zeven weken geleden met het voornemen 12 dagen afwezig te zijn en sedert heeft zij niets van zich doen hooren. Voor het oppergerechtshof van den Amerikaanschen staat Columbia stouden onlangs zes kinderen, waarvan het oudste nauwelijks 11 jaren telt, terecht, onder beschuldiging van moord, in gezamenlijk overleg bedreven. De moord werd ge pleegd op een 18-jarigen neger, die de kinderen, toen zij op het veld werkten, plaagde en sarde, waarna zij in drift den plager door middel van stokken, steenen en messen zoodanig wondden, dat hij den volgenden dag bezweek. De kleinen, twee meisjes en vier jongens, zijn tegen borgtocht voorloopig vrijgelaten. De Engelsche kapitein Burton, die de rijke mijnen in het oude land van Midian heeft teruggevonden en op last van den khedive weder derwaarts is op reis gegaan om de gedane ont dekkingen te voltooien, geeft van dat land en van die ontdekkingen de volgende beschrijving: De geologische gesteldheid van dit land heeft mij meer getroffen dan die van eenige andere streek, welke ik op mijne talrijke reizen gezien heb. De bergen van het land Midian zijn volgens de kaarten 9000 voet hoog, doch wanneer ik ze met mijn vrij geoefend oog meet, zou ik ze niet meer dan 7000 a 8000 voet hoogte geven. De zaak is gemakkelijk op te helderen, en ik stel mij voor dit te doen, want ik zou niet gaarne zonder bewijs een ander cijfer opgeven dan dat, hetwelk aangenomen is door zulk eene eerwaardige autoriteit als de hydrographische in genieurs. Wanneer men deze zonderlinge landstreek doortrekt, dan bemerkt men op de eene plaats bijv. graniet, en daar dichtbij eene geheel andere geologi sche formatie; het is eene eeuwige gezichtsverande ring. Van afstand tot afstand ziet men heuvels van kwarts, die ongeveer 600 voet hoog zijn. Op deze punten ga ik het eerst af en beloof mij daarvan de beste resultaten, omdat de metaalader zich ver toont, als de rots ternauwernood door het hou weel is aangeraakt. Ik zal er eenige brokken van doen springen en van de daardoor ontstane stukken 200 ton naar Kaïro zenden om ze te doen ontleden. De bouwvallen der mijnsteden zijn een waarschijn lijk bewijs, dat deze mijnen eertijds op eene groote schaal geëxploiteerd zijn. Toen ik dit vroeger zeide, hebben eenige personen met mij gespot en hebben beweerd, dat ik een uitgeput Californië gevonden had. In weerwil van de lachers blijf ik echter bij mijne meening volharden. Indien het waar is, dat er in Egypte goudmijnen bestaan, waarvan ik de laatste korrels heb medegebracht, is dit niet het geval met die van het land van Midian. De exploitatie, ofschoon op groote schaal gedaan, is nooit verder gegaan dan de bovenste mijnschacht, waar men zonder moeite gouderts in overvloed vond. Het goud werd er uitgehaald door het wasschen van zand, zeldzaam door het verbrijzelen van het gesteente. Er moeten zich dus onder de ongeschonden gebleven korst schatkamers van me talen bevinden, welker inbezitneming gemakkelijk zal vallen door het gebruik der nieuwere werk tuigen. Daar heb ik de plaats ontdekt, van waar de oude Egyptenaren hun tin haalden. En ik ver klaar, dat ik trotscher ben op deze archeologische ontdekking dan op die van het Egyptisch Cali fornië. Kapitein Burton wordt op zijne reis slechts door vier personen vergezeldeen officier van den Egyptischen staf, den heer Clarke, inspec teur van den telegraaf, en twee Eranscheneen teekenaar en een werktuigkundige. Men heeft hem een grooter geleide aangeboden, maar hij weigert het bepaald. Burton schijnt zoo zeker van zijne zaak te zijn, dat hij vooraf geeuerlei beloo ning gevorderd heefthij laat die geheel over aan den khedive, na het voltooien van zijn werk. Een niet alledaagsch voorbeeld van verstrooidheid mag zeker wel het volgende heeten: Mevrouw C. verlaat haastig haar woning om een bezoek af te leggen. Het kleed, dat zij draagt, is juist dien morgen teruggehaald van een inrichting waar het was heengebracht om er eenige vlekken uit te doen verdwijnen. Op weg bemerkt de eer zame matrone al spoedig, dat