N°. 5493. Vrijdag II Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. *- DRINGEND PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.s 1.40. AbonderlijJte Nomraers0.0Ï. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: ▼an 16 regels.... Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.06. o.i7è. wordt den inzenders van advertentiên verzocht niet het uiterste tijdstip af te wachten, maar de be zorging zoo vroegtijdig mogelijk te doen plaats hebben. Het gebeurt soms dat om 5 of 6 uren nog advertentiên worden bezorgd, 't Spreekt van zelf dat de opname dan te veel van omstandig heden afhankelijk is. DE UITGEVER. LEIOEN, ÏO Januari. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer L. C. Proot, geb. te Haarlem, met academisch proefschrift „over tabes dorsalis." De commissie voor de volksbijeenkomsten ontving in de laatste dagen van het vorige jaar een aangenaam en zeer gewaardeerd bewijs van belangstelling. De onlangs ontbondene Leidsche subcommissie voor de te Amsterdam gehouden ten toonstelling van kunst op nijverheid toegepast be sloot het overschot van hare rekening voor de aanstaande bloemententoonstelling te bestemmen. Moge dit voorbeeld velen aansporen, door hunne ruime bijdragen het welslagen dezer voor het volk even nuttige als aangename onderneming opnieuw krachtig te bevorderen. Aan den hoogleeraar Van der Lith te Utrecht zijn ter herinnering aan de 25-jarige vervulling der betrekking van geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht aldaar vele huldebewijzen ten deel gevallen. Des avonds werd hij door hee- ren regenten in het gesticht in eene versierde zaal ontvangen, waar de verpleegden van alle afdeelin- gen hadden plaats genomen en een muziek-uit- voering werd gegeven. Een kostbaar geschenk werd hem in den loop van den avond aangeboden. Aan het op de werf van de heeren Meursing en Huygens te Amsterdam op stapel staande schip, voor een eersten tocht uit Nederland naar de IJszee bestemd, wordt met spoed gewerkt tot 's nachts werkt men door ten einde in Mei den verkenningstocht in de arctische gewesten aan te vangen. Door den minister van marine zijn gelden beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van uit- spanningslectuur ten behoeve van de wachtschepen en kanonneerbooten, terwijl eene verwisseling der lectuur onderling aanbevolen is. Er worden door de reederij ernstige pogin gen aangewend, om geld te verzamelen voor de weduwen en weezen, die door de ramp van de „Friesland" hulpeloos achterbleven. In hun per soonlijk bezoek aan de voornaamste kantoren te Rotterdam hebben de reeders reeds een som van omstreeks 14,000 gulden bijeengebracht. Onze landgenoot mr. A. A. De Pinto, lid van den hoogen raad, kwam met het lid van het hooge gerechtshof te Stokholm Olivecrona en den hoogleeraar in de rechten te Napels Pessina op de voordracht voor, waaruit de „Académie des sciences morales et politiques" te Parijs op 29 December een correspondent te verkiezen had in plaats van den tot lid der Academie bevorderden heer Edouard Charton. De heer Olivecrona, wiens naam het eerst op de voordracht stond, werd gekozen. De behandeling der concessie-voorwaarden voor den paardenspoorweg van het Rijnspoorstation in Den Haag naar het gemeentebadhuis is in de raadszitting van gisteren voortgezet en ten einde gebracht. De voorwaarden zijn met 19 tegen 16 stemmen goedgekeurd, nadat de raad vooraf beslist had dat de concessie aan de Rijnspoorwegmaat schappij zou gegund worden. Onmiddellijk na het verleenen der concessie werd door de Rijnspoor maatschappij een concurrent in het leven geroepen met de tegenwoordige Haagsche train way-maat schappij, aan welke, hoofdzakelijk op gronden van billijkheid, in beginsel werd toegestaan langs de Kanonstraat, de Prinsessegracht en het Bezuidenhout eene kortere verbinding met Scheveningen en het Rijnspoorstation te maken. Dr. H. Onnen, lecraar aan de rijks hoogere burgerschool van vijfjarigen cursus te Roermond L. B. Yan der Kolk, id. aan de gem. h. bur gerschool van driej. cursus te Rotterdam; C. Yan der Maaten, oud professeur de langues vivantes au collége de Beauvais; A. J. Ten Brink, direc teur der gem. h. burgerschool van driej. cursus te Enkhuizendr. K. H. Mertens, benoemd leer- aar aan de gem. h. burgerschool van vijfj. cursus te Zierikzee, en S. "Wagenaar, leeraar aan de gem. h. burgerschool van vijfj. cursus te Rotterdam, zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd respectievelijk tot leeraar in de natuurkunde en kosmographie, tot id. in de geschiedenis en staats wetenschappen, tot id. in de Eng. en Hoogd. ta len, bij de afdeeling hoogere burgerschool van vijf jarigen cursus van het gymnasium Willem III te Batavia tot id. in de geschiedenis, aardrijkskunde en staatswetenschappen; tot id. in de wis- en natuurkundige wetenschappen, en tot id. in de Eng. en Hoogd. talen, bij de h. burgerschool van driejarigen cursus te Samarang. De schroefstoomschepen „Yan Galen", „Zilveren Kruis" en „Leeuwarden", liggende