparcial" in tijdingen Galicia te Lissabon ontvangen melding >0rdt ge maakt van het vergaan der stoomvj00t Trise" komende van Indië met 450 p^ssariers. De be manning zou ook zijn omgekomen en slechts eene enkele boot werd op het strand gevonden. De „Trise" is blijkbaar" de „Friesland," Men meldt aan het „D. v. N. Indië", dat op Palembang onder de militairen twee moor den zijn gepleegd. Van den eenen was een sergeant majoor het slachtoffer en naar nmn zegt ook de huishoudster van den nog jeugdigen sergeant, die den moord beging. De andere moord was zeer zonderling en had in de kantine plaats. Een ser geant kwam de zaal binnen met zijn hond en met zijn geladen geweer op schouder. De sergeant van orde betoogde hem, dat hij dit wapen niet in de zaal mocht brengeneen ander mengde zich in het gesprek en vroeg, waartoe hij het geweer wilde gebruiken. Om zijn hond dood te schieten die hem verveelde. De ander zei lachend: „Wat? jij je hond doodschieten? dat durf je toch niet, daar ben jij niet mans genoeg toe." „Mijn hond niet durven doodschieten, dat durf ik jou wel," was het antwoord, en de ongelukkige viel, met een kogel bijna i bout portant geschoten recht door de hersens. R echtzake n. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stonden gisteren twee manspersonen uit Rotterdam terecht, die reeds meermalen met de justitie zijn in aan raking geweest. Zij worden thans beschuldigd van in de maand October jl. zich te Rotterdam te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in onder- handscke geschriften en het gebruik maken daar van, de eerste bovendien aan bedriegelijke oplich ting. De eerste beschuldigde bekende, van hem door den tweeden beschuldigde verstrekt papier briefjes vervaardigd en die met den naam zijns vroegeren meesters onderteekend te hebben, ten einde zich daarop, ten nadeele van leveranciers van zijn gewezen patroon, onderscheidene ijzer waren, bestaande in sloten en scharnieren, te doen afgeven. Slechts eenmaal mocht zijne poging ge lukken en verkocht hij de bekomen goederen voor f 4, die door hem aan sterken drank werden be steed. Hij zond hierop zijn medebesch. met briefjes, maar deze ontving den eersten keer in plaats van het verzochte scheldwoorden en werd de tweede maal, toen hij in beschonken toestand verkeerde, nadat van de valschheid was gebleken, in den hem aangewezen winkel door de politie aangehouden. De tweede besch. ontkende echter zijne schuld en gaf op dat hij zich niet van de valschheid bewust was. Adv.-gen. mr. Van der Hoeven was van oordeel, dat wat de schuld van den eersten besch. betreft, die voldoende was bewezen door zijne bekentenis in verband met de getuigenverklaringen maar ook de schuld van den tweede besch. geloofde hij kon als bewezen worden aangenomen, waar voor een aantal gronden ontwikkeld werden. Hij meende echter dat er onderscheid moest bestaan in de mate van straf aan de beide besch. op te leggen en eischte: voor den eersten besch. 5 jareq. tuchthuisstraf, zes boeten van f 50 en ééne van* f 25; voor den tweeden besch. 2 jaren gevangenisstraf en ééne boete van f 50 «"one dediger mr Hemmingson wees -Qr besch. h-et hof op eemge ver-^^ omstand- hede-a en hoopte, wat zijp tweedea dignf. aa dat deze zou worden vrijgesproken, omdat ook hij van gevoelen wss, dat deze niet heeft geweten, dat de briefjes valsch waren. De uitspraak is op morgen bepaald. In de maand November is de gemeente Laren het tooneel geweest van een groot rumoer. Het lijk van een zekeren J. M. was 6 jaren ge leden op de gemeentebegraafplaats aldaar in on gewijde aarde begraven, omdat hij zich van het

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1