zij het voorwerp der algetrieene nieuwsgierigheid is. Tevergeefs naar de reden daarvan gissende, bereikt zij in alles behalve aangename stemming het doel van haar tocht. Daar loste zich eindelijk het raadsel op. De rug van haar kleed prijkte met een kaartje van den zorgvuldigen vlekkenverdrijver, waarop deze voor zijn dienstpersoneel de volgende duidelijke aan wijzing had geplaatstMevrouw Czeer vuil; droog schoon te maken. Dat kaartje was bij ver gissing aan het kleedingstuk vastgehecht gebleven en door de draagster bij het aantrekken niet op gemerkt. Te Pont-Evêque, in Erankrijk, zijn twee werklieden in de papierfabriek der gebroeders Cartaillier gedood ten gevolge van het springen van den stop van een met stoom gevulden loogbak. De ongelukkigen werden tegen de muren der werkplaats verpletterd, terwijl een derde zoo ernstig werd verwond, dat men aan het behoud van zijn leven twijfelt. De hevige ontploffing deed de zol dering der bovenverdieping zichtbaar omhoog rijzen, zoodat ook een vrouw, die zich aldaar bevond, vrij ernstig gekwetst werd. Geheele ramen werden uit de kozijnen gelicht en tot op 30 meter afstands weggeslingerd. Ten gevolge der oneerlijkheid van twee bureaulisten zag de kassier van een verze keringmaatschappij te Parijs, gevestigd bij de Nou- vel-Opéra, zich genoodzaakt zijn ontslag te nemen. Met dat doel begaf hij zich onlangs naar de kamer van den directeur, doch verzocht tevens om een getuigschrift van eerlijkheid, er bijvoegende dat hij, indien hem dit werd geweigerd, zich on middellijk het leven zou benemen. Om aan die verklaring kracht bij te zetten haalde hij een re volver te voorschijn. Bij een poging om hem dit moordtuig te ontnemen, werd de directeur zelf door een schot getroffen, gelukkig echter slechts licht, waarop een aantal beambten toesnelden en den kassier ontwapenden. Deze echter bracht zich nu onverwachts met een mes, dat hij in den zak droeg, een aantal wonden in de streek van het hart toe, die weinig hoop op behoud overlieten. R eclitzaïie n. De rechtbank te Amsterdam heeft in zake het openb. min. tegen den hoofdopzichter van den stadsreinigingsdienst de schuld van den beklaagde aan het hem ten laste gelegde: toebrengen van slagen, als wettig en overtuigend bewezen aange nomen en hem, met toepassing van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 10. De eisch tot schadevergoeding van den ontslagen kommandeur werd door haar afgewezen. Eenige jongens aldaar, aangeklaagd wegens op lichting door het balen van banketletters en si garen op eens anders naam, zijn veroordeeld de een tot 3 maanden, de ander tot 6 weken cellulaire gevangenisstraf. BUITENLAND. Frankrij li. Het „Journal officiel'1 behelst een besluit, waarbij generaal Garnier benoemd wordt tot commandant van het achtste legercorps, ter vervanging van Ducrot, die benoemd is tot lid der commissie voor de openbare werken, in de plaats van gene raal Borel. De Senaat heeft tot voorzitter gekozen d'Audifl'ret Pasquier met 72 stemmen; er werden 61 blanco-biljetten in de bus gevonden. Door de Kamer is Grévy tot voorzitter gekozen met 335 van de 346 uitgebrachte stemmen. De Senaatheeft bepaald, dat morgen zal in behandeling worden genomen de interpellatie van Gavardie over de onwettigheid van de bijeen roeping der gemeenteraden en de onwettige her benoeming van ontslagen maires. De „Moniteur Universel" verhaalt, dat een zeker aantal verzoekschriften aan afgevaardigden der linkerzijde zijn toegezonden, strekkende om door de Kamer een dag te doen vaststellen, waarop in geheel Erankrijk op plechtige wijze zou wor den overgegaan tot het planten van vrijheidsboo- men. Bedoelde afgevaardigden moeten niet onge zind zijn om een voorstel in dien geest te doen, doch de „Moniteur" vleit zich, dat de meerder heid en de regeering zonder discussie het groteske plan zullen verwerpen. Van andere zijde wordt echter opgemerkt, dat het vertrouwen van het blad wel eens zou kunnen worden beschaamd, daar dezer dagen te Bordeaux reeds zulk een vrijheids boom is