te Willemsoord, worden 21 dezer tot eene divisie vereenigd, tot het doen van een oefeningstocht in den Noord-Atlantischen Oceaan en de Caraï- bische Zee. Het bevel daarover is opgedragen aan den kapitein-ter-zee W. K. Yan Gennep. Z. M. heeft den kapitein-ter-zee A. Riet veld met 15 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip „Leeuwarden" en dat opgedragen aan den kapitein-luitenant-ter-zee E. E. Hanel von Cronenthallden kapitein-ter-zee A. Rietveld, op zijn verzoek, ter zake van lang- durigen dienst, op pensioen gesteld; met ingang van 16 dezer bevorderdtot kapitein-ter-zee, den kapitein-luitenant-ter-zee J. D. J. Van der Hegge Spies; tot kapitein-luitenant-ter zee, den luitenant ter-zee 1ste kl. W. J. Adams; tot luitenant-ter zee 1ste kl. den luitenant-ter-zee 2de kl. C. H. Cornelissen. Gremengd Nieuws. Dinsdag-ochtend omstreeks half- acht ging te Rotterdam de dienstbode van den horlogemaker v. P., op den Yisschersdijk, in de buurt een boodschap doen en liet de deur op een kier staan. Yan die gelegenheid heeft een behendige dief gebruik gemaakt om een kastje, inhoudende een veertigtal gouden en zilveren horloges, dat achter een ruit op de toonbank stond, weg te kapen en spoorloos er mede te verdwijnen. Een paar dagen geleden heeft teVelp een brand gewoed in een door een kleermaker bewoond huis. Op eene door hem verhuurde kamer en een zolder waren door den bewoner, koopman in manufacturen en reiziger van beroep, voor eenige duizenden guldens aan goederen geborgen, die allen bij die gelegenheid een prooi der vlammen zijn geworden. Daar men vermoedt, dat hier aan brandstichting valt te denken, zijn eergisteren de rechter-commissaris en de officier van justitie naar de plaats des onbeils vertrokken, waarbij een aan tal getuigen zijn gehoord, terwijl gisteren de zaak verder werd geïnstrueerd. Door de rechtbank te Dordrecht is bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen een persoon te Meerkerk, die een ander aldaar den neus heeft afgesneden. De politie-agent P. Van Berkom te Breda is Dinsdag-avond, waarschijnlijk door duis ternis misleid, in de haven geloopen. Zijn lijk is gisterochtend daar drijvende gevonden. Hij laat eene weduwe en zeven kinderen na. Dinsdag-avond ontstoud te Hoog- keppel brand in eene schuur. Door den wind aan gewakkerd, legden de vlammen in korten tijd het gebouw in asch. Gelukkig werd men het vuur meester, zoodat eene woning, waarin 3 gezinnen, gespaard bleef. Eene geit en een hond hebben bij dit ongeval het leven verloren. Te Reeuw ijk is eene 86-jarige vrouw bij ongeluk in het water geraakt en levenloos opgehaald. Het Nederlandsche barkschip „Phoe nix", kapt. Van der Hoef, van Lovisa met hout naar Dordrecht, is gisteren in het Goereesche zeegat gestrand. De equipage is gered en te Hel- levoetsluis aangekomen, het schip is verloren. Later zijn de kapitein en equipage per loodsboot naar de Phoenix" teruggekeerd om te zien of nog af te brengen of wat te redden was. Ongeveer 80 balken zijn op het Goereesche strand aangespoeld. De oorzaak der stranding is, dat het schip des avonds het gat inkruisende weigerde te wenden en de kettingen van de ankers die men liet vallen braken, waarna het schip op den Hinder dreef. Een veertigjarige vrouw te Winscho ten, gehuwd en moeder, die zich sedert geruimen tijd aan 't misbruik van sterken drank schuldig maakte, verscheen Zaterdag-avond bij een winkelier in den Molenhorn, vroeg en verkreeg bij herhaling jenever en zakte ten slotte bewusteloos ineen, om eenige oogenblikken later als een levenlooze naar haar nabijgelegene woning te worden gedragen. Het bewustzijn keerde niet weervóór middernacht had ze opgehouden te leven. Den volgenden mor gen liep het gerucht, dat de echtgenoot zijne vrouw had vergiftigd; 't was onjuist: zij zelve was de oorzaak van haar dood. Mestdagh te Antwerpen heeft schuld bekend. Hij heeft dit gedaan toen hij voor de overblijfselen van zijn vrouw was gebracht en de plaats aangewezen waar hij op een begraafplaats (Kiel) de beenderen geborgen heeft. De misdaad schijnt in den nacht van den 13 op den 14 Aug. volbracht te zijn. Mestdagh is eerst 33 jaar oud zijn vrouw was bijna 60 en had eenig vermogen verdiend met den verkoop van groenten en aard appelen, waarom hij haar dan ook gehuwd had. Heb zucht schijnt dus ook een rol in deze vreeselijke misdaad te spelen. Behalve deze verschrikkelijke daad, verneemt men nog dat te Tuurs een oude vrouw in haar huis is verworgd gevonden; te Hingene, in de nabijheid van Tuurs, een per soon in een herberg een zestal messteken werd toegebracht en te Merxem een man op den openbaren weg werd aangevallen en een twintigtal messteken bekwam. Te Bologna, in Italië, deed zich bij de laatste prijsuitdeeling der zondagscholen een zeldzaam geval voor. Het eerst kwam de beurt aan zekere Christina Galetti, om den hoofdprijs te ontvangen. Men kan zich de verbazing van het publiek voorstellen, toen op die oproeping

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1