N°. 5494. Zaterdag A0. 1878. 12 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. ALtondexlijke Nwnmers0.02. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meera 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTEE en "WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge Art. 2 der verordening regelende de in vordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder honder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht in, daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den gemeente-ontvanger aaDgifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1878 koste loos ten kantore van den ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roe pen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1877 ten laste der gemeente eenige vordering hebbeD, om hnnne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór ult°. Januari e. k., ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1878. LEIDEN, 11 Januari. Niet zeer groot was het getal dergenen die gisteravond in de Stadszaal waren opgekomen om het zeldzaam letterkundig genot te smaken, dat eene lezing van den heer Cremer schenken kan. De vergadering van het Protestantenbond, waar prof. Oort de spreekbeurt vervulde, is zeker de voornaamste oorzaak daarvan. Ook in dit op zicht is 't niet mogelijk twee heeren te dienen, 't Is anders waarlijk geen overdrijving als we ten opzichte van Cremers voordracht gewagen van een zeldzaam genot. Want inderdaad, hoe menigmaal men zijne Overbetuwsche novellen reeds hebbe gelezen, als hij ze voordraagt ontdekt men er tel kens nieuwe schoonheden in. Zoo ook gisteravond in „Oan 't kleine Revierke". Wij herinneren b. v. aan 't tooneeltje van Lammert met Van Spiek, van den ouden Weyer met de koei en van den zelfden honderdjarige bij den zaaddorsch. 't Is te hopen, dat we Cremer nog menigmaal zullen mogen hooren. De curatoren der Amsterdamsche universi teit hebben uit S3 sollicitanten voor de betrek king van bibliothecaris voorgedragen dr. H. C. Rogge, Remonstrantsch predikant alhier, en dr. Nanninga Uiterdijk, archivaris te Kampen. Men schrijft ons uit Wassenaar: Mocht iemand ooit verrassing te beurt vallen, dan was het wel den veldwachter Baartman alhier, die den 28sten December 11. zijn 25-jarige betrekking in deze gemeente heeft mogen gedenken. Woensdag jl. toch na afloop der raadsvergadering werd hij binnengeroepen, door den edelachtb. heer burge meester in naam van heeren wethouders en leden van den raad gefeliciteerd en hem tevens een ruime gift ter hand gesteld wegens trouwe plichts betrachting gedurende zoovele jaren. Hij kon geen woorden genoeg vinden om zijn dankte betuigen voor de hem betoonde belangstelling, welke tot aanmoediging moge strekken voor zijne ambts broeders in deze gemeente. Gedurende het jaar 1877 zijn te Oudshoorn geboren 42 zoons en 46 dochters, te zamen 88 kinderen; overleden van het mannelijk geslacht SI, van het vrouwelijk 25, te zamen 56, bene vens 8 levenloos aangegeven. In de gemeente hebben zich gevestigd 107 van het mannelijk en 122 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 229 de gemeente verlaten 118 mannen en 118 vrou wen, te zamen 236 personen. De* 31sten De cember 1877 bestond de bevolking der gemeente uit 1102 van het mannelijk en 1262 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 2364 inwoners. Gisteren, den honderdsten verjaardag van Linnaeus' dood, werd te 1 uur in de bibliotheek van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap te Amsterdam de tentoonstelling van Linnaeana, in Nederland aanwezig, geopend. De heer W. A. Viruly Yerbrugge, voorzitter van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantenkunde en van het hoofdcomité, dat deze plechtige gedachtenisviering heeft beraamd en uit gevoerd, heette de genoodigden, onder wie men onderscheidene leden van den Amsterdamschen ge meenteraad, vele geleerden uit Nederland, alsmede een afstammeling van den voormaligen burgemees ter van Amsterdam, jhr. A. II. Clifford van Nieu- wersluis, aantrof, welkom. De burgemeester van Amsterdam beantwoordde die toespraak, en deelde mede, dat de gemeenteraad in een geheime zitting besloten had, den Oeterwalerweg den naam te geven van Linnaeusstraat. Hierna werd de tentoon stelling in oogenschouw genomen. Zij bestaat uit ongeveer 300 nommers, en omvatuitgaven zijner werken, alleen door Linnaeus zeiven bezorgd uitgaven, uittreksels of vertalingen van Linnaeus' geschriften, geheel of gedeeltelijk door anderen be zorgd biographieën en bibliographieënbrieven planten, dierenbeeltenissen, medailles. Des avonds werd de gedachtenisviering in Pelix Meritis be sloten met eene rede door prof. Oudemans en de uitvoering eener cantate, woorden van den heer A. J. De Buil, muziek van G. A. Heiuze. De vrijmetselaarsloge te Groningen heeft besloten, aan behoeftige kweekelingen toe te kennen twee beurzen, ieder van f 200, en twee ieder van f 50, voor hare opleiding tot hulponderwijzeres op de kweekschool aldaar. De onkosten daarvoor worden