Woensdag 16 Januari. N°. 5497. A°. 1878. - Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. J PRIJS DEZEE COUBANT Voor Laiden per 8 maanden1.10. Franco per post.s 1AO* Afzonderlijke Hommers0.02. PEIJS DEE ADVEETENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 15 Januari. Gedurende de eerste helft der maand Decem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden: P. Kniepstra, A. P. Timmermans, J. Straatsma, Bergers, Ivock, A. Van Akere, C. Bosman, J. Van Berckel. AmsterdamJ. Van Maassen, Breda; Scher- gens, Zientje Makko, T. Jolders,'s-Gravenhage; G. Huigens, Heerewaardemej. C. Bronstein, Krijsman, Leiden: A. v. d. Linden, Scbijderinck, Rotterdam A. WoifF, Saarburg; mej. C. Ritzenthaler, Straats burg; W. Van Rijn, De Vlistmej. R. Rubers, Zutfen. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som van f 8.20, wegens te min betaald successierecht, door een onbekende, onder de letters V. D. uit Leiden, aan zijn departement ingezonden. Gisteravond vierde de kleedermakersvereeniging onder de zinspreuk „Eendracht door Vriendschap" haar negende jaarfeest. Nadat bh. patroons en donateurs waren binnengeleid, opende de president de feestelijke bijeenkomst en gaf verslag van het jafgeloopen jaar, waaruit blijkt dat de financieele omstandigheden in een goeden staat verkeerden, aarna verschafte de opvoering van het stuk Don Cesar de Bazan en de straatzangeres van adrid" den leden met hunne dames veel genoe gen, terwijl door het nastukje „Jan Torgnole" zeer de lachlust werd opgewekt. Iu de pauzen werden feestzangen, daartoe door I den heer Metselaar expres vervaardigd, gezongen, u; terwijl de avond verder onder muziek en dans werd doorgebracht. Ook voor degenen die daaraan |f niet deelnamen, was gelegenheid zich met het een of ander spel op de galerijen te vermaken. Gisteren is te Haarlem het stoffelijk over al schot van den heer H. Menso, majoor van het 4de bat., 4de reg. infanterie, aldaar in garnizoen, en dezer dagen na eene kortstondige ziekte in den ouderdom van 50 jaren overleden, op een voudige wijze naar de begraafplaats gebracht. Al daar hadden zich verzameld de generaal-majoor Loder, de kolonel van het regiment eh tal van officieren der infanterie, cavalerie en schutterij. Ook tie burgemeester was tegenwoordig. Terwijl het lijk grafwaarts werd gedragen en ook bij het ïj graf voerde de kapel der schutterij treurmuziek uit. Door de pomologische vereeniging te Boskoop werd Vrijdag naar aanleiding van zijn lOOsten sterfdag Linnaeus herdacht. In de rijk met groen ij en planten versierde zaal van de heeren Hulsbos f. en Van der Bie prijkte een tropee en het beeld van den grooten plantkundige met lauweren omkranst. Door den heer C. De Vos werd eene voordracht over Linnaeus gehouden, terwijl de feestviering verder door eene muziekuitvoering werd opgeluisterd. Naar men verneemt heelt de minister van f waterstaat enz. het voorstel gedaan om het ver- scbuldigde recht (boven het gewone port) van aangeteekende brieven met aangifte van ingesloten geldswaarde tot op de nelft te verminderen en dus te brengen op ?;.j2 cent voor elke f 100 of gedeelte daarvp.n. I werklieden van 's rijks werf te Amster- dam, een. modelmaker, een scheepstimmerman en een lijnbaander, zijn aangewezen om de Nederl. commissie voor de tentoonstelling te Parijs als opzichters ter zijde te staan. Gedurende de tentoonstelling te Parijs in 1878 zullen er muziekuitvoeringen (orkesten of muziekcorpsen, liedertafels of zangvereenigingen, kamermuziek) plaats hebben in het paleis van het Trocadero, waaraan door buitenlandsche kunstenaars kan worden deelgenomen. Ter bereiking van dit doel zijn aan de buitenlandsche hoofdcommissiën eenige vragen ter beantwoording voorgelegd. De Nederlandsche hoofdcommissie voor die tentoon stelling brengt den hoofdinhoud daarvan in de Staatscourant ter kennis van de Nederlandsche belanghebbenden, met verzoek de antwoorden, die men daarop zou wenschen te geven, zoo spoedig mogelijk ten kantore der hoofdcommissie in te zenden. De arrondissements-rechtbank te 's-Graven hage heeft heden, in de onteigenings-proceduren der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, de volgende schadeloosstelling toegekend, als: 3952.70 aan C. v. Tol (aanbod f 3700, rapport van des kundigen f 12,754.54, conclusie O. M. f 3688.40); f 3995.75 aan IJsselstein (aanbod f 3900, rapp. v. desk. f 13,463.73, conclusie O. M. f 3888.33), terwijl in zake Delcourt nieuwe expertise is be volen met benoeming van andere deskundigen. De minister van financiën heeft aan de provinciale inspecteurs der directe belastingen enz. eene missive doen afgaan, houdende aanbeveling tot het stellen van duidelijke en leesbare hand- teekeningen door de belastingambtenaren. Door den consul der Nederlanden te Ha vanna is tot vice-consul der Nederlanden te Sagua la Grande aangesteld J. De Jongh aldaar, ter vervanging van J. Van der Kieft, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Graaf Van der Straten Ponthoz, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van België bij ons hof, zal zich morgen naar Spanje begeven, om zijn land te vertegenwoordigen bij de huwelijks plechtigheid van koning Alphonsus. Die minister geeft heden een groot diner. Z. M. heeft mr. A. M. Sassen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaats- vervanger in de arrond.