geplant. T>nitsclilan<l. De correspondent der „Daily News" op he I tegenwoordig tooneel des oorlogs, Archibald FotB bes, heeft zich dezer dagen, op reis naar Londen M te Berlijn opgehouden en aldaar medegedeeld, dtl hij uit Amerika eene uitnoodiging heeft ontvanjB gen, om er in de voornaamste steden iu opetil bare voordrachten datgene te verhalen, waarvaM hij in den oorlog ooggetuige is geweest. Hierl voor is hem een bedrag van 5000 pond sterlinJJ gewaarborgd. Volgens de bladen zou hij de uitnoo11 diging aannemen. Italië* Het regeeringsblad meldt dat prins Humbert d; I regeering heeft aanvaard onder den naam vaijfl Humbert I. Het behelst voorts eene proclamatiB de3 konings, waarin deze belooft, het door zij IE zijn vader gegeven voorbeeld van toewijding aadjfe het vaderland en liefde tot vooruitgang, en va:E geloof in de vrije instellingen te zullen navolgen1 Kj en tevens een beroep doet op de eendracht, ditH steeds het geluk van Italië heeft uitgemaakt. Grroot-Bi'itanxiie. De „Standard" meldt dat de Britsche gezant te Konstantinopel tot zijne regeering het verzoet heeft gericht om onverwijld een oorlogschip van het eskader in de Middellandsche Zee naar Cretai te zenden, en het aldaar te laten blijven. De van alle bladen het meest oorlogsgezinde en anti-Russische, de „Daily Telegraph", acht het zaak, op het onderscheid tusschen wapenstilstand en vrede alle mogelijke gewicht te leggen. Zij zou het zeer wenschelijk achten, dat Rusland, over eenkomstig zijne plechtige beloften, vredesvoor waarden stelde, die met geen der wezenlijke be langen van eene der mogendheden in strijd waren. Maar dat acht de „Daily Telegraph" niet waar schijnlijk, en zoodra Rusland onbetamelijke eischen; doet, zou het èn voor de oorlogspartij èn voor de vredespartij te Konstantinopel het best zijn, die terstond bekend te maken en den oorlog voort te zetten tot in het stadium, waarin iedereen zou toegeven, dat Engelands belang evenzeer als dat van Oostenrijk,. Duitschland en van Turkije zelf vorderen zou, dat men tusschenbeide kwam. In elk geval zal, meent het blad, na het sluiten van een wapenstilstand, spoedig genoeg blijken, o\ Rusland oprecht is, dan wel de tractaten te ver breken en Engeland voor „voldongen feiten" te plaatsen, welke dan zouden moeten besproken worden op een congres, welks leden zouden sa menspannen om Engeland geen invloed en stem te gunnen. De „Daily News" doet uitkomen, dat, zoo de Porte met Rusland afzonderlijk over den vrede wil onderhandelen, Engeland daaraan niets doen kan. Onderstel eens, wat zeker niet waarschijnlijk is, zegt het blad, dat de Porte met Rusland vrede wilde sluiten en daarbij toegeven, dat de Darda- nellen en de Bosporus zouden openstaan voor de oorlogschepen van alle natiën. Dan zou Engeland het sluiten van zulk een vrede hoegenaamd niet kunnen belettenbet zou natuurlijk moeielijk kunnen zeggen, dat het Turkije, dat vrede geslo ten had, in den oorlog zou bijstaan. Engeland zou dan eenvoudig hebben te beslissen, of de belangen van Engeland door dien gesloten vrede zoo be dreigd werden, dat het de opoffering ook maar van één enkelen Britschen soldaat waard was dien toestand weder te veranderen, en te verhinderen dat aan de vredesvoorwaarden uitvoering werd gegeven. In elk geval acht de „Daily News" het waarschijnlijk, dat Rusland, in welks belang het niet is, enkel een wapenstilstand te sluiten, na j welks verloop de oorlog weder beginnen zou, wel degelijk aan de Porte zulke voorwaarden voor den wapenstilstand zal voorleggen, dat de Porte daar door machteloos wordt. Dan zal bf de onderhan deling weder afspringen, bf in eene onderhande ling over den vrede moeten overgaan. Rusland. Yan den 9den wordt uit Lowtcha geseind: Heden nam generaal Radetzky, na een hardnekkig gevecht, het geheele Turksche Schipka-leger, be staande uit 41 bataljons, 10 batterijen en een regiment cavalerie, onder Vessel Pacha, gevangen. Prins Mirsky bezet Kesanlyk, Skobeleff het dorp Schipka.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2