bestreden uit de rente van het fonds, bijeengebracht door eene gehouden loterij en be dragende f 11,000. Op verzoek van de Haagsche Kamer van koophandel heeft de raad van toezicht op de Ne derlandsche spoorwegdiensten bij bestuurders der Bergisch-Miirkische en Rheinische spoorwegmaat schappijen aangedrongen op het uitvaardigen van voorschriften van gelijken inhoud als het art. 50 sub. 2°. van het algemeen reglementopdat er een einde kome aan de moeilijkheden, welke voort durend worden ondervonden om goederen, van Duitschland en België aangevoerd, aan het kan toor te 's-Hage en niet aan grenskantoren te doen inklaren. Het stoomschip „W. A. Scholten", kapt. Jansen, is 9 Januari van Rotterdam te Nieuw- York aangekomen. Z. M. heeft dr. J. W. Moll, tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, be noemd tot leeraar aan die school; verplaatst de volgende controleurs der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen: jhr. J. L. A. Yan Haef- ten, van Lobith naar Deventer; M. Schuylen- burg, van Helmond naar de controle Axel (re sidentie Terneuzen); bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs benoemdtot kapitein der 2de klasse, den lsten luitenant L. J. Hioolen, van het corps; tot lsten luitenant, den 2den luitenant J. P. Koolemans Beynen, mede van het corps; den voor den dienst in Indië bestemden soldaat H. C. Yon Altrock, van het koloniaal werfdepot, vergund het dragen van de versierse len als ridder der orde van St.-Stanislaus. Ci e meng cl Nieuws. Uit Delft wordt gemeld: Zekere L.L., die sinds ongeveer drie weken spoorloos van hier was verdwenen en dien men vermoedde dat in de stadsgracht den dood had gevonden, is Woensdag onder de gemeente de Lier, in een afgezonderd staand schuurtje, in een ellendigen toestand ge vonden. Per rijtuig naar het gasthuis alhier ge bracht, bleek het dat zijne beide beenen bevroren en door koud vuur aangetast waren, zoodat hoogst waarschijnlijk tot amputatie zal moeten worden overgegaan. Dezer dagen werd aan het station van den staatsspoorweg te Yenlo uit de kas van den ladingmeester eene som van ruim 240 gulden ontvreemd. Drie maanden geleden had aan hetzelfde station een dergelijk feit plaats. Het is de politie nu evenmin als toen gelukt den dader te ont dekken. Te Ruinen heeft, in 't begin dezes jaars, weder eene ongehoorde misdaad plaats gehad. Een jongeling, zekere K., aldaar, is door een paar personen op verregaande wijze mishandeld en daarna, toen de levensgeesten schenen geweken te zijn, in een put, dien men daar veelal buitenshuis aantreft, geworpen. K. is echter, misschien door 't koude bad, tot bewustzijn gekomen, heeft zich in de hoogte gewerkt en door herhaald kermen en roepen hulp gekregen van de bewoners van 't naaste huis, die ter raste lagen. Bij 't redden werden op eenigen afstand twee personen, met de buizen of jassen over 't hoofd getrokken, opge merkt, die vervolgens ook door de vensters gluurden toen de geredde in huis was gebracht. Zijn toe stand moet echter zorgvol zijn. Er is weer sprake van de droogma king van het Mareot.ische meer en volgens de bladen zou door den khedive de concessie daartoe aan eene Nederlandsche maatschappij zijn verleend. De vruchtbaarheid van den thans ter grootte van ongeveer 40,000 hectaren met zout water bedekten zeebodem was in de oudheid zeer beroemd. Ge durende de belegering van Alexandrië, in 1801, zetten de Engelschen het zeebekken, dat 3 meter onder het niveau der zee gelegen is en toen bijna geheel uitgedroogd was, door middel van het doorsteken der smalle strook ten westen der stad onder water. Nu hebben weder Engelschen 't plan het meer weer in land te veranderen. Hoe voor- deelig de zaak zij, velen in Alexandrië koesteren de vrees, dat de onderneming in de gevolgen schadelijk zal zijn, nl. voor de gezondheid der omgeving, omdat thans het zeer zoute meerwater geen kwaad doet, maar later, als de bodem droog zal zijn, zijne uitdamping schadelijke miasmen zal ontwikkelen. De geschiedenis van het nieuwe kanaal van Kaïro naar Ismaïla gaf alleszins aan leiding tot deze vrees der Alexandriërs. De „London School Board" heeft het voornemen te kennen gegeven, om het onderricht in de electriciteit en telegraphie als vak van onder wijs in de scholen op te nemen. Met dit doel zijn reeds maatregelen genomen tot oprichting van klassen voor de telegraphie in eenige der voor naamste scholen van hoofdplaatsen. Ook heeft men zich in betrekking gesteld met de grootste fabrikan ten van telegraaftoestellen, de firma Erancis Co., ten einde hun personeel voor het onderricht in de telegraphie aan de scholen te verbinden. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat men groote bezorgdheid koestert over de expeditie die de bevaarbaarheid van het Nyanza-meer* zou on derzoeken. De expeditie, die bestond uit den En gelschen consul, kapt. Elton, dr. Steward, mr. Dawnay en onderscheiden leden der expeditie, in dertijd belast om Livingstone te zoeken, vertrok

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1