3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 (Staatsblad n*. 25), diens plaats te vervullenden luit.-kolonel E. P. Klijnsma, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, commandant in het 9de genie-com- mandement, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en hem den rang verleend van kolonelbij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs benoemd: tot kolonel, den luit.-kolonel P. Stolk, van het corpstot majoor en commandant van het bataljon mineurs en sappeurs, den kapt. H. E. BeekmaD, mede van het corps; den luit.-kolonel-ingenieur A. Baud eervol ontheven van zijn bevel over ge noemd bataljon, en bestemd voor de functiën van commandant in het 9de genie-commandement. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks een uur is zekere Peereboom op de Zijdgracht te water geraakt en zonder letsel bekomen te hebben door Kluivers gered. Dinsdag-morgen strandde bij Zand- voort de Duitsche schoener „Maria," die des middags geheel uit elkander sloeg, zoodat het strand over dekt werd met balken, planken, wrakhout en lading van allerlei soort. De reddingboot was er, na tweemaal te zijn teruggeslagen, in geslaagd de zes man equipage behouden aan land te brengen. Dinsdag-avond ving de reeks voor stellingen in het circus Carré, in de hoofdstad, aan. Deze gelegenheid tot uitspanning bleek haar oude aantrekkingskracht voor het publiek niet verloren te hebben; zelfs was de toeloop meer meer dan gewenscht groot, zoodat bij het plaats bureau onder de schouwlustigen het recht van den sterkste gold. Een oppasser van het circus, afkomstig uit Silezië, is Maandag-avond door een buffel, welken hij verzorgde, hevig gestooten. De verwonde wordt in het Binnengasthuis verpleegd. Gisteren ontstond te Kimswerd (Eriesland) een felle brand in de boerderij be woond door den eigenaar IJ. IJpema. Negentig koeienen zeven paarden kwamen in de vlammen om. Het voorhuis en meubilair is behouden. Alles is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is on bekend. Te Groningen is in den oudejaars nacht een dienstmeisje, uit Amsterdam overge komen om in hare geboorteplaats het nieuwjaars feest te vieren, met haar minnaar in het water geraakt, waaruit alleen de laatste nog levend werd opgehaald. Men meldt uit Goes, da teen sneltrein Dinsdag-avond nabij Krabbendijke een wisselwach ter heeft overreden; zijn hoofd werd verpletterd. "Uit Nieuwediep wordt gemeld: Een nieuwe ramp heeft deze gemeente in rouw gedom peld. De loodskotter n°. S, schipper C. P. Duinker, die bij den geweldigen storm van 31 December voor IJmuiden kruiste, is, blijkens opgevischte voorwerpen, tot dat vaartuig behoorende, met man en muis vergaan. De opvarenden waren, op twee na, gehuwd en laten weduwen en kinderen na. Die geheele bemanning had nog kortelings met zooveel moed en zelfopoffering de equipage van het hier gestrande Amerikaansch schip „Chapman" gered. B. P., tamboer bij het 3de reg. inf., die bij vonnis van den krijgsraad dd. 5 Nov. 1877 te 's-Bosch was vrijgesproken van diefstal van scherpe patronen uit de patroontasschen van militairen, is bij sententie van het hoog militair gerechtshof, dd. 20 Dec. jl., schuldig verklaard aan diefstal in de chambrée ten nadeele van een kameraad en veroordeeld tot achttien maanden kruiwagenstraf en vervallen van den militairen stand. Onder de gemeente Berlicum is dezer dagen weder een wild zwijn geschoten ongeveer ter plaatse waar er twee dagen te voren een werd bemachtigd; ditmaal echter was de gelukkige een strooper, die op heeter daad betrapt door een jachtopziener, verplicht was zijn prooi en geweer af te staan en bovendien nog wegens jachtovertre- ding zal moeten terechtstaan. Het zwijn wordt in het openbaar verkocht. De Duitsche schoener „Annie", kapt. Ivrüger, van Langesund naar Boulogne, is Woens- dag op de hoogte van Schouwen gezonken; één man is gered en door een Belgisch loodsvaartuig te Vlissingeu aangebrachtde kapitein en drie man zijn verdronken. De „Melbourne Argus" deelt