-rechtbank te Breda; benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Rotterdam mr. A. C. Wesenhagen, thans griffier bij het hof van justitie in Suriname, en met verlof tijdelijk verblijvende in Nederland; tot notarister standplaats <1q gem. Winschoten, mr. M. G. L. Jorissen, cand.-notaris, than3 procureur en kan ton rech ter-plaats ver vanger bij het kantongerecht te Zuidbroek, wonende te Veendam; ter standplaats de gemeente Scheemda, J. W. Koch, cand.-notaris te Groningen; ter standplaats de gem. Middel- stum, H. R. Trip, candidaat-notaris te Leek de adelborsten 1ste kl. P. W. Sachse, P. M. Van G -lsdorp, W. A. Mouton, W. P. Coolbaas, O. J. E. baron Van Wassenaer Catwijk en G. J. Buys, met ingang van den 16den dezer, bevorderd tot luit.-ter-zee 2de kl.,, met bepaling dat zij zullen rang nemen: de 1ste boven den luitenant-ter-zee 2de kl. J. M. Baak, de 2de boven den luitenant-ter-zee 2de kl. J. M. Wijers; de 3de en 4de tusschen de luitenants-ter-zee 2de kl. R. Reinders en H. J. Van Bisselick; de 5de en 6de tusschen de luitenants-ter-zee 2de kl. A. L. Boelen en jhr. J. F. Coertzen de Koek; Oscar Ohrström, commandeur-kapitein der 2de klasse bij de kon. Zweedsche marine, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Gemengd Nieuws. Het gerechtelijk onderzoek in zake den dood van den heer Kets, op de Brouwersgracht te Amsterdam, is thans geheel gestaakt. De meeste duistere omstandigheden in deze geheimzinnige zaak hebben zich gaandeweg opgehelderd. Elk spoor, dat, zoo er moordenaars waren, tot de ont dekking had moeten leiden, is ingeslagen, nage spoord en tot in de kleinste bijzonderheden door zocht. Niets, zelfs geen zweem van vermoeden, dat de dood van den heer K. aan eene andere gewelddadige oorzaak dan zelfmoord mag toege schreven worden, is ontdekt. De slotsom van het onderzoek luidt, dat niets anders dan zelfmoord gepleegd is onder buitengewone omstandigheden. Gisteren werd voor de arrond.-recht- bank te Amsterdam de behandeling der zaak tegen de zes personen, beschuldigd van diefstal in de Huidenstraat en medeplichtigheid van diefstal in de woning van Gies, op den Singel, voor het gerechtshof voortgezet. Het onderzoek eischt veel tijd; het hof hield zich gisteren nog bezig met het hooren der verschillende getuigen. Onder hen was een jongen van 12 jaar, die Zondag 7 Jan.'77 bij zijn oom, vlak over de woning van Gies wonende, op visite was. Hij verklaarde twee personen herhaaldelijk op en neer te hebben zien loopen en eindelijk, toen niemand op de gracht was, een van hen de deur der woning van Gies openmaken. In den 4den besch. herkent hij stellig dien persoon. Van het voorgevallene gaf hij on middellijk kennis aan zijn oom, die er niets vreemds in vond en dacht, dat het familie was. De 4de besch. blijft echter zijn tegenwoordigheid daar ter plaatse op dien dag ontkennen. De vorige week, zoo wordt nader uit Amsterdam gemeld, werd op bevel van den officier van justitie een commissionnair aangehouden, ver dacht van valschheid in geschrifte. De gearres teerde zou deze vervalsching gepleegd hebben door op naam van eene firma in de stad aan een han delaar elders promessen af te geven, betaalbaar in het koffiehuis „de Pool". De betaling vond altijd geregeld plaats. De promessen waren echter vervalscht. Toen de justitie zich voor de arress- tatie van den verdachte aan diens woning op den Overtoom aanmeldde, was hij in het koffiehuis, waar hij zijn wissels adresseerde, doch de gerechts dienaren vonden den vogel reeds gevlogen toen zij in de Pool kwamen. Het trok evenwel de aandacht van een der rechercheurs, dat juist toen zij binnenkwamen een knecht blootshoofds het lo kaal verliet en hard wegliep. Een hunner volgde den bediende en zag hem op straat haastig iets zeggen aan iemand die zich daarop verwijderde. De stille agent begreep alles en vroeg onmiddellijk dien persoon naar zijn naam. Deze gaf verschrikt zijn waren naam op en bleek ook de commission nair te zijn tegen wien hevel tot inhechtenisne ming was uitgevaardigd. Hij werd daarop Qnmid,- deljijk gearresteerd. Een zesjarig knaapje spelde Zon dag-morgen te Arnhem aap den kant der half gedempte Jansgracht, waarhij het zich op het nog brooze ijs waagde. In het midden gekomen Verdween de kleine in de diepte en slechts eene natte plek wees de plaats aan, waar hij was doorgezakt. Een arbeider deed vruchtelooze pogingen den drenke ling te redden, waarop het aan een conducteur der staatsspoorwegen, na zeven minuten, met levens gevaar gelukte het kind op het droge te brengen. Terstond ingedragen bij een heer aan den Jans buitensingel, mocht het na anderhalf uur inspan ning aan twee geneesheeren gelukken de levens geesten van den kleinen patiënt weder op te wekken, die daarop per rijtuig naar zijne ouders in de Weerdjesstraat werd gebracht. Te Maurik zijn drie meisjes uit twee verschillende gezinnen en 7, 8 en 9 jaar ond, die na de middagschool zich op het ijs van een der

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1