mede, dat in verscheidene deelen van Australië, vooral in Queensland, een inval van kangoeroe's of spring hazen veel last en schrik heeft verspreid. De droogte en het gebrek aan voedsel schijnen hen uit de binnenlanden te hebben gedreven. Zij hebben in al het te veld staande gewas eene geduchte ver woesting aangericht. De kolonisten hebben groote massa's van deze dieren gedood. Bij deze jacht hebben evenwel de kangoeroe's, die, hoe vreesach tig van aard, zich toch zeer wel weten te verde digen als zij in het nauw gebracht worden, hun vervolgers België bij uitnemendheid, het voorziet een deel van Europa van venster- en spiegelglas. In de bewerking van gebogen glas voor gebouwen, rijtuigen, meubelen enz., schijnt Nederland België vooruit te zijn. De kon. Nederl. fabriek van gebogen glas enz Dordrecht heeft het thans op zulk een hoogte ge bracht dat zij uit België orders bekomt. Thans is o. a. aan deze fabriek opgedragen de levering der gebogen spiegelruiten, benoodigd voor het in aanbouw zijnde groot Badhotel te Ostende, daar deze in België niet kunnen gemaakt worden. In de „Review of mental Science' deelt de dirigeerende geneesheer van het krank zinnigengesticht te Maidstone, in het graafschap Kent (Engeland), dr. Davies, mede, dat hij een aantal kamers sinds eenige jaren van blauwe vensterglazen heeft voorzien en daarin een groot aantal maniaci heeft behandeld. Bij velen daarvan was de werking verrassend snel en merkwaardig. Na drie dagen deed zich over 't geheel beterschap voor en werd 't besef helder. Een opmerkelijk verschijnsel was, dat met of vóór de beterschap op den derden dag hoofdpijn zich pleegt voor te doen. hier en daar de handen vol gegeven is het land van glasindustrie te R, echtzaken. Voor de correctioneele kamer der arr.-rechtbank te Amsterdam werd gisteren behandeld de zaak tegen den hoofdopzichter bij den stadsreinigings- dienst W., beklaagd van op 6 December jl. een ontslagen commandeur bij dien dienst, op het kantoor, te hebben aangegrepen, op den grond geworpen en bij den baard getrokken. De bewuste vroegere commandeur was, op last van den direc teur, ontslagen, omdat hij zich bij het comman- deeren der werklieden niet had willen bedienen van het teeken zijner waardigheid, den bezem. Deze man, die schilderijen vervaardigt en nu ge mold baantje van f 12.50 per week in stadsdienst verkregen had, beweerde dat hij de bovenbedoelde voorwaarde niet had gekend. Hij wendde zich alsnu tot den wethouder voor de publieke werken om herstel. Deze verwees hem naar den directeur. Bij gelegenheid van een bezoek bij dezen laatste schijnt de klager zich van zoodanige krachtige uitdrukkingen te hebben bediend, dat de direc teur hem den toegang tot het kantoor verbood. Desniettegenstaande kwam hij terug. De hoofd opzichter W. zeide hem dat de directeur niet te spreken was. Hij vertrok, maar herhaalde een paar uren later zijn bezoek op een tijd waarop hij wist dat de directeur doorgaans op het kantoor aanwezig was. Ook nu kreeg hij ten antwoord dat de directeur niet te spreken was. Hij zeide daarop dat hij dan wel zou wachten totdat dit zou kunnen plaats hebben. De hoofdopzichter gaf hem toen op bitse wijze te kennen dat hij het kantoor moest verlaten. Toen hij daaraan geen gevolg en een bits antwoord gaf, stond deze ambte naar in drift van zijn tabouret op en deed hij een po ging om hem met geweld te verwijderen. Bij die gele genheid is de klager op den grond gevallen en zoo be zeerd geraakt aan den arm dat hij eenigen tijd onder geneeskundige behandeling moest zijn. De beklaagde erkende, dat hij den klager had aangegrepen, maar zeide niets stelligs te weten van hetgeen deze beweert dat daarvan de gevolgen waren geweest, al was het waar dat deze, waardoor kon hij niet zeggen, tegen den grond was geworpen. De directeur, een opzichter en een paar andere beambten werden na den klager als getuigen gehoord. Hunne ver klaringen gaven echter weinig licht over de juiste toedracht van het ten laste gelegde feit. De eer ste toch kwam eerst op het rumoer in het ver trek, de laatsten zeiden, ook door de invallende duisternis, niet goed gezien te hebben of de hoofd opzichter den klager op dén grond had geworpen en belet op te staan. De substituut-officier van justitie, mr. A. J. Karseboom, verklaarde het be- brek aan zelfbeheersching te betreuren bij den hoofdambtenaar in een nieuw georganiseerden tak van den stedelijken dienst. Hij erkende echter dat er verzachtende omstandigheden voor hem wa ren en requireerde zijn veroordeeling tot betaling eener geldboete van f 50. De advocaat mr. S. Katz, die zich voor den klager civiele partij had gesteld, lichtte zijn vordering tot schadevergoeding tot hoogstens f 150 toe en gaf daarbij te kennen dat het O. M. zijns inziens gevangenisstraf had moeten vragen, daar de op een stadskantoor ge dane mishandeling allerschandelijkst was. De ad vocaat mr. W. Heineken verdedigde den beklaagde en betreurde het instellen der vervolging, omdat de klager zich op een stedelijk kantoor tegen stedelijke hoofdambtenaren had verzet. Hij con cludeerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Woensdag 9 Januari. BUITENLAND. Frankrij k. De generaal De Rochebouet, den maire van Bordeaux op Nieuwjaarsdag ontvangende, zou hem gezegd hebben, dat de geruchten aangaande het voorval te Limoges geen ernstige aandacht ver dienen. De aldaar gegeven bevelen waren eene herhaling van die reeds gegeven waren, voor het geval dat er onlusten mochten plaats grijpen en zij hadden alleen betrekking op maatregelen van verdediging. De generaal voegde er bijIk zal mij nooit van dien weg laten afbrengen. Ik heb evenmin als gij er aan gedacht een staatsgreep uit te voeren, noch ten behoeve der Bonapartisten gij weet hoe ik over hen denk noch ten be hoeve van anderen, die ik, evenals gij, onmogelijk acht. Noch de maarschalk, noch zijn kabinet heeft ooit aan een staatsgreep gedacht. Integendeel, het kabinet, waarvan ik deel uitmaakte, heeft den maarschalk den raad gegeven een ministerie uit de meerderheid van het parlement te vormen. "O TLiitschlancI. De keizer heeft op nieuwjaarsdag als naar ge woonte de ministers, ambassadeurs, gezanten, ge neraals enz. ontvangen. Bij het beantwoorden derl gehouden toespraken gaf hij de hoop te kennen,' dat de vrede behouden zal blijven en de binnen- landsche aangelegenheden des rijks en van Prui sen zich naar eisch zullen kunnen ontwikkelen. De diplomatieke Berlijnsche berichtgever der 5 „Köln. Zeituug" is van oordeel, dat de toestand gunstiger geworden is door Engelands bereidwil ligheid om het bekende verzoek der Porte aan;. Rusland over te brengen. Niet alleen omdat de Porte bewezen heeft, dat het haar met het, verlangen naar vrede ernst is, maar ook omdat de eventucele Russisch-Turksche onderhandelingen» met medeweten van Engeland gevoerd zullen wor den, hetgeen de aanneming van voorwaarden bui tensluit, die Engeland onmogelijk zou kunnen goed-'' keuren. Dat alles schrijft de berichtgever „in de, onderstelling, dat Rusland den oorlog niet tot eiken prijs wil voortzetten." Een berichtgever van de „Times" hangt een treurig tafereel op van het verval van St.-Helena! Iet eiland is geruïneerd door het Suez-kanaal, hetj gebruik van stoom-condensors en de versnelde vaart van schepen tusschen Europa en Indië. Da inkomsten zijn geslonken tot 13,615 pd. st.liet'! garnizoen is vertrokkeneen vierde van de bevol king is naar de Kaap verhuisd, en de rest heef| moeite om aan den kost te komen. Er zijn thand slechts 2,681 mannelijke bewoners op het eiland! en daarvan zijn 1,154 kinderen. De „Spectator" stelt voor dat de regeerina rogingen aanwende om aan de nog overgebleverj levolking nieuwe bronnen van bestaan te ver-; schaffen door het invoeren en aanmoedigen vai[ de eene of andere cultuur, als die van tabal cina of opium. Rusland. Het gisteren onder de telegrammen vermelde jericht uit Weenen aan de „Times" is van dei volgenden inhoud:

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2